Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

    ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    Όπως γνωρίζομε μπορούμε να ρυθμίσουμε τη τάση σ΄ μια κατανάλωση, παρεμβάλλοντας μεταξύ πηγής και κατανάλωσης με: α) Με ρυθμιζόμενη αντίσταση (Ποτενσιόμετρο, ροοστάτη και συγκροτήματα αντιστάσεων με ενδιάμεσες λήψεις) β ) Με θυρίστορες διαφόρων κατηγοριών και γ) Με ότι άλλο τρόπο σεις γνωρίζεται .
    Τώρα θ αναρτήσω έναν άλλο τρόπο ρύθμισης της τάσης, με μαγνητικό ενισχυτή(*) - για όσους βεβαίως δεν τους ξέρουν-, ο μαγνητικός ενισχυτής φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο, με μερικές επεξηγήσεις.
    (*) Γιατί τον λένε ενισχυτή, που στην ουσία δεν κάνει ενίσχυση τάσης αλλά μείωση, δεν γνωρίζω όποιος το γνωρίζει ας απαντήσει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή


    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριακο, εσυ??

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (03-09-22), mikemtb (31-08-22)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Ανάρτησα το παρόν θέμα για να διαβαστεί, και....... ίσως βοηθήσει τους ασχολούμενους με τα ηλεκτρολογικά.

    Ο leosedf αν και Υπερ Συντονιστής στο δικό μου θέμα πάσαρε -αν δεν κάνω λάθος- κάτι όργανα,ίσως με αυτό το μήνυμα νόμισε ότι θα γελοιοποιήσει το θέμα, αντί να ενθαρρύνει τους γράφον τες θέματα που ενδεχομένως βοηθούν τα μέλη.
    Τέτοιες ενέργειες για μένα - τουλάχιστον- είναι κατακριτέες και, ειδικότερα για έναν υπερ Συντονιστή.
    Για δε τον αλπινιστή του 3 ποστ σαν υπασπιστής, του υπερ Συντονιστή ακολούθησε τα βηματάτά του, λυπάμαι αλλά, έχει το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου.
    Υ.Γ Πολύ πιθανόν ο υπερ Συντονιστής, να δυσανασχετήσει με το παρόν και να με τιμωρήσει (*) να κλειδώσει ή διαγράψει(**) το θέμα, καλοδεχούμενη κάθε απόφασή του.
    (*) Αλλά τιμωρία, χωρίς απολογία και χωρίς δικαίωμα έφεσις, ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν εφαρμόζεται.
    (**) Έχει διαγραφεί θέμα μου και, έχω τιμωρηθεί για το ίδιο θέμα, αδικαιολόγητα -νομίζω- και έχω υπόνοιες ο΄τι έγινε από τον συγκεκριμένο υπερ Συντονιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 11-09-23 στις 00:18
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Προσπερνάω τα σχόλια και για το θεωρητικό της συζήτησης, μιας και η αναζήτηση δεν μου εβγαλε καποιο αποτελεσμα.
    Το σχέδιο μου θυμίζει ψαλιδιστη τασης, χωρις απευθείας σύνδεση στο κυκλωμα.
    Βέβαια χωρις καποια κυματομορφή στα τυλίγματα δεν μπορω να κατανοήσω πληρως τη λειτουργία, κυριως στην αντίθετη με την τροφοδοσία κυματομορφή του AC μιας και ο κορος του πυρηνα δημιουργει αντίθετης πολικότητας μαγνητικό πεδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ηλία καλημέρα,
    σορυ αν σε πειραξε το σχολιο μου.
    Σε καμια περιπτωση δεν ηταν αρνητικο προς το ποστ σου.
    Αλλα, αληθεια τωρα...μολις ανεβασε ο Κωνσταντίνος το FLUKE, πες μου ποιον σκεφτηκες???



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάρτησα το παρόν θέμα για να διαβαστεί, και....... ίσως βοηθήσει τους ασχολούμενους με τα ηλεκτρολογικά.

    Ο leosedf αν και Υπερ Συντονιστής στο δικό μου θέμα πάσαρε -αν δεν κάνω λάθος- κάτι όργανα,ίσως με αυτό το μήνυμα νόμισε ότι θα γελοιοποιήσει το θέμα, αντί να ενθαρρύνει τους γράφον τες θέματα που ενδεχομένως βοηθούν τα μέλη.
    Τέτοιες ενέργειες για μένα - τουλάχιστον- είναι κατακριτέες και, ειδικότερα για έναν υπερ Συντονιστή.
    Για δε τον αλπινιστή του 3 ποστ σαν υπασπιστής, του υπερ Συντονιστή ακολούθησε τα βηματάτά του, λυπάμαι αλλά, έχει το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου.
    Υ.Γ Πολύ πιθανόν ο υπερ Συντονιστής, να δυσανασχετήσει με το παρόν και να με τιμωρήσει (*) να κλειδώσει ή διαγράψει(**) το θέμα, καλοδεχούμενη κάθε απόφασή του.
    (*) Αλλά τιμωρία, χωρίς απολογία και χωρίς δικαίωμα έφεσις, ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες δεν εφαρμόζεται.
    (**) Έχει διαγραφεί θέμα μου και, έχω τιμωρηθεί για το ίδιο θέμα, αδικαιολόγητα -νομίζω- και έχω υπόνοιες ο΄τι έγινε από τον συγκεκριμένο υπερ Συντονιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Από τα λίγα που γνωρίζω και σύμφωνα με το διάγραμμα πρόκειται για ένα είδος μεταβλητού τσόκ. Ελέγχει την αντίσταση στο ac πάνω σε ένα πηνίο ελέγχοντας τη μαγνητική κατάσταση του πυρήνα στον οποίο τυλίγεται το πηνίο.
    Αυτό γίνεται με την ενεργοποίηση μιας άλλης περιέλιξης στον πυρήνα που θα την ονόμαζα "πηνίο ελέγχου".
    Ανάλογα με την ενέργεια στο πηνίο ελέγχου, η διαπερατότητα του πυρήνα μπορεί να ποικίλλει ελέγχοντας έτσι μια μεγαλύτερη ροή ac.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Σπάω το κεφάλι μου από εχθές να θυμηθώ ένα παρόμοιο σύστημα που το έχω συναντήσει ξανά και τελικά θυμήθηκα. Είχα έναν γνωστό που τύλιγε μετασχηματιστές ο οποίος πέρισυ μας άφησε και είχε παρόμοιο σύστημα στο πεντάλ της μηχανής που τύλιγε τα πηνεία.Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, και φυσικά δεν είναι το ίδιο αλλά μάλλον επιτυχγάνει περίπου ίδια πράγματα, και λογικά όπως τα είπε ο Αντώνης είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπάω το κεφάλι μου από εχθές να θυμηθώ ένα παρόμοιο σύστημα που το έχω συναντήσει ξανά και τελικά θυμήθηκα. Είχα έναν γνωστό που τύλιγε μετασχηματιστές ο οποίος πέρισυ μας άφησε και είχε παρόμοιο σύστημα στο πεντάλ της μηχανής που τύλιγε τα πηνεία.Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες, και φυσικά δεν είναι το ίδιο αλλά μάλλον επιτυχγάνει περίπου ίδια πράγματα, και λογικά όπως τα είπε ο Αντώνης είναι.
    << .Για να πετύχει ο κατασκευαστής σωστή ρύθμιση στην ταχύτητα της μηχανής ο ποδοδιακόπτης δεν περιέστρεφε κάποιο ποτενσιόμετρο αλλά βύθιζε έναν πυρήνα μέσα σε έναν μετασχηματιστή κι έτσι επηρεάζοντας το μαγνητικό πεδίο είχε χωρίς μηχανικές καταπονήσεις και τριβές τέλεια ρύθμιση>>
    Έτσι αλλά όχι <<σε έναν μετασχηματιστή >> Αλλά σε πηνίο, και στα σινεμά προ του 60 , το προοδευτικό ανάμα και σβήσιμο των φώτων, έτσι γινόταν.
    Συγνώμη, το σκέφτηκα καλύτερα. Ναι! θα μπορούσε να ήταν και Μ/Σ με βυθιζόμενο πυρήνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 11-09-23 στις 22:44
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Το ίδιο δεν κάνουν και σε κάποιες παλιές ηλεκτρολύσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολυ χαμηλη ενταση και καθολου ελεγχος Ενισχυτη
    By ElectroManiac in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-15, 15:30
  2. αισθητηρας-ελεγχος τασης 220v
    By jimacid in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-13, 10:35
  3. Ελεγχος τασης με ποτενσιομετρο
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 01:42
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-10, 00:50
  5. ελεγχος τασης μπαταριας
    By smokejohn13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας