Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Θεωρητική ερώτηση σε πραγματικό παράδειγμα / πρόβλημα...

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Δεν ανοίγει το Γ@....<<Συνημμένο Αρχείο 86009αυτό που δείχνει>>
    <<που δείχνει το κόκκινο βελάκι εννοώ, διακόπτης ή ασφάλεια ή ασφαλειοδιακόπτης; Όπως και να λέγεται>> Καλά φτάσαμε στο 10 Post και δεν έχεις πει ακόμη τι είναι; πότε θα το ξεστομίσεις.
    <<(έστω σε θεωρητικό επίπεδο αρχικά)>> Το θεωρητικό σε μάρανε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 11-09-22 στις 22:15
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αφου μιλαμε σε θεωρητικό επιπεδο αυτος ο διακοπτης που δινεις δεν έχει δυνατοτητα αποζευξης απο μαγνητικά ή θερμικα στοιχεία.Μηχανικα μπορει να πεσει απο την δονηση ομως.Είναι τόσο κοντα η βροντη που "τριζουν τα τζάμια " ?

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου μιλαμε σε θεωρητικό επιπεδο αυτος ο διακοπτης που δινεις δεν έχει δυνατοτητα αποζευξης απο μαγνητικά ή θερμικα στοιχεία.Μηχανικα μπορει να πεσει απο την δονηση ομως.Είναι τόσο κοντα η βροντη που "τριζουν τα τζάμια " ?
    Και όχι μονον... Αν ειναι και 25 ετών υπάρχει η πιθανότητα να είναι πλέον τελειωμένος στην αυτοσυγκράτηση!!! και να "πέφτει" και με θρόϊσμα φύλλων!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-09-22)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όχι μονον... Αν ειναι και 25 ετών υπάρχει η πιθανότητα να είναι πλέον τελειωμένος στην αυτοσυγκράτηση!!! και να "πέφτει" και με θρόϊσμα φύλλων!
    λίγο υπερβολικό μου φαίνεται. Εκτιμώ πως θα υπάρχουν πολλά σπίτια, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και ανά τον κόσμο, που έχουν στον πίνακα διακόπτες ή ασφάλειες ή ασφαλειοδιακόπτες που είναι άνω των 25 ετών και λειτουργούν. Αλλά εσείς είστε οι γνώστες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λίγο υπερβολικό μου φαίνεται. Εκτιμώ πως θα υπάρχουν πολλά σπίτια, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και ανά τον κόσμο, που έχουν στον πίνακα διακόπτες ή ασφάλειες ή ασφαλειοδιακόπτες που είναι άνω των 25 ετών και λειτουργούν. Αλλά εσείς είστε οι γνώστες!
    Θα μπορουσες να παραλειψεις το ειρωνικό σχόλιο, μιας και συζηταμε σε θεωρητικό επιπεδο.
    Μπορεί να μαθουμε και κατι που δεν ξερουμε η που δεν θεωρουμε οτι επιρεαζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσες να παραλειψεις το ειρωνικό σχόλιο, μιας και συζηταμε σε θεωρητικό επιπεδο.
    Μπορεί να μαθουμε και κατι που δεν ξερουμε η που δεν θεωρουμε οτι επιρεαζει.
    Δεν ήταν καθόλου ειρωνικό. Δεν το εννοούσα ειρωνικά. Δεν ειρωνεύομαι ποτέ και κανέναν από αρχή. Εννοώ το έχω εγώ για μένα ως Αρχή μου.

    Αλλά ειλικρινά εκπλήσσομαι που διέκρινες στο δικό μου σχόλιο ειρωνία (που ξαναλέω δεν υπήρχε) και δεν διέκρινες σε άλλες απαντήσεις περί πτώση του γενικού από το θρόισμα των φύλλων ή παρόμοιες.

    Για να αναζητώ σε αυτό το φόρουμ απαντήσεις σε ένα για μένα ανεξήγητο ή έστω περίεργο φαινόμενο, εννοείτε ότι θεωρώ ότι εδώ είναι, γράφουν, συμμετέχουν άτομα που είναι περισσότερο γνώστες του αντικειμένου.

    Ωστόσο αν εξαιρέσω τις απαντήσεις των μελών chipikos-original και rama, τους οποίους και ευχαριστώ, δεν δέχτηκα κάποια απάντηση που να αντικατοπτρίζει το πρόβλημα που περιέγραψα στην θεωρία. Ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου στην πρώτη σελίδα, αλλά ομολογώ ότι δεν την κατάλαβα.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Με την πάροδο του χρόνου καποιες συσκευ αποκτούν κάποια ευαισθησία, λοχι ολες, οχι παντα εξου και το σχολιο περι θροισματος ( που δηλωνει ενα βαθμο ευαισθησίας).
    Το ωστικο κυμα που δημιουργεί ενας κεραυνός , που τριζει τα τζαμια, μπορει να επιρεασει μια λαμπα πχ η να κουνήσει κάποιο καλωδιο η ακομα και τον ιδιο το διακόπτη. Μπορει να μην εχει δύναμη 4 ριχτερ πχ για να το καταλαβουμε αλλα δεν σημαίνει οτι δεν μπορει να επιρεασει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    @gio4
    Το θρόισμα των φυλλων και η ενταση των βρoντων δεν ηταν ειρωνια. Το σχολιο σου ομως ειχε ξεκαθαρη ειρωνια και ας μην το παραδεχεσαι. Αυτο το εξαρτημα που δεν ξερεις και οπως εγραψες δεν σε νοιαζει τι ειναι ή πως λεγεται, δεν θα επρεπε να πεφτει μονο του.
    Thats a fact. Οποτε ο μονος λογος να πεφτει ειναι αυτα που θεωρησες ειρωνικα

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (12-09-22)

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή


    Γιώργο αυτό που δείχνεις με το βέλος είναι σίγουρα διακόπτης, και μάλλον είναι του θερμ/νου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν καθόλου ειρωνικό. Δεν το εννοούσα ειρωνικά. Δεν ειρωνεύομαι ποτέ και κανέναν από αρχή. Εννοώ το έχω εγώ για μένα ως Αρχή μου.

    Αλλά ειλικρινά εκπλήσσομαι που διέκρινες στο δικό μου σχόλιο ειρωνία (που ξαναλέω δεν υπήρχε) και δεν διέκρινες σε άλλες απαντήσεις περί πτώση του γενικού από το θρόισμα των φύλλων ή παρόμοιες.

    Για να αναζητώ σε αυτό το φόρουμ απαντήσεις σε ένα για μένα ανεξήγητο ή έστω περίεργο φαινόμενο, εννοείτε ότι θεωρώ ότι εδώ είναι, γράφουν, συμμετέχουν άτομα που είναι περισσότερο γνώστες του αντικειμένου.

    Ωστόσο αν εξαιρέσω τις απαντήσεις των μελών chipikos-original και rama, τους οποίους και ευχαριστώ, δεν δέχτηκα κάποια απάντηση που να αντικατοπτρίζει το πρόβλημα που περιέγραψα στην θεωρία. Ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου στην πρώτη σελίδα, αλλά ομολογώ ότι δεν την κατάλαβα.

    Απλά... ασχολίαστος!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (13-09-22)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θεωρητική ιδέα!
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 12:06
  2. Παράδειγμα προς αποφυγή
    By toni31 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 09:51
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 20:48
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 23:17
  5. Πραγματικό όνομα χρήστη
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-05, 20:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας