Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Σύνδεση αυτόνομων εστιών με φούρνο στην ίδια παροχή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή Σύνδεση αυτόνομων εστιών με φούρνο στην ίδια παροχή

    Καλησπέρα. Μάλλον θα χρειαστεί να αντικαταστήσω τις μη αυτόνομες εστίες που παίρνουν ρεύμα από φίσα από τον φούρνο (εντοπισμένα) με αυτόνομες με 4 εστιες. Αυτή την στιγμή το 3x6mm2 καλώδιο από τον τοίχο (μάλλον*3x6mm2 είναι) το έχω συνδέσει απευθείας στον φούρνο (χωρις κλεμμες κτλ). Αν όμως βάλω τις μη αυτόνομες εστίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κλεμμες ώστε στην μια πλευρά της κλεμμες να συνδέσω τα καλώδια της παροχής*3x6mm2, και στην άλλη πλευρά της κλεμμες να συνδέσω ένα καλώδιο μάλλον 3x4mm2 με το οποίο θα συνδέσω τις νέες αυτόνομες εστίες και με*ένα καλώδιο μάλλον 3x4mm2 θα συνδέσω τον φούρνο. Αυτά τα 2 καλώδια*3x4mm2 θα πρέπει να τα στρίψω μάλλον μεταξύ τούς, δηλαδή μαύρο με μαύρο για την φάση, μπλέ με μπλε με μπλε για ουδέτερο και κίτρινο με κίτρινο για γείωση. Γενικά οι κλεμμες δεν μου αρέσουν. Φοβάμαι μήπως δεν σφίγγουν καλά οι βίδες. Τα καλώδια που θα τροφοδοτούν τις 2 συσκευές να τα κάνω στριφτά μέσα στις κλεμμες? Ή όχι? 2,5mm2 καλώδια δεν θέλω να βάλω, αν και για τον φούρνο πιστεύω μάλλον θα είναι αρκετό. Τι λέτε? Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    δε μας είπες το βασικότερο. μονόκλωνα ειναι τα καλωδια η πολυκλωνα?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Βάλε wago ή υποπίνακα με μπλοκ διανομής και ασφάλεια και διακόπτη για τις αυτόνομες. Βάλε καινούρια γραμμή στον τοίχο με ρόκες μέχρι τον πίνακα. Πάρε από το πλυντήριο πιάτων. Φυσικά το πλυντήριο το ξεχνάς, Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας
    Βάλε κυπαρίσσια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 02-03-23 στις 02:31

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Πλυντήριο πιάτων δεν υπάρχει και από την πρίζα που είναι για το πλυντήριο πιάτων έχω μια.επεκταση με καλώδιο κάτω από τα ντουλάπια και ένα πολύπριζο για να τροφοδοτω λάπτοπ και φωτιστικό δαπέδου σε μια.γωνια του σπιτιού που δεν έχει πριζα.κοντα.
    Να τραβήξω εξωτερικά γραμμή νέα από τον πίνακα δεν παίζει κυρίως για αισθητικούς λόγους. Η παροχή μου είναι 3x6mm2 για κουζίνα, είδα το σχέδιο του ηλεκτρολόγου. Και τώρα τροφοδοτω τον φούρνο που θα.παραμεινει και εστίες (μη αυτόνομες που παίρνουν ρεύμα από τον φούρνο). Οπότε το ίδιο φορτίο έχει η γραμμή αυτή. Το σύστημα το δουλεύω φούρνος+μεγάλο μάτι ή 2 μάτια μαζι το πολυ ταυτόχρονα. Δηλαδή κάνα 4-5kw maximum φορτίο έχει η γραμμή. Δεν έχει θέμα. 3x4mm2 θα βάλω από κλεμα προς κάθε μία συσκευή (φούρνος και αυτόνομες εστίες). Απλά δεν μου αρέσει η κλεμμα. Είναι χοντρά τα καλώδια και και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει θέμα με τις βίδες. Το καίω καλώδιο λέω να το κάνω περαστό και από τις 2 κλεμμες που είναι σε σειρά για να πιάσει σε 2 βίδες, αλλά η κάθε βίδα θα έχει 6mm2 + 2 x 4mm2 καλωδια να σφίξει. Δεν μου αρέσει. Κουτιά και τέτοια πίσω από τον φούρνο δεν μπορώ να βάλω. Έχετε να.προτεινετε πολύ καλές κλεμμες και τι νούμερο κλεμμα να βάλω? Μέχρι το βράδυ μπορεί να κανω ένα σχεδιακι να σας στείλω με.την συνδεσμολογία, αν και νομίζω είναι κατανοητό. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Πλυντήριο πιάτων δεν υπάρχει και από την πρίζα που είναι για το πλυντήριο πιάτων έχω μια.επεκταση με καλώδιο κάτω από τα ντουλάπια και ένα πολύπριζο για να τροφοδοτω λάπτοπ και φωτιστικό δαπέδου σε μια.γωνια του σπιτιού που δεν έχει πριζα.κοντα.
    Να τραβήξω εξωτερικά γραμμή νέα από τον πίνακα δεν παίζει κυρίως για αισθητικούς λόγους. Η παροχή μου είναι 3x6mm2 για κουζίνα, είδα το σχέδιο του ηλεκτρολόγου. Και τώρα τροφοδοτω τον φούρνο που θα.παραμεινει και εστίες (μη αυτόνομες που παίρνουν ρεύμα από τον φούρνο). Οπότε το ίδιο φορτίο έχει η γραμμή αυτή. Το σύστημα το δουλεύω φούρνος+μεγάλο μάτι ή 2 μάτια μαζι το πολυ ταυτόχρονα. Δηλαδή κάνα 4-5kw maximum φορτίο έχει η γραμμή. Δεν έχει θέμα. 3x4mm2 θα βάλω από κλεμα προς κάθε μία συσκευή (φούρνος και αυτόνομες εστίες). Απλά δεν μου αρέσει η κλεμμα. Είναι χοντρά τα καλώδια και και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει θέμα με τις βίδες. Το καίω καλώδιο λέω να το κάνω περαστό και από τις 2 κλεμμες που είναι σε σειρά για να πιάσει σε 2 βίδες, αλλά η κάθε βίδα θα έχει 6mm2 + 2 x 4mm2 καλωδια να σφίξει. Δεν μου αρέσει. Κουτιά και τέτοια πίσω από τον φούρνο δεν μπορώ να βάλω. Έχετε να.προτεινετε πολύ καλές κλεμμες και τι νούμερο κλεμμα να βάλω? Μέχρι το βράδυ μπορεί να κανω ένα σχεδιακι να σας στείλω με.την συνδεσμολογία, αν και νομίζω είναι κατανοητό. Ευχαριστώ
    Σου απαντησα και αλλου. Μπορεις να βαλεις wago κλεμες οπως σου ειπανε δεν εχουν βιδες. 80 λεπτα η μια για 6ρι. Ιδανικα θα τα ειχα σε κουτι θα εσκαβα λιγο το τοιχο αλλα συνηθως εχει κουτι. Αλλιως καπς μεγαλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    736


    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Το είναι αυτό το knipex, δεν το κατάλαβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμ γιαυτο ρώταγα αν το καλωδιο ειναι μονοκλωνο η πολυ*
    Τα ακροχιτωνια απο τοπικο καταστημα ηλεκτρολογικων έχουν κατω απο τα μισα λ7...

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (03-03-23)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είναι αυτό το knipex, δεν το κατάλαβα.
    Ίσως η καλύτερη λύση για να μην στρίβεις 3 καλώδια μαζί σε 16mm2 κλέμα. Δες μετά το 1ο λεπτό https://www.youtube.com/watch?v=PYuMkpDzUOs
    Εξακολουθεί να μην μου αρέσει η όποια κλέμα με 3 καλώδια. Είναι σαν να συνδέω θερμοσίφωνα με κουζίνα μαζί. Θα έπαιρνα από το πλυντήριο, με την υπάρχουσα 2,5mm ή με νέα 4 mm ,που θα πέρναγα στο σπιραλ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 02-03-23 στις 17:59

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Πρεσαρε τα σε κος με 6mm τρυπα και ενωσε τα με βιδα-παξιμαδι 6mm με 3πλα θερμοσυστελομενα.
    Τελεια συνδεση. Ποιο καλη απο κλεμα/wago
    Αλλιως ακροχιτωνιο με κλεμα η wago

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δύο modem στην ίδια γραμμή
    By gcostas in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 22:24
  2. Δυο ηχεία στην ίδια γραμμή.
    By Πατέντες in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-14, 22:57
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-14, 10:43
  4. Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας
    By iguana in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 02:21
  5. Ηλεκτρική σύνδεση εστιών
    By crssv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-10, 16:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας