Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: eeprom m27c512

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Οχι δε μπορει να φτιαξει.. εγω θα του το παραγγειλω απο εδω να παει στη διευθυνση του στην πολωνια.
    Ακομα και αυτο που του ζηταω ειναι πολυ και σαν ανταλαγμα θα του δωσω το νεο λογισμικο με τις περισσοτερες λειτουργιες.
    Αυτο το 1ο στο link το εχω και εγω ομως δεν το εχω λειτουργησει γιατι δεν εβρισκα λογισμικο(εχω το TL866IIplus οποτε δε μου χρειαστηκε ποτε).
    Ποιο ειναι το λογισμικο του να το δοκιμασω οτι δουλευει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά υποθέτω ότι θα το δίνει μαζί με τον προγραμματιστή ή θα δίνει κάποιο λινκ. Μπορείς επίσης να κάνεις αναζήτηση στο google και στο youtube (CH341A serial programmer)

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Προσωπικά με έχεις μπερδέψει!
    Αρχικά μιλάς για τις 27χχχ μετά πάμε στο ότι εχει και EEPROM... και εκεί λές ότι το έκανες το πείραμα, βάζοντας πρόγραμμα του Χ στο Ψ μηχάνημα και εγινε ΟΚ!
    Τελικα οι διαφορες στις ρυθμισεις ειτανε στις μνημες ST24C08 γιατι φλασαρα το περιεχομενο απο μια 2η πλακετα και η 1η πλακετα εγινε οπως η δευτερη.
    Οπότε αφού έχεις μπορέσει και να πάρεις και να προγραμματίσεις τις όποιες EEPROM που ειναι το πρόβλημά σου?
    Σε σχεση τωρα με το που μπορεί να ειναι παράμετροι σε ένα μηχάνημα... ας μου επιτρέψουν οι λοιποί να υπενθυμίσω ότι κάποτε που δεν υπήρχαν οι E2PROM όλα χτιζόντουσαν σε EPROM μόνο... και είχες εκδόσεις με διαφοροποιημένες παραμέτρους σε τσιπάκια μόνον. Βέβαια μιλάμε για μη μεταβλητές κατά την λειτουργία, αλλά για παραμέτρους αρχικοποίησης που φορτώναν άπαξ κατά την εκκίνηση... και οι όποιες "μεταβλητές" κρατούνταν σε RAM που αν έπρεπε να "μείνουν" και για επανεκκίνηση είχαμε και τις "ωραίες" Zero Power NVRAM... για "σώσιμο" ! Μετά ήρθαν E2PROM και πήγε καλύτερα το "θέμα" αν και πιό αργό "σώσιμο" ... αλλά & πιό μακροχρόνιο σίγουρα!

    Η μνημη που εχεις πάντως είναι I2C ... με ότι αυτό συνεπάγεται για διάβασμα/γραψιμό της. Τωρα πες μας και τι κοντρόλλερ έχει... εκεί...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    η πλακετα εχει ενα chip m27c512 και ενα chip 24C08 αρχικα νομιζα οτι οι ρυθμισεις ειναι στο m27c512 αλλα τελικα τα περιεχομενα αυτης τη μνημης ειναι ιδια σε ολες τις πλακετες
    και οι ρυθμισεις ειναι αποθηκευμενες στο 24C08 οποτε τα περιχομενα αυτης της μνημης θελω.

    Υπαρχουνε 6 εκδοσεις του μηχανηματος(με διαφορετικο περιεχομενο στην 24c 08 εγω φλαρασα της εκδοσης 3 στην πλακετα εκδοσης 1 και την εκανα εκδοση 3 και της εκδοσης 4 στην πλακετα εκδοσης 1 και την εκανα 4
    αλλα αυτο που ψαχνω ειναι η εκδοση 5.
    Τελος παντον λειτουργει και με την εκδοση 3 αλλα οχι οπως πρεπει γιατι μεσα εχει ρυθμισεις το laser για κρυσταλο Ng:Yag ενω ο κρυσταλος στην πραγματικοτητα ειναι Nd:YVO4.
    Κατα τα αλλα και οι 2 αυτοι κρυσταλοι 1064nm βγαζουνε οποτε φακοι καθρεφτες κτλπ ειναι ολα ιδια και συμβατα μονο στις ρυθμισεις ειναι η διαφορα (στο q switching).


    Εκανα κατι αλλο εβαλα ολοιδιες ρυθμισεις (οσες μπορουνε να αλλαξουνε manual απο την εφαρμογη) με την eeprom v3 και v4 και πηρα backup ωστε να ελαχιστοποιησω τις διαφορες
    και να καταλαβω τι πρεπει να αλλαξω για να παρω την v5... τα 2 αρχεια μοιαζουνε τωρα παρα πολυ οποτε μελετοντας τις διαφορες θα βγαλω ακρη αλλα ψαχνω ενα diff hex editor-comparator tool και δε βρισκω κατι εχει κατι κατι υποψιν του? Απο την εφαρμογη εχω κατι τιμες σε decimal αλλα δεν ξερω αν στο hex ειναι big η little endian η αποθηκευση και το tool πρεπει να υποστηριζει endianess swap οπως και live conversion decimal/ascii/int/float για να με βοηθησει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 16-03-23 στις 15:14

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    H eeprom ειναι σε ενα μικροελεκτη nec D78323LP '90
    https://pdf.datasheetcatalog.com/dat.../298708_DS.pdf
    Αυτος ειναι 16bit με 8bit external databus.
    Στο bin αρχειο της eeprom(ειναι 1kbyte) ανοιγοντας το με hex editor βλεπω παρα πολλες φορες να επαναλαμβανοτε hex number 3 φορες στη σειρα
    πχ 3D3D3D η ας πουμε 2F2F2F αυτο δεν βγαζει νοημα αν ο char ειναι 8bit ο int 16bit ο double 32bit αλλα βγαζει νοημα αν ο char ειναι 6bit ο int 12bit και ο double 24bit
    Γνωριζει κανεις αν στους mcus εκεινης της εποχης ειχανε κωδικοποιηση με 6bit αντι 8bit ?
    Δηλαδη τα τριπλα επαναλαμβανομενα hex numbers να ειναι στην ουσια καποιος double που αποτελειτε απο 4 6bita segments ? και αν αυτο ισχυει πως κανω τη μετατροπη γιατι τα τωρινα calculators δεν εχουνε τετοια κωδικοποιηση.

    (Αν χρειαστει καποιος εργαλειο για hex diff και οχι μονο το καλυτερο ειναι το beyond compare)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 18-03-23 στις 19:26

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. EEPROM βοηθεια
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 23:06
  2. Προγραμματισμος EEPROM με VB
    By billtech in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 14:20
  3. eeprom
    By kwstakis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-11, 14:39
  4. To ic είναι eeprom?
    By johnge in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 09:39
  5. Αποθήκευση ήχου σε EEPROM
    By eebabs2000 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 15:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας