Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 54

Θέμα: Σόμπα πετρελαίου (μπλέ φλόγα με κίτρινες γλώσσες)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Σόμπα πετρελαίου (μπλέ φλόγα με κίτρινες γλώσσες)

    Τήν καλημέρα μου σε όλους. Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει στο πρόβλημα που έχω με σόμπα πετρελαίου .Είτε την έχω στο 1 είτε την έχω στο 4 ή 5 έχω λίγη φλόγα μπλε και χαμηλά στήν εστία καύσης έχω κίτρινες γλώσσες. Έχω κάνει μόνος μου τάμπερ στα 25 cm απο την έξοδο της σόμπας , για να μπορώ να το ρυθμίζω αλλά δέν έχω δει κάποια διαφορά . Οι τρύπες περιμετρικά απο τον χώρο καύσης έιναι όλες κανονικά ανοικτές καθαρισμένες, το πετρέλαιο είναι ρυθμισμένο σωστά ,έρχεται κανονικά, έχω καθαρίσει το καρμπυρατέρ . Κάτι "παίζει" με αέρα αλλα τι; Το έχω πάρει λίγο "πατριωτικά" γιατί ήμουνα (ειμαι συνταξιούχος τώρα) μηχανικός σε εργοστάσιο και ρύθμιζα 12 καυστήρες αερίου σε μεγάλο μηχάνημα που στέγνωνε πανιά και τώρα δεν μπορώ να ρυθμίσω μια 'παλιοσόμπα" να τήν κάνω να έχει μπλέ φλόγα. Ολες οι απόψεις δεκτές και ειδικά του φίλου lepoura γιατί διάβασα ότι έχει κάνει και πατέντες στίς σόμπες πετρελαίου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλημέρα συνονόματε, η σόμπα έχει καλό ελκυσμό; Πόσο ψηλά πάει το μπουρι; Επίσης έχει κάποιο μοτέρ για τον αέρα ή είναι φυσικού ελκυσμού; Κάποια φωτογραφία ή καλύτερα βίντεο θα βοηθούσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    dfoust ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εχω και φωτο και βιντεο αλλα δεν ξέρω πως να τα στείλω. Η σόμπα ειναι φυσικού ελκυσμού με μπουρί φ120 που ανεβαίνει γύρω στα δυο μέτρα κάθετα και με δυο γωνίες μπαίνει αμέσως στόν τοίχο που υπάρχει πήλινη σωλήνα και ανεβαίνει γύρω στα τεσσερισήμιση μέτρα και μετά έβαλα ανοξείδωτο μπουρί φ140 διπλού τοιχώματος δύο μέτρα και απο πάνω καπέλο αντιανεμικό. Συνολικό μήκος καμινάδας περίπου 7 με 8 μέτρα. Γύρω - γύρω δεν υπάρχουν κτίρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Κάποια βοήθεια για το πως να ανεβάσω φωτο και βίντεο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Στο YouTube μπορείτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Προσπάθησα τώρα και στο υτ αλλα δέν τα κατάφερα. Από αυτα που έγραψα πιο πάνω για την σόμπα βγαίνει κάποιο συμπέρασμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Μεγάλες πιθανότητες από την τελική σωλήνωση από καρμπυρατέρ προς καμίνι να έχει μειωμένη ροή . (ναι μεν το καρμπυρατέρ είναι σωστά ρυθμισμένο να θέλει να δώσει ροή ρύθμισης 5 ) αλλά στο τελικό στόμιο που εισέρχεται το καύσιμο μέσα στο καμίνι να έχει μειωθεί η διάμετρος σωλήνας εισόδου καυσίμου από συγκέντρωση "πέτρινο πουρί " , και βουλώνει , αυτό συμβαίνει και σε μένα η οποία σόμπα φυσικού ελκυσμού (με φούρνο) βουλώνει κάθε λίγες μέρες και μετά από καθαρισμό στο πουρί εσωτερικά στο καμίνι , αλλά και διάνοιξη της οπής με κάποιο κατσαβίδι (με την εισαγωγή του κατσαβιδιού στην οπή σωλήνας εισόδου καυσίμου γίνεται διάνοιξη και καθαρισμός στο πουρί ).
    Αν είναι σόμπα που έχει ένα λεβιεδάκι για χρήση αυτού του είδους καθαρισμού (που το σπρώχνεις εμπρός πίσω για να καθαρίσει και να διανοίξει αυτήν την σωλήνα εισόδου καυσίμου , χρησιμοποιείς τον λεβιέ) , η δική μου δεν έχει , και ο καθαρισμός διάνοιξης γίνεται με κατσαβίδι από το μέσα μέρος του καμινιού .
    Μετά από αυτό , πάντα η καύση γίνεται σωστή .
    και απο πάνω καπέλο αντιανεμικό
    Δεν συνιστώ καπέλα σε απλές σόμπες φυσικού ελκυσμού . (ενισχύουν τις κίτρινες γλώσσες) ή περίπτωση που στο ίδιο μπουρί να είναι κοινό με π.χ. διπλανό διαμέρισμα με χρήση λέβητα. Ο όρος "αντιανεμικό " είναι λάθος άποψη , στην πραγματικότητα είναι το αντίθετο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 08-02-23 στις 21:47

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ένα τέτοιο καπέλο είναι αρκετό για σόμπες πετρελαίου, εστησα μία παλιά που είχα στην αποθήκη μου και λειτουργεί άριστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    κ. Κυριακίδη ευχαριστώ για την απάντηση. 1ον η είσοδος ειναι καθαρή .2ον Δέν έχει λεβιεδάκι και εγώ ετσι τήν καθαρίζω με κατσαβίδι. 3ον Είναι ξεχωριστή καμινάδα. Άρα πιο λογική εξήγηση βλέπω αυτήν με το αντιανεμικό καπέλο αλλά τι θα μου προτείνατε να κάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Εχω και φωτο και βίντεο την ώρα που καιει η σόμπα αλλα δεν μπορώ να τα ανεβάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σόμπα pellet
    By leosedf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-18, 12:13
  2. Γεννήτρια ρεύματος από φλόγα πετρελαίου
    By ΗΝ1984 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 10:16
  3. Βιβλίο για γλώσσες προγραματισμού C++.Free-pascal ή C.
    By μανιοπλιροφοριακιας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 12:21
  4. γλώσσες προγραμματισμού
    By nio-4- in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 13:51
  5. Γλώσσες για pic
    By Killo_Watt in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-05, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας