Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ψάρεμα (ηλεκτρονική απάτη)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή Ψάρεμα (ηλεκτρονική απάτη)

    Έχω ανεβάσει αυτό το θέμα, αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται στην αρχική σελίδα. Επειδή είναι αρκετά σοβαρό καλό θα είναι να ρίξετε μια ματιά.


    Και εδώ ένας πολύ καλός οδηγός:

    https://www.ertnews.gr/eidiseis/oiko...ia-enimerosis/

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 05-08-22 στις 23:47
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ποτέ δεν πατάμε λινκ απο email ή SMS τάχα τραπεζών ... ούτε δίνουμε το πιν στις ψευτοσελίδες 99% αντίγραφα ... της επίσημης τράπεζας που ανοίγουν με αυτά τα λινκ ...

    Πώς «οι ληστές του Διαδικτύου» παίρνουν τραπεζικούς κωδικούς από γιατρούς, επιχειρηματίες



    Στο στόχαστρο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος τρεις συμμορίες που έχουν υπεξαιρέσει περισσότερα από 5 εκατ. ευρώ


    Τελευταία μεγάλη μπάζα των «ληστών του Διαδικτύου» ήταν στις αρχές Ιουλίου, όταν μέσα σε 20 λεπτά κατάφεραν από δύο αδέλφια, γνωστούς επιχειρηματίες της Κρήτης, να κάνουν 12 ηλεκτρονικές μεταφορές χρημάτων και να αποσπάσουν συνολικά 192.550 ευρώ



    https://www.protothema.gr/greece/art...-logariasmous/

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    το θέμα είναι πολύ σοβαρο κ εμείς κοιμόμαστε όρθιοι .. όπως κ να εχει πάντως εγώ ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    καθολου σοβαρο δεν ειναι
    δεν ειναι καποιο security bug
    απλο phishing που ψαρευει βλακες ειναι
    για να σε κλεψουνε πρεπει ο ιδιος να δωσεις τους κωδικους σου
    αν δεν τους δωσεις δεν μπορουνε να σε κλεψουνε...

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-08-22)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθολου σοβαρο δεν ειναι
    δεν ειναι καποιο security bug
    απλο phishing που ψαρευει βλακες ειναι
    για να σε κλεψουνε πρεπει ο ιδιος να δωσεις τους κωδικους σου
    αν δεν τους δωσεις δεν μπορουνε να σε κλεψουνε...
    Και όμως Μάνο είναι σοβαρότατο το Θέμα. Από την στιγμή που αποκτήσει πρόσβαση ο επιτήδιος θύτης στο λογισμικό του θύματος, το θύμα πληκτρολογεί τον κωδικό του και ο κωδικός εμφανίζεται σε αυτόν με αστεράκια, ενώ στον θύτη με πραγματικούς αριθμούς και γράμματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Σήμερα μου ήρθε ένα e-mail δήθεν από τα ΕΛΤΑ για ένα δέμα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω παραγγείλει τίποτε εδώ και 3 χρόνια από εξωτερικό, αλλά ούτε και περιμένω κάποιο δέμα από εδώ μέσα Ελλάδα.
    Αποστολέας του e-mail είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση info-elta@fiesa.org (τρέχα γύρευε δλδ). Εννοείται ότι το (ψεύτικο) tracking number δεν αντιστοιχεί σε κανένα δέμα μετά από αναζήτηση που έκανα από περιέργεια στη σχετική σελίδα των ELTA Courier.
    Τσεκάροντας το link που περιείχε το e-mail είδα ότι με παρέπεμπε στο να εγκαταστήσω μια άγνωστη εφαρμογή στο κινητό μέσω της σελίδας https://saberjudicial.com (άλλο τρέχα γύρευε πάλι).
    Μερικά screenshots από το e-mail.

    Screenshot_2022-08-20-10-06-50-440.jpg Screenshot_2022-08-20-10-24-56-256.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 20-08-22 στις 20:26

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (20-08-22)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    κυριοι πριν δυο μερες......
    στην δουλεια μου κανε καποιος πολυ καλος στο λεγιν αντρας τηλεφωνο και μου ειπε οτι ο αδερφος του μου χρωστα 280 ευρω και αυτος ειναι στο λογιστηριο και θελει να μου τα βαλει.
    δεν υποπτευτηκα τιποτα....
    μου ζητησε το IBAN και εγω το εδωσα προφορικα, παλι δεν υποπτευτηκα τιποτα..........
    τον ρωτησα το επωνυμο του πελατη που μου χρωστα μου ειπε καποιο που δεν θυμομουν αλλα και παλι δεν υποπτευτηκα τιποτα..
    μετα εγω ρωτησα τον αριθμο τιμολογιου που ηθελε να εξοφλησει αλλα ειπε δεν ξερω ποιος ειναι, ο αδερφος μου ξερει κτλ κτλ παλι δεν υποπτευτηκα τιποτα..............
    μου ζητησε το ηλεκτρ. ταχυδρομειο γιατι το ηθελε η τραπεζα κτλ του το ειπα προφορικα αλλα αυτος ελεγε δεν μπορουσε να το καταλαβει γιατι το εγραφε λαθος και ετσι το εστειλα σε μηνυμα στο κινητο απο το οποιο μου εκανε τηλεφωνο. εγω βεβαια παλι δεν υποπτευτηκα τιποτα........
    μετα μου ειπε μπες στο ηλεκτ ταχυδρομειο θα δεις το μηνυμα της τραπεζας για να ολοκληρωθει η καταθεση. παλι δεν υποπτευτηκα τιποτα..........
    μπηκα εκει και το μηνυμα ελεγα κατι σαν εθνικη τραπεζα, μια νεα καταθεση περιμενει ενεργεια σας για να ολοκληρωθει. πατηστε στον συνδεσμο και ακολουθηστε τις οδηγιες, κατι τετοιο ελεγε... Ο αλλος απο το τηλεφωνο μου λεει πολυ ωραια πατηστε στον συνδεσμο για να γινει η καταθεση κτλ κτλ εκει το πενιχρο αι κιου μου δεν με προδωσε αλλο.... του ειπα δεν παταω στον συνδεσμο και καταφερα να κλεισω το τηλεφωνο και να σβησω το μηνυμα.
    εκανα τηλεφωνο στην εξυπηρετιση πελατων της τραπεζης μου ειπε οτι εαν παταγα θα εμπαινε ενα λογισμικο για να βλεπει του κωδικους κτλ κτλ
    εκανα τηλεφωνο στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και τους ρωτησα εχει καποια σημασια για εσας να σας δωσω το τηλεφωνο αυτου που με καλεσε; μου επιπαν οχι εκτος εαν κανετε μηνυση .

    στεναχωρεθηκα που καταλαβα οτι κατι πηγαινε λαθος μονο την τελευταια στιγμη....
    απο την αλλη λεω και μη χειρωτερα....
    προβληματιζομαι σοβαρα εαν καταφερω με αυτο το μυαλο να φτασω το προσδοκιμο ζωης στην ελλαδα
    αυτα!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον xristos2 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Brown Fox (20-08-22), chipakos-original (23-08-22), diony (21-08-22), mikemtb (20-08-22)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπηκα εκει και το μηνυμα ελεγα κατι σαν εθνικη τραπεζα, μια νεα καταθεση περιμενει ενεργεια σας για να ολοκληρωθει. πατηστε στον συνδεσμο και ακολουθηστε τις οδηγιες, κατι τετοιο ελεγε... Ο αλλος απο το τηλεφωνο μου λεει πολυ ωραια πατηστε στον συνδεσμο για να γινει η καταθεση κτλ κτλ εκει το πενιχρο αι κιου μου δεν με προδωσε αλλο.... του ειπα δεν παταω στον συνδεσμο και καταφερα να κλεισω το τηλεφωνο και να σβησω το μηνυμα.
    Εγώ πριν να διαγράψω το ψεύτικο e-mail θυμήθηκα το θέμα εδώ και έβγαλα τα screenshots που παρέθεσα στο προηγούμενο ποστ μόλις αντιλήφθηκα ότι επρόκειτο περί απάτης. Γενικά σε περιβάλλον android (δλδ smartphones και tablets) αν κάνεις παρατεταμένο πάτημα πάνω σε σύνδεσμο που περιέχει ένα email, τότε σου βγάζει ένα ταμπελάκι με περαιτέρω ενέργειες (όπως φαίνεται στο 2ο screenshot στο προηγούμενο ποστ μου) όπου εκεί βλέπεις ακριβώς που θα σε στείλει το link αν το πατήσεις κανονικά.
    Σε περιβάλλον υπολογιστή (windows, gnu/linux και mac) αρκεί να βάλεις το βελάκι επάνω στο link και σου δείχνει κάτω αριστερά στην οθόνη ολόκληρο τον σύνδεσμο κατευθείαν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (20-08-22)

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το κολπο ειναι οτι πας σε μια fake σελιδα τραπεζας βαζεις κωδικους οι οποιοι αποστελοντε αμεσως στον κλεφτη
    και σε εσενα βγαινει ενα αληθοφανες ασχετο μυνημα λαθους για να μην καταλαβεις οτι ειναι fake η σελιδα...
    Μετα αυτος με τους κωδικους σου μπαινει στο web banking κανει μεταφορα και σου ξαναλεει να του πεις
    τον επιβαιωτικο κωδικο που ερχετε στο κινητο σου.
    Για να την πατησεις πρεπει να εισε πολυ βλακας σχεδον ολοι μεχρι το τελευταιο βημα(επιβεβαιωση συναλαγης απο κινητο) καταλαβαινουνε την απατη.
    Προβλημα σοβαρο θα ειτανε αν μπορουσε να σε κλεψει χωρις τη συνεργασια σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-08-22)

  15. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Μάνο οι απατεώνες είναι αυξημένης αφυΐας , και όλοι αυτοί που την πάτησαν δεν είναι απαραίτητα βλάκες.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψάρεμα
    By Ακρίτας in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-22, 18:39
  2. Απάτη ΜΟΒΥΖΟ και ΤELEBOX
    By thanasisHP in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-20, 09:57
  3. Ψάρεμα και διασκέδαση
    By thomastropo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 20:03
  4. Ψάρεμα καλωδίων σε γυψοσανιδα
    By mitsos00 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 12:06
  5. Κύκλωμα για ψάρεμα
    By spyropap in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 11:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας