Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τροφοδοτικό DC για lipo charger

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Βοήθεια : Τροφοδοτικό DC για lipo charger

    Καλησπέρα, δεν έχω άμεση σχέση με ηλεκτρονικά (ξεκινάω σε fpv drone flying) και σκέφτομαι να αγοράσω τον φορτιστή Hota F6(https://hobbyking.com/en_us/hota-f6-...r-dc-only.html) αλλά δέχεται DC ρεύμα και δεν ξέρω τι τροφοδοτικό να αγοράσω για να του δώσω ρευμα. Χοντρικά τα specs θα πρέπει να είναι κατ ελάχιστον 300w,15A,12v(24v έως 30v ιδανικά) και να μπορώ να συνδεσω/ενώσω καλώδιο xt60 στην έξοδο. Επίσης θέλω να αποφύγω τις μετατροπες(με καμία σύνδεση/κόλληση καλωδίων εξωτερικά είμαι οκ)
    Δεν θέλω τροφοδοτικό "ανοιχτού τύπου" για ασφάλεια, θέλω να είναι "αδιάβροχο"(στεγανό) δηλαδη.

    Έχω κατάληξη στα παρακάτω :
    1) Τροφοδοτικό LED Στεγανό IP67 Ισχύος 400W με Τάση Εξόδου 24V WF400CV24 Aca
    Έχει καλώδια για να συνδέσεις ότι θες. Είναι καλή πρόταση το συγκεκριμενο; αν όχι ποιο θα ήταν καλύτερο σε αυτή την κατηγορία;

    2) Τροφοδοτικό εργαστηρίου LONGWEI 30V 10A LWK3010D
    DC βγάζει αυτό σωστά; (υποθέτω είναι τελείως χαζή η ερώτηση αλλα για καλό και για κακό...)
    Και υποθέτω μπορώ να πάρω ρευμα με το παρακάτω καλώδιο;
    https://www.amazon.com/Charge-SIM-NA.../dp/B0793SY685

    Ποια από τις 2 προσεγγίσεις είναι καλύτερη για τη χρήση που θέλω; (Ακόμα κι αν τα συγκεκριμένα δεν είναι καλές επιλογές)

    Κάποια άλλη λύση που δεν έχω σκεφτεί; πχ κάποιο τροφοδοτικό για άλλη χρήση( όχι για led ή εργαστηρίου) που να καλύπτει τις ανάγκες μου;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο όποιου τα διαβάσει όλα αυτά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geo__ath : 24-07-22 στις 11:26

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες ατο φορουμ!!
    το εργαστηρίου άστο στην ακρη παει και λιγο πάνω από 30.
    το τροφοδοτικό led φοβαμαι οτι δε θα βγαζει καθαρό dc, και θα τρελανει το φορτιστή.
    θα προτεινα κατι σαν αυτο: https://www.emimikos.gr/SP-320-24/

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως ηρθες ατο φορουμ!!
    το εργαστηρίου άστο στην ακρη παει και λιγο πάνω από 30.
    το τροφοδοτικό led φοβαμαι οτι δε θα βγαζει καθαρό dc, και θα τρελανει το φορτιστή.
    θα προτεινα κατι σαν αυτο: https://www.emimikos.gr/SP-320-24/

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σ ευχαριστώ Μιχάλη και για την απάντηση.

    Θα κοιτάξω για κανένα κλειστού τύπου(στεγανό) από Mean Well γιατί τα ανοιχτά θέλω να τα αποφύγω για ασφάλεια.

    Του εργαστηρίου αν το έχω στα 24v δεν είμαι οκ; και απ ότι είδα δέχεται μέχρι 30 ο φορτιστής και όχι 24v που νόμιζα. Υπάρχει άλλος λόγος εκτός των volts;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geo__ath : 24-07-22 στις 10:38

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Από εμπειρία θα σου πω οτι αυτοι οι Φορτιστές δε εχουν πρόβλημα με ripple κτλ .

    εγω εχω βαλει τροφοδοτικο ΑΤΧ αλαζοντας τα καλωδια του και περνώντας ρεύμα απ ευθείας απο τα pcb tracks. (τα περισοτερα atx τροφοδοτικα εχουν πολυ λεπτα καλωδια...)

    μια αλλη λυση ειναι η επιλογη ενος φορτιση που περνει AC σα τον SkyRC Q200 Quattro ή SkyRC D100 V2 . Εχω στα χερια μου τον 2ο , και με τροφοδοσια απο DC ειναι απο τις καλητερες αγορες που εχω κανει για

    αυτo το hobby

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον finos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (25-07-22)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εμπειρία θα σου πω οτι αυτοι οι Φορτιστές δε εχουν πρόβλημα με ripple κτλ .

    εγω εχω βαλει τροφοδοτικο ΑΤΧ αλαζοντας τα καλωδια του και περνώντας ρεύμα απ ευθείας απο τα pcb tracks. (τα περισοτερα atx τροφοδοτικα εχουν πολυ λεπτα καλωδια...)

    μια αλλη λυση ειναι η επιλογη ενος φορτιση που περνει AC σα τον SkyRC Q200 Quattro ή SkyRC D100 V2 . Εχω στα χερια μου τον 2ο , και με τροφοδοσια απο DC ειναι απο τις καλητερες αγορες που εχω κανει για

    αυτo το hobby
    Σ ευχαριστώ Βαγγέλη. Γι αυτό με το" ripple" εννοείς πως οποία από τις παραπάνω προτάσεις και να πάρω θα είμαι οκ, σωστά;
    Κι εγω σαν επόμενη επιλογή έχω ον skyrc q200, γιατί θέλω να έχει 4 κανάλια, απλά ο Hota F6 έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι η είσοδος DC είναι για να φορτίζεις πχ το ελικοπτεράκι από μια μπαταρία αυτοκινήτου ή έστω φωτοβολταικού ή κάποια άλλη φορητή πηγή , δεν είναι για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη και να πάρεις και δεύτερο τροφοδοτικό .

    Από αυτή την άποψη θα έψαχνα για μοντελλο AC/DC . ( άν ήθελα κάτι πιο εύκολο για χρήση και στο σπίτι )

    Προσωπικά μου άρεσε επίσης που είδα υποδοχή firmware upgrade στα SkyRC , δείχνει κατασκευαστή που σέβεται τον πελάτη
    ( αν βγάζει και κανένα update ... )

    Δεν είμαι του αθλήματος ... αλλά τώρα που το έψαξα λίγο είδα οτι και η HOTA έχει μοντελα AC/DC
    και έχει και αυτή firmware upgrade...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 25-07-22 στις 09:30

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι η είσοδος DC είναι για να φορτίζεις πχ το ελικοπτεράκι από μια μπαταρία αυτοκινήτου ή έστω φωτοβολταικού ή κάποια άλλη φορητή πηγή , δεν είναι για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη και να πάρεις και δεύτερο τροφοδοτικό .

    Από αυτή την άποψη θα έψαχνα για μοντελλο AC/DC . ( άν ήθελα κάτι πιο εύκολο για χρήση και στο σπίτι )

    Προσωπικά μου άρεσε επίσης που είδα υποδοχή firmware upgrade στα SkyRC , δείχνει κατασκευαστή που σέβεται τον πελάτη
    ( αν βγάζει και κανένα update ... )

    Δεν είμαι του αθλήματος ... αλλά τώρα που το έψαξα λίγο είδα οτι και η HOTA έχει μοντελα AC/DC
    και έχει και αυτή firmware upgrade...
    Σ ευχαριστώ Χρήστο. Έχεις δίκιο ότι καλύτερα βολεύει ένας AC/DC απλά δεν βρήκα κάποιον της HOTA(ή άλλης εταιρείας) με 4 κανάλια(που θεωρώ μου είναι απαραίτητα), και είπα μήπως κάνω τίποτα με DC. Πολλοί χρησιμοποιούν τροφοδοτικά από servers, υπολογιστές led κλπ γι αυτό το σκοπό αλλά το ότι έχουν εκτεθειμένα καλώδια/συνδέσεις με προβληματίζει. Μάλλον ο SKYRC είναι η καλύτερη λύση για τώρα κι αν στο μέλλον δεν με καλύπτει το ξαναβλέπω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για συνδεσμολογια πανελ και για αγορα υβριδικου inverter/charger
    By pant13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-22, 11:24
  2. ερωτηση για lipo 4s
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 01:48
  3. Πείραγμα USB charger για αλλαγή τάσης ;
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 12:19
  4. mppt charger για μπαταρια Li-ion
    By maverick in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 13:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας