Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Γράμματα στη πρόσοψη μεταλλικών κουτιών (κατασκευές).

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Το Letraset είναι μάρκα, που δεν υπάρχει πια γιατί έκλεισε η εταιρεία! Υπάρχουν όμως άλλα αντίστοιχα:
    https://www.amazon.co.uk/dry-transfe...sfer+lettering
    https://www.google.com/search?q=%CE%...hrome&ie=UTF-8

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Dec 2018
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Όπως ειπώθηκε κ πιο πάνω Letraset ήταν η εταιρεία απλώς καθιερώθηκε γιατί ήταν η πιο γνωστή στο χώρο κ όλοι έλεγαν "λετρασετ".
    Ευτυχώς πλέον βγαίνουν από μια άλλη εταιρεία με το όνομα Decadry.
    Η οποία έβγαζε από τα 60s.
    Ιδού και ένας καταπληκτικός κατάλογος της εταιρείας από τα τότε χρόνια που ανακάλυψα μετα από πολύ ψάξιμο.

    https://archive.org/details/TNM_Deca..._20171110_0041

    Η λέξη κλειδί είναι "dry transfer" lettering/letters/decals κλπ.
    Το καλό είναι ότι η Decadry έχει και σε άσπρα.

    Τώρα Ελλάδα απο όσο έψαξα τα φέρνει ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη κ σε καλή τιμή, αλλά επειδή προφανώς δεν έχουν και την τεράστια ζήτηση, φέρνουν μόνο λίγους βασικούς κωδικούς 4mm. μέγεθος κ πάνω.

    https://www.kalogiannis.gr/c/letrase...mata-arithmous

    Το default σύνηθες μέγεθος για front panels προσόψεις κλπ είναι 2.56mm , γενικά 2.5-3mm.
    Μίλησα με το μαγαζί κ μου είπαν ότι μπορούν να παραγγείλουν οποιοδήποτε κωδικό αλλά έχει ελάχιστη παραγγελία 5 τμχ. (φύλλα).
    Και επειδή ανεβαίνει το κόστος αλλά δεν νομίζω να χρειαστώ 5αδες, μήπως ενδιαφέρετε κάποιος να βάλουμε παραγγελία μαζί;

    Εγω ενδιαφερομαι για 2.5mm , κωδικοι DD21 (Universe 55) μαυρο και DDB11 (Grotesque) ασπρο.





    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarakinos21 : 12-06-23 στις 18:42

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Κάποια στιγμή νομίζω ότι είχε γίνει αναφορά και πάλι σε μεταφορά Toner για πρόσοψη μηχανημάτων. Είναι η ίδια διαδικασία που γίνεται και στις πλακέτες με την μόνη διαφορά ότι αντί για μεταφορά νησίδων σε πλακέτα τώρα γίνεται πάνω στην πρόσοψη και όπως καταλαβαίνεται μπορούν να μεταφερθούν στην πρόσοψη και ολόκληρα γραφικά και φυσικά έγχρωμα. Σίγουρα το έχω συζητήσει ξανά αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ. Εχω στην κατοχή μου πάνω από 50 σελίδες Letraset και αργότερα DECAdry και Alfac και Electronic Transfer τα οποία πλέον αποτελούν παρελθόν αφού η μέθοδος Thermal Transfer Toner αντικατέστησε τα πάντα . Οι εταιρίες έκλεισαν και δεν υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία γράμματα και σύμβολα διότι βρέθηκαν άλλες μέθοδοι και αντικαταστάθηκαν. Η πρώτες μου δύο θερμομεταφορές όταν ακόμη ήμουν σε πειραματικό στάδιο έγιναν σε μαγαζί που κάνει μεταφορά σε μπλούζες πληρώνοντας 5 ευρώ για το πρεσάρισμα, και αργότερα προχώρησα μόνος μου, αφού για αυτές τις δουλειές πρέπει να είσαι αυτοδύναμος για να κάνεις σωστή δουλειά. Εκτυπώνεις τα γράμματα σε κίτρινο χαρτί θερμομεταφοράς από ebay οι 100 σελίδες 16 ευρώ το εκτυπώνεις σε εκτυπωτή Laser mirror και το πηγαίνεις μαζί με την πρόσοψη σε μαγαζί που μεταφέρουν πάνω σε μπλούζες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sarakinos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ειπώθηκε κ πιο πάνω Letraset ήταν η εταιρεία απλώς καθιερώθηκε γιατί ήταν η πιο γνωστή στο χώρο κ όλοι έλεγαν "λετρασετ".
    Ευτυχώς πλέον βγαίνουν από μια άλλη εταιρεία με το όνομα Decadry.
    Η οποία έβγαζε από τα 60s.
    Ιδού και ένας καταπληκτικός κατάλογος της εταιρείας από τα τότε χρόνια που ανακάλυψα μετα από πολύ ψάξιμο.

    https://archive.org/details/TNM_Deca..._20171110_0041

    Η λέξη κλειδί είναι "dry transfer" lettering/letters/decals κλπ.
    Το καλό είναι ότι η Decadry έχει και σε άσπρα.

    Τώρα Ελλάδα απο όσο έψαξα τα φέρνει ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη κ σε καλή τιμή, αλλά επειδή προφανώς δεν έχουν και την τεράστια ζήτηση, φέρνουν μόνο λίγους βασικούς κωδικούς 4mm. μέγεθος κ πάνω.

    https://www.kalogiannis.gr/c/letrase...mata-arithmous

    Το default σύνηθες μέγεθος για front panels προσόψεις κλπ είναι 2.56mm , γενικά 2.5-3mm.
    Μίλησα με το μαγαζί κ μου είπαν ότι μπορούν να παραγγείλουν οποιοδήποτε κωδικό αλλά έχει ελάχιστη παραγγελία 5 τμχ. (φύλλα).
    Και επειδή ανεβαίνει το κόστος αλλά δεν νομίζω να χρειαστώ 5αδες, μήπως ενδιαφέρετε κάποιος να βάλουμε παραγγελία μαζί;

    Εγω ενδιαφερομαι για 2.5mm , κωδικοι DD21 (Universe 55) μαυρο και DDB11 (Grotesque) ασπρο.




    Να μελετήσεις την θερμομεταφορά και να κατευθυνθείς σε κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο μέλλον σε άλλες εφαρμογές. Εγώ σου ανεβάζω δείγμα δουλειάς για να μπορέσεις να καταλάβεις στο περίπου τι μπορείς να κάνεις. Δεν κρατάω αρχείο και σε κάθε δουλειά που κάνω οπότε σου δείχνω κάτι προσωπικό.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-06-23), george Mp (13-06-23)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Εντάξει, απλά τέλειο!

    Βλέπω ότι το background στις προσόψεις είναι λευκό, τί έχεις κάνει, πριν τη θερμομεταφορά είχες βάψει την πρόσοψη λευκή με ηλεκτροστατική βαφή ή κάτι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, απλά τέλειο!

    Βλέπω ότι το background στις προσόψεις είναι λευκό, τί έχεις κάνει, πριν τη θερμομεταφορά είχες βάψει την πρόσοψη λευκή με ηλεκτροστατική βαφή ή κάτι άλλο;
    Ναι είναι σκέτη γαλβανιζέ λαμαρίνα με ηλεκτροστατική βαφή

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Έλα, δώσε περισσότερα στοιχεία!

    Το τρύπημα είναι με Laser CNC ή κάτι άλλο; Το βάψιμο είναι πριν, ή μετά το τρύπημα; Με ποιο λογισμικό κάνεις τις επιγραφές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα, δώσε περισσότερα στοιχεία!

    Το τρύπημα είναι με Laser CNC ή κάτι άλλο; Το βάψιμο είναι πριν, ή μετά το τρύπημα; Με ποιο λογισμικό κάνεις τις επιγραφές;
    Ok......Ολη η προεργασία στις τρύπες έχει γίνει πριν το βάψιμο με https://www.thefabricator.com/thefab...ool-management . Οι λαμαρίνες στην πρόσοψη του τελικού είναι δύο κολλημένες μεταξύ τους . Στην πίσω λαμαρίνα έχουν γίνει τρύπες για να τοποθετηθούν ποδαράκια με σπείρωμα και εκεί επάνω να στερεωθούν οι πλακέτες της πρόσοψης. Δηλαδή επειδή έπρεπε να μπορούν οι πλακέτες να βγαίνουν για μελλοντική επισκεψιμότητα, ανοίχτηκαν τρύπες Μ3 στην πίσω λαμαρίνα τοποθετήθηκαν μεταλλικά ποδαράκια και έτσι έγιναν οι βάσεις για τις πλακέτες της πρόσοψης. Οι δύο λαμαρίνες λοιπόν αφού ετοιμάστηκαν βάφτηκαν ηλεκτροστατική , και αφού πρεσάρισα την μπροστινή πλακέτα με τα γράμματα https://www.electronic-software-shop...signer-30.html ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τοποθετήθηκαν σε μορφή σάντουιτς κολλήθηκαν με σιδηρόστοκο στο σόκορο για να μην φαίνονται ότι είναι δύο τεμάχια (δηλαδή αν δεις από το πλάι θα νομίζεις ότι απλά η λαμαρίνα είναι παχιά) ενώ στην πραγματικότητα οι λαμαρίνες είναι δύο διαφορετικές και για τα τελευταία ρετουσαρίσματα χρησιμοποιήθηκε το ίδιο χρώμα της ηλεκτροστατικής σε σπρέυ μονής για να καλύψω τον σιδηρόστοκο γύρω γύρω από την πρόσοψη. Βασικά αυτή ήταν όλη η ιδέα η οποία είχε δυσκολίες αλλά επειδή είχε μελετηθεί όλη η διαδικασία από την αρχή δεν υπήρχαν σφάλματα πολλά. Χρειάστηκε να πετάξω 3 προσόψεις διότι κατά το πρεσάρισμα π.χ ενώ έχουν μεταφερθεί όλα τα στοιχεία λέιπει μία γραμμούλα από ένα σημείο. Για εμένα αυτό είναι αποτυχία και πάμε στο επόμενο. Στο επόμενο το τόνερ έκανε ένα σπάσιμο σε κάποιο γράμμα , οπότε κατευθείαν στα σκουπίδια, και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η κατασκευή. Και αφού τελείωσε ο τελικός 3U ξεκίνησα τον προενισχυτή 2U ο οποίος ήταν πιο εύκολος διότι πλέον είναι ήδη φτιαχτεί ο τελικός. Το κακό είναι ότι με όλη την οικονομική αστάθεια των καιρών τα εργοστάσια πλέον δεν διαθέτουν χρόνο για να κάνουμε κι εμείς το κέφι μας και αυτές οι δουλειές δεν πληρώνονται, οπότε συνεχίζουμε να είμαστε νοσταλγοί των πειραμάτων μας. Τα Punching για να κάνουν το τρύπημα στη λαμαρίνα χρειάζεται χρόνος να περάσουν όλα τα δεδομένα πρώτα στο πρόγραμμα. Γνωστό εργοστάσιο που κατασκευάζει μεταλλικά κουτιά ζήτησε πολύ μεγάλο ποσό για να περάσει τα δεδομένα στο Punching του και ενώ στην αρχή το εγχείρημα φάνταζε όνειρο τελικά βρέθηκε φίλος ο οποίος μου έκανε τα χάρη σε ελεύθερο χρόνο . Το τρύπιμα είναι βασικό μιας και έχουμε 87χ2 τρύπες στον τελικό και 50 τρύπες στον προενισχυτή. Φυσικά όλα τα στάδια έχουν δυσκολίες, μήπως τα ψηφιακά ποτενσιόμετρα της πρόσοψης δεν είχαν δουλειά..??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (14-06-23), george Mp (13-06-23), ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (14-06-23), mikemtb (13-06-23), sarakinos21 (14-06-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Στοκάρισμα χωνευτών κουτιών διακλάδωσης
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 19:22
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 14:10
  3. Οδηγός κατασκευής κουτιών - D.I.Y quide for enclosures.
    By SeAfasia in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-16, 00:14
  4. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 21:42
  5. Εργαλείο κοπής πλαστικών κουτιών
    By rigas1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 11:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας