Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 50

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι καλα ηλια!!???
    σαν να λιποθυμισες, και απο την πτωση πατηθηκε το ,,,,,,,

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Είμαι πολύ καλά,προσπάθησα να κάνω επισύναψη συμβόλου του μαγν ενισχυτή που είχα ετοιμάσει,(Όπως αυτός συμβολίζεται στα σχέδια) δεν μπόρεσα να κάνω επισύναψη, προσπάθησα να διαγράψω τελείως το μήνυμα το οποίο - όπως πιστεύω να γνωρίζεις- ήταν αδύνατον και άφησα μερικούς χαρακτήρες.
    Θα κάνω εκ νέου προσπάθεια ανάρτησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-09-23)

  3. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,
    Καλημέρα στην παρέα.
    Όπως έγραψα στο 33 ποστ 23-09-εε, είχα πρόβλημα ανάρτησης συμβόλου μαγν ενισχυτή, για αυτό και τα παραπάνω ερωτηματικά.
    Επί του θέματος.
    Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:
    α) Γράφω κείμενο (μπλά- μπλά )
    β) κλίκ διαχείριση συνημμένων.
    γ) Κλίκ Add Files.
    δ) Κικ Περιήγηση.
    ε) Τσεκάρω το αρχείο.
    ζ) Κλικ στο άνοιγμα.
    η)Κλικ ανέβασμα.
    Αλλά μπάμπαλα..............
    Τι δεν κάνω σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη atmel
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    61


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atmel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶στο εκεί, να το βλέπει ο Ακρίτας και ο (οι) συντασσόμενος (οι) με τα παρακάτω: << Αν κάποιος έκανε τον κόπο να γκουκλάρει (σωστά) "δίμιτη περιέλιξη", ανάμεσα στα πρώτα αποτελέσματα θα έβρισκε και αυτό, που θα του θύμιζε ότι οι δίμιτες περιελίξεις ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (για την ακρίβεια παράγουν δυο αλληλοαναιρούμενα πεδία). >> Από το 25 ποστ του παρόντος Θέματος.

    Στο 28 πόστ έγραψα << Β) Το 2008 διάβασα μερικά από βιβλίο ηλεκτρολογία, που είχε χορηγηθεί σε φοιτητές του τμήματος ΗΜΤΥ (Πάτρας) το οποίο, ανέφερε σχεδόν προς το τέλος του και για τους μαγν ενισχυτές, με την αναφερόμενη μέθοδο.>> Με ποιο καλύτερη αναδρομή στο παρελθόν, με πάει στο βιβλίο ηλ μηχανές αντί της ηλεκτρολογίας.

    Υ.Γ Αναμένω οδηγίες που έχω ζητήσει στο 32 ποστ << Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:>>..Το οποίο βεβαίως έχει μερικές διαφορές από το αναρτημένο στο 33 Ποστ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη atmel
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ Αναμένω οδηγίες που έχω ζητήσει στο 32 ποστ << Θέλω ν΄αναρτήσω το παραπάνω σύμβολο, αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου, σε τύπο αρχείου Pdf και μεγέθους 367 KB (375955 byte), κάνοντας τις παρακάτω ενέργειες:>>..Το οποίο βεβαίως έχει μερικές διαφορές από το αναρτημένο στο 33 Ποστ.
    Κάνε crop το σύμβολο μέσα από το pdf και αποθήκευσε το σαν jpg και μετά κάνε επισύναψη το jpg.

    Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις και με print screen.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Καλησπερίζω την παρέα.
    Θα παρακαλούσα όποιον -€“ Φυσικά πιστεύει στην ύπαρξη και λειτουργία των μαγνητικών ενισχυτών όπως περιγράφετε στο 1 ποστ του παρόντος θέματος- ν απαντήσει στην ποιο κάτω απορία μου.

    Στις μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα, αν έχομε στην ΄δαγκάνα΄ φάση + ουδέτερο τότε η ένδειξη είναι μηδέν (σαν αντίθετα μαγνητικά πεδία ) Όπως από πολλούς έχει υποστηριχθεί ( που και εγώ συμφωνώ )

    Στους μαγνητικούς ενισχυτές, αν και έχομε αντίθετα μαγνητικά πεδία (στο κύκλωμα ελέγχου) γιατί δεν συμβαίνει το παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακαλούσα όποιον -€“ Φυσικά πιστεύει στην ύπαρξη και λειτουργία των μαγνητικών ενισχυτών όπως περιγράφετε στο 1 ποστ του παρόντος θέματος- ν απαντήσει στην ποιο κάτω απορία μου.

    Στις μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα, αν έχομε στην ΄δαγκάνα΄ φάση + ουδέτερο τότε η ένδειξη είναι μηδέν (σαν αντίθετα μαγνητικά πεδία ) Όπως από πολλούς έχει υποστηριχθεί ( που και εγώ συμφωνώ )

    Στους μαγνητικούς ενισχυτές, αν και έχομε αντίθετα μαγνητικά πεδία (στο κύκλωμα ελέγχου) γιατί δεν συμβαίνει το παραπάνω.
    Αν και παλιό το θέμα, να απαντήσω μιας και τυχαία έπεσα πάνω του...

    Ηλία στο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει στο #1 θα συμβεί ακριβώς αυτό που λες με την αμπεροτσιμπίδα. Δηλαδή έτσι όπως το έχεις στο #1, φυσικά και ΔΕΝ δουλεύει, το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το ένα πηνίο ακυρώνεται από το άλλο πηνίο, με αποτέλεσμα ο πυρήνας να ΜΗΝ μαγνητίζεται όσο και να παίζεις με το ροοστάτη. Και φυσικά έτσι όπως το έχεις, μόνο μαγνητικός ενισχυτής δεν είναι.

    Για να δουλέψει σαν μαγνητικός ενισχυτής χρειάζεται ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΥΡΗΝΑ ανεξάρτητο από τον πρώτο!

    Τα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "δευτερεύοντα" των δυο μετασχηματιστών ενώνονται σε σειρά μεταξύ τους (και με το φορτίο επίσης), ενώ τα "πρωτεύοντά" τους ενώνονται επίσης σε σειρά, και μάλιστα με τέτοιον τρόπο (φάση) ώστε οι τάσεις να αφαιρούνται. Αυτό γίνεται έτσι ώστε η πηγή συνεχούς και ο ροοστάτης να βλέπουν τα "πρωτεύοντα" πηνία ως φορτίο και όχι ως πηγή εναλλασσομένου (αφού τα "δευτερεύοντα" διαρρέονται από το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου).

    Δεν ξέρω ποιος προσπάθησε να συγχωνεύσει τους δυο πυρήνες σε έναν (όχι, δεν γίνεται, δεν θα δουλέψει), με αποτέλεσμα να μπερδευτείτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (02-04-24)

  11. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Αν και παλιό το θέμα, να απαντήσω μιας και τυχαία έπεσα πάνω του...

    Ηλία στο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει στο #1 θα συμβεί ακριβώς αυτό που λες με την αμπεροτσιμπίδα. Δηλαδή έτσι όπως το έχεις στο #1, φυσικά και ΔΕΝ δουλεύει, το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το ένα πηνίο ακυρώνεται από το άλλο πηνίο, με αποτέλεσμα ο πυρήνας να ΜΗΝ μαγνητίζεται όσο και να παίζεις με το ροοστάτη. Και φυσικά έτσι όπως το έχεις, μόνο μαγνητικός ενισχυτής δεν είναι.

    Καλημέρα!
    Προχτές 25-03-24 – μιας και ήταν αργία- τακτοποιούσα τους σελιδοδείκτες στον Η/Υ μου, ώστε να μπορώ εύκολα- μιας και δεν γνωρίζω καμία ξένη γλώσσα- να ξέρω που σε παραπέμπει ο κάθε σελιδοδείκτης π.χ τον σελιδοδείκτη <<http://mathetinkardiasou.gr>> αφού τον άνοιξα και είδα το τι διαπραγματεύεται τον ανάρτησα με την μορφή << http://mathetinkardiasou.gr ΚΑΡΔΙΑ >>.
    Σ΄ αυτόν <https://www.bing.com> αφού τον άνοιξα / για να τον μετατρέψω σε <<www.bing Bing ΡΩΤΑΣ -ΑΠΑΝΤΑ>> Ζήτησα <<μαγνητικός ενισχυτής >> και με παρέπεμψε εδώ https://www.bing.com/search?q=%ce%bc...QBLH&sp=1&lq=0
    Εκεί οίδα με χαρά πως και άλλοι είναι γνώστες των μαγνητικών ενισχυτών ενδεικτικά αναφέρω: α) https://el.ilovevaquero.com/tehnolog...imeneniya.html
    β) https://electro-el.housecope.com/ele...iliteli-v.html
    Και άλλες περίπου 10 αναρτήσεις όπως θα δείτε. . Επίσης με χαρά διαπίστωσα ότι είναι καταχωρημένες και οι σχετικές αναρτήσεις στα << hlektronika.gr>> όπως <<https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=101899>> και 2-3 άλλες.
    Και ούτος ή άλλως θα επανέφερα το εν λόγο θέμα, και επιμένω για την ύπαρξη μαγνητικών ενισχυτών της μορφής που ανάρτησα στο 1 ποστ.
    Οι μαγνητικοί ενισχυτές (ισχύος ) που έχω δει, είναι σαν αυτό της φωτό που είναι στη σελίδα https://el.ilovevaquero.com/tehnolog...imeneniya.html την οποία και αναρτώ:
    https://postimg.cc/cghTQ0CQ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 27-03-24 στις 07:28
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Αυτό που δείχνεις έχει καμία σχέση με το σχήμα που έβαλες στο #1; Στο σχήμα που έβαλες στο #1 με τα δυο "πρωτεύοντα" πηνία που είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους και τυλιγμένα αντίθετα, ΔΕΝ μπορείς να επηρεάσεις με κανένα τρόπο τον πυρήνα, ό,τι ρεύμα και να περάσεις μέσα από τα πηνία αυτά. Ό,τι μαγνητικό πεδίο δημιουργεί το ένα πηνίο, το ίδιο και αντίθετο δημιουργεί το άλλο, και αλληλοεξουδετερώνονται ΠΑΝΤΑ, πάει και τελείωσε.

    Στη σελίδα που δείχνεις έχουν χρησιμοποιήσει πυρήνα από μετασχηματιστή τριφασικού τύπου (μάλλον δεν πρέπει να είναι ακριβώς πυρήνας τριφασικού μετασχηματιστή αλλά κλασσικός Ε-Ι, δηλαδή το μεσαίο σκέλος διπλάσιου φάρδους από ότι τα ακριανά. Ο τριφασικός πυρήνας έχει και τα τρία σκέλη ίδια). Αν τα ακριανά πηνία είναι ίδια, και είναι συνδεδεμένα σε σειρά με το κύκλωμα του φορτίου (και πιο συγκεκριμένα με αντίθετη φάση), τότε από το μεσαίο σκέλος του πυρήνα ΔΕΝ διέρχεται μαγνητική ροή και άρα δεν αναπτύσσεται τάση εξ επαγωγής στο πηνίο που είναι τυλιγμένο πάνω του. Αν λοιπόν στο πηνίο αυτό (το μεσαίο δηλ.) εφαρμόσεις ένα συνεχές ρεύμα, θα δημιουργήσεις μια συνεχή μαγνητική ροή που θα σπάσει στα δύο και θα μοιραστεί στα δυο ακριανά σκέλη του πυρήνα (γι' αυτό το μεσαίο σκέλος πρέπει να έχει διπλάσιο φάρδος), οπότε σπρώχνοντας τον πυρήνα προς τον κόρο μειώνεις την αυτεπαγωγή των ακριανών πηνίων, και άρα αυξάνεις τη ροή του ρεύματος προς το φορτίο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (02-04-24)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολυ χαμηλη ενταση και καθολου ελεγχος Ενισχυτη
    By ElectroManiac in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-15, 15:30
  2. αισθητηρας-ελεγχος τασης 220v
    By jimacid in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-13, 10:35
  3. Ελεγχος τασης με ποτενσιομετρο
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 01:42
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-10, 00:50
  5. ελεγχος τασης μπαταριας
    By smokejohn13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας