Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Αυτοματο ποτισμα με ηλεκτροβανες μπαταριας

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    κοιτα αυτο που λες με τους σωληνες γινεται, απλα εψαχναα μια πιο εξυπνη λυση.
    Η αληθεια ειναι πως αγορασα το 5v ρελε, το Hydrosys 4 μου φαινεται μια χαρα τωρα που το εχω εγκαταστησει. Δινει υπερβολικα πολλες δυνατοτητες, απο αμακρυσμενο ελεγχο, καμερες, και πολλους αισθητηρες
    Μολις μου φτασει και το ρελε θα δω αν δουλευει κανονικα και στην συνεχεια θα αγορασω ολα τα υπολοιπαα που εστειλα πιο πανω.
    Πιο ρεαλιστικη τιμη το κοβω να καταληγει λιγο πιο κατω απο τα 300 ευρω, ολα μαζι με τις βανες μεσα.

    Αν και ακομα δεν εχω καταλαβει ποια απο τις δυο μπαταριες μου κανει (ή αν θελει να μου προτεινει καποιος αλλος μπαταρια γιατι δεν γνωριζω απο αυτα)
    https://www.skroutz.gr/s/27643982/Pa...l?from=catspan
    ή
    https://www.skroutz.gr/s/27046728/Pa...h-PT24-12.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    καμια μπαταρια δε θα παρεις αν δεν κάνεις πρωτα ενα υπολογισμό της καταναλωσης μεσα σε ενα 24ωρο. δες τις καταναλωσεις των επιμερους τμηματων της κατασκευής σε
    standby/λειτουργια, επι τις ωρες, και προσθεσετα ολα μαζι. θα βγει ενα νουμερο σε watt 10,100 δεν ξερω. η εστω στο περίπου απο/εως τοσα watt σε 24 ωρες.
    και εδω είμαστε

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    edit: αν γινεται επισης να μου πει καποιος αν φαινονται σωστα οσα εχω διαλεξει, αν πρεπει να αλλαξω τιποτα και αν ειναι καλη επιλογη των PWM και buck converter.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από staur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα θα με ενδιεφερε καποια πιο απλη εξυπνη λυση.
    Μια μικρή ένσταση για τον ρυθμιστή φόρτισης ενώ βλέπουμε τελευταία να γίνεται μόδα να περιέχουν Χ2 usb ports , καμιά φορά τα βρίσκεις και με χ4 ports (γιατί χωριστά?) / μεγάλη μπαταρία ! γιατί? (κάτω από < 80mha για κάθε βαλβίδα διαβάζω ) εκτός αυτού θα λειτουργούν για δευτερόλεπτα / μεγάλο πάνελ επίσης .

    Ένα πράγμα δεν πάω με τους χρονοδιακόπτες ή προγραμματιστές , π.χ. το πότισμα μπορεί να γίνεται υπερβολικό (σαπίζουν ρίζες κτλ εξαρτάτε τι ποτίζεις , ιδιότητες του εδάφους στην συγκράτηση υγρασίας κτλ ) έχεις δίκιο στην εμμονή για 4 ξεχωριστές βαλβίδες π.χ. να έρχεται περίοδος που να χρειάζονται μόνο τα μισά πότισμα και όχι όλα .
    Τι γίνεται αν έχει βρέξει μια μέρα , αλλά ο προγραμματισμός θα συνεχίζει να ποτίζει όταν δεν πρέπει ή δεν χρειάζεται .

    Μια σκέψη κάνω με αυτούς τους αισθητήρες εδάφους υγρασίας (όχι απλά ενδεικτικούς με led ) αλλά και εντολή on - off (πιστεύω θα σου είναι γνωστά αυτά ) , οπότε λέω από μόνος του ο αισθητήρας υγρασίας εδάφους θα μπορούσαμε να τον θεωρήσουμε ως έναν τέλειο "προγραμματιστή" χωρίς πολλά εφέ και μπιμπλίκια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Tο raspberry pi 4 b θα καταναλωνει καπαου 5-6 watt την ωρα, οταν θα το αλλαξω (πριν το 2023 λογικα) για το zero, θα καταναλωνει 1-2 watt. Μετα απο αυτο ο 5v relay λογικα θα ειναι αμελητεα η καταναλωση, το ιδιο και του buck converter (αν και ειναι <90% efficient).
    Οι ηλεκτροβανες λενε καπου για working current:<80mA, που μου φαινεται περιεγο, νομιζω αυτη η διαταξη μου κανει, δεν ξερω αν συμφωνεις
    HTB1QGTklf2H8KJjy0Fcq6yDlFXah.jpg
    Δεν ειμαι σιγουρος αν με αυτη την συνδεσμολογια συνεχιζουν να θελουν ρευμα οσο δουλευουν, αλλα πες αλλο 1.5watt (αν θα δουλευει 1 βανα καθε μερα για 3 ωρες)
    Συνολο 145 watt την μερα για αρχη, 50watt την μερα οταν αλλαξω το raspberry.

    edit: ολο το συστημα θα ειναι 5v

    Επισης με την συνδεσμολογια πιο πανω εχω καταλαβει πως θα συνδεσω το κοκκινο καλωδιο στο NO, το μαυρο στο NC και το θετικο που ερχεται 5v μετα το buck converter στην μεσαια θεση του ρελε. Πιστευω πως θα δουλευει η ηλεκτροβανα ετσι.
    Εσυ μου ειχες πει για την συνδεσμολογια CR03 που ειναι ετσι
    HTB1Sd.llb_I8KJjy1Xaq6zsxpXaV.jpg
    αλλα δεν εχω ιδεα πως ειναι να μπει αυτη η συνδεσμολογια στο ρελε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη staur : 02-08-22 στις 17:25

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή ένσταση για τον ρυθμιστή φόρτισης ενώ βλέπουμε τελευταία να γίνεται μόδα να περιέχουν Χ2 usb ports , καμιά φορά τα βρίσκεις και με χ4 ports (γιατί χωριστά?) / μεγάλη μπαταρία ! γιατί? (κάτω από < 80mha για κάθε βαλβίδα διαβάζω ) εκτός αυτού θα λειτουργούν για δευτερόλεπτα / μεγάλο πάνελ επίσης .

    Ένα πράγμα δεν πάω με τους χρονοδιακόπτες ή προγραμματιστές , π.χ. το πότισμα μπορεί να γίνεται υπερβολικό (σαπίζουν ρίζες κτλ εξαρτάτε τι ποτίζεις , ιδιότητες του εδάφους στην συγκράτηση υγρασίας κτλ ) έχεις δίκιο στην εμμονή για 4 ξεχωριστές βαλβίδες π.χ. να έρχεται περίοδος που να χρειάζονται μόνο τα μισά πότισμα και όχι όλα .
    Τι γίνεται αν έχει βρέξει μια μέρα , αλλά ο προγραμματισμός θα συνεχίζει να ποτίζει όταν δεν πρέπει ή δεν χρειάζεται .

    Μια σκέψη κάνω με αυτούς τους αισθητήρες εδάφους υγρασίας (όχι απλά ενδεικτικούς με led ) αλλά και εντολή on - off (πιστεύω θα σου είναι γνωστά αυτά ) , οπότε λέω από μόνος του ο αισθητήρας υγρασίας εδάφους θα μπορούσαμε να τον θεωρήσουμε ως έναν τέλειο "προγραμματιστή" χωρίς πολλά εφέ και μπιμπλίκια ?
    To pwm κακα τα ψεμματα λιγο πολυ στην τυχη το διαλεξα, δεν νομιζω να μου χρησιμευσουν ποτε τα usb.
    Γενικα δεν ειμαι εξπερ, δεν το κανω για να βιοποριστω και δεν ξερω πολλα πραγματα πχ να σαπιζουν ριζες.
    Αλλα η λογικη μου λεει πως ναι, ενας αισθητηρας υγρασιας εδαφους θα αρκει μονο.
    Παντως και θερμοκρασιας, να μην ποτιζει σε χαμηλες θερμοκρασιες καλο φαινεται επισης.

    Ααα και νομιζω οτι εχεις λαθος εντυπωση, εγω γενικα δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο τα ηλεκτρολογικα, συνδεσμολογιες και τετοια, ουτε με αυτοματισμους και αισθητηρες. Γενικα ηλπιζα να βρω εναν ετοιμο προγραμματιστη, να συνδεσω τα καλωδια και να τελειωνω. Ολο αυτο με αισθητηρες μπλιμπλικια κλπ ειναι καινουργιο για μενα, εγω προγραμματιστης ειμαι...
    Οτι εχω διαβασει ειναι απο ιντερνετ, και περισσοτερο απο τον https://hydrosysblog.wordpress.com/ που το εχει τερματισει λιγακι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη staur : 02-08-22 στις 02:18

  6. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Κοίτα εδώ πάντως τι έκανε ένας με το ίδιο λογισμικό https://www.reddit.com/r/raspberry_p...m_source=share

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    για το #34 από όσα κατάλαβα το CR 02 έναντι του CR 03 είναι ότι σε περίπτωση για οποιονδήποτε λόγο διακοπής της τροφοδοσίας από μπαταρία (ή άλλο ) στο CR 02 θα παραμείνει στην τελευταία θέση πριν την διακοπή τροφοδοσίας από μπαταρία (είτε ήταν στην θέση ανοικτή είτε ήταν στην θέση κλειστή ) μόνιμα εκεί .
    Ενώ στο CR 03 , σε οποιαδήποτε πρόβλημα τροφοδοσίας (είτε ήταν σε ανοικτή θέση , είτε κλειστή ) οπωσδήποτε να την κλείσει (πως την κλείνει σε διακοπή τροφοδοσίας ? εσωτερική βοηθητική μπαταρία ? προσθήκη πυκνωτή?).

    Στο CR 02 είναι έλεγχος 2 (ξεχωριστών σημείων) , ενώ στο CR 03 έλεγχος ενός σημείου .
    Δεν ειμαι σιγουρος αν με αυτη την συνδεσμολογια συνεχιζουν να θελουν ρευμα οσο δουλευουν,
    Σε κάθε εντολή που δίνεις η βαλβίδα μόλις ολοκληρώσει (είτε το άνοιγμα , είτε το κλείσιμο ) απενεργοποιείται (αυτόματα από μέσα από την βαλβίδα ) και δεν έχει παρά να περιμένει δική μας νέα εντολή . (μέχρι την επόμενη εντολή που θα δώσουμε η βαλβίδα μένει "νεκρή" και μη ανάγκης όποιας τροφοδοσίας)
    https://www.youtube.com/watch?v=jfNmlwnaiI0
    Με την ανάγνωση κάθε manual για κάθε διαφορετική βαλβίδα και προτροπές κατασκευαστή , θα πάρεις μια βάση τι είδους ακριβώς βαλβίδα θέλεις .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 02-08-22 στις 21:11

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (02-08-22)

  9. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Απο το βιντεο μονο περιπλοκη μου φαινεται σαν βανα, θα κοιταξω για 12v normally closed με αυτοματη επιστροφη καλυτερα αφου θα τρεχω φωτοβολταικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από staur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το βιντεο μονο περιπλοκη μου φαινεται σαν βανα
    κατά την γνώμη μου δεν διαφέρει σε τίποτα με το σύστημα συρόμενης πόρτας με τους τερματικούς γνωστούς διακόπτες τους , την ίδια συμπεριφορά έχει και η βαλβίδα , (με εξαίρεση την βαλβίδα ασφαλείας που κλείνει έτσι κι αλλιώς όταν υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας)

    α κοιταξω για 12v normally closed με αυτοματη επιστροφη

    https://www.youtube.com/watch?v=BTs2DsqJuOI

    Για πες το πηγάδι είπες 9 μέτρα (μέχρι το έδαφος οκ ) τα υπόλοιπα 80 μέτρα μέχρι την στέρνα τι είναι ? ανηφορικά ? (+ άλλα τόσα μέτρα ύψος ? σύνολο ύψους ?)
    Τα 2,5 κυβικά νερό , με τι συχνότητα τα χρειάζεσαι ? (κάθε μέρα ? / 1 φορά την εβδομάδα? )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταυρος
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ειχα ψαξει λιγο και δεν ειχα βρει 1" βανα με ηλεκτρομαγνητη, η αληθεια ειναι πως εχω βαρεθει να κοιταζω για ηλεκτροβανες πια, θα συνεχισω με το σχεδιο ως εχει. Ετσι και αλλιως normally closed καταναλωνει μονο 40mA την ωρα νομιζω.

    Πρεπει να ειναι καμια 30αρια μετρα υψος σε αυτα τα 80 μετρα. Το καλοκαιρι δεν εχει πολυ νερο, την αφηνω συνεχεια ανοιχτη και δεν γεμιζουν οι στερνες. Για τον χειμωνα θα πρεπει να υπολογισω ποσο νερο θα φευγει για το ποτισμα και θα εχω την αντλια ανα λειτουργει με καναν χρονοδιακποτη. Μπορει να βαλω καποιον αισθητηρα να ανοιγει τις αντλιες αν το νερο φτασει ψηλα, αλλα για αρχη θελω να ξεκινησει η βασικη λειτουργια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 14:39
  2. αυτοματο ποτισμα
    By el greco 1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 07:29
  3. ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΕΣ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 00:50
  4. Αυτοματο Ποτισμα
    By Samios60 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 19:47
  5. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ
    By takhs764 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 22:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας