Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: End fed halfwave antenna 40-10m

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή End fed halfwave antenna 40-10m

    Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα διότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κεραία μου και δεν ξέρω τι να προσέξω
    . Την κεραία την έχω στήσει περίπου ένα μήνα και δούλευε άψογα το μόνο που μου έκανε ήταν κάποια στιγμή να ανεβάσει πολλά στάσιμα λόγο υπερθέρμανσης του φερρίτη

    Στο θέμα μας τώρα. Το μεσημέρι ήμουν στα 10m και έκανα κλασικά τα qso μου. Ξαφνικά κοιτάω το swr meter πάνω στο ic7300 και βλέπω σε κλάσματα δευτερολέπτου στάσιμα 3 και ξανά πίσω στο 1:5 . Λέω λάθος είδα και συνεχίζω κοιτώντας τα στάσιμα. Όλα φυσιολογικά. Συνεχίζω να καλώ και μετά από λίγο πάλι το ίδιο, ενώ μιλούσα, σε κλάσματα δευτερολέπτου τα στάσιμα στο 3 και ξανά στο 1:5. Εκεί άρχισα να παραξενεύομαι. Το βάζω σε fm διαμόρφωση και τα στάσιμα ήταν σταθερά στο 1:5 χωρίς μεταβολές, συνεχίζω να πατάω το press και ΔΕΝ υπάρχει καμία μεταβολή. Ξέρουμε γιατί μπορεί να κάνει αυτά τα ξαφνικά στάσιμα και γιατί τα κάνει στα peak σε διαμόρφωση ssb. Αυτά τα ξαφνικά στάσμα δεν τα κάνει κάθε φορά. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μηχάνημα το οποίο είναι ολοκαίνουργιο;

    Ευχαριστώ πολύ ό,τι διευκρίνιση θέλετε είμαι εδώ. 73 de sv2tcb

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Τι κεραία είναι; είναι ιδιοκατασκευή ή του εμπορίου; για πόσα Βατ είναι σχεδιασμένη και στα πόσα δουλεύεις τον πομπό; από γειώσεις πως πάμε; το σύρμα της κεραίας ταλαντεύεται πολύ στον αέρα; μήπως κατά την ταλάντωση πλησιάζει σε μεταλλικά αντικείμενα (ιστούς); οι συνδέσεις τις κεραίας είναι σταθερές; έχεις δοκιμάσει να δεις αν το πρόβλημα εμφανίζεται με εκπομπή σε τεχνητό φορτίο dummy load;
    Εγώ το πρώτο που θα κοίταγα είναι χαλαρές συνδέσεις σε όλη τη διαδρομή της κεραίας.

    73

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Yannissv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (04-04-23)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.Η κεραία είναι ιδιοκατασκευή σχεδιασμένη για 100w ssb. Την δουλεύω στα 100w. Γειώσεις δεν έχω κάτι ιδιαίτερο. Στην κεραία μόνο το όπως λέει το σχέδιο. Πολύ πιθανό να πλησιάζει σε μεταλλικό ιστό αλλά στάσιμα δεν θα είχα και σε διαμόρφωση fm; Θα τα κατεβάσω το πάσχα και θα τα στήσω ξανά από την αρχή. Τώρα κάποια επαφή δεν γίνεται καλά με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί προβλήματα. Θα τα κατεβάσω το Πάσχα και θα δούμε. Όντως μάλλον από χαλαρή σύνδεση. 73

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Μήπως ξεκόλλησε ο φερρίτης και ακουμπάει το χάλκινο το σύρμα κάπου και δημιουργεί
    Σπινθήρα με αποτέλεσμα τα στάσιμα;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ο φερίτης φαίνεται να είναι καλά κολημένος αλλά είναι πιθανό κατά το τύλιγμα του φερίτη να "τραυματίστηκε" κάπου η μόνωσή του. Επίσης άν το δουλεύεις με πλήρη ισχύ ίσως στιγμιαία να δημιουργεί κορεσμό στον φερίτη και να αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά του. Στο πρώτο μήνυμα αναφέρθηκες σε υπερθέρμανση που δημιούργησε πολλά στάσιμα. Δοκίμασε και με χαμηλότερη ισχύ να δεις αν το παρουσιάζει.
    Ίσως κάποιος συνάδελφος με περισσότερες γνώσεις στα ηλεκτρονικά να μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.
    73

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Yannissv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (05-04-23)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Με χαμηλότερη ισχύ δεν παρουσιάζει κάποιο θέμα. Μάλλον το πρόβλημα είναι στο κουτί. Για περισσότερη ισχύ μου είπαν να κολλήσω δύο φερρίτες μαζί. Πιστεύω δεν είναι κάτι σοβαρό, θα το ανοίξω κάποια στιγμή μέσα το κουτί να δω τι συμβαίνει. Ευχαριστώ 73

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα διότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κεραία μου και δεν ξέρω τι να προσέξω
    . Την κεραία την έχω στήσει περίπου ένα μήνα και δούλευε άψογα το μόνο που μου έκανε ήταν κάποια στιγμή να ανεβάσει πολλά στάσιμα λόγο υπερθέρμανσης του φερρίτη
    Ευχαριστώ πολύ ό,τι διευκρίνιση θέλετε είμαι εδώ. 73 de sv2tcb
    Πως ξέρεις ότι υπερθερμάνθηκε ο φερρίτης; Τι balun είναι αυτό που έχεις φτιάξει; Έβαλες nanoVNA πάνω στην κεραία;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξεκόλλησε ο φερρίτης και ακουμπάει το χάλκινο το σύρμα κάπου και δημιουργεί
    Σπινθήρα με αποτέλεσμα τα στάσιμα;
    Οι φερρίτες είναι κατασκευασμένοι από μη αγώγιμα κράμματα κεραμικών-μετάλλων ώστε να αποτρέπεται η δημιουργία εσωτερικών ηλεκτρικών δινορευμάτων Φουκώ.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...84%CE%B7%CF%82
    Έλεγξε τις συνδέσεις, τους κονέκτορες, την κάθοδο και την κεραία γενικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 05-04-23 στις 16:20

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (05-04-23)

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, δεν έχω nanoVna για να συνδέσω την κεραία μου δυστυχώς. Το balun είναι 49:1 το βρήκα στο διαδίκτυο το σχέδιο και δούλεψε πολύ καλά. Το περιστατικό εκείνο με την υπερθέρμανση το συμπέρανα εγώ διότι εκείνη την ημέρα δούλευα πολύ ώρα με 100w στα ψηφιακά που δεν έπρεπε γιατί το balun είναι για 100w ssb δεν άντε τέτοια ισχύη. Το Σαββατοκύριακο ελπίζω να βρω χρόνο να δω τι συμβαίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Ο φερρίτης δεν έχει πρόβλημα. Αυτό που πιθανώς δημιουργεί το πρόβλημα είναι ο μπλε κεραμικός πυκνωτής. Ο τύπος αυτός δεν είναι κατάλληλος γι αυτή τη θέση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (06-04-23)

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Τι τύπος πυκνωτή θέλει; Άμα είναι να το αλλάξω και να δω συμπεριφορά. Ευχαριστώ, 73

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ECC81 - EL34 SINGLE END
    By aris285 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-21, 15:49
  2. iParadox end of life?
    By nils287 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 15:00
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ HI END
    By sakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 196
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 22:43
  4. Hi-End show 2013!!!
    By Αγγελος 297 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 16:30
  5. EF86-EL34 Single-end
    By grg_e46 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας