Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Γέφυρα SWR για 0-30 MHZ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή Γέφυρα SWR για 0-30 MHZ

    Έχω πάρει αυτή την πλακέτα αλλά οι μετρήσεις δεν συμβαδίζουν με την ισχύ του μηχανήματος.
    https://www.aliexpress.com/item/1005...64f61802aC36yR
    Έχω δοκιμάσει και άλλα σχέδια αλλά δεν βρήκα μέχρι τώρα καμμιά που να μετράει σωστά.
    Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμασμένη κάποια που μετράει σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάρει αυτή την πλακέτα αλλά οι μετρήσεις δεν συμβαδίζουν με την ισχύ του μηχανήματος.
    https://www.aliexpress.com/item/1005...64f61802aC36yR
    Έχω δοκιμάσει και άλλα σχέδια αλλά δεν βρήκα μέχρι τώρα καμμιά που να μετράει σωστά.
    Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμασμένη κάποια που μετράει σωστά;
    Δηλαδή? Ποιού μηχανήματος? Πόση ισχύ διαφορά? Σε όλο το έυρος ισχύος? Σε όλο το εύρος συχνοτήτων? Σε όλο το έυρος συχνοτητων ίδιο ευρος σφάλματος ισχύος?
    Πως επαληθεύεις ποιό είναι πιό ορθό - μηχανημα ή αυτή η μέτρηση? Περαν τις πλακέτας αυτής σε τι όργανο την συνδέεις και έχεις πλέον την ένδειξη μετρήσεως?
    ΟΛΑ αυτα ειναι παράγοντες "σφάλματος" ειτε θετικού έιτε αρνητικού τύπου, είτε απογραμμικοποίησης ή γραμμικοποίησης της μετρησεως! Το θεμα ειναι λοιπόν ΤΙ μετράς με την πλακέτα αυτή και που το "διαβάζεις" ! Επίσης κάποια μηχανήματα εχουν "διόρθωση" προϋπολογισμένη στην μέτρησή τους ώστε να "δείχνουν" σωστά στο μέγιστο δυνατό έυρος και ισχύος και συχνοτήτων!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Οι μετρήσεις έγιναν μόνο στην μπάντα των 160 μέτρων και με μηχάνημα 10 βαττ μέγιστο.
    Να αναφέρω ότι έχω δοκιμάσει και πιο πολλές σπείρες στους φερίτες.
    Το μηχάνημα συνδέεται μεσω εξασθενητή σε spectrum για να βλέπω τα βαττ. Η γέφυρα παρεμβάλεται ενδιάμεσα.
    Οι μετρήσεις γίνονται με πολύμετρο και μετά μετατρέπονται σε βαττ.
    Π.χ. όταν ρυθμίσω το τρίμερ στην γέφυρα να δείχνει σωστά στα 5 βαττ όταν αυξήσω την ισχύ στην γέφυρα δείχνει παραπάνω από ότι στο spectrum.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετρήσεις έγιναν μόνο στην μπάντα των 160 μέτρων και με μηχάνημα 10 βαττ μέγιστο.
    Να αναφέρω ότι έχω δοκιμάσει και πιο πολλές σπείρες στους φερίτες.
    Το μηχάνημα συνδέεται μεσω εξασθενητή σε spectrum για να βλέπω τα βαττ. Η γέφυρα παρεμβάλεται ενδιάμεσα.
    Οι μετρήσεις γίνονται με πολύμετρο και μετά μετατρέπονται σε βαττ.
    Π.χ. όταν ρυθμίσω το τρίμερ στην γέφυρα να δείχνει σωστά στα 5 βαττ όταν αυξήσω την ισχύ στην γέφυρα δείχνει παραπάνω από ότι στο spectrum.

    Το σχεδιο αυτης της γεφυρας δεν το ξερω, αλλα πιστεύω ότι ειναι κλασσικό... τυπικό με διόδους. Οπότε πάμε στο τι μετράς στην "έξοδό" της... Μετράς την DC τάση που θα δώσουν τελικά ως ανόρθωση (φώραση) οι εκεί δίοδοι! ΟΚ και μια χαρά! Αλλά αυτή ειναι σαφώς μη γραμμική... και εξαρτάται πλήρως από τις διόδους και τα όποια χαρακτηριστικά τους! Επειδή επίσης είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι αυτές τίποτα σοβαρές (zero bias κλπ) μας ενδιαφέρει αν ειναι απλές σιλικόνης των 0.7V ή τίποτα schottky κλπ με χαμηλότερο πχ <0.35V ! Και μετά ΤΙ διάγραμμα εχουν ρεύματος και σε τι τερματισμό τους! Από αυτά θα βγάλεις το "σφάλμα" σου μεταξύ σημείων πλήρους και ημί/χαμηλής αγωγιμότητας τους! Γενικά μιλώντας δεν ειναι "δεδομένη" η ακρίβεια μετρήσεως σου με τέτοιες "τυχαίες" ολίγον γέφυρες... αλλά αν ρυθμίσεις στο μέγιστο της επιθυμητής μετρούμενης ισχύος να έχεις πλήρη αγωγιμότητα των διόδων εκεί, θα πετύχεις το μικρότερο σχετικό σφάλμα στις πολύ χαμηλότερες ισχύς! Αλλοιώς θα χρειαστείς να προσθέτεις έναν συντελεστή "διόρθωσης" στους υπολογισμούς σου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι το σχέδιο της γέφυρας; https://kitsandparts.com/bridge1.4.php

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχεδιο αυτης της γεφυρας δεν το ξερω, αλλα πιστεύω ότι ειναι κλασσικό... τυπικό με διόδους. Οπότε πάμε στο τι μετράς στην "έξοδό" της... Μετράς την DC τάση που θα δώσουν τελικά ως ανόρθωση (φώραση) οι εκεί δίοδοι! ΟΚ και μια χαρά! Αλλά αυτή ειναι σαφώς μη γραμμική... και εξαρτάται πλήρως από τις διόδους και τα όποια χαρακτηριστικά τους! Επειδή επίσης είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι αυτές τίποτα σοβαρές (zero bias κλπ) μας ενδιαφέρει αν ειναι απλές σιλικόνης των 0.7V ή τίποτα schottky κλπ με χαμηλότερο πχ <0.35V ! Και μετά ΤΙ διάγραμμα εχουν ρεύματος και σε τι τερματισμό τους! Από αυτά θα βγάλεις το "σφάλμα" σου μεταξύ σημείων πλήρους και ημί/χαμηλής αγωγιμότητας τους! Γενικά μιλώντας δεν ειναι "δεδομένη" η ακρίβεια μετρήσεως σου με τέτοιες "τυχαίες" ολίγον γέφυρες... αλλά αν ρυθμίσεις στο μέγιστο της επιθυμητής μετρούμενης ισχύος να έχεις πλήρη αγωγιμότητα των διόδων εκεί, θα πετύχεις το μικρότερο σχετικό σφάλμα στις πολύ χαμηλότερες ισχύς! Αλλοιώς θα χρειαστείς να προσθέτεις έναν συντελεστή "διόρθωσης" στους υπολογισμούς σου !!!
    Η γέφυρα είναι ολόιδια με αυτή https://kitsandparts.com/bridge1.4.php και χρησιμοπoιεί της 1N5711.
    Από ότι βλέπω θα μπλέξω με συντελεστές στο πρόγραμμα του επεξεργαστή για να δείχνει σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561


    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή θα την δοκιμάσω και αυτή.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με γέφυρα SWR
    By SV4JLU in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-19, 22:05
  2. Γέφυρα SWR
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-19, 21:32
  3. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΕΡΑΙΑ FM 88-108 MHz 85-110 MHz
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 18:33
  4. SWR meter-γέφυρα στασίμων...
    By SeAfasia in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-14, 15:01
  5. Tυπωμενο για γεφυρα PWR/SWR
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 13:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας