Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: Φώτα ειδικών μεταφορών ή οδικής βοήθειας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δει πολλά αεροπλάνα με 4 άκρα??? Αυτό είναι απλά λαμπάκια που αναβοσβήνουν
    Τέσσερα βλέπω εγώ .. γιατί τα υπόλοιπα τι είναι λαμπάκια δεν είναι? Δες το καλύτερα πρώτα.https://www.youtube.com/watch?v=0M1J9qQX1TQ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 24-03-23 στις 18:48

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Καθώς μιλάμε για αεροπλανα (και όχι τετρακοπτερα, ελικόπτερα, αεροπλοΐα, ufo κλπ πτητικες μηχανές) και nav/position lights έχουμε 3 μόνο σημεία: δεξί αριστερό ακροπτεριγιο και ουραίο. Μπροστά έχεις μόνο taxi - landing light. Strobe .- anticolision ανάβει υπό περθορισμους (τυφλώνει στο έδαφος) και beacon κατά τη λειτουργία του κινητήρα. Αυτά αν θες να έχεις κάτι που να φαίνεται σαν κανονικό αεροπλάνο. Ο καθένας βέβαια είναι ελευθερος να κάνει το ufo του να φωτίζει όπως θέλει.... αλλά τότε θα είναι ufo (κυριολεκτικά) ������

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Δεν μιλάμε για τίποτα από αυτά αλλιώς θα ήμασταν σε λάθος φόρουμ.. είπα ότι υπάρχουν έτοιμα κιτ προσομοιάζουν αντί κολλήσεων των αεροπλάνων τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο τώρα θεωρίες περί άκρων και αεροναυπηγικής περισσεύουν Οκαθένας είναι ελεύθερος να κατασκευάσει ότι θέλει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Μα αυτό σου τονίζω:
    ΔΕΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΩΝ!. Είναι κιτάκια για να αναβοσβήνουν λαμπάκια, βάλτα στο σκαφάκι, drona-ki ... οτιδήποτε σου κάνει κέφι. Ρεαλιστικό φωτισμό ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ δεν θα έχεις (γιατί τα paterns δεν είναι και τόσο ελεύθερα και αν θες να είσαι απόλυτα σωστός πρέπει να πληρώσεις loyalties.....)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Αχ και δεν με νοιάζει αν το κοντό είναι πιο κοντό σε ms Το sos hella με τα loyalties που το είδες? Μπορείς κάλλιστα να το βάλεις στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο σου ή στην ντισκομπάλα στην πίστα για χαμηλές πτήσεις. Αυτό που έβαλα πληρεί τους κανονισμούς στην Αμερική για ντροουν γιατί χρειάζεσαι και την σχετική άδεια για να πετάξει την νύχτα, Δεν είναι απλά φωτάκια. Περίμενε τα loyalties γαιτί είμαι σίγουρος ότι δεν έκανες καν τον κόπο να ελέγξεις. Συγνώμη που σου θίξαμε τα άκρα και τους προσομοιωτές, Η πληροφορία δεν αφορά αποκλειστικά εσένα ή τα αεροπλανικά σου αλλά σε όποιον μπορεί να την βρει χρήσιμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππε δεν διαφωνω στην αποψη σου ομως οφηλουμε να παραδεχθουμε οτι η προοδος στα ηλεκτρονικα με τους MCU που μπορουν να κανουν παπαδες μας εχει λυσει τα χερια και πλεον και η κουτση Μαρια μπορει να φτιαξει ενα κυκλωμα που θα αναβει την λαμπα με wifi.
    Δεν διαφωνώ ως προς τα γεγονότα παρά μόνο ως προς το χαρακτηρισμό "πρόοδος", εγώ θα το έλεγα "κατάντια"...

    Παίρνει ο άλλος ένα μικροελεγκτή και τον προγραμματίζει όπως λες να κάνει παπάδες - στην πραγματικότητα το πρόγραμμα δεν είναι δικό του, όλα τα κομμάτια του άλλοι τά 'χουν γράψει - και φυσικά δεν ξέρει ούτε να τον τροφοδοτήσει (παίρνει ολόκληρο αναπτυξιακό έτοιμο, όχι το ολοκληρωμένο σκέτο), ούτε να συνδέσει το (πραγματικό) φορτίο... Αν αυτός ξέρει ηλεκτρονικά, και ευτυχώς που τα ηλεκτρονικά κατάντησαν έτσι, τότε ευτυχώς που φτιάχτηκε το IKEA και όλοι μας επιτέλους καταφέραμε να γίνουμε επιπλοποιοί!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ~20 χρόνια είχα τη φαεινή ιδέα να φτιάξω ενα internet clock (δλδ ένα ρολόι που να δείχνει την internet time) ¨ηταν η εποχή του dialup και του IRC, οπότε έδινες ραντεβού με την φίλη πχ στο #dalnet στις 450. Προσπάθησα να το κάνω όπως περιέγραψες, δλδ ταλαντωτής, διαιρέτης, διάλεγμα των bits, decoder και οδήγηση των 4 7seg. Πίκρα... καμια 10αριά chipakia, ώρες στο breadoboard και παλμογράφο..... Το βλέπει ενας φίλος, γελάει ... και μας δίνει εναν AVR με ένα αναπτυξιακούλι!
    Εγώ θα το πέταγα στα σκουπίδια (το αναπτυξιακούλι)

    Στο σπίτι έχω ένα ρολόι που έχω φτιάξει εγώ με κρύσταλλο και 4000 το οποίο δουλεύει 24 ωρες το 24ωρο από το 2005. Δεν μιλάει με ανθρώπινη φωνή, δεν έχει wi-fi, δεν μπαίνει στο internet, δεν έχει GPS, δεν ψήνει καφέ, δεν ξεβιδώνει βίδες, δεν σφουγγαρίζει το δάπεδο, αλλά δείχνει την ώρα με τη μεγαλύτερη ακρίβεια από όλα τα υπόλοιπα ρολόγια που υπάρχουν στο σπίτι...

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (27-03-23)

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ ως προς τα γεγονότα παρά μόνο ως προς το χαρακτηρισμό "πρόοδος", εγώ θα το έλεγα "κατάντια"...
    θα απαντησω φιλοσοφικα
    Καποιος που κανει επισκευες το βλεπει σαν οπλο που τον σημαδευει.
    Εγω που κανω κυριως κατασκευες το βλεπω σαν οπλο στα χερια μου.

    Και ναι ειμαι και εγω ''κουτση Μαρια''

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Off-topic, για το ορθόν του πράγματος και για να ενδώσω στους ψυχαναγκασμούς μου: τα πνευματικά δικαιώματα στην αγγλική λέγονται Royalties και όχι loyalties.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα απαντησω φιλοσοφικα
    Καποιος που κανει επισκευες το βλεπει σαν οπλο που τον σημαδευει.
    Εγω που κανω κυριως κατασκευες το βλεπω σαν οπλο στα χερια μου.

    Και ναι ειμαι και εγω ''κουτση Μαρια''
    Μα στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε να κάνουμε με επισκευή ή με κατασκευή;

    Κάνω και τα δύο, οι κατασκευές που έχω κάνει και στις οποίες πραγματικά δεν γινόταν να μην βάλω μικροελεγκτή μετριούνται στα δάχτυλα του μισού χεριού, στις επισκευές πάλι (οι μισές και πλέον επισκευές που κάνω είναι πλακέτες κλιματιστικών) συνήθως χαλάνε άλλα πράγματα και όχι οι επεξεργαστές, αν έχει χαλάσει ο επεξεργαστής τότε η πλακέτα δεν επισκευάζεται και ο πελάτης αγοράζει καινούρια, δεν βλέπω τί κακό μου κάνει εμένα ο επεξεργαστής σαν επισκευαστή.

    Φυσικά θα μπορούσα να (έχω μαθει να) βάζω μικροελεγκτή σε κάθε κατασκευή μου, αλλά δεν θέλω. Δεν το θεωρώ σωστό, το βλέπω τρελό, παράλογο, υπερβολικό, πώς το λένε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-03-23)

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Οι μικροελεγκτές είναι η ΕΞΕΛΙΞΗ στα ηλεκτρονικά, δεν είναι απλά μια εναλλακτική λύση. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια νέα σχεδίαση να χρησιμοποιηθούν τα ηλεκτρονικά του 80. Οι μικροελεγκτές δίνουν πλεονεκτήματα, όπως πιο απλή και πιο γρήγορη σχεδίαση με πολύ λιγότερα εξαρτήματα, οικονομία και ευελιξία για αλλαγές στο πρόγραμμα χωρίς επανασχεδίαση ή αλλαγές στο hardware.
    Η χρήση ξένου κώδικα είναι το ίδιο πράγμα με την χρήση σχεδιασμού κάποιου άλλου με προσαρμογή ή χωρίς. Κατά την άποψη μου δεν είναι κακό να μην ανακαλύπτεις συνεχώς τον τροχό.
    Όπως ο γιατρός πρέπει να διαβάζει συνεχώς για να εφαρμόζει της νέες τεχνικές που φέρνει η εξέλιξη, έτσι και κάθε ηλεκτρονικός (και κάθε επαγγελματίας) πρέπει να εξελίσσεται σύμφωνα με τις εξελίξεις του κλάδου του.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φώτα κήπου
    By Parhs in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-23, 16:41
  2. Φώτα κήπου
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-21, 22:39
  3. Πρόγραμμα βοήθειας PCΒ
    By arkoudiaris in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 13:57
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 13:28
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας