Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Οδήγηση και ρύθμιση στροφών 12V ανεμιστήρων απο 24V

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητρικη του εκτυπωτη εχει εξοδο 2 καλωδια για τον ανεμιστηρα. Εκατσα λιγακι και βρηκα πως γινεται PWM και με 2 καλωδια, αρα λογικα ειναι PWM ετσι, καθως φανταζομαι πως αλλιως δε θα γινοταν να τρεχουν σε χαμηλες στροφες. Βεβαια θα μετρησω με πολυμετρο να σιγουρευτω ,βλεποντας αν ειναι σταθερα 12V η εξοδος ,με οσες στροφες και να εχω ρυθμισει.

    Το σκεφτομαι σοβαρα. Φανταζομαι αν ειναι και PWM τοτε θα ρυθμιζονται ταυτοχρονα απροβληματιστα.
    PWM ειναι σηγουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητρικη του εκτυπωτη εχει εξοδο 2 καλωδια για τον ανεμιστηρα. Εκατσα λιγακι και βρηκα πως γινεται PWM και με 2 καλωδια, αρα λογικα ειναι PWM ετσι, καθως φανταζομαι πως αλλιως δε θα γινοταν να τρεχουν σε χαμηλες στροφες. Βεβαια θα μετρησω με πολυμετρο να σιγουρευτω ,βλεποντας αν ειναι σταθερα 12V η εξοδος ,με οσες στροφες και να εχω ρυθμισει.
    Μα στα λένε, αλλά δεν ακούς...

    Τι θα μετρήσεις με πολύμετρο? το πολύμετρο θα σου δείξει την μέση τιμή. Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια μέτρηση με πολύμετρο. Αν είχες παλμογράφο θα το έβλεπες και μόνος σου.

    Εννοείτε ότι η έξοδος της μητρικής είναι PWM. Δεν θα εφεύρει κανείς τον κύκλο ξανά. Απο την ταπεινή RAMPS μέχρι και τις OCTOPUS αλλά και όλες οι μητρικές PWM θα βγάλουν για να ελέγξουν τους ανεμιστήρες. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει κάποια πρόσφατη ανεμιστήρες με 4 καλώδια (που τον ελεγκτή PWM τον έχουν ενσωματωμένο).

    Οπότε είτε πας στους δύο σε σειρά (μιας και έχεις 2 είναι πολύ βολικό και το FET της μητρικής νομίζω άνετα το αντέχει) είτε πας σε κύκλωμα σαν και αυτό που έδειξε ο Γιάννης (και πρακτικά για να μην φτιάχνεις, σου περιγράφω πως θα το κάνεις με έτοιμες πλακέτες που κυκλοφορούν, στο 3). DC step down θα χρειαστείς γιατι κάπως πρέπει να δημιουργήσεις τα 12V.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (07-03-23)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε και μία 470-680Ω αντίσταση σε σειρά με την Πύλη του MOSFET για να μην κάψεις το opto από υπερβολικό ρεύμα.
    Επίσης αν τα 20-30mA του εσωτερικού τρανζίστορ του opto δεν είναι αρκετά για κάποιο λόγο (δεν βγάζει σωστό τετράγωνο στην έξοδο προς τον ανεμιστήρα),
    Στα fet????
    Μονο χωρητικότητα εχεις στο gate.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα fet????
    Μονο χωρητικότητα εχεις στο gate.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου πείρα σε οδήγηση MOSFET, αλλά απ' όσο ξέρω όταν τα δουλεύεις παλμικά σε "μεγάλες" συχνότητες ακριβώς λόγο της χωρητικότητας της Πύλης (Miller Effect) τραβάνε χρειάζεται μεγάλο (στιγμιαίο) ρεύμα στο turn-on και επίσης θες και μεγάλο ρεύμα για να "ξε-φορτίσεις" την Πύλη στο turn-off, γι' αυτό και βάζεις "MOSFET Drivers" ICs που έχουν έξοδο totem pole και μπορούν να "φορτίσουν/ξεφορτίσουν" την Πύλη με κάποια Αμπέρ, πχ το IR2110 είναι "2Α" και το UCC37322/1 είναι 9Α!
    Γι' αυτό επίσης το να οδηγείς την Πύλη μέσω Gate Transformer (όταν το MOSFET δουλεύει με μεγάλη τάση) έχει το μειονέκτημα ότι δεν έχεις στην Πύλη "τέλειο τετράγωνο" και αντί για τέλειες 90° γωνίες έχεις ελαφριές καμπύλες οπότε το MOSFET περνάει κάποιο χρόνο στην γραμμική περιοχή (αντί είτε 100% ΟΝ ή 100% OFF) και ανεβάζει θερμοκρασία (http://www.richieburnett.co.uk/temp/gdt/gdt2.html).

    Γι' αυτό και είπα ότι ίσως/αν υπάρχει θέμα με την οδήγηση <1Α fans, πολύ πιθανόν λόγο της χαμηλής σχετικά συχνότητας και του μικρού φορτίου να μην υπάρχει θέμα, αλλά μου πέρασε και από το μυαλό (λανθασμένα?) ότι αν η Πύλη του MOSFET τραβάει πχ 1Α κατά την λειτουργία του κυκλώματος, μπορεί να καεί το εσωτερικό τρανζίστορ του opto. Πολύ πιθανόν το στιγμιαίο ρεύμα Πύλης να είναι πολύ χαμηλότερο και μην να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, απλά μου πέρασε από το μυαλό η πιθανότητα και το έγραψα... :/

    Απ' ότι φαίνεται ο nkarama ξέρει ακριβώς το θέμα και έδωσε την σωστή λύση από το 2ο ποστ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 08-03-23 στις 01:28

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τα drivers δίνουν μεγάλο ρεύμα ακριβώς για να φορτίζουν - εκφορτίζουν πολύ γρήγορα την Cgs, αν το driver δίνει πολύ μικρό ρεύμα το αποτέλεσμα θα είναι, όχι να καεί το driver, αλλά το MOSFET να μεταβαίνει, από την αγωγιμότητα στην αποκοπή και αντίστροφα, πολύ αργά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-03-23), selectronic (08-03-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτέρ 24v dc - Τροφοδοσία και ρυθμιση στροφών
    By admiral_bill in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 15:32
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 13:28
  3. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-09, 15:05
  5. Ρύθμιση στροφών σε 24v μοτερ....???
    By Anbus in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 20:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας