Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Τηλέφωνο οτετζιδων

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Πλέον το σήμα είναι τοπικό, δεν είναι όπως πριν λίγα χρόνια όπου το σήμα έπαιζε από το κέντρο του παρόχου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    στην πλειοψηφια των συνδεσεων, ο οτε, οταν ο πελατης ειχε ηδη ιντερνετ, εχει καταργησει την τηλεφωνικη γραμμη, και μεσα απο τον χαλκο περνανε μονο υψηλες συχνοτητες. οταν μετρησεις την γραμμη αυτη στον αερα, χωρις εξοπλισμο πανω, δεν θα βρεις ΤΙΠΟΤΑ.ουτε ταση, ουτε αντισταση!
    μολις βαλεις πανω στην γραμμη το modem/router τοτε αυτο ξεκιναει να κανει το handshake. μολις λοιπον κλειδωσει σε καποια ταχυτητα, τοτε με προρυθμισμενους κωδικους κανει register και στον voip server του οτε, και βγαζει ταση και ακουστικο σημα στις 2 θυρες pstn.
    αν τωρα στο σπιτι του πελατη υπαρχουν τηλεφωνικες συσκευες σε διαφορους χωρους και η καλωδιωση δεν επιτρεπει την ανεξαρτησια του dsl, τοτε μπαινουν φιλτρα και επιστρεφουμε την ταση εξοδου του modem ξανα πισω στην γραμμη...
    ελπιζω να εγινα κατανοητος . -

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνική γραμμή είτε είναι DSL, VDSL, εξακολουθεί και βρίσκετε υπο τάση, όπως ακριβώς βρισκόταν και πριν καταργηθεί το PSTN
    εδω θα διαφωνησω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Πρίν τη κατάργηση του pstn ,με τα <<παλιά>> ψηφιακά κέντρα ή ακόμη και παλιότερα με τα αναλογικά-ηλεκτρομηχανικά κέντρα, η τάση που μέτραγε κανείς στη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού του ήταν αν θυμάμαι καλά 47v περίπου DC, και στην περίπτωση που κάποιος μας καλούσε τη στιγμή που μετρούσαμε με πολύμετρο, υπερτιθόταν και μια ac τάση αν θυμάμαι καλά περίπου 120v για την ενεργοποίηση του κουδουνιού του τηλεφώνου. Τώρα όλα αυτά λογικά δεν θα υφίσταντε αν και δεν έχω αποπειραθεί να μετρήσω.
    <<η τάση που μέτραγε κανείς στη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού του ήταν αν θυμάμαι καλά 47v περίπου DC,>> Πολύ καλά θυμάσαι, τόση είναι και σήμερα μετά το ρούτερ.
    <<και στην περίπτωση που κάποιος μας καλούσε τη στιγμή που μετρούσαμε με πολύμετρο, υπερτιθόταν; και μια ac τάση αν θυμάμαι καλά περίπου 120v>> Πράγματι έτσι ήταν, και επίσης αυτή η τάση των (47v) άλλαζε τιμή όταν σηκώναμε το ακουστικό, τα δυο τελευταία με βοηθούσαν να βρω τα ζευγάρια στις πολυκατοικίες, όταν ο ένοικος άλλαζε διαμέρισμα εντός τις ίδιας πολ/κιας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Αν εγω τώρα θέλω να βάλω ένα τηλέφωνο χωρίς router δεν θα μπορώ να πάρω τηλέφωνο; αν το τηλέφωνο είναι voip πάλι χρειάζεται router?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εγω τώρα θέλω να βάλω ένα τηλέφωνο χωρίς router δεν θα μπορώ να πάρω τηλέφωνο; αν το τηλέφωνο είναι voip πάλι χρειάζεται router?
    Τι εννοείς; Αν έχεις voip τηλεφωνία το τηλέφωνο μπαίνει πάνω στο ρούτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dfoust για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tao (05-10-22)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Αυτό που θέλω να πω είναι παλιά με τις pstn γραμμές έβαζες ένα τηλέφωνο στην γραμμή και επερνες τηλέφωνο. Τώρα αν εγω βγάλω το router με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω τηλέφωνο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πω είναι παλιά με τις pstn γραμμές έβαζες ένα τηλέφωνο στην γραμμή και επερνες τηλέφωνο. Τώρα αν εγω βγάλω το router με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω τηλέφωνο?
    <<τώρα αν εγω βγάλω το router με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω τηλέφωνο?>> Δεν! μπορείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-10-22)

  11. #19
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πω είναι παλιά με τις pstn γραμμές έβαζες ένα τηλέφωνο στην γραμμή και επερνες τηλέφωνο. Τώρα αν εγω βγάλω το router με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω τηλέφωνο?
    Για πιο λόγο να βγάλεις το ρούτερ; Χωρίς ρούτερ δεν θα έχεις τηλέφωνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dfoust για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-10-22)

  13. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πω είναι παλιά με τις pstn γραμμές έβαζες ένα τηλέφωνο στην γραμμή και επερνες τηλέφωνο. Τώρα αν εγω βγάλω το router με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω τηλέφωνο?
    αν υπάρχει κάποιος server (π.χ. freepbx) και ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η εσωτερική επικοινωνία, δεν απαιτείται router:
    μπορεί να υπάρχει 1 server και όσες συσκευές (voip ή software) σε εσωτερικό δίκτυο.

    για κλήση όπου αλλού εκτός τοπικού δικτύου πρέπει κάπως να γίνει η δρομολόγηση οπότε απαιτείται router

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασύρματο τηλέφωνο SAGEM.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-21, 21:29
  2. Σύνδεση συναγερμού με τηλέφωνο
    By dimitris_oa in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-20, 22:32
  3. Πρόβλημα με τηλέφωνο ISDN
    By MagnumGR in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-20, 16:53
  4. κινητό τηλέφωνο
    By giannis - IKARIA in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-18, 00:18
  5. Τηλέφωνο στο PC
    By Lykos1986 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-06, 15:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας