Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Θεωρητική ερώτηση σε πραγματικό παράδειγμα / πρόβλημα...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Question Θεωρητική ερώτηση σε πραγματικό παράδειγμα / πρόβλημα...

    Συγγενικό μου πρόσωπο σε σπίτι το οποίο βρίσκεται αρκετά μακριά από αστικό ιστό πρόσφατα μου είπε το εξής:

    Εδώ και μερικούς μήνες όταν βροντάει (μπουμπουνίζει) πέφτει ο γενικός του σπιτιού του. Κάτι που δεν συνέβαινε ποτέ παλαιότερα.

    Τον ρώτησα αν το παρατήρησε όταν βρέχει και ρητώς μου είπε, ότι δεν συμβαίνει όταν βρέχει, παρά μόνο όταν "βροντάει" (μπουμπουνίζει).

    Έχει επικοινωνία με τον τοπικό εμπειρικό ηλεκτρολόγο του χωριού. (...40 χρόνια ηλεκτρολόγος! Αυτός δεν θα ξέρει; ...) για το θέμα αυτό.

    Ο ηλεκτρολόγος ήρθε, ξανανήρθε και ακόμα δεν έλυσε το πρόβλημα. Ωστόσο αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση, και προέκυψε από την κουβέντα, είναι ότι ο εμπειρικός τοπικός ηλεκτρολόγος ψάχνει το πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού. Μάλιστα στις δοκιμές που κάνει, αποσύνδεσαι και τον αντι-ηλεκτροπληξιακό διακόπτη!

    Εγώ, απλά σκεπτόμενος, είπα στο συγγενικό μου πρόσωπο το εξής με επιφύλαξη:

    Ο γενικός πέφτει για να προστατέψει εμάς και το κύκλωμα του σπιτιού μας από μια πιθανή υπέρταση ή κάποια άλλη απότομη μεταβολή στην τάση/ένταση κλπ. Συνεπώς, το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να είναι εσωτερικά στο κύκλωμα του σπιτιού, αλλά στην γραμμή που φέρνει το ρεύμα ως τον γενικό.

    Φυσικά του σύστησα να συμβουλευτεί και κάποιον άλλο ηλεκτρολόγο, αλλά μου εξέφρασε ότι εκεί όλοι αυτόν έχουν και γενικά ότι λόγο της απομακρυσμένης απόστασης είναι δύσκολο να βρει άλλον κλπ. Μπόρεσα να διακρίνω και λίγο την σκέψη του που φυσικά δεν εκφράστηκε, ""...σιγά μωρέ, επειδή έβγαλες ένα πολυτεχνείο δεν πάει να πει ότι τα ξέρεις όλα, αυτός 40χρόνια φούρναρης!..."" ..."εμπειρικός!" θα προσθέσω εγώ.

    Αλλά ο σκοπός που δημιουργώ την ανάρτηση, είναι περισσότερο για να δω, αν η σκέψη μου θα μπορούσε να έχει μια βάση. Δηλαδή αν συμβαδίζει με την θεωρία.

    Με τα δεδομένα που έχουμε:
    α) ότι χωρίς καμία απολύτως αλλαγή στο σπίτι, το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικά πριν μερικούς μήνες,
    β) ότι δεν συμβαίνει όταν βρέχει, παρά μόνο όταν "βροντάει" (μπουμπουνίζει)

    Η δική μου σκέψη είναι ότι θα πρέπει, πριν τον γενικό διακόπτη να μπει κάτι που να εξισοροπεί ή να κόβει τυχόν απότομες διακυμάνσεις που φέρνει η γραμμή. (Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο)

    Ποια είναι καταρχάς η θεωρητική προσέγγιση σε αυτό το πραγματικό πρακτικό πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Αν θέλαμε να έχουμε προστασία για τις συσκευές του σπιτιού τότε καλό θα ήταν να μπει ένα MOV για κεντρικό πίνακα. Διάβασε εδώ λίγα πράγματα σχετικά με προστασίες https://electrohomepro.com/el/obzor/...-zaschity.html και εδώ https://new.abb.com/low-voltage/el/n...ing-protection Παραθέτω ένα μικρό αλλά πολύ σημαντικό κομμάτι σχετικό με προστασίες.......... Έμμεσα πλήγματα κεραυνών
    Η εμφάνιση μεταβατικών υπερτάσεων μπορεί να είναι το αποτέλεσμα έμμεσου χτυπήματος κεραυνού κοντά στο κτίριο ή τις εξωτερικές γραμμές που συνδέονται με το κτίριο. Σε μια τέτοια περίπτωση, το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που δημιουργείται από το ρεύμα εκκένωσης του κεραυνού προκαλεί ωμικές και επαγωγικές ζεύξεις. Ως αποτέλεσμα, οι ζεύξεις αυτές μπορεί να προκαλέσουν δυσλειτουργία ή ζημιές στην εσωτερική εγκατάσταση ή τον εξοπλισμό..................Ομως στην περίπτωσή σου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια από τις συσκευές που είναι Stand By δηλαδή δεν έχει επάνω της διακόπτη ON-OFF λόγω αιχμής στην τάση τροφοδοσίας ενεργοποιεί προστασία μέσω πυκνωτή και γείωση οπότε το ρελέ διαρροής βλέπει αυτό και πέφτει. Να είναι ο φούρνος μικροκυμάτων....?? να είναι ο αποροφητήρας.....??κάποιος εκτυπωτής Laser..?? κάποιο τροφοδοτικό για Laptop ή κάποιο PC..??.......... Πιθανόν πάντως κάτι που είναι μονίμως σε τάση και χρησιμοποιεί φις σούκο δηλαδή να περιέχει το φις και την γείωση.Και ναι μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά αυτό το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 11-09-22 στις 10:56

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (11-09-22), mikemtb (11-09-22)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Εγω αυτο που μπορω να σκεφτώ ειναι το ωστικό κυμα που δημιουργείται.
    Απο τους κραδασμούς μπορει σε καποιο σημείο να βραχυκυκλωνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Γιώργο, πέφτει η γενική ασφάλεια ή ο ΔΔΕ?
    Ανάλογα με την απάντηση είναι εντελώς διαφορετικό το πρόβλημα, γιατί έχουν διαφορετικό ρόλο το καθένα.
    Αν γίνεις πιό συγκεκριμένος θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα εδώ οι σωστοί επαγγελματίες.
    Πάντως για να εξασφαλιστεί ο συγγενής σου, πρέπει να ελέγξει την αποτελεσματικότητα της γείωσης, και να βάλει "αντικεραυνικό" και επιτηρητή τάσης στον πίνακά του.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (11-09-22)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγενικό μου πρόσωπο σε σπίτι το οποίο βρίσκεται αρκετά μακριά από αστικό ιστό πρόσφατα μου είπε το εξής:


    Η δική μου σκέψη είναι ότι θα πρέπει, πριν τον γενικό διακόπτη να μπει κάτι που να εξισοροπεί ή να κόβει τυχόν απότομες διακυμάνσεις που φέρνει η γραμμή. (Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο)

    Ποια είναι καταρχάς η θεωρητική προσέγγιση σε αυτό το πραγματικό πρακτικό πρόβλημα;
    <<Η δική μου σκέψη είναι ότι θα πρέπει, πριν τον γενικό διακόπτη να μπει κάτι που να εξισοροπεί ή να κόβει τυχόν απότομες διακυμάνσεις που φέρνει η γραμμή. (Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο)>>
    Διέγραψα αρκετά για να μην επιβαρύνω το παρόν - τουλάχιστον- Ποστ με περιττά για τα οποία έγραψαν, και θα γράψουν και άλλα μέλη, ίσως και εγώ.
    Εγώ στο παρόν θα σταθώ στο <<πριν τον γενικό διακόπτη>> και να πω όχι πρίν

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, πέφτει η γενική ασφάλεια ή ο ΔΔΕ?
    Ανάλογα με την απάντηση είναι εντελώς διαφορετικό το πρόβλημα, γιατί έχουν διαφορετικό ρόλο το καθένα.
    Αν γίνεις πιό συγκεκριμένος θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα εδώ οι σωστοί επαγγελματίες.
    Πάντως για να εξασφαλιστεί ο συγγενής σου, πρέπει να ελέγξει την αποτελεσματικότητα της γείωσης, και να βάλει "αντικεραυνικό" και επιτηρητή τάσης στον πίνακά του.

    Πέφτει ο γενικός διακόπτης!
    Δεν γνωρίζω τί εννοείς με ΔΔΕ. Αν όμως εννοείς το αντι-ηλεκτροπληξιακό, αυτό ο έμπειρος ηλεκτρολόγος το αποσύνδεσαι στην προσπάθειά του να εντοπίσει το πρόβλημα. Ωστόσο το πρόβλημα απ' όταν εμφανίστηκε υπάρχει και με συνδεδεμένο και με αποσυνδεδεμένο το αντι-ηλεκτροπληξιακό!

    20-25 χρόνια, δεν είχε παρατηρήσει ποτέ κάτι παρόμοιο!

    Μπορεί με τα χρόνια να αλλάξει η αποτελεσματικότητα της γείωσης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Η ασφάλεια πέφτει, όχι ο διακόπτης.
    Ισως ανάλογα προβλήματα να έχουν και οι γείτονες, λόγω εναέριων δικτύων. Αλλά γιατί τώρα, και όχι παλιά?
    Εκανε κανένας γείτονας καμιά μεγάλη ανακατασκευή μήπως?
    Η γείωση μπορεί να διαβρωθεί, ή να τεθεί εκτός μάχης από μαστόρια υδραυλικούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gio4 (11-09-22)

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Προφανώς εννοεί ότι πέφτει ο ασφαλοδιακόπτης το πιθανότερο είναι αυτό που λέει ο Χρήστος post3
    Σε κάποιο σημείο είναι πολύ κοντά γυμνά καλώδια και λόγο υπέρτασης ίσως και υγρασίας δημιουργείτε τόξο

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέφτει ο γενικός διακόπτης!
    Δεν γνωρίζω τί εννοείς με ΔΔΕ. Αν όμως εννοείς το αντι-ηλεκτροπληξιακό, αυτό ο έμπειρος ηλεκτρολόγος το αποσύνδεσαι στην προσπάθειά του να εντοπίσει το πρόβλημα. Ωστόσο το πρόβλημα απ' όταν εμφανίστηκε υπάρχει και με συνδεδεμένο και με αποσυνδεδεμένο το αντι-ηλεκτροπληξιακό!

    20-25 χρόνια, δεν είχε παρατηρήσει ποτέ κάτι παρόμοιο!

    Μπορεί με τα χρόνια να αλλάξει η αποτελεσματικότητα της γείωσης;
    <<Πέφτει ο γενικός διακόπτης!>> Ποτέ ένας διακόπτης (*) δεν ΄πέφτει ΄από μόνος του.
    <<Μπορεί με τα χρόνια να αλλάξει η αποτελεσματικότητα της γείωσης;>> Ναι! Αλλά προς το χειρότερο(αύξηση αντίστασης γείωσης) αυτό όμως επιδρά αρνητικά στην πτώση <<του διακόπτη>> ασφάλεια θ άθελες να γράψεις.
    (*) Μιλάμε για διακόπτες που βάζομε σε σπίτια,γιατί διακόπτες που βάζουμε σε βιομ εγκαταστάσεις ΄πέφτουν ΄.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Πίνακας - σε σπίτι που πέφτει ο γενικός όταν βροντάει.jpgΣυνημμένο Αρχείο 86009αυτό που δείχνει το κόκκινο βελάκι εννοώ, διακόπτης ή ασφάλεια ή ασφαλειοδιακόπτης; Όπως και να λέγεται, το θέμα είναι -και αρχικά θέλω να μείνω καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο. - Αν εδώ και 20 χρόνια δεν είχε ποτέ παρατηρηθεί να πέφτει όταν έχει βροντές και με δεδομένο, ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στο σπίτι τα τελευταία 3+ χρόνια (εννοώ δεν αγοράστηκε κάποια καινούργια συσκευή -από τηλέφωνο ως καταψύκτη, πλυντήριο, τηλεόραση, κλπ. - όλες οι συσκευές είναι αγορασμένες εδώ και πάνω από τρία χρόνια, δεν έγινε κάποια κατασκευαστική αλλαγή εδώ και πολλά χρόνια κλπ.), τί θα μπορούσε να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα εδώ και μερικούς μήνες; Και πριν φτάσουμε στο "Τί;", ίσως αξίζει να δει κανείς (έστω σε θεωρητικό επίπεδο αρχικά) την ερώτηση από πού προκύπτει;

    Δηλαδή προκαλείται εντός της εγκατάστασης ή εκτός; Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα έλεγα εκτός! Οπότε δεν θα έχει νόημα να ψάχνει κανείς εντός της εγκατάστασης (μετά τον γενικό).

    Εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής έρχεται η γραμμή ως τον γενικό διακόπτη (ασφάλεια θέλετε να την λέμε, ΟΚ, ως την ασφάλεια) όσο δεν βροντάει όλα καλά, όλα λειτουργούν. Με το που βροντάει πέφτει ο γενικός διακόπτης (που τον λέμε ασφάλεια). Πού θα αρχίσω να ψάχνω για την λύση μέσα ή έξω; εντός της εγκατάστασης ή έξω από αυτήν;




    Παραθέτω τον σύνδεσμο απλά για το θέμα της ονομασίας...
    https://www.skroutz.gr/c/4101/diakop...=diakoptes+abb

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gio4 : 12-09-22 στις 19:14 Αιτία: Ονομασία - προσθήκη συνδέσμου

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θεωρητική ιδέα!
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 12:06
  2. Παράδειγμα προς αποφυγή
    By toni31 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 09:51
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 20:48
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 23:17
  5. Πραγματικό όνομα χρήστη
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-05, 20:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας