Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Παροχή-πολυπριζο-βραχυκυκλωμα pc - κλεισιμο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή Παροχή-πολυπριζο-βραχυκυκλωμα pc - κλεισιμο

    Καλησπέρα ,
    Τα φώτα σας αν και μαλλον βρηκα τον ένοχο. Ειναι ενα θεμα που εμπλέκει εναλασσόμενο, συνεχές και hardware

    Εδώ και καιρό σε pc συναδέλφου εκει που έγραφε κατι, εκλεινε... η ξαφνικα εμφανίζονταν διάφορα παράθυρα στην οθόνη απο το πουθενα.
    αλλαξα πληκτρολόγιο 2 φορές, ποντίκι, κατήργησα τις onboard usb .εβαλα καρτα pci express για keyboard/mouse και μετά πάλι τα ίδια
    Κατέληξα οτι εχει βραχυκυκλωμα η μητρική η το τροφοδοτικό. Πήρα στο τέλος νεο μηχάνημα
    Και χτες που το έφτιαχνα από την αρχή με προγραμματα ,mails, κλπ μετά από 2 ώρες τα ιδια

    Πήρα το παλιό pc που εκλεινε καθε μιση ωρα στο σπιτι. Δουλευει εδώ και μια μέρα χωρίς θέμα
    Οπότε κατέληξα στο πολύπριζο.
    Πήγα σήμερα ,αλλαξα πριζα από το κανάλι, έβαλα νεο πολύπριζο. εχει σταματήσει να βγάζει θέματα . Πιθανόν η η παροχή η το πολύπριζο είχαν θεμα

    Πήρα το παλιό πολύπριζο σπιτι να το δοκιμάσω για αυξομειώσεις τάσης

    Αλλά αυτό που με προβληματίζει.. Ειναι δυνατον μια παροχή ρεύματος η ενα πολύπριζο να δίνουν λογω προβλήματος εντολες στο pc για να κανει κουλα πράγματα, η να παταει εικονικα συνδυασμους
    πλήκτρων και να πετάει διαφορα παράθυρα? Ακόμα και στο bios του παλιου pc πχ πάταγες αλλο πληκτρο και σε εβγαζε αλλου

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Mήπως έβαλες τα ίδια σπασμένα windows ή μετέφερες τον παλιό σκληρό και έχουν πρόβλημα?

    YΓ Γράψε λάθος, Δεν κατάλαβα ότι άλλαξες πρίζα και διορθώθηκε το πρόβλημα.Δεν μου έχει τύχει ποτέ από πρίζα καναλιού ή πολύπριζο να πετάγονται παράθυρα. Θα εστίαζα στα windows ή στον σκληρό για ιο,κακή καλωδιώση σε τροφοδοσία και δεδομένα ή απλώς καμμένο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 30-04-23 στις 17:21

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Επειδη μου εχει τυχει με κινητα το μπριζακι που τα φορτιζε να κανει διαφορά κουλά, δεν μου φαίνεται τίποτα περίεργο.
    Μηπως βαζει κανεναν ύποπτο φορτιστη ειτε στο πολυμπριζο ειτε στο χώρο κανενας και περναει κανα περίεργο σημα και επιρεαζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    τιποτα από ολα αυτα. ουτε σπασμενα windows φυσικα (σπιτι ναι, στην εταιρία δεν παίζω)

    Οχι , δεν μπαίνει κατι περίεργο. Η πρίζα παρεα με 2 πολύπριζα σε σειρά εδινε ρευμα σε 2 pc. Ιοι δεν παίζουν και ειδικά σε νεο pc το οποίο μετά από 2 ωρες αρχισε τα ιδα (χτες)

    Απλά θυμήθηκα τα εξής κουλά κατά καιρούς σε οτι εχει να κάνει με την παλιά πρίζα συν τα 2 παλιά πολύπριζα και για αυτο τα αλλαξα ολα

    1) Το pc του άλλου συναδέλφου κάθε 2 εβδομάδες ξαφνικα έκλεινε χωρίς προειδοποίηση, χωρίς events , εψαξα τα πάντα ολες αυτες τις φορες σε οτι εχει να κανει με events, hardware, test ram/disk / θερμοκρασίες...τιποτα

    2) Την παρασκευή ξαφνικα στα καλα καθουμενα το pc του δεν εδινε σημα στην οθόνη. Ανοιχτό pc , μπήκα απομακρυσμένα κανονικα. Εβγαλα το καλωδιο της οθονης και το εβαλα παλι και ήρθε η εικόνα

    3) Είχαμε έναν εκτυπωτή στην ιδια παροχή ο οποίος καθε 2 μέρες ενώ ηταν online , απαντούσε σε ping, εμπαινες στο web interface κανονικα, δεν τυπωνε...Επρεπε να τον κλεισουμε και να τον ξανανοιξουμε

    4) Τα κουλά με το pc της συναδέλφου που το άλλαξα

    5) Πριν καμια βδομάδα ενώ ηταν ανοιχτα τα ηχεια στο pc που κάναμε ενα microsoft teams δεν εδιναν ηχο. Τα εβγαλα από την πριζα και μολις τα ξανάβαλα επαιξαν

    6) Χτες επίσης , στο νεο pc της συναδέλφου δεν εδινε σήμα ο ανταπτορας dp σε vga μετά απο επανεκκινηση. εβγαζα τον αντάπτορα και τον ξανάβαζα για να παίξει.

    7) Το παλίο pc της συναδέλφου δουλευει σπιτι μου εδω και 1 μερα χωρίς σφαλματα

    Τα πολύπριζα τα εχω σπίτι με κατι λαμπες πανω αλλα δεν ειδα αυξομειωσεις..θα δοκιμάσω πιο μετα να βαλω και pc

    To νεο pc από τις 1 το μεσημερι το εχω ανοιχτο στην εταιρια και μπαινω που και που. κανενα θεμα προς το παρον

    Σας ζαλισα , σορρυ αλλα χτες συγχύστηκα μολις εκανε τα ιδια και το νεο pc

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρίζα παρεα με 2 πολύπριζα σε σειρά εδινε ρευμα σε 2 pc.
    2 pc + ηχεία + εκτυπωτής σε πολύπριζα.Αυτό δεν το κάνω ούτε στο σπίτι μου Tα καναλάκια σας πολύ πιθανόν να είναι με 2,5 καλώδια ενώ τα πολυπρίζα με 1,5

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 pc + ηχεία + εκτυπωτής σε πολύπριζα.Αυτό δεν το κάνω ούτε στο σπίτι μου Tα καναλάκια σας πολύ πιθανόν να είναι με 2,5 καλώδια ενώ τα πολυπρίζα με 1,5
    Τωρα που το λες , αν και εχεις δικιο. σκέφτηκα οτι τα προβλήματα ξεκίνησαν τον τελευταίο χρόνο. Το δευτερο pc το συνδεσα τον Δεκέμβρη για να φτιαξω μια εξτρα θεση εργασίας

    Πριν κανα ενάμιση χρόνο ειχα βάλει και τον εκτυπωτη. Λες να τα κακαρωσε η πριζα στο καναλι από το πολύ φορτίο? Την εβαλα στο προγραμμα να την τσεκάρω ετσι και αλλιως την τριτη

    και φοβάμαι οτι θα τα κακαρωσει και η διπλανη πιθανον μετα από λιγο καιρο

    Θα φωνάξω ενα πελάτη ηλεκτρολόγο να τα δουμε λιγο γιατι οσοι ηλεκτρολόγοι πέρασαν αφησαν καμένη γη. Ευτυχώς δεν εχουμε θεματα αλλα ισως μετά από 15-20 χρονια χρειάζεται ενα τσεκάρισμα

    Απλά με την δουλεια ξεχνιέσαι , τρεχω ολη μέρα σαν τον παλαβο και φτανει 6 το απογευμα και δεν εχω κανει τιποτα

    Bytheway
    τα πολυπριζα με 1 pc το καθενα στο σπιτι ,δεν εχουν παρουσιασει το παραμικρο
    Ας δω την πριζα την Τριτη ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΑΝΟΛΗΣ28 : 30-04-23 στις 20:23

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που το λες , αν και εχεις δικιο. σκέφτηκα οτι τα προβλήματα ξεκίνησαν τον τελευταίο χρόνο. Το δευτερο pc το συνδεσα τον Δεκέμβρη για να φτιαξω μια εξτρα θεση εργασίας

    Πριν κανα ενάμιση χρόνο ειχα βάλει και τον εκτυπωτη. Λες να τα κακαρωσε η πριζα στο καναλι από το πολύ φορτίο? Την εβαλα στο προγραμμα να την τσεκάρω ετσι και αλλιως την τριτη

    και φοβάμαι οτι θα τα κακαρωσει και η διπλανη πιθανον μετα από λιγο καιρο

    Θα φωνάξω ενα πελάτη ηλεκτρολόγο να τα δουμε λιγο γιατι οσοι ηλεκτρολόγοι πέρασαν αφησαν καμένη γη. Ευτυχώς δεν εχουμε θεματα αλλα ισως μετά από 15-20 χρονια χρειάζεται ενα τσεκάρισμα

    Απλά με την δουλεια ξεχνιέσαι , τρεχω ολη μέρα σαν τον παλαβο και φτανει 6 το απογευμα και δεν εχω κανει τιποτα
    Ναι οπωσδήποτε χρειάζεται έλεγχος και αν είναι απαραίτητο να σας βάλει 5 6 επιπλέον πρίζες στο κανάλι και ίσως και μία ακόμη γραμμή

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οπωσδήποτε και αν είναι απαραίτητο να σας βάλει 5 6 επιπλέον πρίζες στο κανάλι και ίσως και μία ακόμη γραμμή
    Έψαχνα την ευκαυρία τόσο καιρό.. Τώρα να τη που ήρθε. Με το καθημερινό τρέξιμο δεν προλαβαινεις να σκεφτεις , γραφεις, τα ξεχνάς μετά
    Γενικά υπάρχουν θέματα, εχω κανει πολλά σε θέματα IT από τοτε που πήγα στην εταιρία (hardware firewall, nas, backup , endpoint security) αλλά το ηλεκτρολογικο ήταν ενα θεμα που παντα με απασχολουσε
    γιατι κανενας ποτε δεν εκανε ενα χαρτη των παροχών.
    Θα ξεκινήσω βασικά να κανω ενα χαρτη των συσκευών γιατι περα από τα pc υπάρχουν και ενεργοβόρες συσκευές σε δικές τους πρίζες (μια τσερκομηχανή και ενα αναβατώριιο για παλέτες) . τριφασικό έχουμε , εφτιαξα με τον ηλεκτρολογο
    και εναν υποπινακα στο γραφειο μου για να παρακολουθώ τις 3 φάσεις γενικα αλλά δεν εχω καν προλαβει να συνδεσω κατι σε αυτον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΝΟΛΗΣ28 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAIK721 (30-04-23)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    UPS έχετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Και UPS έχουμε αλλα πραγματικά γινεται ενας πανικος. 2 online 2000va ειναι στο rack για server, switch . firewall , nas και τηλεφωνικό κεντρο
    Γενικά χρειάζεται αρκετή μελέτη από ηλεκτρολόγο και σίγουρα 2 ΣΚ δουλειά τουλαχιστον . Να μην πω για τις καλωδιώσεις δικτυου. Ειναι περασμενες πάνω από 15 χρόνια . Γενικα θέματα δεν έχουμε αλλα καλά που εσκασε αυτο
    για να προλάβουμε καταστάσεις
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω
    Έστω οτι στην πριζα στο κανάλι (λευκη ειναι , δεν παει σε ups , τουλάχιστον αν τα εχει κανει σωστά ο τοτε ηλεκτρολόγος) εχει τραβήξει πχ 3*1,5 καλώδιο. Δεν την εχω ανοίξει να δω
    Εχουμε 10A οπότε , 220V αρα 2200W

    Συνδεδεμενα πάνω με τα πολύπριζα
    2 workstations πες 400 το καθένα , 2 monitor πες 60W το καθενα συν οτι το ενα workstation εχει και ups πανω στο πολυπριζο ομως...βλακεία... συν τον εκτυπωτη ο οποίος σε κατάσταση εκτύπωσης τραβαει 780W

    Οπότε αν εχω καταλάβει καλα εχουμε ενα consumption πάνω από 1700W συν το ups
    Οπότε η λύση ειναι

    3 ξεχωιριστές πρίζες με 3*2,5
    Στην μια ο εκτυπωτής με μπαλαντέζα
    Στην άλλη πάλι με μπαλαντέζα και πολύπριζο το ενα workstation
    Στην άλλη πάλι με μπαλαντέζα και πολύπριζο το 2o workstation + 1 switch

    Αυτό ειναι το πρώτο σκέλος
    Τα αλλά μηχανήματα της εταιρίας εχουν δικές τους παροχές , και οι 2 εκτυπωτές κάτω
    Μόνο στην αποθήκη υπάρχει σε μια παροχή εκτυπωτης-workstation γιατι δεν εχει αλλη

    Τσερκομηχανή και αναβατώριο σε δικές τους
    Θέλει μέλετη αρκετή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βραχυκυκλωμα κουζινας
    By stel18 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-18, 21:25
  2. βραχυκυκλωμα UPS
    By ronis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 17:10
  3. Βραχυκυκλωμα Μ/Σ ?
    By hlektonik in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 20:00
  4. Βραχυκυκλωμα τριφασικου!!!!!!!
    By michaelcom in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 02:40
  5. Βραχυκυκλωμα γκαραζοπορτας.
    By ΤΟΛΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας