Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: επιτέλους τι είναι αυτά τα Watt ???

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή επιτέλους τι είναι αυτά τα Watt ???

    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχουν περάσει τόσα χρόνια, και ακόμη τι είναι τα Watts δεν έχω καταλάβει.

    Ένα βιβλίο ηλεκτρολογίας, για να δώσει να καταλάβουμε καλύτερα την ηλεκτρική ισχύ, κάνει πρώτα μια αναφορά στη μηχανική ισχύ, με το παρακάτω παράδειγμα.
    Διαβάζω στο βιβλίο: Σε μια οικοδομή, ας υποθέσουμε ότι 50 σακιά τσιμέντο πρέπει να ανέβουν στον 5ο όροφο. Εκεί, είτε ένας γερανός ανεβάσει την παλέτα με τα σακιά σε δύο λεπτά, είτε ένας άνθρωπος σε 3 ώρες, το παραγόμενο έργο είναι το ίδιο. Το μόνο που αλλάζει είναι ο χρονος που θα γίνει αυτό που θέλουμε.

    Για να μη σας ζαλίζω, θα μπω απευθείας στα ερωτήματα, σχετικά, πάντα, ενδιαφερόμενος για τα ηλεκτρικά Watts:

    Υπάρχουν 2 ειδών Watts (αν και δε νομίζω, αλλά το ρωτάω, διότι προσπαθώ με κάθε λεπτομέρεια να τα ξεκαθαρίσω); Τι είναι αυτά τα Watts;
    Κάθε ηλεκτρική/ηλεκτρονική συσκευή που θα αγοράσουμε, έχει επάνω στη συσκευασία αυτά τα Watts: πλυντήριο, σόμπα, air-condition, στο χώρο της πληροφορικής ένα τροφοδοτικό, ένα τσιπακι μνήμης). Όλα!!! Τα πάντα. Φαίνεται πως είναι εξαιρετικά σημαντικά αυτά τα Watts. Από την άλλη, όμως, υπάρχουν Watts που παράγονται-αποδιδονται από τη συσκευή, και αααααλλα Watts που καταναλώνονται από τη συσκευή;

    Γι' αυτό έκανα πριν την ερώτηση 2 ειδών Watts.

    Εκτός από τα Watts, όμως, στη συσκευασία ενός προϊόντος, σε όλες τις συσκευές υπάρχει και μια ετικέτα (label) επάνω στο ίδιο το προϊόν-συσκευη, που μεταξύ άλλων, θα αναφέρει Watts. Τι είναι αυτά; Εντάξει, μπορεί κάποια προϊόντα να μην έχουν αυτή την ετικέτα, λόγω ότι μπορεί να είναι μικρά (πχ το τσιπακι μνήμης ενός υπολογιστή). Αλλά και κει τα Watts υπάρχουν, κι ας μην υπάρχει η ετικέτα. Μπαίνοντας στο site του κατασκευαστή τού συγκεκριμένου τσιπ μνήμης, βρίσκονται τα Watts που δίνει ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο τσιπ μνήμης.

    Φαίνεται, πως το να γνωρίζουμε πλήρως, ξεκάθαρα, και με κάθε λεπτομέρεια για αυτά τα Watts, και να τα έχουμε τακτοποιημένα στο μυαλό μας, είναι πολύ πολύ σημαντικό.

    Όπως καταλαβαίνετε από την όλη περιγραφή του θέματος, η βοηθειά σας θα ήταν εξαιρετικά πολύτιμη για μένα.

    Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τα σακιά σχετίζονται με το απαιτούμενο έργο. Τα watts σχετίζονται με την ισχύ που πρέπει να καταναλωθεί για να παραχθεί το συγκεκριμένο έργο σε διαφορετικό χρόνο. Όσο πιό γρήγορα, τόσο μεγαλύτερη η αναγκαία ισχύς.
    Η κατανάλωση watts διαφέρει από την παραγωγή λόγω απωλειών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    επειδή ΟΛΕΣ οι συσκευές στο γνωστο μας συμπαν ακολουθούν τους νόμους την θερμοδυναμικής αρα έχουν απώλειες.. αυτό σημαίνει ότι ενας γερανός για παράδειγμα που μετατρέπει την ηλεκτρική ενέργεια και την κάνει κινητική για μια συγκεκριμένη εργασία θα κάψει για παράδειγμα 1000W αλλά το έργο θα είναι μικρότερο.. δλδ τα σακιά τσιμέντο θα χρειαστούν 800W για να ανέβουν τα υπόλοιπα 200W μέσα από τις απώλειες του συστήματος (γερανός) γίνονται θερμότητα... ελπιζω αυτα να ειναι τα 2 ειδη watt που λες οτι βλεπεις!! τα watt καταναλωσης και τα watt έργου! με του εργου να ειναι ΠΑΝΤΑ λιγοτερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχουν 2 διαφορετικά Watt. Το Watt είναι μονάδα μέτρησης ισχύος και μόνο.
    Με πιο απλά λόγια (όσο μπορώ) είναι η στιγμιαία δύναμη που είτε χρειάζεται (ή καταναλώνει) μία διαδικασία ή συσκευή, είτε η στιγμιαία δύναμη που αποδίδει (ή παράγει) μία διαδικασία ή συσκευή.

    Το μπέρδεμα γίνεται γιατί συχνά χρησιμοποιούμε την λέξη "Watt" λανθασμένα για να προσδιορίσουμε άλλα μεγέθη όπως η ενέργεια.
    Η ενέργεια είναι το αποτέλεσμα της δύναμης (ισχύος) επί τον χρόνο.

    Πολύ απλοποιημένα στο παράδειγμα που ανάφερες...
    Ο γερανός που θα ανεβάσει τα 50 σακιά τσιμέντο στον 5ο όροφο έχει έναν κινητήρα με ισχύ (δύναμη) π.χ. 40kW (40.000 Watt).
    Η ενέργεια που θα απαιτηθεί για να ανέβουν τα σακιά θα είναι 40.000 Watt x 0.035hours (τόσο είναι περίπου τα 2 min) = 1.400Wh (Watt-hours ή βατώρες).
    Ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να αποδώσει ισχύ (δύναμη) της τάξης των 500 Watt και συνεπώς για να ανεβάσει τα σακιά θα πρέπει να αποδώσει ενέργεια 500 Watt x 3h ώρες = 1.500Wh
    Δηλαδή, και τα δύο "ανυψωτικά", ενώ έχουν μεγάλη διαφορά στην ισχύ που μπορεί να δώσει το κάθε ένα, θα χρειαστούν περίπου την ίδια ενέργεια για να κάνουν το ίδιο έργο αλλά με πολύ διαφορετική χρονική διάρκεια.
    ...αν και νομίζω ότι ο άνθρωπος δεν θα τα καταφέρει τόσο γρήγορα τελικά...

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα watt καταναλωσης και τα watt έργου! με του εργου να ειναι ΠΑΝΤΑ λιγοτερο
    αυτο μου ακουγεται λίγο προς το duty cycle ...? αν και νομίζω ότι περιλαμβάνει και χρόνοη συγκεκριμένη μανάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό έκανα πριν την ερώτηση 2 ειδών Watts.
    Α) P= I X V
    B) W= V x A
    Γ) V = W / A
    Δ) A = W / V
    To A Αναφέρετε "συμβολικά " στην ισχύ (ως άμεσος τύπος χωρίς να μας ενδιαφέρει αν είναι σε μονάδες χρόνου π.χ. βατ ώρες ) .

    Αλλά πρακτικά θα πάρουμε το B. (Ανάλυση της ισχύος ηλεκτρικά ) ή τις παραλλαγές Γ & Δ (ανάλογα τι θέλεις να βρεις ως προς την λεπτομερή ανάλυση των Α = αμπερ & V = Τάση (αυτά τα 2 μεγέθη της τάσης και της έντασης αλλάζουν το P & W ως αντικειμενική πράξη )

    Για απλοποίηση θεώρησε ότι τα σύμβολα P & W είναι ανύπαρκτα και κρατάμε μόνο την ουσία δηλαδή την τάση και ένταση . Που αποδίδεται είτε στιγμιαία (αν το ζητούμενο είναι αυτό ) , ή σε διάρκεια του χρόνου (αν το ζητούμενο είναι σε βατ ώρες )

    Μην σπας και πολύ το κεφάλι σου για αναλύσεις που έγιναν από τον άνθρωπο προσπαθώντας αυτά να τα αναλύσει και στο "χαρτί" με τύπους και διάφορες ονομασίες τύπων , απλά πάρε την ουσία (V & A = τάση και ένταση ) και ανάλογα τις απαιτήσεις του τι θέλεις να βρεις , πρόσθεσε και την μονάδα χρόνου (όταν το ζητούμενο είναι οι βατ ώρες)

    Σε μεταφέρω σε "αναλύσεις στο χαρτί"
    https://www.mrsolar.com/what-does-vo...nd-watts-mean/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Επειδη περασαν τοσες λαμπες απο τα χέρια σου και ακομα δεν καταλαβες τι ειναι το watt, σκεψου να επαιρνες μια λαμπα και να ελεγε 0.3Α η 50Ω .
    Τι θα καταλαβαινες , πως θα εκτιμουσες ποσο "ρευμα " καιει;

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τα watt είναι μονάδα μέτρησης της ισχύος που χρησιμοποιείται στην ηλεκτρολογία.
    Ένας ηλεκτρικός κινητήρας καταναλώνει ενέργεια (ισχύς στον χρόνο ) που μετριέται σε watt, και αποδίδει ενέργεια που μετριέται σε μηχανική ορολογία σε Ηρ. Γιατί είναι διαφορετικές οι τιμές τους; Γιατί καμία μηχανή δεν είναι τέλεια και έχει απώλειες.
    Αντλία θερμότητας έχει : ηλεκτρική ισχύς που καταναλώνει (watt) ενέργεια από το περιβάλλον που χρησιμοποεί (δεν είναι μετρούμενο μεγεθος αλλά συγκρίσιμο ,λεγόμενο cop seer) και η απόδοση του μηχανήματος πολλαπλάσια αυτή την φορά από την ισχύ που καταναλώνει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Ανάμεσα στο θέλω και το πρέπει, στην περίπτωσή μου, έρχονται να πάρουν θέση ΚΑΙ τα δύο. Με πρώτο το θέλω (λάτρης τής γνώσης), και να ακολουθεί το πρέπει. Κι αυτά τα λέω διότι ασχολούμαι με τούς υπολογιστές. Από τις απαντήσεις σας, κάπως άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα. Κι αυτό το λέω κυρίως αναφερόμενος σε δύο πολύ σημαντικά συστήματα στους υπολογιστές:
    α. τροφοδοτικά
    β. UPS

    Τα Watts που φέρουν αυτές οι συσκευές, που είναι μάλιστα απ' τα πρώτα που κοιτάμε κατά την αγορά, αλλά και το πρώτο που έχουν με κάτι ΓΡΑΜΜΑΤΑΡΕΣ τόσο στη συσκευασία όσο και σε ετικέτα επάνω η ίδια η συσκευή, προφανώς, και εάν έχω καταλάβει καλά, δεν μπορούν να τα αποδώσουν, λόγω απωλειών. Όποτε, οι συσκευές που απαρτίζουν ένα σύστημα υπολογιστή (μητρική κάρτα, συσκευή USB συνδεδεμένη στον υπολογιστή πχ ένα φλασάκι, μια εσωτερική PCI κάρτα, μια εσωτερική κάρτα γραφικών κλπ), για να αποδώσει το τροφοδοτικό τα Watts που απαιτεί η κάθε συσκευή, ΠΡΕΠΕΙ να το αγοράσουμε με μεγαλύτερα/περισσότερα Watts, λόγω αυτών των απωλειών που θα έχει το τροφοδοτικό.

    Δεν είναι δυνατόν, στην περίπτωσή μου, να έχω αποφασίσει να συνθέσω έναν υπολογιστή, να έχω αποφασίσει μητρική, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, RAM modules, κλπ κλπ, να δίνει στις προδιαγραφές του κάθε part ο αντίστοιχος κατασκευαστής τα Watts, όπως πχ σε αυτόν τον επεξεργαστή


    https://www.cpu-world.com/CPUs/K10/A...EOCGIBOX).html

    και γω από τη μια διαβάζοντας τις λεπτομέρειες τού επεξεργαστή να φτάνω στα Watts και να μην καταλαβαίνω τίποτα, κι από την άλλη να είναι για το κάθε part τα Watts ένα μέγεθος που (πιστεύω) θα με βοηθήσει στην επιλογή του σωστού σε Watts τροφοδοτικού, και γω να μην ξέρω τι τροφοδοτικό πρέπει να αγοράσω.

    Το ίδιο καί για το UPS. Τα δύο σημαντικότερα κομμάτια του υπολογιστή (κατ' εμέ) που χρειάζεται να ξέρεις εξαιρετικά ΣΩΣΤΑ τη μονάδα Watt, για να πας και στη ΣΩΣΤΗ επιλογή, και γω να μην γνωρίζω τίποτα!!!

    Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο πως τόσο στα τροφοδοτικά όσο και στα UPS, δεν χρειάζεται να μπεις καν στην ανάλυση των χαρακτηριστικών του καθενός. Ο τίτλος και μόνον αυτού που πρέπει να επιλέξει κανείς αναφέρει τα Watts!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnyb98 : 01-10-22 στις 12:08

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο μου ακουγεται λίγο προς το duty cycle ...? αν και νομίζω ότι περιλαμβάνει και χρόνοη συγκεκριμένη μανάδα.
    οχι καμια σχεση με το duty cycle... να στο πω αλλιως... μια λαμπα 100w δεν σου δινει 100W σε φως επειδη τοσα καιει... αλλα απο τα 100w απο καει τα 90W πανε σε θερμοτητα και τα 10W πανε σε "φως".. τα νουμερα ειναι τυχαια!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι είναι αυτά?
    By panosdalk in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-21, 21:25
  2. Τι είναι αυτό;
    By stratos12 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-17, 15:19
  3. Τι είναι αυτό
    By apilot in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 13:13
  4. Πόσα watt να είναι αυτά;;;
    By QRTSIDAKIS in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 18:19
  5. Τι είναι αυτό?
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 19:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας