Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: eeprom m27c512

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή eeprom m27c512

    Γεια

    Εχω 3 παρομοια μηχανηματα που εχουνε ακριβως ιδια μια πλακετα ενος controller οπως και ολοιδιο λογισμικο για τον micro controller.
    Αυτο που διαφερουνε ειναι το περιεχομενο των μνημων eeprom M27C512 που απο εκει παιρνει καποιες ρυθμισεις ο micro controller(καποιες παραμετροι του μηχανηματος).
    Θελω να κανω edit λοιπον καποιες εγραφες μεσα στην eeprom ωστε να κανω τραμπα πλακετες το προβλημα ειναι ομως οτι δεν εχω το σωστο binary file(εχω το σωστο πλην 2-3 παραμετρων που δεν ειναι σωστες)
    και πρεπει να αλλαξω αυτες τις εγγραφες ωστε να παιζει σωστα.
    Δεν ξερω ομως ουτε σε ποια ποια διευθυνση ειναι στη μνημη αυτες οι εγγραφες και με καποιο τροπο πρεπει να τις βρω.
    Υπαρχει καποιο λογισμικο που να βοηθαει σε αυτο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 12-03-23 στις 15:09

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Αντεγραψε ολες τις EPROM αυτες, μάρκαρε ποιές ειναι ποιές κατά πλακέτα ενδιαφέροντος και βάλε στις πλακέτες που θες να γίνουν όπως η μία που 'παίζει' καλά τα αντίγραφα μνημης από αυτήν στις υπόλοιπες!
    Λογικά οι παραμετροποιήσεις ειναι στις μνήμες και όχι σε κεντρικό κώδικα ... και για να εχουν μνήμες 27C512 εξωτερικές μιλάμε για "αρχαιολογία"... και πιστεύω ότι εισαι σίγουρα τυχερός! Αν ηξερα και τι πλακετες ειναι με τι κεντρικό μΕ θα ήμουν και απόλυτα σίγουρος ότι γίνεται τόσο απλά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Λοιπον τσεκαρα το checksum απο ολες τις μνημες και ειναι το ιδιο οποτε δεν ειναι εκει οι διαφορες.
    Τελικα οι διαφορες στις ρυθμισεις ειτανε στις μνημες ST24C08 γιατι φλασαρα το περιεχομενο απο μια 2η πλακετα και η 1η πλακετα εγινε οπως η δευτερη.
    Τα μηχανηματα ειναι 2 laser με ιδια ολα τα ηλεκτρονικα αλλα διαφορετικο κρυσταλο το 1 laser ειναι nd:yag και το αλλο Nd:YVO4 ετσι εχουνε διαφορα στη ρυθμιση της
    συχνοτητα q switching το nd:yag ειναι 10khz και το Nd:YVO4 33khz.

    Εχω λοιπον 2 lasers 1 Nd:YAG και 1 Nd:YVO4 αλλα και οι 2 controllers που εχω ειναι ρυθμισμενοι για Nd:YAG υπαρχει καποιο tool που κανεις λογικα τη ρυθμιση αλλα δεν το εχω.
    Δεν εχω controller για το Nd:YVO4 ωστε να παρω αντιγραφο αλλα σε ενα αλλο controller που ειτανε απο παρομοιο laser εβαλα το bin του Nd:YAG στην ST24C08 και εγινε Nd:YAG
    Αρα αυτη τη μνημη πρεπει να αλλαξω...
    Το καλο ειναι οτι ειναι πολυ μικρη μνημη και τα περισσοτερα bytes της ειναι null οποτε ισως εχω τυχη με αλλαγες στην τυχη.

    (Ολο αυτο γινετε γιατι ενω μπορει να βρεις μια παλια μεταχειρισμενη πλακετα ειναι πολυ δυσκολο να την βρεις και με τις σωστες ρυθμισεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Αν σβησω τελειως τη μνημη υπαρχει περιπτωση να παιξει?
    Ας πουμε να την ξαναγραψει ο μικροελεκτης μονος του..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 13-03-23 στις 21:48

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    καλημερα.
    οι μνημες Μ27C512 ειναι eeprom που περιχουν το firmware στα παλια συστηματα. Αυτες οι μνημες γραφονται μια φορα και δεν γινεται να αλαξουν με κανενα τροπο πανω στην πλακετα. Οι παραμετροι στα παλια συστηματα αποθηκευονταν ειτε σε eeprom αλου τυπου ειτε σε RAM με μπαταρια γιανα μην αδειαζουν οταν κοβεται το ρευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    οι 27C256 δεν είναι EEPROM είναι EPROM
    Οι EPROM γράφονται και για να σβηστούν απαιτούν έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία εφόσον έχουν κεραμικό Package με "τζαμάκι" ενώ αν είναι σε πλαστικό Package δεν σβήνονται. Τις EPROM σε πλαστικό package τις λέμε OTP EPROM (OTP: one time programmable).
    Οι EEPROM γράφονται και σβήνονται με ηλεκτρικό τρόπο (όπως και οι FLASH). Μάλιστα οι EEPROΜ γράφονται και σβήνονται τόσο απλά όπως και οι SRAM.
    Οι EEPROM είναι ακριβές κατασκευαστικά αφού είναι κατασκευασμένες να αλλάζουν το περιεχόμενο 1 byte χωρίς να επιρεάζουν το υπόλοιπο περιεχόμενο. Επειδή αυτό είναι κατασκευαστικά πολύ ακριβό κυκλοφόρησαν στην αγορά οι FLASH που ναι μεν μπορείς να σβήσεις και να γράψεις αλλά με την προϋπόθεση ότι θα σβήσεις μια μεγάλη περιοχή (sector) ή και ολόκληρη τη μνήμη (ανάλογο με τον Part number της flash)
    κανονικά ο όρος φλασάρισμα θα πρέπει να χρησιμοποιείται όταν αναφερόμαστε σε FLASH. Όταν αναφερόμαστε σε EPROM το σωστό είναι να μιλάμε για εγγραφή. Ακόμα και ο όρος Burn δεν είναι σωστός αφού αναφέρεται σε PROM (όχι OTP EPROM) που χρησιμοποιούσαν ασφάλειες από βολφράμιο (μία για κάθε bit) που ο χρήστης έκαιγε επιλεκτικά και έτσι αποθηκεύονταν τα δεδομένα (προφανώς δεν υπήρχε μέθοδος να σβηστούν)

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 14-03-23 στις 17:24
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (14-03-23), FILMAN (14-03-23), george Mp (14-03-23)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Μα ειπα εκανα λαθος δεν ειναι στην m27c512 οι ρυθμισεις που ομως σβηνει
    την εσβησα και την ξαναεγραψα σε προγραματιστη xgecu t866II plus(φοβερο εργαλειο).
    Αυτη οντως εχει τζαμακι για UV αλλα εγω την εσβησα και την ξαναγραψα με προγραματιστη
    (οταν την εσβησα νεκρωσε η πλακετα και οταν την ξαναγραψα αναστηθηκε).

    Οι ρυθμισεις τελικα ειναι σε μια eeprom ST24C08 οχι στην m27c512(αυτη εχει το firmware που ειναι ιδιο σε ολες τις πλακετες - ιδιο checksum)
    γιατι μολις εγραψα εκει τα περιεχομενα της αλλης πλακετα εγινε ακριβως ιδια με την αλλη πλακετα.
    Υπαρχει εκει μια εγγραφη lasertype που απο 6 πρεπει να την κανω 7 το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω σε
    ποια διευθυνση μνημης ειναι.. αμα το βρω αυτο θα φτιαξει το προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 14-03-23 στις 14:20

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ειπα εκανα λαθος δεν ειναι στην m27c512 οι ρυθμισεις που ομως σβηνει
    την εσβησα και την ξαναεγραψα σε προγραματιστη xgecu t866II plus(φοβερο εργαλειο).
    Αυτη οντως εχει τζαμακι για UV αλλα εγω την εσβησα και την ξαναγραψα με προγραματιστη
    (οταν την εσβησα νεκρωσε η πλακετα και οταν την ξαναγραψα αναστηθηκε).
    Μάνο ο Θανάσης έχει δίκιο. Αυτό που λες δεν γίνεται, δηλαδή να σβήσεις την 27C512 με προγραμματιστή. Μόνο με υπεριώδεις σβήνει (όταν λέμε σβήσιμο εννοούμε όλες οι θέσεις να πάρουν την τιμή FFH). Αυτό γιατί είναι EPROM (με ένα E). Αν ήταν EEPROM (με δύο E) τότε θα έσβηνε με προγραμματιστή, αλλά δεν θα έγραφε πάνω της 27C512. Θα έγραφε 28C512 και φυσικά δεν θα είχε καθόλου τζαμάκι.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (14-03-23), george Mp (14-03-23)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Κραταω μια πισινη γιατι μπορει να μην θυμαμε γιατι το εκανα αρκετο καιρο πριν (δεν θυμαμε τωρα οταν δεν δουλευε αν ειχα βγαλει τελειως το chip η απλως το ειχα σβησει) ..
    Παντως ομως σιγουρα εχω backup απο αυτο το chip το εχω διαβασει δηλαδη με τον προγραματιστη.

    Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα μου τωρα..

    Καθως εψαχνα βρηκα καποιον απο το εξωτερικο που εχει το ιδιο μηχανημα και μπορει αυτος να μου παρει backup απο το ST 24C08(το dip chip ειναι σε socket και βγαινει) ομως δεν εχει εργαλειο για το backup
    Τι φτηνο και λειτουργικο υπαρχει να του το αγορασω ωστε να παρει backup? (δεν αξιζει για ενα 24C08 να αγορασει TL866IIplus κανει πανω απο 50ε)

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    https://www.ebay.com/itm/16592831361...Bk9SR8SD7orcYQ

    για ακομα πιο φθηνό θα πρέπει να έχει παλαιο PC (win XP) να ξερει λιγα ηλεκτρονικά και να έχει όρεξη και χρόνο να φτιάξει προγραμματιστή για ponyprog
    http://www.lancos.com/prog.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. EEPROM βοηθεια
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 23:06
  2. Προγραμματισμος EEPROM με VB
    By billtech in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 14:20
  3. eeprom
    By kwstakis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-11, 14:39
  4. To ic είναι eeprom?
    By johnge in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 09:39
  5. Αποθήκευση ήχου σε EEPROM
    By eebabs2000 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 15:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας