Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Αγορά Σταθεροποιητή τάσης για ψυγείο & Air Condition...

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros p Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να σηκωσει το κλιματιστικο και ψυγειο θελεις 5000-6000va.τα οποια κοστιζουν.για σκετο το ψυγειο και αυτο που ανεβασα πιο πανω ειναι αριστο δεν εχω καψιματα χρονια τωρα.το κλιματιστικο η πιο καλη λυση ειναι διπλος ασφαλειοδιακοπτης (φαση και ουδετερο) στον πινακα και παντα κλειστος οταν δεν λειτουργει το μηχανημα.η ενα φιλτρο για προστασια υπερτασεων.
    Δεν έχεις καψίματα (ως προς τις συσκευές που προστατεύεις ) , αλλά όταν αφορά το ups και ειδικά τις μπαταρίες "τσέπης "
    Η παρακάτω αναφορά όπως και να το κάνουμε είναι στάνταρ επιζήμια.
    https://www.standard.gr/pote-kanate-...ria-toy-ups-88
    Οι κατασκευαστές τέτοιων μπαταριών "τσέπης " , στην καλύτερη περίπτωση δίνουν εγγύηση για 3 μήνες έως 1 χρόνο . Δεν αμφιβάλλω για τα χρόνια που πέρασαν και είσαι ευχαριστημένος , αλλά θεωρώ ότι ως προς τις διαταραχές δικτύου ήσουν μέχρι τώρα τυχερός (δεν έτυχαν μεγάλης διάρκειας διαταραχές ).

    Προς φίλο Filman , (απορία ) , τι θα συμβεί θεωρητικά τουλάχιστον αν υποθέσουμε ότι υπό τον ανερχόμενο φόβο ή κίνδυνο διαταραχών δικτύου , εμείς επίτηδες κόβουμε νωρίτερα την τροφοδοσία της όποιας πλακέτας όποιας συσκευής ( ψυγείο / κλιματιστικό ) . Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει πλακέτα με αυτού του είδους παρέμβαση; .
    Με αυτό ίσως να θέλω να δώσω σκέψεις στο γιατί μεγάλα ups ή επιτηρητές (πηγαίνουν με την λογική να στηρίξουν και την τροφοδοσία των κινητήρων τους ) ..... μπας και γίνονται κάποιες υπερβολές . Από πλευράς κινητήρων , η ιστορία έχει δείξει ότι και στις πιο μαύρες διαταραχές δικτύου και διαρκείας , η πιθανότητα να χαλάσουν οι κινητήρες είναι σχεδόν μηδενικές .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-04-23 στις 00:31

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καψίματα (ως προς τις συσκευές που προστατεύεις ) , αλλά όταν αφορά το ups και ειδικά τις μπαταρίες "τσέπης "
    Η παρακάτω αναφορά όπως και να το κάνουμε είναι στάνταρ επιζήμια.
    https://www.standard.gr/pote-kanate-...ria-toy-ups-88
    Οι κατασκευαστές τέτοιων μπαταριών "τσέπης " , στην καλύτερη περίπτωση δίνουν εγγύηση για 3 μήνες έως 1 χρόνο . Δεν αμφιβάλλω για τα χρόνια που πέρασαν και είσαι ευχαριστημένος , αλλά θεωρώ ότι ως προς τις διαταραχές δικτύου ήσουν μέχρι τώρα τυχερός (δεν έτυχαν μεγάλης διάρκειας διαταραχές ).

    Προς φίλο Filman , (απορία ) , τι θα συμβεί θεωρητικά τουλάχιστον αν υποθέσουμε ότι υπό τον ανερχόμενο φόβο ή κίνδυνο διαταραχών δικτύου , εμείς επίτηδες κόβουμε νωρίτερα την τροφοδοσία της όποιας πλακέτας όποιας συσκευής ( ψυγείο / κλιματιστικό ) . Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει πλακέτα με αυτού του είδους παρέμβαση; .
    Με αυτό ίσως να θέλω να δώσω σκέψεις στο γιατί μεγάλα ups ή επιτηρητές (πηγαίνουν με την λογική να στηρίξουν και την τροφοδοσία των κινητήρων τους ) ..... μπας και γίνονται κάποιες υπερβολές . Από πλευράς κινητήρων , η ιστορία έχει δείξει ότι και στις πιο μαύρες διαταραχές δικτύου και διαρκείας , η πιθανότητα να χαλάσουν οι κινητήρες είναι σχεδόν μηδενικές .
    τα τελευταια 4 χρονια επεσαν κοντα στο σπιτι τουλαχιστον 4 κεραυνοι με μικροζημιες μεσα στο σπιτι.στα 500 μετρα υπαρχει τεραστια ξενοδοχειακη μοναδα το καλοκαιρι τα ρελλε των φτηνων σταθεροποιητων κανουν κλικ κλακ για ωρες.η ταση ειναι απο 217 μεχρι 250 βολτ.( οτι εχω δει εγω τουλαχιστον. μπορει σε καποιες στιγμες να ειναι και παρακατω η παραπανω)το ρευμα κοβεται και με εναν αερα και επανερχετε με 5-6 απανωτες διακοπες ( δεντρα σε καλωδια ) το delay του σταθεροποιητη κανει ακριβως αυτο στις επαναφορες καθυστερει 90 δευτερα και σωζει.πριν βαλω τα φτηνα μηχανακια στα τωρινα ψυγεια ειχα ηδη πεταξει δυο ψυγεια.επαρχια με δικτυο απολιθωμενο τα φραγκα τα σκαμε κανονικα ομως και μας κλεβουν.και τελος εχω τριφασικο με τουλαχιστον 10 ραβδους γειωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπέρασμα: Αν δεν ζεις σε κάποια χώρα του 8ου ... 9ου κόσμου όπου το δίκτυο μπορεί για καμιά ώρα αντί να έχει 230V να έχει 190 ή 260, ο σταθεροποιητής τάσης σού είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΣ!!!
    Εγώ σε ποιά χώρα νομίζεις ζω; (Υπόψιν ότι αυτή είναι μια καλή μέρα, αν βρέχει να δεις τι γίνεται)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Εδώ που μένω, οι διακοπές της παροχής είναι συχνότατο φαινόμενο. Οταν έχει κακοκαιρία, οι πολλαπλές και πολύωρες διακοπές είναι κανόνας. Συνέχεια βλέπω βυθίσεις τάσης και στιγμαίες διακοπές παροχής. Καμμία ποιότητα δικτύου, καμμία αξιοπιστία. Κατά τα άλλα, είμαστε Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Τρώω και μπόλικους κεραυνούς κάθε χειμώνα, έχω πάθει ζημιές σε ηλεκτρονικά, έτσι για να δένει το γλυκό. Οτι προστασίες μπορείτε να βάλετε, κάντε το.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή

    Ο σταθεροποιητής πρέπει να ειναι τουλάχιστον 3000VA. Κοστίζει πάνω 150 ευρώ της kedo νομίζζω. πρέπει να ειναι servo, οχι ρελέ. Οι servo ρποσφέρουν ασφάλεια 99% ενω oi rele 90%. Eixa servo και 6 χρόνια δεν ειχα κανένα πρόβλημα με κάμερες και ρουτερ,χάλασε πρόσφατα και αρχίσανε τα προβλήματα.ΑΥτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas-21 : 22-04-23 στις 22:22

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να μην φανεί ότι πάω κόντρα αλλά ...ποτέ δεν είχα σταθεροποιητή και ποτέ δεν είχα προβλήματα!

    Για τον φίλο νηματοθέτη: Το γεγονός ότι άλλαξες πλακέτες και συσκευές και έτσι πόνεσε η τσέπη σου ήταν δικιά σου επιλογή. Αν διάλεγες επισκευή (εννοώ επισκευή πλακετών και όχι επισκευή συσκευής με ...αντικατάσταση πλακέτας), το κόστος θα ήταν πολύ χαμηλό.

    Οι σταθεροποιητές τάσης (διώξτε μακρυά από το μυαλό σας την φιλολογική έννοια του όρου όσοι σκέφτεστε έτσι μη έχοντας ιδέα από ηλεκτρονικά - αααααααα, "σταθεροποιητής", στην έξοδό του όλα θα είναι ίσιωμα), είτε είναι servo είτε είναι με ρελέ, βασίζονται σε μηχανισμούς για να αντιδράσουν, άρα δεν είναι γρήγοροι. Δηλαδή προτού αντιδράσουν θα έχει γίνει η ζημιά. Χρησιμεύουν για να διορθώνουν την τάση του δικτύου όταν αυτή είναι πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή για ώρα με αποτέλεσμα αν δεν υπήρχαν η τροφοδοτούμενη συσκευή να είχε πρόβλημα.

    Να θυμίσω εδώ ότι πολλές συσκευές με παλμοτροφοδοτικά έχουν πολύ μεγάλο εύρος τιμών τροφοδοσίας, π.χ. 100...260VAC!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Στη περιοχη που εμενα, το AVR του UPS δουλευε υπερωριες. Τσεκαρω ταση και επαιζε απο 168V μεχρι 250V!! Οποτε ναι ,υπαρχουν στην Ελλαδα τετοιες τιμες. Εκανα μεγαλο κυνηγητο στο ΔΕΔΔΗΕ για να ερθει να ασχοληθει. Και λιγους μηνες μετα εσκασε και το καλωδιο παροχης ολου του τετραγωνου. Παλι καλα με ξυπνησε το UPS και εκλεισα γενικο, γιατι χορευαν ολα τα φωτα. Γλιτωσα ολες τις συσκευες μου ενω σε ολη τη γειτονια καηκαν ολα τα A/C αφου απο 4 το βραδυ μεχρι 10 το πρωι η ταση εκανε παρτι.
    Και η πλακα ειναι οτι πριν κατι μηνες ξανα σκαψαν και αλλαξαν τα καλωδια παροχης.

    Εχω μετακομισει πλεον, αλλα προσωπικα σε ολες τις μεγαλες συσκευες (πλυντηρια,ψυγεια κτλ) εχω βαλει τετοια:
    https://www.skroutz.gr/s/21209356/We...ROT-VS-WL.html

    Εχω μια ερωτηση σχετικη με το θεμα και εγω. Εχω το παρακατω UPS για τη τηλεοραση+ηχομπαρα και λεω να συνδεσω και το ψυγειο. Θα το σηκωσει;
    https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC...%B5%CF%82.html

    Το ψυγειο ειναι αυτο και καπου 250Watt εχω δει με μετρητη καταναλωσης να τραβαει μεγιστο.
    https://www.skroutz.gr/s/31382032/LG...x.html#reviews

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ερωτηση σχετικη με το θεμα και εγω. Εχω το παρακατω UPS για τη τηλεοραση+ηχομπαρα και λεω να συνδεσω και το ψυγειο. Θα το σηκωσει;
    https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC...%B5%CF%82.html

    Το ψυγειο ειναι αυτο και καπου 250Watt εχω δει με μετρητη καταναλωσης να τραβαει μεγιστο.
    https://www.skroutz.gr/s/31382032/LG...x.html#reviews
    Σχεδόν όλοι έχουν υπόψιν ότι αν συμβεί μια διαταραχή δικτύου (που βλέπουν ότι πάει για διαρκείας ) , μεριμνούν να κλείσουν άμεσα υπολογιστές ή άλλες συσκευές κτλ επειδή βρίσκονται εκεί είτε για να σώσουν τα αρχεία του υπολογιστή είτε για να σώσουν τον ίδιο τον υπολογιστή από βλάβη , αλλά και το κάνουν αυτό για το καλό της μπαταρίας (άσχετα που κλείνουν αυτόματα όταν δεν επαρκεί η μπαταρία ) , αλλά στο ψυγείο ποιος μας δίνει εγγύηση ότι θα είσαι παρόν για να κλείσεις το ψυγείο , για να σώσεις τουλάχιστον την μπαταρία .
    Δεν νομίζω όλοι να πηγαίνουν με την λογική να αφήνουν το ups μόνο του , άσχετα με το πόση διάρκεια θα έχουν διαταραχές δικτύου ή να μην τους νοιάζει αν θα εξαντλήσει τα όρια εκφόρτισης της μπαταρίας .
    Γιαυτό λέμε ότι ο επιτηρητής τάσης είναι πιο σίγουρος για μεγάλα φορτία .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν όλοι έχουν υπόψιν ότι αν συμβεί μια διαταραχή δικτύου (που βλέπουν ότι πάει για διαρκείας ) , μεριμνούν να κλείσουν άμεσα υπολογιστές ή άλλες συσκευές κτλ επειδή βρίσκονται εκεί είτε για να σώσουν τα αρχεία του υπολογιστή είτε για να σώσουν τον ίδιο τον υπολογιστή από βλάβη , αλλά και το κάνουν αυτό για το καλό της μπαταρίας (άσχετα που κλείνουν αυτόματα όταν δεν επαρκεί η μπαταρία ) , αλλά στο ψυγείο ποιος μας δίνει εγγύηση ότι θα είσαι παρόν για να κλείσεις το ψυγείο , για να σώσεις τουλάχιστον την μπαταρία .
    Δεν νομίζω όλοι να πηγαίνουν με την λογική να αφήνουν το ups μόνο του , άσχετα με το πόση διάρκεια θα έχουν διαταραχές δικτύου ή να μην τους νοιάζει αν θα εξαντλήσει τα όρια εκφόρτισης της μπαταρίας .
    Γιαυτό λέμε ότι ο επιτηρητής τάσης είναι πιο σίγουρος για μεγάλα φορτία .
    Προφανως δε διαφωνω. Απλα το UPS το εχω ετσι και αλλιως και ειναι ακριβως διπλα στο ψυγειο. Και μιας και ειναι και overkill αφου σηκωνει 700watt και του εχω μονο μια τηλεοραση και μια ηχομπαρα, λεω να βαλω το ψυγειο πανω. Ετσι και αλλιως του ψυγειου του εχω ενα απο τα Well που ανεφερα πανω, οποτε για τα χοντρα ειναι ψιλο προστατευμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Στην περιοχη μου εχει ΣΥΧΝΟΤΑΤΕΣ διακοπες ,βυθισεις τασης ανεβοκατεβασματα ,οτι μπορειτε να φανταστειτε..
    Κατα μεγαλο μερος αυτο οφειλεται στο δικτυο που εχει ενα σχεδιασμο αρκετα παλιο αλλα στο μεταξυ ο πλυθυσμος και οι απαιτησεις σε ρευμα εχουν πολλαπλασιαστει( και μαλιστα το καλοκαιρι)
    Επειδη ειναι οριακα φορτωμενο με το παραμικρο πεφτει σε ταλαντωσεις με τα γνωστα αποτελεσματα..
    Μονο με εναν καλο επιτηρητη σε συνδιασμο με ρελε delay on μπορει να γινει δουλεια..
    Το εχω ρυθμισει στα 2 λεπτα μετα την επαναφορα της τασης και οποτε εχει διακοπη απλως ετοιμαζομαι για τις σκασμενες πλακετες που θα μου φερουν την επομενη μερα για επισκευη..
    Με κεραυνους ποτε δεν ειχα θεμα γιατι ειμαι αρκετα χαμηλα και εχει αλλου ψηλοτερα να πεσουν(καμπαναρια πχ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Soldering Station & Hot Air για ερασιτέχνη
    By sv2kgl in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-23, 14:07
  2. βοήθεια για αγορά Σταθεροποιητή Τάσης
    By vanggg in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 17:09
  3. Universal χειριστηριο για air condition
    By panagism9 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 00:57
  4. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 14:37
  5. Γραμμη για air condition
    By mixalis1988 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας