Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Aπορία σχετικά με σειρήνες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Oct 2022
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Aπορία σχετικά με σειρήνες

    Παιδιά καλησπέρα. Έχω δουλέψει κυρίως με Αγγλικές σειρήνες (pyronix, texecom, scantronic), οι οποίες λόγω πιεζοηλκεκτρικού στοιχείου έχουν αρκετά χαμηλές καταναλώσεις (μικρότερες από 400mA), λαμβάνοντας σε όλες τις περιπτώσεις τροφοδοσία από το +,- 12 Αux του πίνακα. Επιπλέον έχουν επιλογή SAB/SCB στην πλακέτα, που μου επιτρέπει να επιλέξω αν η σειρήνα θα τροφοδοτείται κατά τη διάρκεια του συναγερμού από το κέντρο ή αποκλειστικά από την εσωτερική της μπαταρία, σε περίπτωση που θέλω να συνδέσω περισσότερες από μια σειρήνες. Βλέπω ότι οι περισσότερες σειρήνες στην Ελληνική αγορά (Paradox, Sigma, Κινέζικες) έχουν πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις (1.2Α - 2Α) χωρίς επιλογά για SAB/SCΒ λειτουργία. Η Paradox προτείνει τροφοδοσία της σειρήνας από την μπαταρία 7Ah του κέντρου ενώ η Sigma τροφοδοσία της σειρήνας από το +,- 12V του πίνακα. Γνωρίζει κάποιος αν η σειρήνα της Paradox τραβάει ρεύμα από τον πίνακα ενώ η σειρήνα της Sigma αποκλειστικά από την εσωτερική της μπαταρία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    οσο εχει καλη μπαταρια μέσα της, δε νομιζω οτι υπαρχει σειρηνα που οταν χτυπαει, τραβαει Μονο απο κατω το ρευμα... ειδικα αυτες με ηχείο! για σκεψου τι διατομή καλωδιου θα επρεπε να ειχε προς τον πινακα...

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    η paradox το προτεινει έτσι, γιατι αμα καει η ασφάλεια των τροφοδοσιων να μην χτυπαει ανεξελεγκτα η εξω σειρηνα... (φαντάζομαι)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Για να τραβάει ρεύμα η σειρήνα από τη δική της μπαταρία κατa την ενεργοποίηση της,βάλε ένα ρελέ στο bell και περασε το + της τροφοδοσία από το nc.
    Γενικά οι πλακέτες της paradox έχουν μέγιστο ρεύμα στο aux 800 ma οπότε προτείνουν την τροφοδότηση τους από την μπαταρία.
    Στη sigma έχουν ξεχωριστή παροχή για τη σειρήνα και είσαι ήσυχος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Oct 2022
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τραβάει ρεύμα η σειρήνα από τη δική της μπαταρία κατa την ενεργοποίηση της,βάλε ένα ρελέ στο bell και περασε το + της τροφοδοσία από το nc.
    Γενικά οι πλακέτες της paradox έχουν μέγιστο ρεύμα στο aux 800 ma οπότε προτείνουν την τροφοδότηση τους από την μπαταρία.
    Στη sigma έχουν ξεχωριστή παροχή για τη σειρήνα και είσαι ήσυχος.
    Καλησπέρα φίλε μου. Υπάρχει κάποιο ειδικό ρελέ της paradox για αυτή τη δουλειά ή ένα απλό ρελέ 12 volts που πουλάνε στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Σε περίπτωση που η σειρήνα είναι universal, μπορεί δλδ να διεγερθεί με εφαρμογή ή διακοπή θετικής ή αρνητικής τάσης, υπάρχει τρόπος να τη συνδέσω στο Bell ή το PGM της Paradox χωρίς να χρησιμοποιήσω έξτρα ρελέ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dortias για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stam1982 (18-05-23)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Με ένα ρελέ τύπου πλακέτας συνδεδεμένο στο bell ενεργοποιείς η απενεργοποιείς οποιαδήποτε σειρηνα.
    Το pgm σου δίνει επιλογή μόνο για αρνητική εντολή.
    Θετική εντολή μπορεί να βγάλει μόνο ο sp 6000 αλλάζοντας το σχετικό jumper.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Oct 2022
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα ρελέ τύπου πλακέτας συνδεδεμένο στο bell ενεργοποιείς η απενεργοποιείς οποιαδήποτε σειρηνα.
    Το pgm σου δίνει επιλογή μόνο για αρνητική εντολή.
    Θετική εντολή μπορεί να βγάλει μόνο ο sp 6000 αλλάζοντας το σχετικό jumper.
    To σύστημα τελικά δούλεψε με την εσωτερική σειρήνα συνδεδεμένη στο +,-Βell της πλακέτας και την εξωτερική συνδεδεμένη στο PGM1 του πίνακα και ρυθμισμένη ως negative applied triggered, χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ρελέ. Τώρα από δοκιμές που έκανα. Πιεζοηλεκτρική εξωτερική Ιταλική σειρήνα της AMC τράβηξε από το Aux του πίνακα 35mA μέγιστο ρεύμα με την εσωτερική μπαταρία της σειρήνας συνδεδεμένη και 150mA μέγιστο ρεύμα (που δίνει κ ο κατασκευαστής) όταν αφαίρεσα την εσωτερική της μπαταρία. H σειρήνα της Sigma δε λειτουργούσε για κάποιον λόγο όταν προσπαθούσα να πάρω αμπερομέτρηση. Λειτούργησε κανονικά όταν αφαίρεσα το πολύμετρο από το κύκλωμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι λειτούργησε κανονικά ακόμα και όταν αφαίρεσα την εσωτερική της μπαταρία. Δεδομένου ότι η Sigma δίνει 1.2Α κατανάλωση σε κατάσταση συναγερμού, και η Paradox 700mA μέγιστο ρεύμα στο Αux και 1.1Α fuseless shutdown, δε θα έπρεπε να έχω διακοπή όταν αφαίρεσα τη μπαταρία της σειρήνας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τροφοδοσια της σειρηνας απο που ειχες δωσει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Oct 2022
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Τροφοδοσια κατά τη διάρκεια όλων των δοκιμών και των μετρήσεων έδωσα από το Aux της πλακέτας του SP5500. Όχι από τη μπαταρία του πίνακα όπως προτείνει η Paradox. Piezo εξωτερική σειρήνα 108db, μέγιστη κατανάλωση 30mA όταν είχε επάνω την εσωτερική της μπαταρία κ 150mA όταν αφαίρεσα τη μπαταρία της. Οπότε μπορεί να τροφοδοτηθεί και από το Aux του πίνακα χωρίς προβλήματα. Η σειρήνα της Sigma στα 122 db για κάποιο λόγο δε λειτουργούσε όταν επιχειρούσα αμπερομετρηση. Όταν απομάκρυναν το πολύμετρο δούλεψε κανονικά και με τη μπαταρία της κ όταν αφαίρεσα τη μπαταρία. Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί ο κατασκευαστής δίνει κατανάλωση 1.2 Α, το οποίο όταν αφαίρεσα την εσωτερική της μπαταρία θα πρέπει να το τράβηξε όλο από το Aux της πλακέτας του πίνακα, για το οποίο όμως η Paradox δίνει μέγιστο ρεύμα 700mA. Βέβαια δε μπόρεσα στην περίπτωση αυτή.να κάνω αμπερομετρηση για να έχω ακριβή εικόνα. Είδα μόνο πως λειτούργησαν κανονικά κ το ηχείο κ ο φάρος της σειρήνας

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    οι συναγερμοι sigma (apollo, aeolus ,hydra κτλ ) ειναι οι μονοι που δινουν εξοδο 3Α με την μπαταρια επανω....τελος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία σχετικά με μόνωση πριζών
    By Delta9 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 10:17
  2. απορία σχετικά με caddx nx 8
    By panagiotis78 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 18:33
  3. Απορία σχετικά με εξαρτήματα..
    By nikolasr200 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 13:26
  4. Απορία σχετικά με arduino
    By Prithan in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 11:39
  5. Απορία σχετικά με το LM350
    By giannis1986 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας