Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Μάρκες Φ/Π

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Προς το παρόν έχω 4 πάνελ με το καθένα να δίνει σε ξεχωριστό micro grid tie inverter 700W
    Ποια ινβέρτερ χρησιμοποιείς και πως έχεις κάνει την συνδεσμολογία με το δίκτυο?
    Ψάχνομαι για κάτι τέτοιο και με ενδιαφέρει η εμπειρία σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Έχω πάρει αυτά από το ali. Όλα τα καλώδια των 230V πηγαίνουν σε ένα πίνακα, όπου η κάθε γραμμή ασφαλίζεται με 6A ασφάλεια. Επίσης σε αυτό τον πίνακα καταλήγει ένα καλώδιο 2,5 x 5 που έχω πάρει απευθείας από τον κεντρικό πίνακα. Την γραμμή αυτή την ασφαλίζω στον κεντρικό πίνακα με 3 x 16A ασφάλεια.

    Σημαντική λεπτομέρεια: Η τάση από τα inverter grid tie, πρέπει να συνδέεται πάντα ΠΡΙΝ το ρελέ διαρροής, αλλιώς πάει περίπατο η ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.454

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε φάση που ψάχνω να αγοράσω φωτοβολταικα πανελ,κ έχω χάσει λίγο την μπάλα από μάρκες.Αραγε ποιες είναι 3-4 αξιόπιστες μάρκες μονοκρυσταλικων για το κλίμα/ ζεστες της Ελλαδας;πχ SHARP,Luxor,Ja solar.Καθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
    Ανεξαίρετα της μάρκας , και της άγνοιας (από εμάς) της ποιότητας του καθενός κατασκευαστή στα υλικά που δεν είναι εύκολο να το γνωρίζουμε , θεωρώ έναν σημαντικό παράγοντα ποιότητας τον λεγόμενο "θερμικό συντελεστή ". Σχετικά και αναλυτικά παρακάτω.
    https://www.homerenergy.com/products..._of_power.html
    Από όσο έχω καταλάβει , τα ακριβότερα πάνελ συνήθως έχουν για "καμάρι" την αναφορά αυτή του θερμικού συντελεστή (όσο πιο δροσερά ανάλογα τις συνθήκες , τόσο πιο ανθεκτικά και ποιοτικά?)
    Λογικά τα Thin film (προτελευταία περίπτωση στην βάση πίνακα) φαίνεται να εμφανίζονται πιο "δροσερά " (εξαιτίας μεγαλύτερης επιφάνειας για την ίδια ισχύ σε σχέση με άλλα αντίστοιχα , και απλά απαιτεί συμβιβασμό στο ανεπιθύμητο της μεγαλύτερης έκτασης επιφάνειας ?)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 16-09-22 στις 08:57

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάρει αυτά από το ali. Όλα τα καλώδια των 230V πηγαίνουν σε ένα πίνακα, όπου η κάθε γραμμή ασφαλίζεται με 6A ασφάλεια. Επίσης σε αυτό τον πίνακα καταλήγει ένα καλώδιο 2,5 x 5 που έχω πάρει απευθείας από τον κεντρικό πίνακα. Την γραμμή αυτή την ασφαλίζω στον κεντρικό πίνακα με 3 x 16A ασφάλεια.

    Σημαντική λεπτομέρεια: Η τάση από τα inverter grid tie, πρέπει να συνδέεται πάντα ΠΡΙΝ το ρελέ διαρροής, αλλιώς πάει περίπατο η ασφάλεια.
    Οταν δε έχεις κατανάλωση που πάει το ρεύμα? Εγώ έχω μονοφασική εγκατάσταση οπότε συνδέω φαση ουδέτερο παράλληλα με της παροχής και τη γείωση στη γείωση πριν το ρελέ διαρροής (ή στην είσοδο του ρελέ), έτσι ή κατάλαβα λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν δε έχεις κατανάλωση που πάει το ρεύμα? Εγώ έχω μονοφασική εγκατάσταση οπότε συνδέω φαση ουδέτερο παράλληλα με της παροχής και τη γείωση στη γείωση πριν το ρελέ διαρροής (ή στην είσοδο του ρελέ), έτσι ή κατάλαβα λάθος?
    Λογικά,γυρνάει το ρολόι της ΔΕΗ ανάποδα αν είναι ο παλιός τύπος ρολογιου.Αν είναι ψηφιακός,δεν γυρνάει ανάποδα αλλά το "μαρτυραει" ότι υπάρχει επιστροφή ενέργεια. Κ οι 2 περιπτώσεις είναι παράνομες.Για περισσότερες πληροφορίες, θα μας πουν οι πιο γνώστες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 16-09-22 στις 12:50

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Οκ! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μάλλον θα το επιχειρήσω λόγω της τιμής του. Μέχρι τώρα ήμουν στο ψάξιμο ειδικά για αυτό https://www.amazon.de/-/en/gp/produc...1M0JR7O3Z&th=1
    αλλά είναι ακριβό και με προβλημάτιζε η εγκατάστασή του. Ο μετρητής μου είναι παλιός οπότε δεν θα έχω θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Φιλε μου μην με ευχαριστείς,διότι δεν είμαι έμπειρος,οπότε ας με επιβεβαιώσει κ κάποιο άλλο παιδί που ξέρει καλύτερα.ΟΜΩΣ, αν γυρίζει ανάποδα το ρολόι,είναι άκρως επικίνδυνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να πεθανει ανθρωπος.Δεν ειναι αστειο.Επισης,αν κατά την καταμέτρηση το ρολόι γυρνάει ανάποδα, θα μπλέξεις.Υπαρχουν τρόποι να μην γυρνάει το ρεύμα πίσω στο δίκτυο, άρα κ το ρολόι να μην γύρνα ανάποδα,αλλά δυστηχως εγώ δεν έχω την επάρκεια γνώσεων για να σε βοηθησω.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 16-09-22 στις 14:55

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο σ' αυτά που λες γιαυτό και το σκέφτομαι, δεν το αποφάσισα ακόμα και ίσως τελικά καταλήξω στην πρώτη μου σκέψη που αναφέρω παραπάνω.
    Αυτό το ινβέρτερ έχει εναν "ρυθμιστή" power limiter το αναφέρει, ο οποίος ελέγχει την ροή ρεύματος από το δίκτυο και εάν υπάρχει τότε ενεργοποιεί την ροή από το ινβέρτερ προς την κατανάλωση μειώνοντας έτσι την ροή από την παροχή. Είναι ασφαλέστερο αλλά δεν βλέπω να το έχουν δοκιμάσει πολλοί και το σκέφτομαι.
    Εσύ πως το ρισκάρεις αφού γνωρίζεις τους κινδύνους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Μα εγώ δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο.Δεν εχω καν πανελ ακομα.Ειμαι στην φάση να αγορασω 2-3 πανελ,για να τα βάλω σε ένα χωράφι μου που δεν έχει ρεύμα,για να ποτιζω με αντλια κάποια νέα δέντρα που έχω βάλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Συγνώμη φίλε μου, τώρα είδα ότι απάντησες εσύ αντί για τον άλλον στο θέμα σχετικά με τα ινβερτερ
    Μπερδεύτηκα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας