Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Ραδιόφωνο LW, MW, SW,FM (SSB) με οθόνη Αφής

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ,θα το χω υπόψην μου και θα στην στείλω..
    κοιτα και αυτο μηπως βολευει ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Κε. Κωστα
    Η κάθε προσπάθεια για ραδιοφωνικό δέκτη είναι για εμένα εντυπωσιακή και επιμορφωτική ακόμα και αν πιάνει μόνο ένα σταθμό με ενα χιλιόμετρο κεραίας πόσο μάλλον αυτό που όπως το άκουσα με εντυπωσίασε .

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια Κε. Κωστα
    Η κάθε προσπάθεια για ραδιοφωνικό δέκτη είναι για εμένα εντυπωσιακή και επιμορφωτική ακόμα και αν πιάνει μόνο ένα σταθμό με ενα χιλιόμετρο κεραίας πόσο μάλλον αυτό που όπως το άκουσα με εντυπωσίασε .
    και συνεχως , κ Παναγιώτη , εξελισουν το software (απ οτι ειδα στο τελευταιο διαβαζει και κωδικα morse)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια, ενδιαφέρουσα κατασκευή και σχετικά εύκολη. Να είσαι πάντα καλά και να δημιουργείς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Οι άνθρωποι φτιάχτηκαν για να τους αγαπάμε και τα αντικείμενα για να τα χρησιμοποιούμε.
    Το χάος στο οποίο ζούμε, συμβαίνει γιατί χρησιμοποιούμε τους ανθρώπους και αγαπάμε τα αντικείμενα.

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ να περάσω τον κώδικα στο esp32,αλλά μου βγάζει error:Compilation error: 'GFXglyph' does not name a type

    ξέρεις κάτι γι αυτό;ποια έκδοση από τις 5,V3.0 ως V3.5 πέρασες στο δικό σου esp32;

    έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τις 2 βιβλιοθήκες
    TFT_eSPI και SI4735 από εδώ

    Library TFT_eSPI you may download from here : https://github.com/Bodmer/TFT_eSPI//
    Library SI4735 you may download from here : https://github.com/pu2clr/SI4735



    Έχω κάνει ήδη το παρακάτω με την μεταφορά του Setup1_ILI9341.h καθώς και την αντικατάσταση του User_Setup_Select.h.

    Move the file Setup1_ILI9341.h to the root or top directory of the TFT_eSPI library. Replace the file User_Setup_Select.h in same directory by the file User_Setup_Select.h in my github. The compiler runs after that smoothly.

    Επίσης το esp32 το δοκίμασα με blink led για 5 secs on, 2 secs off και δουλεύει μια χαρά.




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasmon : 11-06-23 στις 14:14

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να περάσω τον κώδικα στο esp32,αλλά μου βγάζει error:Compilation error: 'GFXglyph' does not name a type

    ξέρεις κάτι γι αυτό;ποια έκδοση από τις 5,V3.0 ως V3.5 πέρασες στο δικό σου esp32;

    έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τις 2 βιβλιοθήκες
    TFT_eSPI και SI4735 από εδώ

    Library TFT_eSPI you may download from here : https://github.com/Bodmer/TFT_eSPI//
    Library SI4735 you may download from here : https://github.com/pu2clr/SI4735



    Έχω κάνει ήδη το παρακάτω με την μεταφορά του Setup1_ILI9341.h καθώς και την αντικατάσταση του User_Setup_Select.h.

    Move the file Setup1_ILI9341.h to the root or top directory of the TFT_eSPI library. Replace the file User_Setup_Select.h in same directory by the file User_Setup_Select.h in my github. The compiler runs after that smoothly.

    Επίσης το esp32 το δοκίμασα με blink led για 5 secs on, 2 secs off και δουλεύει μια χαρά.



    δοκίμασε απο εδω

    το SI4735_2.8_TFT_SI5351_V3.5.zip

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuzz Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκίμασε απο εδω

    το SI4735_2.8_TFT_SI5351_V3.5.zip
    το ίδιο σφάλμα βγάζει πάλι,μήπως θέλει ή του λείπει βιβλιοθήκη γραφικών GFXglyph

    Επίσης σε αυτό το αρχείο IU4ALH-main δεν υπάρχει το SI4735_2.8_TFT_SI5351_V3.5.zip

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ίδιο σφάλμα βγάζει πάλι,μήπως θέλει ή του λείπει βιβλιοθήκη γραφικών GFXglyph

    Επίσης σε αυτό το αρχείο IU4ALH-main δεν υπάρχει το SI4735_2.8_TFT_SI5351_V3.5.zip
    sto φακελο Εγγραφα/Arduino/libraries εχεις τον φακελο Adafruit_GFX_Library ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    υπάρχει η βιβλιοθήκη Adafruit_GFX_Library,την είχα εγκαταστήσει για να οδηγώ και οθόνες sd3306.

    To σφάλμα όμως που μου πετάει μόλις πάω να κάνω verify τον κώδικα μου υπογραμμίζει το

    Compilation error: 'DSEG7_Classic_Mini_Regular_34' was not declared in this scope

    και μου δείχνει το αρχείο DSEG7_Classic_Mini_Regular_34.h


    το οποίο αναφέρει πως αν υπάρχει πρόβλημα, να τσεκάρω ότι χρησιμοποιώ το σωστό font size με την σωστή έκδοση!!αλλά δεν ξέρω τι να κάνω,ούτε και έχω πειράξει κάτι από τα font.


    // In case of problems make sure that you are using the font file with the correct version!
    const uint8_t DSEG7_Classic_Mini_Regular_34Bitmaps[] PROGMEM = {

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει η βιβλιοθήκη Adafruit_GFX_Library,την είχα εγκαταστήσει για να οδηγώ και οθόνες sd3306.

    To σφάλμα όμως που μου πετάει μόλις πάω να κάνω verify τον κώδικα μου υπογραμμίζει το

    Compilation error: 'DSEG7_Classic_Mini_Regular_34' was not declared in this scope

    και μου δείχνει το αρχείο DSEG7_Classic_Mini_Regular_34.h


    το οποίο αναφέρει πως αν υπάρχει πρόβλημα, να τσεκάρω ότι χρησιμοποιώ το σωστό font size με την σωστή έκδοση!!αλλά δεν ξέρω τι να κάνω,ούτε και έχω πειράξει κάτι από τα font.


    // In case of problems make sure that you are using the font file with the correct version!
    const uint8_t DSEG7_Classic_Mini_Regular_34Bitmaps[] PROGMEM = {
    Στον φακελο πο ειναι το αρχειο.ino , περιεχει το αρχειο DSEG7_Classic_Mini_Regular_34.h ?
    εμενα το περιέχει...
    θες να το κανεις ενα zip και να μου το στειλεις ? απο προγραμματισμο δεν ξερω σχεδον τιποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-23, 13:25
  2. Ραδιόφωνο FM με AVR και οθόνη GLCD
    By manolena in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-15, 21:04
  3. Οθόνη αφής για σύνδεση με AVR;
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-14, 14:36
  4. Πομπός SSB
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 12:30
  5. Πομπός SSB
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-05, 15:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας