Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Eeprom programmer

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Eeprom programmer

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω ένα παλιό ραδιοcd αυτοκινήτου κλειδωμένο με ένα τετραψήφιο password. Το pin αυτό είναι αποθηκευμένο σε ένα ολοκληρωμένο με κωδικό br93l46. Τη διεύθυνση που είναι αποθηκευμένο το pin τη γνωρίζω, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα συμβατό οικονομικό programmer (το ezp2019 μου είπαν από το κατάστημα πώλησης ότι δεν είναι συμβατό) ή ακόμα καλύτερα κάποιον που μπορεί να μου διαβάσει το κωδικό επί πληρωμή εννοείται. Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    459

    Προεπιλογή

    έχω την εντύπωση, οτι οι ίδιες οι εταιρείες μπορούν να "ξεκλειδώσουν"

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Εδώ λέει οτι συνεργάζεται με τη σειρά 93... άρα λογικά είναι συμβατο
    https://usa-m.banggood.com/EZP2019-H...SAAEgLzAvD_BwE

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ λέει οτι συνεργάζεται με τη σειρά 93... άρα λογικά είναι συμβατο
    https://usa-m.banggood.com/EZP2019-H...SAAEgLzAvD_BwE
    Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ, αλλά στα συμβατά τσιπ έχει 93lc46δεν έχει 93l46 και δε ξέρω αν θα κάνω δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    τα πρώτα 9306 ήταν τα nmc9306 από την national semiconductor κάπου στα τέλη 70 αρχές 80 και πρέπει να ήταν με τεχνολογία NMOS
    Αργοτερα (μάλλον τέλη 80 βγήκε το nmc93c06) που ήταν CMOS και είχε μικρότερη κατανάλωση διατηρούσε το περιεχόμενο του για περισσότερα χρόνια (40 αντι 10) και εργάζονταν από 3-5V αντί μόνο 5V της πρώτης έκδοσης
    και τη δεκαετία του 90 βγήκαν άρχισαν τα ηλεκτρονικά (μικροελεγκτές) να πηγαίνουν και κάτω από τα 3V οπότε οι εταιρίες παρουσίασαν τα LC που πήγαιναν και σε πιο χαμηλή τάση. Αρχικά 2,5V μετά 1,8V.
    Το Br είναι L και κατά 99,9% είναι σαν τα LC των άλλων εταιριών. Αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι πρέπει να γίνει σύγκριση στα datasheet.
    προσωπικά θα το διακινδύνευα... με τους φθηνούς κινέζικους προγραμματιστές.
    Αντίθετα θα προβληματιζόμουν με ακριβούς επώνυμους που έχουν μεγάλες λίστες από ολοκληρωμένα που υποστηρίζουν αλλά για να είναι σίγουροι για το τί κάνουν διαβάζουν το signature του τσιπ (όταν υπάρχει) και εφόσον δεν βρουν το μοντέλο και κατασκευαστή που ξέρουν δεν προχωράνε την επικοινωνία με το τσιπ... όμως και πάλι με μια σύντομη ματια στα datasheet μερικών 93lC 93l δεν είδα να αναφέρουν οτι έχουν signature code για αναγνώρηση από τον προγραμματιστή
    Τέλος ανέφερα το 9306 (256 bytes) γιατί αυτο ηταν το πρώτο σειριακό EEPROM και δημιούργησε το στάνταρ αργότερα παρουσιάστηκαν και και οι μεγαλύτερες χωρητικότητες όπως το 9346 (1Kbyte) που έχει ίδια λειτουργία εκτός από την αυξημένη χωρητικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-03-23), mikemtb (06-03-23)

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πρώτα 9306 ήταν τα nmc9306 από την national semiconductor κάπου στα τέλη 70 αρχές 80 και πρέπει να ήταν με τεχνολογία NMOS
    Αργοτερα (μάλλον τέλη 80 βγήκε το nmc93c06) που ήταν CMOS και είχε μικρότερη κατανάλωση διατηρούσε το περιεχόμενο του για περισσότερα χρόνια (40 αντι 10) και εργάζονταν από 3-5V αντί μόνο 5V της πρώτης έκδοσης
    και τη δεκαετία του 90 βγήκαν άρχισαν τα ηλεκτρονικά (μικροελεγκτές) να πηγαίνουν και κάτω από τα 3V οπότε οι εταιρίες παρουσίασαν τα LC που πήγαιναν και σε πιο χαμηλή τάση. Αρχικά 2,5V μετά 1,8V.
    Το Br είναι L και κατά 99,9% είναι σαν τα LC των άλλων εταιριών. Αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι πρέπει να γίνει σύγκριση στα datasheet.
    προσωπικά θα το διακινδύνευα... με τους φθηνούς κινέζικους προγραμματιστές.
    Αντίθετα θα προβληματιζόμουν με ακριβούς επώνυμους που έχουν μεγάλες λίστες από ολοκληρωμένα που υποστηρίζουν αλλά για να είναι σίγουροι για το τί κάνουν διαβάζουν το signature του τσιπ (όταν υπάρχει) και εφόσον δεν βρουν το μοντέλο και κατασκευαστή που ξέρουν δεν προχωράνε την επικοινωνία με το τσιπ... όμως και πάλι με μια σύντομη ματια στα datasheet μερικών 93lC 93l δεν είδα να αναφέρουν οτι έχουν signature code για αναγνώρηση από τον προγραμματιστή
    Τέλος ανέφερα το 9306 (256 bytes) γιατί αυτο ηταν το πρώτο σειριακό EEPROM και δημιούργησε το στάνταρ αργότερα παρουσιάστηκαν και και οι μεγαλύτερες χωρητικότητες όπως το 9346 (1Kbyte) που έχει ίδια λειτουργία εκτός από την αυξημένη χωρητικότητα.
    Κατατοπιστικοτατος, θα το ρισκάρω, ευχαριστώ πολύ!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Πέρα από την ανάγνωση της EEPROM, το θέμα είναι αν ο κωδικός είναι αποθηκευμένος σε αναγνώσιμη μορφή (plain text) ή σε κρυπτογραφημένη.
    Νομίζω ότι παλιότερα, σε παρόμοια περίπτωση, χρειάστηκε να εγγραφεί στην EEPROM ολόκληρο το περιεχόμενο από άλλην από το ίδιο μοντέλο ραδιοCD με γνωστό τον κωδικό. Σε διάφορα σχετικά fora ανταλλάσσονταν μεταξύ των μελών διάφορα τέτοια images για διάφορα μοντέλα συσκευών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gxry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (07-03-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ PROGRAMMER ΓΙΑ 24C02 EEPROM
    By DiagExpert in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 21:06
  2. Serial eeprom programmer
    By alfadex in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 18:09
  3. Persistence Of Vision Project και eeprom/flash programmer
    By Jiml in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 16:00
  4. Eeprom 24Cxx programmer
    By JohnG in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 23:56
  5. Eeprom C24xx programmer
    By JohnG in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας