Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες 12/9/23.έγραψες , * Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι αυτή η διάταξη δεν κάνει ΑΠΟΛΎΤΩΣ τίποτα* Η ανορθωγραφεία της λέξης.*Μουτσούνα*Σ οδήγησε σε λάθος δρόμο; βρήκες κανένα συνοδοιπόρο; ή βαδίζεις έρημος και μόνος.
    Τι να σου πω; Τώρα τελευταία αρχίζω να ανησυχώ για τη νοητική μου κατάσταση...είμαι και σε ηλικία που σέρνεται εκείνο το πως το λένε...αυτό με το Γερμανό γιατρό τέλος πάντων, αλλά θα το ξαναρωτήσω:

    Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι η διάταξη που παρουσιάζεται στο πρώτο ποστ του παρόντος είναι...μούφα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω; Τώρα τελευταία αρχίζω να ανησυχώ για τη νοητική μου κατάσταση...είμαι και σε ηλικία που σέρνεται εκείνο το πως το λένε...αυτό με το Γερμανό γιατρό τέλος πάντων, αλλά θα το ξαναρωτήσω:

    Υπάρχει κάποιος άλλος που να πιστεύει ότι η διάταξη που παρουσιάζεται στο πρώτο ποστ του παρόντος είναι...μούφα;
    Η περίπτωσή σου είναι αναστρέψιμη αλλά, σε βάθος χρόνου, τίρησε
    όμως και τις οδηγίες των ειδικών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 13-09-23 στις 19:11

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη atmel
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    61


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίπτωσή σου είναι αναστρέψιμη αλλά, σε βάθος χρόνου, τίρησε
    όμως και τις οδηγίες των ειδικών.
    Τέλος πάντων! Όταν ο γέροντας μιλάει με γρίφους όλο και κάτι θα έχει στο θολωμένο του μυαλό.

    Πες μου όμως θα το τραβήξουμε κι άλλο ή να το πάρει το ποτάμι;


    "Να το πάρει το ποτάμι": Έκφραση που σημαίνει "να φανερώσουμε το μυστικό" ή κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 14-09-23 στις 10:14
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν.

    Όταν έγραψα πιο πάνω ότι η ορθογραφία έχει σημασία δεν εννοούσα την Ελληνική (γλώσσα) που έτσι κι αλλιώς έχει δολοφονηθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τη δόλια τη Φυσική. Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό, που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία).

    Κάπου στο βάθος έχω θολή και την ανάμνηση της εξήγησης που λέει για κάτι εντάσεις μαγνητικού πεδίου, για κάτι φορές του ρεύματος και για κάτι δεξιόστροφους κοχλίες αλλά που να θυμάσαι τώρα Φυσική Ε' Γυμνασίου.

    Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι όσο και να παίξει κάποιος με το ροοστάτη του όχι μόνο δεν πρόκειται να φέρει τη σηδηροπυρήνα σε οργ...εεε...σε κορεσμό (όπως διατείνεται η λεζάντα της εικόνας), αλλά ούτε που θα τη γαργαλήσει. Το πολύ-πολύ να νιώσει (η σηδηροπυρήνα) κάποια ζεστασιά όπως το ρεύμα θα τρίβεται με την ωμική αντίσταση μέσα στο σύρμα.

    Τελικά το μόνο στο οποίο χρησιμεύει η (σκόπιμα λανθασμένη) διάταξη που παρουσιάζεται στο #1 ως "μαγνητικός ενισχυτής" είναι για ερώτηση τύπου σωστό - λάθος σε κουίζ περιοδικών ή σε πρόχειρο διαγώνισμα Φυσικής Λυκείου (ή και για τρολλιά σε φόρουμ).

    Αυτά.


    (Ωχ! Τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι κάτι μπέρδεψα πάλι!)



    Διευκρίνηση: Το ύφος της γραφής μου είναι καθαρά χιουμοριστικό και αυτοσαρκαστικό και σε καμμιά περίπτωση δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ ή να θίξω το θεματοθέτη ή τους συμμετέχοντες στον σχολιασμό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-09-23)

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν.

    Όταν έγραψα πιο πάνω ότι η ορθογραφία έχει σημασία δεν εννοούσα την Ελληνική (γλώσσα) που έτσι κι αλλιώς έχει δολοφονηθεί εδώ και πολύ καιρό αλλά τη δόλια τη Φυσική. Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό, που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία).

    Κάπου στο βάθος έχω θολή και την ανάμνηση της εξήγησης που λέει για κάτι εντάσεις μαγνητικού πεδίου, για κάτι φορές του ρεύματος και για κάτι δεξιόστροφους κοχλίες αλλά που να θυμάσαι τώρα Φυσική Ε' Γυμνασίου.

    Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι όσο και να παίξει κάποιος με το ροοστάτη του όχι μόνο δεν πρόκειται να φέρει τη σηδηροπυρήνα σε οργ...εεε...σε κορεσμό (όπως διατείνεται η λεζάντα της εικόνας), αλλά ούτε που θα τη γαργαλήσει. Το πολύ-πολύ να νιώσει (η σηδηροπυρήνα) κάποια ζεστασιά όπως το ρεύμα θα τρίβεται με την ωμική αντίσταση μέσα στο σύρμα.

    Τελικά το μόνο στο οποίο χρησιμεύει η (σκόπιμα λανθασμένη) διάταξη που παρουσιάζεται στο #1 ως "μαγνητικός ενισχυτής" είναι για ερώτηση τύπου σωστό - λάθος σε κουίζ περιοδικών ή σε πρόχειρο διαγώνισμα Φυσικής Λυκείου (ή και για τρολλιά σε φόρουμ).

    Αυτά.


    (Ωχ! Τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι κάτι μπέρδεψα πάλι!)



    Διευκρίνηση: Το ύφος της γραφής μου είναι καθαρά χιουμοριστικό και αυτοσαρκαστικό και σε καμμιά περίπτωση δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ ή να θίξω το θεματοθέτη ή τους συμμετέχοντες στον σχολιασμό.
    Αναρτήθηκαν πολλές απαντήσεις που συνηγορούν για την εν λόγω συσκευή.
    Συνεχίζεις να έχεις της αντιρρήσεις σου, ειδικά με το δίμιτο τιλυγμα,τώρα έκανα αναζήτηση σε # Μπαλαντέζα ως φορτίο,,# Συζήτηση του 2011,και βλέπω πως είναι και άλλοι έχουν τους
    ενδισμους τους για το δίμιτο (*) τιλυγμα.
    ,,(*) δίμιτο και όχι δίμυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρτήθηκαν πολλές απαντήσεις που συνηγορούν για την εν λόγω συσκευή.....τώρα έκανα αναζήτηση σε # Μπαλαντέζα ως φορτίο,,# Συζήτηση του 2011...
    Πού το ξέθαψες αυτό. Κάτι θυμάμαι.

    Ηλία, σε ότι αφορά τις ιδιότητες της δίμιτης περιέλιξης δεν υπάρχει αμφισβήτηση, είναι απλή αφαίρεση διανυσμάτων. Για το λόγο αυτό χαρακτηρίζεται και ως "πηνίο χωρίς αυτεπαγωγή". Κάποιες διατάξεις που παρουσιάστηκαν σε σχόλια λειτουργούν (λογικά), δεν περιλαμβάνουν όμως κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Και πάλι συνέχεια για τον μαγνητικό ενισχυτή.

    Επανέρχομαι στο θέμα, για αυτούς που αμφισβητούν τα περί μαγνητικού ενισχυτή, και ειδικότερα στο κομμάτι, ΄΄δίμιτο τύλιγμα΄΄.

    Α)Λοιπόν το έτος 1970 σε σχολείο εποπτευόμενο από το Υπ Εργασίας, σε μάθημα ΄΄ Φορτιστής αλκαλικής συστοιχίας κατασκευής URA΄΄, αναπτύχθηκε - εκτός των άλλων- εκτενέστερα το τμήμα μαγν ενισχυτής, ο οποίος (Ενισχυτής) έλεγχε την ορθή φόρτιση της συστοιχίας.

    Β) Το 2008 διάβασα μερικά από βιβλίο ηλεκτρολογία, που είχε χορηγηθεί σε φοιτητές του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας) το οποίο, ανέφερε σχεδόν προς το τέλος του και για τους μαγν ενισχυτές, με την αναφερόμενη μέθοδο.

    Παρακαλώ αν υπάρχει μέλος πρώην φοιτητής, ετών 2003- 2010 του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας), και έχει την ηλεκτρολογία, ας αναρτήσει τη επίμαχη σελίδα.

    Υ.Γ Θα κάνω δε προσπάθεια να αναρτήσω ηλ σύμβολο του μαγν ενισχυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 27-09-23 στις 07:49

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,

    εισαι καλα ηλια!!???
    σαν να λιποθυμισες, και απο την πτωση πατηθηκε το ,,,,,,,

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολυ χαμηλη ενταση και καθολου ελεγχος Ενισχυτη
    By ElectroManiac in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-15, 15:30
  2. αισθητηρας-ελεγχος τασης 220v
    By jimacid in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-13, 10:35
  3. Ελεγχος τασης με ποτενσιομετρο
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 01:42
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-10, 00:50
  5. ελεγχος τασης μπαταριας
    By smokejohn13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας