Καλησπέρα σε όλους,
Στο Vectra b μου εδώ και καιρό ένα ένα τα λαμπάκια των διακοπτών που ελέγχουν το καλοριφέρ, την ανακύκλωση, αλαρμ και την αντίσταση του πίσω παρμπρίζ και των καθρεπτών βγήκαν οφ. Οι διακόπτες λειτουργούν κανονικά αλλά δεν ανάβει το φωτακι που δείχνει ότι είναι ενεργοποιημένα.
Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα μου είπαν ότι οι διακόπτες είναι φιξ και δεν αλλάζουν μεμονωμένα τα λαμπάκια αλλά σε εμένα δεν περνάνε αυτά 😁😁😁
Σήμερα λοιπόν αφαίρεσα έναν διακόπτη και μετά από μικροεπεμβαση έφτασα στα λαμπάκια. Όπως θα δείτε και στη φωτό είναι κολλημένα με καλάι στη βάση τους. Στη δε βαση δεν αναγράφεται τίποτα για τις προδιαγραφές πέρα από τον κατασκευαστή swf. Έκανα μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ αλλά πέρα από τον διακόπτη κομπλέ δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με τα λαμπάκια που παίρνει.
Μέτρησα τα λαμπάκια και το μεγάλο είναι περίπου στα 10mm ενώ το μικρότερο κάπου στα 7-8mm ενώ αμφότερα έχουν διάμετρο 3-4mm.
Σίγουρα μετά από μια μικρή αναζήτηση σε καταστήματα ηλεκτρονικών που έκανα, κατάλαβα οτι δεν πρόκειται να βρώ τα ίδια.
Οπότε μάλλον κοιτάω για παρόμοιες διατάσεις στα 12v;
Είναι σωστο το σκεπτικό μου;
Να επισημάνω ότι το ένα λαμπάκι ανάβει όταν ανάβουμε τα φώτα το βράδυ ώστε να υπάρχει φωτισμός στα πλήκτρα. Το δεύτερο λαμπάκι ανάβει ( πιο έντονα) οπότε ενεργοποιείται η λειτουργία του άσχετα αν είναι μερα ή νύχτα και βγάζει πιο πολύ φως σε σχέση με το πρώτο.
Σας παραθέτω και φωτό για να δείτε περι τίνος πρόκειται.