Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: σταθερό ρεύμα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή σταθερό ρεύμα

    Εχω ενα laser diode 1.8V@300ma αυτα λοιπον ειναι πολυ ευαισθητα σε υπερταση ακομα και στιγμιαια
    αν περασουνε την ονομαστικη ταση παθαινουνε μονιμη ζημια και υπολειτουργουνε η δεν αναβουνε καθολου.
    Υπαρχει ενα ειδικο εξαρτημα που τα προστατευει αλλα αντε βρες το τωρα
    lasorb λεγετε https://www.lasorb.com/

    Εβαλα ενα smps που βγαζει 5V και μετα εχω ενα step down που το κανει 1.8V ομως θελει και
    σταθεροποιηση ρευματος τι μπορω να κανω ? Μπορω να βαλω ενα πολυ ψιλο συρματακι να ειναι σαν πολυ μικρη αντισταση πχ 0.02ohm?
    Επισης στην εκινηση το step down μπορει να κανει στιγμιαια υπερταση τι μπορω να βαλω για προστασια πυκνωτη ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 19-02-23 στις 13:08

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    To lm317 σαν γεννήτρια σταθερού ρεύματος δεν σου κάνει.Σύμφωνα με αυτό χρειάζεσαι μια αντίσταση 4,2 ohm στο 1/2 w.Kαι μια ζένερ στην έξοδο για ασφάλεια,μην περάσει η τάση τα 1,8 V και είσαι έτοιμος.Εννοείται ότι θα το τεστάρεις για την τάση και το μέγιστο ρεύμα πριν τροφοδοτήσεις το laser.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Είναι τελείως διαφορετικό το ESD πλήγμα από την κανονική λειτουργία του διοδίου.

    Ως δίοδος (μη γραμμικό στοιχείο) δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σταθερή τάση γύρω από το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας. Ή σταθερό ρεύμα ή σταθερή τάση θα έχει. Και τα δύο δεν γίνεται. Εκτός να είναι αντίσταση.

    Άρα λοιπόν εδώ μια πηγή ρεύματος σου αρκεί. Επιπλέον πρέπει να προσέξεις τα στατικά φορτία καθόλη τη διάρκεια του χειρισμού του εξαρτήματος. Από την αφαίρεσή του από την αντιστατική θήκη, την γείωση του χεριού σου και του πάγκου, του κολητηριού σου και φυσικά των κυκλωμάτων που θα το συνδέσεις. Αν όλα είναι αφόρτιστα τότε θα έχεις απόλυτη επιτυχία.

    Συνήθως δεν γειώνεσαι με μηδενική αντίσταση αλλά με μια μικρή 1 ως 100 ΚΩ για να περιορίσεις τις αιχμές εκφόρτισης που μπορούν επίσης να κάνουν ζημιά. Καλό είναι να έχεις αντιστατικό πατάκι στο πάτωμα του χώρου σου, αντιστατικό βραχιόλι, αντιστατικό στον πάγκο του εργαστηρίου σου και φυσικά τα εργαλεία σου (κολητήρι κλπ.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εγω ομως εχω μια σταθερη ταση 1.8v πως θα κανω και το ρευμα σταθερο
    για εως 1.8v δηλαδη πως στα 1.8v θα βαλω κοφτη ρευματος 300ma?
    Τωρα με σκετη ταση 1.8v το ρευμα ειναι 270ma αλλα αυτο μπορει να αλλαξει
    με την θερμικρασια της διοδου πως λοιπον μπορω να βαλω περιορισμο 300ma?
    Αν ειναι 200ma 250ma αυτο δε με πειραζει δεν θελω ομως να περασει τα 300ma.
    Συνοπτικα αυτο που θελω ειναι ταση εως 1.8v και ρευμα εως 300ma στη διοδο
    και για τροφοδοσια εχω πηγη τασης 1.8v.
    Δηλαδη θελω πηγη τασης 1.8v αν το ρευμα ειναι < 300ma
    και αν το ρευμα γινει > 300ma να γινει πηγη ρευματος.

    Το ξερω οτι υπαρχουνε ετοιμα cc drivers αλλα δεν μπορω να περιμενω 1 μηνα απο
    κινα ψαχνω μια γρηγορη λυση με αυτο που εχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 20-02-23 στις 11:50

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, η laser δίοδος θέλει σταθερή πηγή ρεύματος και όχι τάση. Αν τις δώσεις 300 mA ρεύμα, τότε η τάση στα άκρα της θα είναι 1.8 V. Είναι σαν την δίοδο led. Απλά μπορείς όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω να βάλεις μία δίοδο ζένερ 2 V παράλληλα ή να βάλεις resettable fuse σε σειρά. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο ακριβες κάνε ένα συγκριτή με ένα π.χ 311 και με αυτόν να ελέγχεις το ρεύμα ή την τάση και να κόβεις την τροφοδοσία άν ξεφύγουν από τα όρια. Πάντως και αυτό το cc που θέλεις να αγοράσεις, αυτό σημαίνει...constant current.
    Σάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    https://www.hellasdigital.gr/electro...er-led-driver/ με κατι τετοιο δε θα κανεις δουλεια? ρυθμίζεις το ρεύμα οσο θαλεις εσυ, και αν θες, βαζεις συν ασφαλεια συν ζενερ στην εξοδο just in case

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 20-02-23 στις 23:21

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Οι πηγές ρεύματος όπως και οι πηγές τάσης δεν μπορούν να δουλεύουν στα απόλυτα όρια. Για να σου δώσει 1.8 volt θα πρέπει η είσοδος να είναι σαφώς παραπάνω. Όπως με τα σταθεροποιητικά που θέλουν μια μικρή ως μεγάλη διαφορά από την τάση εξόδου.

    Σε σειρά με την όποια πηγή σου (τάσης ή ρεύματος) και το φορτίο, παρεμβάλεται ένα ημιαγωγό στοιχείο. Όπως και να το κάνεις, μια μικρή πτώση τάσης θα την έχει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Αυτο στο hellasdigital δε μου κανει γιατι εχει εισοδο πανω απο 5v.
    Στο step down μπορω να βαλω και μεγαλυτερη ταση πχ 3.3V η να το βγαλω τελειως και να εχω 5v.
    Το lm317 εχει ripple η κατα την εκινηση ταση μεγαλυτερη απο αυτη που πρεπει?
    zener 1.8v δε μπορω να βρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ενα ειδικο εξαρτημα που τα προστατευει αλλα αντε βρες το τωρα
    lasorb λεγετε https://www.lasorb.com/
    Μηπως αξιζει τον κοπο το εξαρτημα απο το να ρισκαρεις το laser σου?
    Αποστελλεται απο αποθηκη Ευρωπης και εχει 8€
    https://www.lasorb.com/14_pricing.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εχω ενα laser diode 1.8V@300ma αυτα λοιπον ειναι πολυ ευαισθητα σε υπερταση ακομα και στιγμιαια
    αν περασουνε την ονομαστικη ταση παθαινουνε μονιμη ζημια...

    ...Εβαλα ενα smps που βγαζει 5V και μετα εχω ενα step down που το κανει 1.8V...
    Πρώτον όπως είπαν οι παραπάνω πηγή σταθερού ρεύματος θες για την δίοδο, μπορείς να το κάνεις με τελεστικό, ένα κοινό TL431 (ή 2.4V/3.3V Zener) και BJT/MOSFET (Logic Level): παίρνεις τα +5V που έχεις σαν είσοδο και με τον τελεστικό μετράς και κρατάς σταθερό το ρεύμα πάνω σε μία αντίσταση "shunt".

    Καλό θα ήταν να βάλεις έναν καλό τελεστικό (πχ AD8628 που είναι rail-to-rail και zero-drift), αλλά αν δεν θες μεγάλη ακρίβεια μπορείς και με LM358 να το κάνεις. Το LM358 βολεύει γιατί κατεβάζει την έξοδό του στα περίπου μηδέν βολτ, οπότε μπορείς να "κλείνεις" τελείως ένα NPN BJT/N-Channel MOSFET αλλά από την άλλη με 5V τροφοδοσία δεν μπορεί να βγάλει έξοδο πάνω από 3-4V οπότε ίσως να μην μπορεί να κλείσει τελείως ένα P-Channel MOSFET...
    Άλλοι τελεστικοί συνήθως θέλουν αρνητική τροφοδοσία (πχ LM741, TL07x/TL08x, κτλ), οπότε ξέχνα τους.

    Αν τα 5V είναι από SMPS καλό θα ήταν να βάλεις ένα εξτρά φίλτρο LC (και μία 5V TVS αν έχεις δεν κάνει κακό) για τυχόν αιχμές τάσεις και μεγάλη κυμάτωση τάσης, και από αυτά με ένα TL431 φτιάχνεις μία τάση αναφοράς 2.5V. Αντίσταση σειράς 1Κ στα 5V θα σου δώσει περίπου 2.5mA περιορισμό που είναι πάνω από τα ~1mA που θέλει το TL431 σαν minimum load (2.2Κ είναι στο όριο). Μετά βάζεις ένα μεταβλητό (με τριμμεράκι) διαιρέτη τάσης (μεγάλες τιμές αντιστάσεων για ελάχιστο ρεύμα εννοείτε) ανάλογα με το τι βατική έχεις, πχ για 0.1Ω και 300mA θες περίπου 30mV πτώση τάσης οπότε για 1Κ τρίμμερ θες περίπου στην μέση (500Ω) τα 30mV, άρα μία 39Κ είναι τέλεια. Μπορείς να βάλεις μέχρι και 1Ω shunt αλλά όχι μεγαλύτερο γιατί για την προστασία υπέρτασης θα χρειαστεί μία 10Ω σε σειρά παρακάτω...

    Μετά βάζεις σε σειρά ένα "ισχύος" BJT/MOSFET το οποίο θα καταναλώνει περίπου 1W οπότε καλύτερα κάτι σε ΤΟ220 με μία μικρή ψύκτρα, ένα "10W" και πάνω είναι ΟΚ μόνο που για MOSFET θες να είναι Logic Level γιατί 5V μπορεί να είναι αρκετά στην πράξη για 300mA, αλλά μπορεί και να μην είναι και από την άλλη για BJT θες Darlington για να μπορεί να το οδηγήσει ο τελεστικός (ή βάζεις ένα μικρό ΤΟ92 + ΤΟ220 ισχύος).

    Η αντίσταση shunt δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη σε watt γιατί πχ 0.47Ω στα 300mA είναι μόνο 43mW, αλλά <1Ω είναι κλασσική τιμή για "βατική" που μπορείς να έχεις στο συρτάρι και επίσης όσο πιο μεγάλη είναι τόσο λιγότερο θα αλλάξει η τιμή της όσο ζεσταίνεται (οι κοινές βατικές έχουν νομίζω κάπου 250-300ppm tempco) που είναι καλό για όσο το δυνατόν μικρότερη αλλαγή του ρεύματος κατά την λειτουργία του κυκλώματος.

    Τέλος σαν κάποιου είδους προστασία από υπερτάσεις κατά την εκκίνηση, μπορείς να βάλεις έναν μεγάλο ηλεκτρολυτικό παράλληλα με την δίοδο. 1000-2200 στα 10V είναι μια χαρά πιστεύω, όταν είναι άδειος κατά την εκκίνηση θα φροντίσει η τάση να ανέβει "αργά" (5-10mS) και σταθερά.

    Δύο παραδείγματα, ένα με καλό rail-to-rail τελεστικό, P-Channel MOSFET και 0.1Ω shunt και ένα με απλό LM358 (που βολεύει γιατί με το άλλο μισό φτιάχνεις μετά OV protection) και Darl NPN με 0.33Ω shunt.





    Δεύτερον θες μία προστασία από υπέρταση στα 1.8V που μπορείς να το κάνεις σχετικά εύκολα πάλι με shunt regulator συν μία αντίσταση ισχύος σε σειρά με την τροφοδοσία των 5V:
    Άλλος ένας τελεστικός (πχ το άλλο μισό του LM358 ) και ένα BJT/MOSFET σαν shunt regulator, ρυθμισμένος προσεκτικά στα πχ 1.85V (για 1.800V τάση διόδου).

    Αν υποθέσουμε ότι ήδη έχεις φτιάξει το πρώτο κύκλωμα, οπότε έχεις έτοιμη 2.5Vref κτλ, απλά βάζεις άλλο ένα 10Κ τριμμεράκι (όχι 1Κ γιατί θα τραβήξει πολύ ρεύμα εκτός κι αν σετάρεις το TL431 για 10mA κτλ κτλ), άλλο ένα NPN Darl και μία αντίσταση σε σειρά με τα +5V (που θα τρώει τα ~3V πτώση τάσης αν γίνει στραβή) και είσαι έτοιμος.
    H 10Ω θα έχει μόνιμα ~1W dissipation κατά την νορμάλ λειτουργία, οπότε πρέπει να είναι τουλάχιστον 5W. Το ΝΡΝ θα ζοριστεί μόνο αν γίνει στραβή (πχ αν βραχυκυκλώσει το ΝΡΝ του κυκλώματος CC).

    Το κύκλωμα αυτό θα πρέπει να το ρυθμίσεις ξεχωριστά, ώστε να ενεργοποιείτε λίιιιιιγο πιο πάνω από την τάση που λειτουργεί σε νορμάλ συνθήκες η δίοδος Laser, και εννοείτε και στα δύο κυκλώματα οι ρυθμίσεις θα πρέπει να γίνουν με αντίσταση αντί για την δίοδο (εγώ στο Proteus για 300mA στα 1.8V έβαλα 6Ω οπότε μία 4.7Ω είναι τέλεια).





    Πρώτα ρυθμίζεις το CC κύκλωμα για 300.0mA, μετά βάζεις την δίοδο Laser πάνω και βλέπεις τι τάση έχει σε αυτό το ρεύμα, άσε την και λίγη ώρα για να δεις αν αλλάζει προς τα πάνω ή κάτω (δεν έχω ιδέα από τέτοιες διόδους).
    Μετά βάζεις πάλι αντίσταση αντί για την δίοδο και ρυθμίζεις το OV κύκλωμα για πχ 50mV πάνω από την μέγιστη τάση που μέτρησες με την δίοδο. Τα 50mV τα γράφω χωρίς να ξέρω πόσο ευαίσθητες είναι αυτές οι δίοδοι, αλλά στην πράξη πιστεύω ότι 5-10mV θα παίζει η τάση μόνο και μόνο με την αλλαγή θερμοκρασίας του κυκλώματος (χωρίς την ίδια την δίοδο), πχ το TL431 μπορεί να αλλάξει 3-4mV την τάση εξόδου του αν ζεσταθεί, και μία απλή βατική αντίσταση θα έχει μία φυσιολογική αλλαγή της τιμής της ανάλογα με την θερμοκρασία (εκτός αν βάλεις σωστό "shunt"), κτλ κτλ, οπότε μία διαφορά 5-10-50mV (ή και παραπάνω?) φαντάζομαι θα υπάρχει κατά την λειτουργία ακόμα και με τις καλύτερες συνθήκες...

    Τώρα αυτά μου δουλεύουν θεωρητικά στο Proteus και είναι το πιο εύκολο που σκέφτηκα με υλικά που μπορεί να έχεις για CC + OV, ελπίζω να μην έχω κάνει κάπου λάθος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 21-02-23 στις 19:11

  11. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (22-02-23), airgeorge (22-02-23), mikemtb (21-02-23), mtzag (22-02-23)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ήχος καλωσορίσματος σε σταθερό τηλέφωνο
    By tzvangel in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 16:43
  2. Γεννήτρια - μη σταθερό ρεύμα.
    By liferange in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-16, 02:07
  3. πρόβλημα σε σταθερό υπολογιστή
    By Elisavet in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 23:07
  4. Τρανζιστορ με σταθερό hfe
    By kotsos___ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 23:06
  5. Σταθερά χρόνου σε πυκνωτή
    By robotakias in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-07, 12:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας