Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ MIELE

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Κάποιες φορές που χρειάστηκε να βγάλω τέτοια μοτέρ για συντήρηση , μου έφευγαν τα χέρια από το βάρος ,ειδικά κατά την επανατοποθέτηση .
    Όντως είναι τεράστιο και ασήκωτο. Θα το ζυγίσω αύριο, έτσι για την ιστορία, και θα σας πω.

    Σήμερα ρώρητα την κάτοχο του πλυντηρίου (μια θεία μου μεγάλης ηλικίας) αν δούλευε το πλυντήριο πριν διαλυθεί και μου είπε ότι δούλευε κανονικά και πλυσιμο και στίψιμο, μόνο που επειδή ήταν πάρα πολύ παλιό, πάνω από 40 χρόνια (το είχαν φέρει από την Γερμανία) είχε διαροές νερού και έριχνε την ασφάλεια,λ έει, ίσως να εννοεί το ρελέ, προφανώς επειδή πέφτανε νερά στο μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sso : 22-08-22 στις 22:36

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sso για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (22-08-22)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πολυμετρο μπαινει στη θεση 200Ω
    Δηλ. στην θέση που είναι και το buzzer?
    Τις τελευτραίες μετρήσεις που ανέβασα εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/att...2&d=1661070021 σε αυτή τη θέση τις έκανα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως είναι τεράστιο και ασήκωτο. Θα το ζυγίσω αύριο, έτσι για την ιστορία, και θα σας πω.

    Σήμερα ρώρητα την κάτοχο του πλυντηρίου (μια θεία μου μεγάλης ηλικίας) αν δούλευε το πλυντήριο πριν διαλυθεί και μου είπε ότι δούλευε κανονικά και πλυσιμο και στίψιμο, μόνο που επειδή ήταν πάρα πολύ παλιό, πάνω από 40 χρόνια (το είχαν φέρει από την Γερμανί) είχε διαροές νερού και έριχνε την ασφάλεια,λ έει, ίσως να εννοεί το ρελέ, προφανώς επειδή πέφτανε νερά στο μοτέρ.

    Όντως πολλών χρόνων μοντέλο , από αυτή τη γενιά έχω αλλάξει αντιστάσεις , προγράμματα , βαλβίδες , αντλίες , αμορτισέρ , κ.λ.π., αλλά ποτέ μα ποτέ δεν μου έτυχε να χαλάσουν τα ρουλεμάν του κάδου σε κανένα από αυτά


    και ένα βίντεο από παρόμοιο μοτέρ

    https://www.youtube.com/watch?v=pIJ-XGAJFx8&t=1005s

    κάπου μετά το 11ο λεπτό το λύνει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 22-08-22 στις 23:53
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sso (23-08-22)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ MIELE

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεβίδωσε το πλαστικό καπάκι που είναι στην πλευρά της τροχαλίας , αν έχει ψήκτρες , εκεί πρέπει να βρίσκονται
    Καλησπέρα,
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Έλυσα το πλαστικό καπάκι και όντως εκεί έχει τις ψύκτρες. Πραγματικά δεν το περίμενα. Σπάνια περίπτωση.
    Τώρα επειδή εδώ κοντά στην περιοχή που είμαι δεν βρίσκω κάποιον που να κάνει περιελίξεις και να το μετρήσει, μπορώ να το δοκιμάσω για τις γρήγορες στροφές;
    Και πώς θα κάνω την συνδεσμολογία; Θα δώσω φάση και ουδέτερο στα ΜΠΛΕ και ΚΑΦΕ;

    Σε ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά

    Συνημμένο Αρχείο 85935
    Συνημμένο Αρχείο 85936

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sso : 23-08-22 στις 16:08

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πώς θα κάνω την συνδεσμολογία; Θα δώσω φάση και ουδέτερο στα ΜΠΛΕ και ΚΑΦΕ;

    Σε ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά

    Συνημμένο Αρχείο 85935
    Συνημμένο Αρχείο 85936
    Τα συνημμένα αρχεία δεν φαίνονται σε εμένα.

    Αν δώσεις φάση και ουδέτερο στα ΜΠΛΕ και ΚΑΦΕ , αν υποθέσουμε ότι ο κινητήρας είναι καλός , θα πάρει φουλ στροφές και πρέπει να είναι στερεωμένος και γειωμένος , όπως έγραψα σε προηγούμενο post .

    Και αν κάνεις τακτικές εκκινήσεις από 0 στροφές στο φουλ , το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να καταστρέψεις το κόμπλερ που δείχνει στο βίντεο , αν είναι και ο δικός σου κινητήρας ίδιος στην κατασκευή με αυτόν του βίντεο .

    Στο συγκεκριμένο πλυντήριο πριν τις πολλές στροφές , από το πρόγραμμα ,δίνει τις λίγες στροφές προς την ίδια φορά , και μετά τις πολλές , έτσι δεν υπάρχει μεγάλη αδράνεια .

    Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις και με μία μπαταρία αυτοκινήτου ή ένα φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου , αφού παρεμβάλεις μία ασφάλεια στο κύκλωμα προς το μοτέρ , αν είναι καλός θα πάρει ελάχιστες στροφές έως καθόλου.

    Αν έχεις κάποιο φίλο ή γνωστό ηλεκτρολόγο , μπορεί να σε βοηθήσει .

    Εγώ τέτοιες δοκιμές τις έκανα με τροφοδοτικό 0 - 30 βολτ / 5 αμπέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sso (23-08-22)

  9. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συνημμένα αρχεία δεν φαίνονται σε εμένα.....
    Thanks. Θα δοκιμάσω αύριο με έναν φορτιστή μπαταρίας που έχω. Φορτίζει 12 & 24 volt.
    Να δοκιμάσω με το 24 Volt;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Στο συγκεκριμένο πλυντήριο πριν τις πολλές στροφές , από το πρόγραμμα ,δίνει τις λίγες στροφές προς την ίδια φορά , και μετά τις πολλές , έτσι δεν υπάρχει μεγάλη αδράνεια ....
    Αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα πώς θα το αξιοποιήσω (κάτι σχετικά με επεξεργασία/κοπή ξύλου ίσως), σκέπτομαι να βάλω δυο διακόπτες. Ένα διπλό ON-OFF-ON για τις αργές στροφές και έναν διπλό ON-OFF για τις γρήγορες, οπότε όταν θα θέλω γρήγορες να το ξεκινάω, όπως το πρόγραμμα του πλυντηρίου, με τις αργές και μετά να του δίνω τις γρήγορες, αφού πρώτα κλείσω τις αργές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks. Θα δοκιμάσω αύριο με έναν φορτιστή μπαταρίας που έχω. Φορτίζει 12 & 24 volt.
    Να δοκιμάσω με το 24 Volt;

    Δοκίμασε με τα 12 , και μετά το γυρίζεις στα 24 βολτ , λογικά με τα 12 βολτ αν ξεκινήσει θα πρέπει να σου τραβήξει κάτω από 1 αμπέρ , ανάλογα μετά το βάζεις στα 24.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα πώς θα το αξιοποιήσω (κάτι σχετικά με επεξεργασία/κοπή ξύλου ίσως), σκέπτομαι να βάλω δυο διακόπτες. Ένα διπλό ON-OFF-ON για τις αργές στροφές και έναν διπλό ON-OFF για τις γρήγορες, οπότε όταν θα θέλω γρήγορες να το ξεκινάω, όπως το πρόγραμμα του πλυντηρίου, με τις αργές και μετά να του δίνω τις γρήγορες, αφού πρώτα κλείσω τις αργές.

    Μπορείς αργότερα να αγοράσεις ένα ρυθμιστή στροφών και να τον προσαρμόσεις καθώς και κάποια διάταξη προστασίας του κινητήρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sso (24-08-22)

  13. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Sokratis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αργολίδα
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε με τα 12 , και μετά το γυρίζεις στα 24 βολτ , λογικά με τα 12 βολτ αν ξεκινήσει θα πρέπει να σου τραβήξει κάτω από 1 αμπέρ , ανάλογα μετά το βάζεις στα 24.
    Μπορείς αργότερα να αγοράσεις ένα ρυθμιστή στροφών και να τον προσαρμόσεις καθώς και κάποια διάταξη προστασίας του κινητήρα
    Καλημέρα,
    Έκανα την δοκιμή. Με τον φορτιστή δεν κουνήθηκε καθόλου, ούτε με 12 ούτε με 24 Volt.
    Μετά δοκίμασα με τα 220 και με έναν φθηνό ρυθμιστή στροφών που είχα αγοράσει από την Κίνα και δούλεψε μια χαρά. Βέβαια στις πολύ χαμηλές στροφές δεν έχει δύναμη.
    Βάζω και μια φωτο του ρυθμιστή
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Λογικά με το φορτιστή αν όχι στα 12 , αλλά στα 24 βολτ έπρεπε να σου το γυρίσει ,έστω και λίγο , εκτός αν ο φορτιστής ελέγχει αν υπάρχει συνδεδεμένη μπαταρία πριν στείλει τάση στην έξοδο του .

    Όντως στις πολύ χαμηλές στροφές δε βγάζουν ροπή , τα σταματάς και με το χέρι.

    Απλά να έχεις υπόψη σου ότι οι κινητήρες πλυντηρίων δεν είναι για συνεχόμενη λειτουργία για πολλές ώρες , ανάλογα με το φορτίο που θα του βάλεις , θα τσεκάρεις στην αρχή αν ζεσταίνεται και πόσο .

    Εννοείται το μαύρο πλαστικό κάλυμμα θα το τοποθετήσεις όπως ήταν .

    Καλή επιτυχία στο project που θα φτιάξεις .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sso (24-08-22)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτερ πλυντηριου.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 18:41
  2. χαλασμενενο μοτερ σκουπας miele S5112 2200w
    By σεατ 2 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 22:22
  3. μοτερ πλυντηριου
    By personaldrummer in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 22:31
  4. μοτερ πλυντηριου
    By stinger in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 09:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας