Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: αλλαγή καλωδίωσης σε παλιό σπίτι aDSL VoIP

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή αλλαγή καλωδίωσης σε παλιό σπίτι aDSL VoIP

    Καλημέρα σε όλους.

    Ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που έχω σχετικά με τη νέα σύνδεση aDSL στο σπίτι.

    Την Πέμπτη, πριν τρεις ημέρες, αναβάθμιση στον Ο.Τ.Ε. από απλό τηλέφωνο PSTN στο σπίτι, σε 24Mbps.


    Δύο δωμάτια με τηλεφωνική πρίζα. Δωμάτιο με κεντρική πρίζα και πρίζα στο χωλ.

    Τηλεφωνική συσκευή και στις δύο πρίζες.

    Στην αρχή, με τον τεχνικό, προσπαθούσαμε να συνδέσουμε το router στο χωλ. Με τίποτα. Η σύνδεση δεν γινόταν.

    Πήγε εκτός σπιτιού, κάτι κοίταξε στο καφάο, έβαλε σκάλα να ελέγξει καλώδια, μίλησε και με τα κεντρικά, και είδε ότι όλα εκτός σπιτιού (όλα, δηλαδή, τα τού Ο.Τ.Ε.) είναι ok. Επιστρέφοντας, πήρε το router από το χωλ και δοκίμασε στην κεντρική πρίζα. Ήρθε η σύνδεση. Μου είπε ότι με τους συναδέλφους που μίλαγε, και ολ'αυτά που είδαν όλοι μαζί, έχω πρόβλημα στην καλωδίωση στο σπίτι. Τόσα χρόνια είχα πρόβλημα, αλλά δεν το ήξερα διότι είχα στο σπίτι μονο τηλέφωνο. Γι' αυτό και τώρα, όταν έφυγε μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχω αποσυνδέσεις. Το πιο πιθανό να πέφτει συνεχώς η γραμμή. Σε τέτοια περίπτωση, ηλεκτρολόγος για την καλωδίωση.

    Όταν έφυγε, πήρα το router από την κεντρική πρίζα, και το έβαλα στο χωλ. Κι αυτό διότι θα έχω καλύτερο ασύρματο σήμα των συσκευών με το router όσον αφορά στο Wi-Fi. Για κανέναν άλλο λόγο. Δεν είναι ότι με χαλάει να αφήσω το router στο δωμάτιο με την κεντρική πρίζα.

    Πηγαίνοντας το, όμως, στο χωλ, ναι μεν συνδέθηκε (πίεσα το βισματάκι RJ11 στην τηλεφωνική πρίζα στο χωλ πολύ, ίσως ο τεχνικός να μην το τερμάτιζε καλά), αλλά όλη την ημέρα, είχα αποσυνδέσεις. Διαπίστωσα αποσυνδέσεις τής γραμμής από τηλεφώνημα που δέχτηκα από φίλο το βράδυ, καθώς και από δικό μου τηλεφώνημα στο τμήμα βλαβών Ο.Τ.Ε. την Παρασκευή το πρωί. Το είδαν στο αρχείο τους.

    Επειδή δεν είχα δει μήπως δεν έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων όταν το router είναι στην κεντρική πρίζα, το έβαλα στην κεντρική πρίζα. Και θα το παρακολουθήσω.

    Επίσης να αναφέρω πως έχω δει για την περίπτωση της διπλής πρίζας, τα Scotchlok, επιστροφή τηλεφωνικού σήματος σε πρίζα πριν την πρίζα που θα μπει το router, κ.ά.

    Στη συνέχεια...

    Δυστυχώς, τα της επιστροφής σήματος σε προηγούμενες πρίζες, Scotchlok, κτλ μάλλον περιττά είναι. Δεν υπάρχουν ζεύγη σε καμία από τις δύο πρίζες.

    Σε κάθε πρίζα μόνον ένα ζευγάρι : κόκκινο-μπλε.

    Το σπίτι είναι παλιό. Δεκαετίας '80 (ίσως και '70).
    Τότε που τα σπίτια (περισσότερα εάν όχι όλα) είχαν μία συσκευή τηλεφώνου. Το ίδιο ήταν και αυτό.

    Αρχικά, σε ένα σημείο για το πρώτο τηλέφωνο. Είναι η primary πρίζα που λέμε. Αλλά ίσως να μην είναι primary. Θα καταλάβετε παρακάτω τί εννοώ με αυτό με το primary.

    Στην δεύτερη πρίζα τού χωλ, και πάλι μόνον ένα ζευγάρι : κόκκινο+μπλε.

    Αυτό που δεν μπόρεσα ΔΥΣΤΥΧΩΣ να εντοπίσω είναι αυτά τα δύο ζεύγη από που ξεκινούν. Νομίζω είναι απαραίτητο για τη λύση.

    Σχετικά με τη δεύτερη πρίζα, η μητέρα μου θυμάται κάπως αμιδρά (και τελικά πρέπει να έχει δίκιο) ότι όταν ζήτησαν στον Ο.Τ.Ε. να βάλουν δεύτερη τηλεφωνική πρίζα, διότι η πρώτη ήταν σε πολύ μακρινό σημείο στο σπίτι, και δε βόλευε, τράβηξαν ένα καλώδιο εξωτερικά του σπιτιού. Αυτό δεν μπόρεσα να το δω χθες βράδυ, διότι δεν πρόλαβα (σκοτάδι). Θα το κοιτάξω σήμερα, αλλά μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Εφόσον το σπίτι ήταν ήδη χτισμένο, δεν μπορούσε για ένα καλώδιο, απλό, τηλεφωνικό, να γκρεμιστούν ντουβάρια, και να περαστούν πάλι τούβλα, βαψίματα, κ.τ.λ. Το πιό ανώδυνο ήταν να βρει ο Ο.Τ.Ε. τη γραμμή του, να ενώσει εκεί ένα δεύτερο ζευγάρι, και εξωτερικά να το φέρει με λίγα σκαψίματα, στο σημείο που είναι τώρα εντός σπιτιού.

    Και όντως έτσι πρέπει να έχει γίνει.

    Το πρόβλημα είναι πως σε καμία από τις δύο πρίζες, δεν μπόρεσα να βρω την αφετηρία των καλωδίων. Λογικά, πρέπει ο Ο.Τ.Ε., για αυτές τις δύο πρίζες, να έχει βρει το καλώδιό του εκτός σπίτιού, σε αυτό επάνω να έχει συνδέσει άλλα δύο ζεύγη (πλεξούδα, λοιπόν, τριών ζευγών), και να πέρασε μέσα στο σπίτι τα δύο ζεύγη: αυτά στις δύο πρίζες. Οπότε, καμία από τις δύο πρίζες, έτσι όπως είναι η καλωδίωση όπως την περιγράφω, και από τις λίγες γνώσεις που έχω, καμία, λοιπόν, από τις δύο πρίζες δε θεωρείται primary ή secondary. Είναι ίδιες (αυτό που είπα πιό πάνω ότι θα αναλύσω για το primary).

    Κατέβηκα στην είσοδο. Έβαλα μία σκάλα και είδα μία ένωση καλωδίων: ζευγάρι κόκκινο-μπλε απ' έξω με ένα ζευγάρι κόκκινο-μπλε εσωτερικά. Αυτή η ένωση καταλήγει σε ένα τετράγωνο πλαστικό καπάκι. Άνοιξα το καπάκι, και είδα πολλά (γύρω στα 10) ζεύγη καλωδίων : κόκκινο-μπλε όλα. Και αυτά τα ζεύγη, με πλαστικούς σωλήνες πήγαιναν προς τα επάνω. Πρέπει να είναι η διανομή σε όλα τα διαμερίσματα. 3 διαμερίσματα στο σύνολο. Ενα το δικό μας, και τα άλλα δύο. Εάν υπολογίσουμε για το χρόνια εκείνα 2-3 ζεύγη ανά διαμέρισμα, βγαίνει περίπου το νούμερο.

    Ανάμεσα σε αυτή τη δεκάδα, πρέπει να είναι καί τα δύο δικά μας. Ίσως και το ένα ή κανένα. Ίσως το δικό μας εξωτερικό καλώδιο Ο.Τ.Ε. να βρίσκεται σε αλλο σημείο, και να μην περικλείεται σ' αυτή τη δεκάδα στο πλαστικό καπάκι. Εάν τα περγράφω καλα, και εάν έχω καταλάβει σωστά, κάπου πρέπει ο Ο.Τ.Ε. να έχει ένα καλώδιο-πλεξούδα με τρία ζεύγη, όσον αφορά στο δικό μας διαμέρισμα:
    α. τηλεφωνικού αριθμού καλώδιο από κατανεμιτή
    β. επάνω σε αυτό το τηλεφωνικό έχει πλέξει τα άλλα δύο ζεύγη για τις δύο πρίζες μας

    Κοίταξα τριγύρω στο σπίτι, στο πεζοδρόμιο, κ.λπ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.
    Εάν τα λέω καλά, αυτή η πλεξούδα με τα τρία ζεύγη, είναι που τώρα έχει ανάμικτο το σήμα dsl και voip, και δημιουργούνται οι επανεκκινήσεις/προβλήματα στο router. Τα συνεχή "κοψίματα" της γραμμής, από την Πέμπτη.

    Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnyb98 : 04-12-22 στις 11:27

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Πρέπει να δεις την κεντρική πρίζα του σπιτιού και να μας πεις πόσα καλώδια μετράς μέσα σε αυτήν. Διότι αν σε όλες τις πρίζες υπάρχει μόνο ένα ζεύγος καλωδίων τότε η διακλάδωση έχει γίνει μέσα σε κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα εντοπίζεις που είναι το καλώδιο του ΟΤΕ,που φέρνει τι γραμμές από την κολώνα.Ειτε εναέριο,είτε καρφωτο με ρόκα.Με λίγες δοκιμές βρίσκεις ποιο ζευγάρι είναι δικό σου.Ριχνεις ένα καινούριο καλώδιο
    μέχρι το σπίτι σου εξωτερικό και ξεμπερδευεις μέχρι να έρθει οπτική ίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    βάλε powerline, και ξέχνα τις καλωδιώσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Ερωτηση.
    1. τηλεφωνια τωρα εχεις μεσα απο το router???/
    2. οταν κατεβηκε ο ΟΤΕτζης κατω δεν πηγες και εσυ να δεις και να σημαδέψεις το ζευγαρι σου?? ή να του πεις να βαλει ενα χαρτακι στο ζευγαρι σου.
    3. μπες στο interface του router και δωσε μας τα στοιχεια του συχρονισμου και τα πιθανον errors που δινει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, έχουμε αρκετές εξελίξεις. Καλές και πάάάάάάάάάάρα πολύ κακές !!
    Ήρθε τεχνικός τού ΟΤΕ. Κοίταξε πάρα πολύ την καλωδίωση εδώ στο σπίτι. Περίπου 1,5 - 2 ώρες έψαχνε.
    Για να μη σας πολυζαλίζω, αυτό που μου είπε είναι το εξής:


    "Η καλωδίωσή σου στο σπίτι είναι πολύ περίεργη. Όχι 100%, αλλά 1000% θέλεις ηλεκτρολόγο.
    Θέλεις να με ακούσεις? Είσαι τυχερός που το box απ' το οποίο παίρνεις τη γραμμή σου, είναι τόσο κοντά. Είναι μόνο 7-8 μέτρα από το σπίτι.
    Πάω στο καφάο και σου φέρνω σε αναμονή στο box ένα νέο ζεύγος. Και μετά, μιά και έχεις το utp, τράβα ένα utp από την αναμονή στο σπίτι. Και τελείωσες. Η καλωδίωσή σου είναι πολυ περίεργη στο σπίτι. Άκουσέ με. Κάνε όπως σου λέω."


    Πράγματι, έβγαλε σε αναμονή τον αριθμό μου, και θα σας εξηγήσω.


    Δοκίμασα σήμερα με ένα utp από το σπίτι στην αναμονή στο box. Περιττό να σας πω ότι συγχρόνησε σε περίπου 12''!!!


    Αυτό είναι το καλό, δηλαδή, τί καλό, το εξαιρετικό της υπόθεσης.


    Αρκετά, όμως, είναι τα αρνητικά. Και πολύ ΒΑΡΙΑ!!
    Αυτό που πρώτο φοβόμουν, ήταν οι περίεργοι (ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !! ) τής γειτονιάς. Πράγματι, επίμονα κοίταζαν τί έκανα δύο. Αυτοί που το σπίτι τους είναι δίπλα στο box.


    Αυτό που κάνω, και μιλώντας με τον ίδιο τον ΟΤΕ, από τον ΟΤΕ μου το είπαν, μπορώ να το κάνω.
    Δεν είναι κάτι παράνομο. Δεν χρειάζεται να έχω πάρει από κάπου άδεια.
    Απ' τη στιγμή που έχω το υλικό, και ξέρω πως να το κάνω, μπορώ να τραβήξω το καλώδιο, όπως μου είπε και ο τεχνικός από κοντά.
    Παρ' όλ' αυτά, στην πόλη είμαστε. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην με δει κανείς, και να αρχίσει μέσα του να υποπτεύεται.
    Δεν φοράω καμία μπλούζα "COSMOTE" ή "VODAFONE" ή "WIND" , κ.λπ. για να μην ασχολούνται καθόλου απ' την πρώτη στιγμή που θα σε δουν.


    Είναι και το άλλο. Το καλώδιο το αποσύνδεσα, και έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικό τού ΟΤΕ για να έρθει τη Δευτέρα για την καλωδίωση.
    Το κακό, όμως, νομίζω έχει γίνει. Ακόμη και τη Δευτέρα να δουν τον τεχνικό "COSMOTE" να τραβάει το καλώδιο, δυστυχώς, με το παραμικρό που θα συμβεί σε κάποιον, τουλάχιστον από αυτούς τους 2, θα έρθουν και θα μου χτυπήσουν την πόρτα. Και (ίσως) νατος ο καβγάς, τεχνικοί, λεφτά. Αυτοί οι 2 είναι που σίγουρα θα με έβλεπαν, διότι είναι τα 2 σπίτια που βρίσκεται το box. Ίσως ήμουν λίγο τυχερός αυτή τη 1 περίπου ώρα που με πήρε η καλωδίωση, να μην ήταν σπίτι, να ήταν απασχολημένοι, κάτι τέλως πάντων. Άτυχος. Δυστυχώς.


    Πάντως, δεν περίμενα και τα πράγματα να ήταν τόσο άσχημα. Ίσως να υπερβάλλω και γω λίγο. Εάν σε τέτοιες περιπτώσεις παίζουν τέτοια σκηνικά, γιατί να μου προτείνει ο ίδιος ο τεχνικός να μου βγάλει σε αναμονη τη γραμμή, και να τραβήξω το utp? Αυτό είναι το ένα ερωτημα που έχω εδώ και πολλές ώρες.


    Και το άλλο που σκέφτομαι. Είναι ένα τεχνικό ερώτημα, στο οποίο θα ήθελα και τη δική σας άποψη. Σχετικά με το utp που τράβηξα για λίγο. Μία σύνδεση έκανε, και το έβγαλα αμέσως. Το δικό μου box είναι αυτά τα νεώτερα. Σε αυτό καταλήγει το δικό μου ζεύγος. Αριστερά από αυτό, 3m περίπου, είναι ένα άλλο, παλαιότερης μορφής. Και πιό αριστερά, 5m περίπου, είναι το σπίτι μου. Δηλαδή η διαταξη είναι: box (νεώτερο) , box (παλαιότερο), σπίτι.
    Φεύγει ένα χοντρό καλώδιο (που μέσα πρέπει να έχει ζεύγη άλλων συνδρομητών), και συνδέεται στο αλλο box. Το εξωτερικό δικό μου utp, βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση από αυτό το χοντρό καλώδιο, περίπου 2-3 cm. Δεν μπορούσα να το περάσω διαφορετικά. Εδώ είναι το δεύτερο ερώτημα που έχω. Βέβαια τώρα το καλώδιο το έχω βγάλει. Αλλά την απορία την έχω. Σε περίπτωση που άφηνα και δούλευα τελικά με το δικό μου utp, και λόγω αυτής της κοντινής απόστασης, υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά σε άλλα σήματα; Αυτό, μου είπαν απ' τον ΟΤΕ, και για να μην έχω την ευθύνη, μπορεί να το πει μονον ο τεχνικός τους από κοντά. Να δει τα καλώδια, τις αποστάσεις, το δικό μου utp, και να μου απαντήσει. Αυτό ίσως να μου το είχε προλάβει ο τεχνικός που είχε έρθει και έβγαλε την αναμονή. Και μου είπε τράβα ένα utp να συνδέσεις, να ησυχάσει το κεφάλι σου τόσες ημέρες, και να έχετε τηλέφωνο και πάλι σπίτι. Δεν ζήτησε να δει το utp που έχω. Ούτε έδειξε, απ' τα λεγόμενά του, να δείχνει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα στον τύπο utp που πρέπει να τραβηχτεί. Νομίζω πως καί αυτο που έχω εγώ, δεν θα "χτυπούσε" άλλα σήματα εάν η τελική χρήση γινόταν με αυτό. Αυτό που μου λένε απ' τον ΟΤΕ, ότι ο τεχνικός που θα έρθει, και μόνο, μπορεί να πει, απ' τη μία είναι σωστό, αλλά απ' την άλλη, νομίζω, δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Η δική σας άποψη; Θα επηρρέαζε μία τέτοια διάταξη εκτός σπιτιού άλλα σήματα;


    Απ' τον ΟΤΕ που μίλησα μου είπε, σωστά κάποιος, απλά, για να βγάλεις όλη την ευθύνη από πάνω σου, άσε να έρθει ο τεχνικός. Έτσι δεν θα έχεις ευθύνη ό,τι κι αν συμβεί. Αλλά, απ' τη δική μου μεριά, δεν το βλέπω και τόσο απλά. Απ' τη στιγμή που με είδαν σήμερα να τραβάω το καλώδιο, νομίζω έβαλα μεγάλη σκοτούρα στο κεφάλι μου.


    υγ το καλώδιο που τράβηξα είναι NEXANS UTP Cat.5e

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    μηπως να μετακομίσεις?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' τον ΟΤΕ που μίλησα μου είπε, σωστά κάποιος, απλά, για να βγάλεις όλη την ευθύνη από πάνω σου, άσε να έρθει ο τεχνικός. Έτσι δεν θα έχεις ευθύνη ό,τι κι αν συμβεί. Αλλά, απ' τη δική μου μεριά, δεν το βλέπω και τόσο απλά. Απ' τη στιγμή που με είδαν σήμερα να τραβάω το καλώδιο, νομίζω έβαλα μεγάλη σκοτούρα στο κεφάλι μου.
    μα...ο τεχνικός του -κάθε- ΟΤΕ (από όσο γνωρίζω) δεν ασχολείται με εσωτερική καλωδίωση: θα φέρει τα ζεύγη στο κουτί και τέλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Επι πληρωμη ερχεται ο τεχικος αυτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Δηλαδή ο τεχνικός τού ΟΤΕ τη Δευτέρα θα έρθει, θα δει ότι τα το ζεύγος είναι ήδη στο κουτί απ'τον προηγούμενο τεχνικό τού ΟΤΕ, και θα φύγει;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣυνδΡσμολογία ρολων.
    By Giwrgosblk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-22, 22:51
  2. ΓΡίωση σΡ ταράτσα
    By perimano in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-21, 18:29
  3. Buffer για pwm και αναλογικό σήμα.
    By ventouza1987 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας