Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Yaesu FT-897D

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή Yaesu FT-897D

    Καλησπέρα, ζητώ την βοήθεια-άποψη των ραδιοερασιτεχνών και μη για το παραπάνω μηχάνημα. Βρέθηκε μεταχειρισμένο μαζί με το yaesu fc20 tuner και ldg meter όλα 650€. Θα ελεγχθεί από ειδικό πριν αγοραστεί.

    Έχει καιρό που ασχολούμε ψάχνω,διαβάζω για τον ραδιοερασιτεχνισμο και τα Χριστούγεννα θα δώσω εξετάσεις για την απόκτηση άδειας.Ψάχνω κάποιο πομποδέκτη
    για να ξεκινήσω και νομίζω είναι η ιδανική λύση καθώς συνδιάζει hf/vhf/uhf όλα σε ένα μηχάνημα.

    Πιστεύετε είναι καλή ευκαιρία, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σχετικά με τον πομποδέκτη;



    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, αξιόλογο μηχάνημα το 897 ακόμη και σήμερα. Το πρώτο-πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι να μην έχει πρόβλημα η οθόνη του πχ γραμμές στο display. Αυτό γιατί δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά για να την αλλάξεις. Μετά πρέπει να τσεκάρεις αν φοράει ακόμη τα κεραμικά φίλτρα της TOKO, τα οποία θέλουν αλλαγή οπωσδήποτε γιατί είναι προβληματικά από τη μάνα τους. Περισσότερα σχετικά δες εδώ: https://www.m5poo.co.uk/yaesu-ft897-...ilter-problem/ Αυτά τα λέω γιατί το έχω το μηχάνημα και το είχα στείλει σε τεχνικό για την αλλαγή των κεραμικών φίλτρων, το οποίο είναι το εύκολο πρόβλημα. Το δύσκολο όπως είπα είναι με την οθόνη του. Τέλος πρέπει να ελεγχθεί αν το VFO του «τσουλάει» στα βραχέα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-11-22), NIKOSRADIO (11-11-22)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Πρόβλημα στην οθόνη μπορεί να εμφανιστεί από πτώση του μηχανήματος ή απλά από την χρήση του; Λέει ότι είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο. Θα ρωτήσω σχετικά με τα φίλτρα τον τεχνικό και θα σας γράψω τι μου είπε το βράδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NIKOSRADIO για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-11-22)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.503

    Προεπιλογή

    Το είχα και το έδωσα γιατί μου έσπαγε τα @@. Για να κάνεις μια δουλειά έπρεπε να μπεις σε 15 μενού και υπομενού. Δεν έχει ευκολία χρήσης και τσουλάει.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις ξεχωριστά μηχανήματα για HF - V/U, διότι τα όλα σε ένα δεν είναι καλή ιδέα. Κάθε μηχάνημα στον τομέα του δουλεύει καλύτερα από το να έχει τα πάντα σε ένα και παράλληλα μπορείς να μιλάς - ακούς στα V/U με το ξεχωριστό μηχάνημα, την ίδια ώρα που κάνει DXάκια με το HF.
    Σε αυτά τα λεφτά περίπου βρες καλύτερα ένα Yaesu FT-450D και ένα V/U Yaesu ή Alinco μεταχειρισμένα και καθώς προχωράς στον ραδιοερασιτεχνισμό, κοιτάς, αν θες, κάτι καλύτερο.
    Αν πάλι θες, μπορείς να πάρεις ένα εργαλείο καλό για τα HF, όπως το ICOM IC-7300 (το έχω δει και 850 ευρώ αγγελία) και μην ασχολείσαι για αρχή με τα V/U. Έτσι κι αλλιώς, αν δεν είσαι κοτσομπολάκιας αργόσχολος, θα βρεις μικρό ενδιαφέρον στα V/U, όπου έχει δεκάδες μαλάκες που συζητούν ό,τι να ναι και λίγους που μένουν σε ραδιοερασιτεχνικά θέματα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον john_b για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (11-11-22), SeAfasia (01-12-22)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα στην οθόνη μπορεί να εμφανιστεί από πτώση του μηχανήματος ή απλά από την χρήση του;
    Το πρόβλημα που εμφανίζουν οι LCD dot-matrix οθόνες είναι όταν εκτίθενται στο ηλιακό φως γίνεται δύσκολη η αλλαγή της πόλωσης των υγρών κρυστάλλων με αποτέλεσμα είτε να εμφανίζονται κατακόρυφες κενές γραμμές και να μην φαίνονται ολόκληροι κάποιοι χαρακτήρες είτε ένα μεγάλο κομμάτι της οθόνης να ξεθωριάζει και να μην φαίνεται..
    Το πρόβλημα ήταν πιο συχνό στα 857 καθώς ήταν περισσότερο εκτεθειμένα στον ήλιο λόγω mobile χρήσης.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (11-11-22)

  10. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μίλησα με τον τεχνικό και το πρόβλημα που εντοπίστηκε είναι στο tuner το μηχάνημα είναι μια χαρά θέλει μόνο έναν συντονισμό(φυσιολογικό φαινόμενο μετά από χρόνια).Εγώ είπα να ελεγθεί το tuner και αν επισκευάζεται να γίνει η επισκευή αλιώς το αφήνουμε. Το icom το ic7300 μου αρέσει πάρο πολύ το έχω δει και από κοντά αλλά 1300€ είναι πολλά! Εμένα τα βραχέα με ενδιαφέρουν είδα ότι στα v/u δεν υπάρχει πολύ κίνηση μόνο κάτι καφενεία έξω από την μπάντα που μιλάν φυσικά για οτιδήποτε άλλο εκτός του ραδιοερασιτεχνισμού.

    Το tuner δεν ξεκινάει να κάνει κύκλο και αυτό μάλλον οφείλεται στα μοτέρ τα οποία έχουν μλοκάρει μετά από τόσα χρόνια χωρίς να δουλεύουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOSRADIO : 11-11-22 στις 20:38

  11. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Το yaesu ft891 καινουριο μαζί με ldg tuner αξίζει τα λεφτά του; Αυτό είναι μόνο βραχέων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    το έχω....συν τα 6 μετρα....αλλά το μικροφωνο το έχω στο κουτί....cw only...73

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SeAfasia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (30-11-22)

  14. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση μάλλον σε αυτό θα καταλήξω μαζί με κάποιο tuner. Μπορεί και χειροκίνητο και όχι αυτόματο. Τέλος πάντων 20 ημέρες ακόμα για της εξετάσεις. Έχω ακόμα πολύ καιρό για να βγω στον αέρα .73's

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Μάλλον είναι το φτηνότερο HF που υπάρχει στην αγορά;

    1 Not allowed! Not allowed!

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonis_p για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (01-12-22)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε Yaesu 897d
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-20, 18:15
  2. Διαμόρφωση ΑΜ σε Yaesu 897d
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 15:56
  3. Απορία στη λειτουργία YAESU 897D
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 01:07
  4. yaesu vx-6
    By mhxanikos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 20:43
  5. yaesu ft-7800
    By john-k in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 17:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας