Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: επιλογή καλωδίου για τηλέφωνική γραμμη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Σήμερα μίλησα με τον πάροχο και με ενημέρωσε πως η γραμμή μου ΔΕΝ είναι fiber to the cabinet αλλά χαλκός... υπάρχει περίπτωση αυτό να αληθεύει; πλέον όλα τα vdsl δεν είναι fiber to the cabinet; επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να με γυρίσει ακόμα και με αυτή την υποδομή σε voip απλά τα credentials θα περάσει στο router και θα κόψει το σήμα αναλογικής τηλεφωνίας

    υπάρχει περίπτωση για αυτό να είναι η γραμμή μου πολύ ευάλωτη σε διάφορες καταστάσεις; (πχ τοποθέτηση 1 τηλεφώνου κλπ να μειώνει την ταχύτητα συγχρονισμού)

    ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Find me on Facebook , Linkedin

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Γενικά υπάρχουν πολλά που μπορεί να συμβαίνουν οπότε αυτά που θα πω ίσως είναι και λάθος ή να μην ισχύουν για την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και πάλι!

    έριξα utp (καθαρός χαλκός) 15μετρα αλλά ακόμα και μόνο με αυτό (σύνδεση στην ρεγκλέτα και απο εκεί με 15μ utp στο router (με όλα τα υπόλoιπα ραζιμ στον αέρα) ο συγχρονισμός απο τα 114mbps που μέτρησα στην ρεγκλέτα έπεφτε στα 90mbps)

    δοκίμασα να βάλω το ρουρτερ στην ρεγκλέτα (χωρίς τίποτα άλλο συνδεμένο) και συγχρόνισα στα 114mbps μόλις έβαλα και το utp (ζεύγος μπλε-μπλε/ασπρο) στην ρεγκλέτα (και απ την άλλη μερια στον αερα) η σύνδεση έπεσε στα 90mbps (στην ρεγκλετα πάνω η μέτρηση)

    κατέληξα οτι το utp τελικά μάλλον έχει χωρητικότητα που επηρεάζει το όλο σύστημα... οπότε αγόρασα καλώδιο πολύζευγο πετ και το κατευθείαν συγχρόνισα στα 116mbps στα 15μ απόσταση

    οπότε τελικά το utp παρότι cat6 δεν ειναι κατάλληλο για τηλεφωνία και το πολύζευγο είναι μονόδρομος...

    ο λόγος που το αναφέρω ειναι να βοηθήσω και να μην περάσει αδίκως κάποιος utp... μπορεί σε 50mbps να είναι οκ αλλά στα 100mbps δεν θα παίξει

    φιλικά Βασίλης
    Για 15 μέτρα δεν θα έπρεπε να έχει και μεγάλη διαφορά ότι από τα δύο και να βάλεις πιστεύω. Στο UTP χρησιμοποιείς ένα ζεύγος όπως είπες και το βάζεις στην ρεγκέτα με το ειδικό εργαλείο και όχι με κατσαβίδι ή με το χέρι φαντάζομαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ περίεργο... το πιστεύω απλά στην δικιά μου γραμμή δεν καθόταν...

    σχετικά με την γραμμή μου έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο ότι ακόμα και τώρα που με το πολύζευγο απο internet συγχρονίζω μια χαρά όταν κουμπώσω και το υπόλοιπο σπίτι στην ρεγκλέτα με τα ραζίμ τότε το internet έχει μικρότερο συγχρονισμό... ακόμα και το να βγάλω το τηλέφωνο από την μπρίζα (2η αναχορηση με ραζίμ απο ρεγκλέτα) επηρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού...

    και αναρωτιέμαι υπάρχει μια σύνδεση vdsl 100mbps να συγχρονίσει στα μέγιστα χωρίς να είναι voip ? μιας και αφενός όλοι μου οι γνωστοί που έχουν 100mbps είναι σε voip και αφετέρου αν βγάλω τις τηλεφωνικές μου συσκευές απο τις πρίζες αυξάνετε ο συγχρονισμός

    ο παροχος με ενημέρωσε πως αυτή την στιγμή η γραμμή μου είναι σε psdn, γενικά πάντως μου φαίνεται πολύ ευαίσθητη ή 100αρα vdsl σε σχέση με τα 50 που είχα


    ευχαριστώ πολύ
    Πόσα καλώδια συνδέονται στην ρεγκλέτα; Απ 'ότι ξέρω δεν είναι για πολλά καλώδια η ρεγκλέτα πόσο μάλλον αν αυτά έχουν και διαφορετική διατομή...

    Μπορεί να συγχρονίσει στα μέγιστα ναι αλλά θέλει και την κατάλληλη εγκατάσταση. Δηλαδή:

    Καλώδιο ΟΤΕ --> Καλώδιο προς διαμέρισμα --> Splitter --> Προς ρούτερ και προς τηλέφωνα με φίλτρο πριν από κάθε τηλέφωνο.

    Ναι είναι πιο ευαίσθητη η γραμμή. Όσο πιο μεγάλη είναι η ταχύτητα τόσο πιο ευαίσθητη είναι η γραμμή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μίλησα με τον πάροχο και με ενημέρωσε πως η γραμμή μου ΔΕΝ είναι fiber to the cabinet αλλά χαλκός... υπάρχει περίπτωση αυτό να αληθεύει; πλέον όλα τα vdsl δεν είναι fiber to the cabinet; επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να με γυρίσει ακόμα και με αυτή την υποδομή σε voip απλά τα credentials θα περάσει στο router και θα κόψει το σήμα αναλογικής τηλεφωνίας

    υπάρχει περίπτωση για αυτό να είναι η γραμμή μου πολύ ευάλωτη σε διάφορες καταστάσεις; (πχ τοποθέτηση 1 τηλεφώνου κλπ να μειώνει την ταχύτητα συγχρονισμού)

    ευχαριστώ πολύ
    Αν είσαι κοντά σε Α/Κ μπορεί η γραμμή σου να έρχεται κατευθείαν από εκεί και να μην είσαι σε FTTC, πράγμα που δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί ούτως η άλλως και στο FTTC το last mile χαλκός είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον evanzt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (21-08-22)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα Βαγγέλη!

    Για να πω την αμαρτία μου το utp το έβαλα με λεπτό κατσαβιδάκι (κοίταξα αρκετές φορές να πατάει καλά αλλά όπως και να έχει σίγουρα το εργαλείο κάνει καλύτερη δουλειά)

    στην ρεγκλέτα συνδέονται 1 καλώδιο σε κάθε υποδοχή και όχι παραπάνω από 1 η ένωση με το ραζίμ έγινε με scotchlok 3m για να μην καβαλήσω 2 καλώδια σε μια ρεγκλέτα..

    το ρούτερ το δοκίμασα με ή χωρίς spliter αλλά δεν είδα διαφορά... (Το ρούτερ δεν μπορεί να πάιξει και χωρίς spliter αφού έχει δικιά του πρίζα ανεξάρτητη από οποιοδήποτε τηλέφωνο ?)

    το πρόβλημα μου δεν είναι οτι παίρνω απο Α/Κ αλλά οτί λόγο αυτού δεν μπορούνε να με εντάξουν σε voip (αυτό δεν ξέρω αν αληθεύει)


    σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ!

    θα ξαναπεράσω τις συνδέσεις με εργαλείο ρεγκλέτας και βλέπουμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Find me on Facebook , Linkedin

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    αν δεν χρησιμοποιησεις το ειδικο καρφωτικο ρεγκλετας δουλεια δεν θα κανεις. θα νομιζεις οτι το συνδεσες σωστα αλλα σωστα δεν θα ειναι. τα σωστα εργαλεια ειναι μονοδρομος. το ξερω οτι δεν το θελεις για καθε μερα αλλα και για μια φορα που θα το χρειαστεις πρεπει να γινει σωστα. αν δεν ξερεις η δεν εχεις ασε το να το κανει καποιος ειδικος με τα σωστα εργαλεια και τεχνογνωσια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (27-08-22)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χρήστο! πράγματι το εργαλείο είναι μονόδρομος... αγόρασα εργαλείο και πράγματι ο συγχρονισμός ανέβηκε στα το περίεργο είναι ότι όταν συνδέσω και τα ραζίμ που πάνε στην πρίζα τηλεφώνου (ακόμα και χωρίς πρίζα απ την άλλη μεριά) τότε ο συγχρονισμός πέφτει κατά 10 περίπου mbps

    οι συνδέσεις είναι οι ακόλουθες

    20220827_172355.jpg20220825_181159.jpg20220825_182849.jpg

    *το πιο λογικό νομίζω θα ήταν να γυρίσω σε voip και να μην χάνω καθόλου στο συγχρονισμό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Find me on Facebook , Linkedin

  8. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέργος
    Εγγραφή
    Mar 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Eπειδή θέλω να περάσω κι εγώ καλώδιο απο το κουτί του ΟΤΕ μέχρι το router αυτό το μάυρο pet που προτείνουν πολλοί είναι εντάξει για εξωτερικό χώρο ή να το περάσω μέσα σε πλαστικό σωλήνα;

    Αυτό το pet είναι utp ή κατι άλλο;
    Αυτό που έχει ο Καυκάς είναι εντάξει;
    https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepi...-st-2y_191828/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    αυτο που δείχνεις, δεν είναι utp. ειναι απλά 4 ζευγων τηλεφωνικό. δεν χρειαζεται να περαστει σε σωληνα, εινσι υπερβολή, σκετο καλωδιο θα αντεξει πολλες δεκαετίες!!
    παρτο, μια χαρα ειναι
    (το utp βέβαια δινει τη δυνατοτητα να περάσεις και 100mbps αν χρειαστει κατι)
    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα Στέργιο!

    ακριβός αυτό έχω βάλει στην δική μου εγκατάσταση (Η μηχανική του αντοχή είναι πολύ καλή) χωρίς πρόβλημα, το utp για κάποιο λόγο εμένα δεν μου δούλεψε σωστά... δεν μπορώ να γνωρίζω τι ευθύνεται αλλά δεν έκατσε καλά, αν υπάρχει κάποιος πιο έμπειρος και μπορεί να μας αιτιολογήσει θα είναι ενδιαφέρων

    1 Not allowed! Not allowed!
    Find me on Facebook , Linkedin

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για νεα γραμμη
    By qaz1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-23, 14:36
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-20, 17:23
  3. επιλογή καλωδίου ιντερνετ-τηλεφώνου
    By fbsavvas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 23:27
  4. Επιλογή καλωδίου CCTV
    By geoalarm in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 00:03
  5. Επιλογή καλωδίου για κάμερες
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-17, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας