Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 53

Θέμα: Αναπάντεχη διακοπή ρεύματος από ΔΕΔΔΗΕ

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν σχολιάζω το πόσο έχει φτάσει η ανέπαφη ΥΔΕ ή το ότι θα ενεργοποιηθεί το σύστημα ελέγχου όταν γίνει καταγγελία ή αλλαγή ονόματος (βασίλη), το ζήτημα είναι ότι δεν γνωρίζουν ακόμη πως το ζήτημα είναι νομοθετικής φύσης!
    Το ότι δεν ειδοποίησαν πριν την διακοπή είναι φάουλ του ΔΕΔΔΗΕ.
    Γράφει παραπάνω ο chipakos 18 χρόνια πέρασαν και δεν τον ειδοποίησαν για επανέλεγχο τη στιγμή που

    1.10 Σε έγκατάσταση που έχει ξεπεραστεί το διάστημα υποχρέωσης για επανέλεγχο, πρέπει να ζητήσει νέο επανέλεχο ο ηλεκτρολόγος που είχε κάνει την ΥΔΕ;
    Απάντηση
    : Με βάση την ισχύουσα Νομοθεσία,η ευθύνη της ζήτησης για νέο επανέλεγχο είναι στον στον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης. Στην περίπτωση αυτή, ο ηλεκτρολόγος μπορεί να δρα υπενθυμιστικά ή και συμβουλευτικά.








    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
    Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
    Ποιος φταίει δλδ ???
    Ενα κινητό (ζευγαρί γυαλία ,καμερα) κανει ψ χρηματα και σε σταματάει ενας τύπος και σου πουλαει το ίδιο με χ χρηματα...
    Ποιον επιλεγεις και γιατι?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Δεν είναι το θέμα το πόσο κάνει, αλλά η επιλογή των 2 τρόπων.
    Όταν χρειάστηκα επανέλεγχο για το επαγγελματικό μας κτήριο, ο ΙΔΙΟΣ ηλεκτρολόγος (που είχε κάνει δε και την αρχική εγκατάσταση) μου είπε: 200(πχ) για ΕΛΕΓΧΟ + ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ή 50(πχ) για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΚΕΤΟ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ. Και καλά να το προτείνει αυτό σε άτομο του χώρου, ας πάρει ο ιδιοκτήτης της εγκατάστασης (εγω συγκεκριμένα) και την ευθύνη. Όταν όμως το προτείνει στην κυρα-Κούλα εχει ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ευθύνη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Εχω την εντύπωση ότι το θέμα που ξεκίνησα δεν αφορούσε κανενός είδους διελκυστίνδα μεταξύ "καλών" και "κακών" ηλεκτρολόγων, δεν έχω τίποτα με τους επαγγελματίες ηλεκτρολόγους, το αντίθετο μάλιστα και αν αναφέρθηκα στην αρχή στο πιστοποιητικό με την λέξη "κωλόχαρτο", το είπα πάνω στα νεύρα μου και ζήτησα συγνώμη.
    Το θέμα μου ήταν η αυθαιρεσία του ΔΕΔΔΗΕ να κόψει το ρεύμα χωρίς ειδοποίηση, χωρίς ούτε καν ένα τηλεφώνημα, πράγμα το οποίο θεωρώ ότι είναι κατάχρηση εξουσίας από ανθρώπους που δεν τιμούν την υπηρεσία προς τον ΑΝΘΡΩΠΟ! Μπορεί κάποιοι τύποι να νομοθετούν και εμείς οι υπόλοιποι να καλούμαστε να εφαρμόσουμε τους νόμους τους αλλά όταν χάνεται η ΑΝΘΡΩΠΙΑ τί να τους κάνεις τους νόμους? Το παιχνίδι έχει χαθεί. Ετσι ο πολίτης οργίζεται, θυμώνει, απελπίζεται, βλέπει ότι δεν τον υπολογίζουν οι υπηρεσίες και πάει λέγοντας.
    Λοιπόν, ας σταματήσει ο ανούσιος καυγάς που ξεκίνησε για τους ηλεκτρολόγους, αλλού είναι το θέμα: μπορεί να καταργηθεί αυτή η "ποινή" της διακοπής του ρεύματος για τον λόγο του πιστοποιητικού, να μετατραπεί σε κάποιο πρόστιμο που θα μπει στον λογαριασμό ρεύματος με την επισήμανση ότι αν ο πελάτης φέρει μέσα στον επόμενο μήνα το προβλεπόμενο πιστοποιητικό θα του πιστωθεί το πρόστιμο?
    Ζητάω πολλά έ? Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι η κάθε είδους κατάχρηση εξουσίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά όλα ωραία είναι. Πρακτικά όμως είναι αδύνατο να βρεθεί ηλεκτρολόγος για έναν ιδιώτη να κάνει σωστή μέτρηση/έλεγχο.
    Εγω που γνωριζω λιγα πραγματα παραπανω απο το μεσο ανθρωπο μου ηταν αδύνατο να βρω ηλεκτρολόγο και αυτοι που βρηκα κάνανε βλακείες επιβεβαιωμένες.
    Οταν εχεις σχεδιο απο μηχανολογο μηχανικο και σου στελνει προσφορα ο ηλεκτρολογος βαση σχεδιου και του λες να γινει ακριβως οπως στο σχεδιο και σου βαζει μικρότερες διατομές πχ 4ρι αντι για 10ρι και κανει το κινεζο μετα και στο τελος λεει "ε σιγα 20€ ευρω διαφορα εχει το καλωδιο στα δινω πισω και ειμαστε οκ" ή αλλος σου γεμιζει το πινακα με ματισεις με μονωτικές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Parhs για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-03-23)

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    376

    Προεπιλογή

    Αναρρωτιέμαι γιατί μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο παρόμοιο site εύρεσης επαγγελματιών ηλεκτρολόγων ανά περιοχή και με περιθώριο επιλογής τους ανάλογα με τη φήμη τους? Αυτό θα εξυπηρετούσε και τις 2 πλευρές. Μήπως δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα?
    Ακολουθήστε τα βήματα έως εκεί που σας ζητά το mail και δείτε πόσο απλά και τακτοποιημένα είναι.

    https://www.mybuilder.com/postajob/q...ALw_wcB&_evc=1
    Χρησιμοποιήστε postcode από το παρακάτω
    https://winterville.co.uk/london-post-code/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  8. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρρωτιέμαι γιατί μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο παρόμοιο site εύρεσης επαγγελματιών ηλεκτρολόγων ανά περιοχή και με περιθώριο επιλογής τους ανάλογα με τη φήμη τους? Αυτό θα εξυπηρετούσε και τις 2 πλευρές. Μήπως δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα?
    Ακολουθήστε τα βήματα έως εκεί που σας ζητά το mail και δείτε πόσο απλά και τακτοποιημένα είναι.

    https://www.mybuilder.com/postajob/q...ALw_wcB&_evc=1

    Εδω δεν ειναι καν στο καταλογο. Για τη περιοχη μου στο ιντερνετ/καταλογο βρισκεις 3-4 ενω υπαρχουν παραπανω αλλα δεν φαινονται πουθενα. Ακομα και ονομα να βαλεις και τηλεφωνο που εχουν στα βανακια δεν υπαρχει τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    : μπορεί να καταργηθεί αυτή η "ποινή" της διακοπής του ρεύματος για τον λόγο του πιστοποιητικού, να μετατραπεί σε κάποιο πρόστιμο που θα μπει στον λογαριασμό ρεύματος με την επισήμανση ότι αν ο πελάτης φέρει μέσα στον επόμενο μήνα το προβλεπόμενο πιστοποιητικό θα του πιστωθεί το πρόστιμο?
    Ζητάω πολλά έ? Δεν ξέρω, μπορεί, αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι η κάθε είδους κατάχρηση εξουσίας.
    Και γιατί να μην πιστωθεί στον λογαριασμό μια επιπλέον χρέωση ο υποχρεωτικός έλεγχος της εγκατάστασης από τον ΔΕΔΔΗε πχ έναν χρόνο πριν λήξει η ΥΔΕ και με ειδοποίηση διακοπής αν δεν γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές? Να δεις για πότε θα έρθει ο ιδιώτης ηλεκτρολόγος για αυτοψία και έλεγχο αν τον έχεις προπληρώσει.
    Η κατάσταση σε πολλές οικιακές εγκαταστάσεις είναι τραγική .Πολλές εξ αυτών δε διαθέτουν καν ρελε αλλά έχουν την ¨ανέπαφη" ΥΔΕ σε ισχύ.
    Φυσικά προτιμούν να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά παρά να αναλάβουν την όποια ευθύνη. Κακή νοοτροπία όπως και αυτή με την ΥΔΕ του ποδαριού

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 13-03-23 στις 11:39

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω δεν ειναι καν στο καταλογο. Για τη περιοχη μου στο ιντερνετ/καταλογο βρισκεις 3-4 ενω υπαρχουν παραπανω αλλα δεν φαινονται πουθενα. Ακομα και ονομα να βαλεις και τηλεφωνο που εχουν στα βανακια δεν υπαρχει τιποτα.
    Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το πρώτο χτίζει την εμπιστοσύνη και την αξιοπιστία των επαγγελματιών τους υποχρεώνει το κράτος να καταγράφονται όλοι και να αξιολογούνται με τις εργασίες τους. Εδώ χρειάζεται έγγραφη συμφωνία μεταξύ σωματείων και να βγεί νόμος που να το επιβάλλει. Έτσι καταπολεμείται και η παρανομία εν μέρει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  11. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί να μην πιστωθεί στον λογαριασμό μια επιπλέον χρέωση ο υποχρεωτικός έλεγχος της εγκατάστασης από τον ΔΕΔΔΗε πχ έναν χρόνο πριν λήξει η ΥΔΕ και με ειδοποίηση διακοπής αν δεν γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές? Να δεις για πότε θα έρθει ο ιδιώτης ηλεκτρολόγος για αυτοψία και έλεγχο αν τον έχεις προπληρώσει.
    Η κατάσταση σε πολλές οικιακές εγκαταστάσεις είναι τραγική .Πολλές εξ αυτών δε διαθέτουν καν ρελε αλλά έχουν την ¨ανέπαφη" ΥΔΕ σε ισχύ.
    Φυσικά προτιμούν να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά παρά να αναλάβουν την όποια ευθύνη. Κακή νοοτροπία όπως και αυτή με την ΥΔΕ του ποδαριού
    Εννοείς να χρεωθεί.
    Ναι είναι μια σωστή κίνηση και δεν οδηγεί σε ακραίες και απρόοπτες καταστάσεις σαν τη δική μου!
    Οι άλλοι ... συνεχίζουν να το πηγαίνουν αλλού το θέμα, στους ηλεκτρολόγους.
    Τι να γίνει δεν καταλαβαινόμαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-21, 20:12
  2. Paradox IP150 μετά από διακοπή ρεύματος
    By killer_instinct in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 21:59
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 14:00
  4. Προβλημα με UPS μετά από διακοπή ρεύματος
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 21:26
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 10:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας