Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 53

Θέμα: Αναπάντεχη διακοπή ρεύματος από ΔΕΔΔΗΕ

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ο κανόνας είναι ο ηλεκτρολόγος να μην πατάει καν το πόδι του στον υπό έλεγχο χώρο, ούτ' απ΄έξω δεν περνάει σε ακτίνα 5χλμ,πώς θα σου σώσει τη ζωή;
    (μιλάμε για το Πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου, σωστά; )
    Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
    Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
    Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
    Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να με σώσει ένα σχέδιο και ένα παράβολο
    Αυτά...
    Δεν έχεις κατανοήσει όπως πολλοί άλλοι τη σημασία της ΥΔΕ.
    Σε νησί διαμένω με πυκνοκατοίκηση και παλαιά σπίτια και γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει. Ακόμη όμως και τα σπίτια αυτά που δεν "φορούν" όλα τα ασφαλιστικά καλούδια της νέας τεχνολογίας θάρθει κάποια στιγμή και η ώρα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 12-03-23 στις 14:02
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Με το αλλαλούμ που γίνεται τώρα δεν ζητάνε πιστοποιητικά για αλλαγή ονόματος. Εδώ ακόμη και να χρωστάς σε ένα πάροχο μπορείς να φύγεις και να πας σε άλλο χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.
    Απαράδεχτοι που δεν έστειλαν ειδοποίηση. Όταν χρωστάς ξέρουν να γράφουν με bold μεγάλα γράμματα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ. Μάλλον έγινε παπαριά απο τα γραφεία του ΔΕΔΗΕ και δεν υπήρξε ενημέρωση. Εγώ στη θέση σου θα έκανα καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
    Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
    Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
    Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.
    Επειδή είμαι ένας από αυτούς που έκαναν thumbs up θα σου πω ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες γιατί το βάλαμε (τουλάχιστον εγώ, αλλά υποθέτω και οι άλλοι).
    Ο Panoss απλά είπε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όσο για τα κωλόχαρτα, αυτήν ακριβώς την αξία έχει εφόσον συντάσσετε εξ αποστάσεως (συνήθως έξω από γραφεία της ΔΕΗ).
    Δεν διαφωνώ με την αξία των ελέγχων και γενικά των διαδικασιών και κάποιοι από εμάς εμπλεκόμαστε καθημερινά με αυτούς πολλά χρόνια πριν τα πάρει είδηση η ΔΕΗ-ΔΕΔΗΕ και σε καίριους τομείς.
    Αλλά εγώ ηλεκτρολόγο που να κάνει σωστά την δουλειά του ακόμη δεν έχω δει, μιλώντας βέβαια για οικιακού επιπέδου εργασίες γιατί αλλού πχ σε μεγάλη εταιρία έργων μια χαρά την κάνει (όσο μπορούν).
    ''Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?''
    Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αλλά αφού εμείς δεν τους βλέπουμε ίσως να είναι λίγοι? ελπίζω στην αύξηση τους.
    Φιλικά πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (11-03-23)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι ένας από αυτούς που έκαναν thumbs up θα σου πω ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες γιατί το βάλαμε (τουλάχιστον εγώ, αλλά υποθέτω και οι άλλοι).
    Ο Panoss απλά είπε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και όσο για τα κωλόχαρτα, αυτήν ακριβώς την αξία έχει εφόσον συντάσσετε εξ αποστάσεως (συνήθως έξω από γραφεία της ΔΕΗ).
    Δεν διαφωνώ με την αξία των ελέγχων και γενικά των διαδικασιών και κάποιοι από εμάς εμπλεκόμαστε καθημερινά με αυτούς πολλά χρόνια πριν τα πάρει είδηση η ΔΕΗ-ΔΕΔΗΕ και σε καίριους τομείς.
    Αλλά εγώ ηλεκτρολόγο που να κάνει σωστά την δουλειά του ακόμη δεν έχω δει, μιλώντας βέβαια για οικιακού επιπέδου εργασίες γιατί αλλού πχ σε μεγάλη εταιρία έργων μια χαρά την κάνει (όσο μπορούν).
    ''Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?''
    Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αλλά αφού εμείς δεν τους βλέπουμε ίσως να είναι λίγοι? ελπίζω στην αύξηση τους.
    Φιλικά πάντα.
    Tουλάχιστον σχολίασε κάποιος ... δυστυχώς και γω σε αυτό ελπίζω στην αύξησή τους , ακόμα και στην αύξηση των καταγγελιών από συναδέλφους για τα λαμόγια που εξευτελίζουν τον κλάδο μας γιατί και αυτές είναι ανύπαρκτες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    φιλικη συμβουλη , οσο εισται στην Δεη δεν σε πειραζει αμα φυγεις ομος κ πας σε αλλο παροχο μπαμ . και εδω τσεκαρετε για υδε https://apps.deddie.gr/LicensedElect...Certification/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις κατανοήσει όπως πολλοί άλλοι τη σημασία της ΥΔΕ.
    Σε νησί διαμένω με πυκνοκατοίκηση και παλαιά σπίτια και γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει. Ακόμη όμως και τα σπίτια αυτά που δεν "φορούν" όλα τα ασφαλιστικά καλούδια της νέας τεχνολογίας θάρθει κάποια στιγμή και η ώρα τους.
    Μα εδώ το θέμα του φίλου νηματοθέτη δεν είναι ότι έχει ακατάλληλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση αλλά απλά άλλαξε όνομα στον λογαριασμό του και πολύ πιθανόν μόνο γι αυτό το λόγο του έκαναν διακοπή ηλεκτροδότησης..Δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει η ανάλυση του πόσο χρήσιμη είναι η ΥΔΕ. Οσο για τις κατα τόπους ΥΔΕ το σύστημα δεν θα αλλάξει, αλλά δεν αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου εδώ, γι αυτό δεν θα το συζητήσω. Μένω στο ίδιο νησί με τον νηματοθέτη και το σπίτι μου είναι 18 χρονών περίπου και δεν μου έχει ζητηθεί καινούρια ΥΔΕ διότι πολύ απλά δεν έχω αλλάξει όνομα στην παροχή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Μένω στο ίδιο νησί με τον νηματοθέτη και το σπίτι μου είναι 18 χρονών περίπου και δεν μου έχει ζητηθεί καινούρια ΥΔΕ διότι πολύ απλά δεν έχω αλλάξει όνομα στην παροχή μου.
    Από αυτό το γεγονός τι καταλαβαίνεις εσύ, ποια είναι η ουσία ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για να τα λέμε όπως είναι και όπως τα κατάλαβα σήμερα, αν η παροχή παρέμενε στο όνομα του πατέρα μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά, ούτε για σχέδια θα νοιάζονταν κανένας όπως δεν νοιάστηκε τόσα χρόνια που έχει εγκατάσταση το σπίτι.
    Αλλο νταβατζιλίκη εδώ...
    Αλλά είπαμε, μπουρδέλο...
    Όσα περισσότερα λες και βρίζεις, να ξέρεις τη θέση σου επιβαρύνεις.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 12-03-23 στις 14:05
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Κυνηγαει το κρατος, βριζουμε γιατι ψαχνει λεφτα.
    Δεν κυνηγαει ,ρδελομπου .
    Μεση λυση δεν υπάρχει παντως.
    Αντωνη εχει κανενα νοημα η καταγγελία?Αφου δεν γινεται τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντησή σου δυστυχώς τα ισοπεδώνει όλα! Γιατί εσείς δεν βλέπετε πως υπάρχουν και συνάδελφοι που λειτουργούν με το νόμιμο τρόπο?
    Αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία τότε ναι θα βλέπουν οι πελάτες ως κωλόχαρτο την ΥΔΕ και ότι έλεγχο αυτή συνεπάγεται.
    Τα σωματεία σας δεν κάνουν συναντήσεις δεν τα συζητάτε αυτά?
    Παναγιώτη ελπίζω να καταλαβαίνεις όπως και οι υπόλοιποι που σου έκαναν thumps up ότι αν ακολουθήσεις ένα σωστό έλεγχο θα διορθώσεις πράγματα σε μια εγκατάσταση που ναι ας καταλάβει και ο δημιουργός του θέματος πως ίσως στο μέλλον του σώσουν τη ζωή.

    Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
    Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
    Ποιος φταίει δλδ ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει και στο παρελθόν. Ζητάς "κανονικό" πιστοποιητικό με έλεγχο και μετρήσεις από ένα "σωστό" ηλεκτρολόγο και ζητάει 100-200 ευρό (λογικό κατά την άποψή μου).
    Περπατάς και στην κολώνα βλέπεις αυτοκολητάκι "Πιστοποιητικά ηλ/γου με 20ευρο" Παίρνεις τηλ και σου λεει απλά θα σου στείλω το χαρτί (του κόλου που λέγαμε) να κάνεις την δουλειά σου.
    Ποιος φταίει δλδ ???
    Έχεις τηλ για πιστοποιητικό με 20ευρω; Εχω την εντυπωση οτι εχει φτασει στο 50αρι η ανέπαφη υδε

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-03-23)

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-21, 20:12
  2. Paradox IP150 μετά από διακοπή ρεύματος
    By killer_instinct in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 21:59
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 14:00
  4. Προβλημα με UPS μετά από διακοπή ρεύματος
    By Edison in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 21:26
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 10:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας