Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 54 από 54

Θέμα: Σόμπα πετρελαίου (μπλέ φλόγα με κίτρινες γλώσσες)

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς, για μένα, παρασύρθηκα. Αυτός που έθεσε το θέμα δεν γνωρίζει ακριβώς ούτε τι ξέρει, ούτε τι θέλει. Αποσύρομαι. Καλό βράδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    argizel (15-02-23), mikemtb (14-02-23)

  3. #52
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2023
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ HN1984 ,όπως θα πρόσεξες είμαι καινούργιος εδω και θέλησα να πάρω κάποιες γνώμες ,σχετικά με αυτό που ρώτησα. Μάλλον με διάβαζες όμως στα γρήγορα , με ερμήνευες λάθος και μέ άσκησες έντονη κριτική με ειρωνία ,σε ευχαριστώ πολύ. Δέν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλα στα δικά μου τα χρόνια, στο εργοστάσιο έπρεπε να κάνεις και δυο και τρείς ειδικότητες αλλιώς σε "έφευγαν" και όταν είχες να θρέψεις στόματα ,ναι τις έκανες, στο μέτρο του δυνατού. Τώρα τα περί μαστιγίου ,τα περί βούρδουλα κλπ ,μάλλον ειναι ειρωνίες . Ευχαριστώ τόν Ακρίτας που και με διάβασε και μέ ερμήνευσε σωστά. Δέν έγραψα πουθενά ότι έβαλα καμινάδα ομόκεντρου κυλίνδρου ,έγραψα διπλού τοιχώματος. Οπως είπε και ο Ακρίτας ,αυτά που έγραψα περί καμινάδας, ναι απο εκει τα άντλησα απο αυτό το λίνκ που έδωσε ,δεν ήταν δικές μου εμπνεύσεις. Δέν ξέρω, αν και σε άλλους που δίνεις απαντήσεις, το ύφος σου είναι πάλι χιλίων καρδηναλίων;
    Πάντως ευχαριστώ όλους όσους με απάντησαν με την γνώμη τους ,καλοπροαίρετα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    1. Στο εξοχικό μου έχω ένα τζάκι, με την καμινάδα του, όπως και μία στόφα, με τα μπουριά της. Τα μπουριά της στόφας είναι των 12 εκατοστών, δύο γωνίες, ένα καπέλο, ενώ το συνολικό ύψος είναι 6 μέτρα. Ακόμη και σε ψυχρή κατάσταση ο ελκυσμός των μπουριών είναι πάντα καλός. Ωστόσο, ο ελκυσμός των μπουριών <<αλλάζει πρόσημο>> όταν λειτουργεί το τζάκι ή ο απορροφητήρας της κουζίνας, τα οποία δημιουργούν υποπίεση στο εσωτερικό του σπιτιού. Αυτός είναι ο λόγος που το τζάκι δεν το λειτουργώ μαζί με τη στόφα.

    2. Ο θεματοθέτης σωστά ερμηνεύει την προέλευση του ελκυσμού σε ένα κάθετο μπουρί, αλλά με έναν ασαφή τρόπο, γεγονός που προκάλεσε παρεξηγήσεις και περιττές αντιπαραθέσεις. Το μπέρδεμα το δημιούργησε η αναφορά του στη δεύτερη ροή, ενώ αυτό που εννοούσε ήταν η είσοδος του αέρα στο κάτω μέρος του μπουριού.
    Εδώ είναι χρήσιμη η έννοια της υποπίεσης. Σε γενικές γραμμές, τα θερμά αέρια, στο κάτω μέρος του μπουριού δημιουργούν υποπίεση, η οποία επεκτείνεται και σε όλον τον εσωτερικό χώρο του δωματίου όπου βρίσκεται η σόμπα. Προφανώς, την υποπίεη την εννοούμε ως προς την πίεση την εξωτερική. Μέσω χαραμάδων, ο εξωτερικός αέρας εισέρχεται στο δωμάτιο, κινούμενο τελικά προς την σόμπα (κάτω μέρος του μουριού). Μάλλον, αυτήν την κίνηση του αέρα εννοούσε με τον όρο δεύτερη ροή.

    3. Όταν στα μπουριά παρατηρείται ελκυσμός με αρνητικό πρόσημο, αυτό σημαίνει ότι στο δωμάτιο όπου βρίσκεται η σόμπα με κάποιον τρόπο δημιουργείται υποπίεη. Ψάξτε για τα πιθανά αίτια που μπορούν να την προκαλούν.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 17-02-23 στις 11:39

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    δημήτρης 3 (17-02-23)

  6. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Να πω κάτι που έγινε εχτές.
    Άναψα την πετρελαίου και μετά 5 λεπτά, έβαλα ηλεκτρική σκούπα.
    Κοιτάω μετά από λίγο, είχε σβήσει η σόμπα.
    Να μην τα πολυλογώ, την άναψα και έσβησε τρεις φορές.
    Μόλις τελείωσα με τη σκούπα, την άναψα και άναψε κανονικά.

    Επίσης, το μπουριά περνάνε από την κουζίνα σε κάποιο σημείο.
    Όταν είναι ανοιχτός ο απορροφητήρας, μυρίζει καπνίλα, σαν να τραβάει καπνό από την ένωση του μπουριών (γιατί η σόμπα είναι σε άλλον χώρο και όχι στην κουζίνα).
    Ανοίγω παράθυρο και μόλις τελειώσειτ ο μαγείρεμα, δεν ξαναμυρίζει τίποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Σόμπα pellet
    By leosedf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-18, 12:13
  2. Γεννήτρια ρεύματος από φλόγα πετρελαίου
    By ΗΝ1984 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 10:16
  3. Βιβλίο για γλώσσες προγραματισμού C++.Free-pascal ή C.
    By μανιοπλιροφοριακιας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 12:21
  4. γλώσσες προγραμματισμού
    By nio-4- in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 13:51
  5. Γλώσσες για pic
    By Killo_Watt in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-05, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας