Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Βλαβη σε diy προενισχυτη-παροχη μου καιει συνεχεια 1-2 αντιστασεις

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή Βλαβη σε diy προενισχυτη-παροχη μου καιει συνεχεια 1-2 αντιστασεις

    Γεια χαρα παιδια. Οπως λεει ο τιτλος καποιο βραχυκυκλωμα καπου μου καιει συνεχεια 1 αντισταση. Και σπανια φταιει η αντισταση γι αυτο.

    Ειναι ενας αυτοσχεδιος προενισχυτης. Τον εφτιαξα πριν απο κανα μήνα και δούλευε κανονικα, αλλα για να του κοψω λιγο το θορυβο αποφασισα να του βαλω χαλκοταινια γυρω απ’τα καλωδια και τους μετασχηματιστες.

    Κι εκει που ολα πηγαιναν καλα στη διόρθωση κάπου προς το τελος κάτι αγγιξε καπου και είδα καπνο στην αντισταση r21 (διαγραμμα προενισχυτη) στην πλακετα προενισχυτη https://www.docdroid.net/cH0ODyd/sch...compressed-pdf

    και στις r73 και r74 (διαγραμμα παροχης - η δικια μου πλακετα ειναι λιγο διαφορετικη με λιγο διαφορετικες αξιες μιας και ειναι ευρωπαικη αλλα γενικα η ιδια αναλογια και σχεδιο) https://www.docdroid.net/hswvhCM/sch...compressed-pdf

    Η r73 χρησιμευει και για να μετρας και να ρυθμιζεις το bias απ’το ενα ακρο της στο αλλο, με το τριμερ r63 (πλακετα προενισχυτη)- και πριν τη ζημια η ρυθμιση δεν δουλευε πολυ καλα.

    Αλλάζοντας ολες τις αντιστασεις με λιγο αυτοσχεδιες (12.4 Ω αντι για 12 Ω στο r21 στον προενισχυτή, 11.5Ω αντι για 10 στη r74 στο psu και r73 στο psu 1Ω έμεινε 1Ω) λογω ελειψης και βαζοντας και μια νεα διοδο !n4002 αντι για 1Ν4001 - η πλακετα μου παιρνει μονο 1n4001 και δε ζητα κανενα πιο μεγαλο- το προβλημα στην παροχη έπαψε και πλεον δινει κανονικα 24vdc (η γραμμη στα 48 vdc δεν εχει προβλημα σε καμια πλακετα), χωρις προβλημα, αλλά στην πλακετα προενισχυτη συνεχισε.

    Οπότε ρωταω, μήπως εχουν πάρει τα power transistors Q1 τα πεταλα, ή κάποιο άλλο τρανζιστορ (Q2- Q3) ή πυκνωτες (c29-c30-c25-c26) εκει στην εισοδο των 24v από τη μερια της r21 στην πλακέτα προενισχυτή?Μηπως με το οτι καιγεται η αντισταση R21 σωζονται τ’αλλα, αφου το δυνατο ρευμα περνα μεσα της?
    Μηπως χρειαζεται αλλαγη αλλου εξαρτηματος στην πλακετα παροχης, όπως οι πυκνωτες u4 και u9?

    Ξαναλέω πως οι αξιες και τ’ανταλλακτικα στην παροχη ειναι λιγο διαφορετικά, αλλά σχεδιαστικά είναι ίδια.
    όπως και για τρανζιστορακια μικρα και στις 2 πλακετες έχω βαλει bc547 που ειναι φτηνα κι ευκολα και δουλευουν μια χαρά.

    Ευχαριστώ εκ των προτερων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tedsorvino : 03-06-23 στις 09:53

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Πρέπει να τσεκάρεις το bc184 καθώς και το 2n3055. Επίσης ολα τα γύρω εξαρτήματα. Θα ξεκολλήσεις μια μια της αντιστάσεις από το ένα ακρο τους και θα μετρήσεις τιμές με πολύμετρο. Δες αυτά που εχω μαρκάρει. Της r73 -74 δεν της βρήκα στο σχεδιάγραμμα.


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να τσεκάρεις το bc184 καθώς και το 2n3055. Επίσης ολα τα γύρω εξαρτήματα. Θα ξεκολλήσεις μια μια της αντιστάσεις από το ένα ακρο τους και θα μετρήσεις τιμές με πολύμετρο. Δες αυτά που εχω μαρκάρει. Της r73 -74 δεν της βρήκα στο σχεδιάγραμμα.


    Κι εγω το υποπτευτηκα. Ξεκινωντας απο πανω προς τα πισω.
    Οι R73-74 και οι αλλοι πυκνωτες πουαναφερω είναι στο άλλο σχεδιαγραμμα (power supply)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Δεν εχω προβληματα στα υπολοιπα parts (όσα μπορω να μετρησω μεχρι 100mf) αλλά τελικά μοιαζει πως μεσα στον ψιλοχαμο κατι έπαιξε με την pcb και η σειρα απλο τη μια μεριά της r21, τα θετικά c29, c30, r29 και c25 πήγαιναν στο ground. Προφανως για την αντισταση το power ήταν ακραιο αλλά για για τ’αλλα απλά 0v (ευτυχώς). Τωρα η λύση ειναι λογικΒ΄ ακύρωση του μονοπατιου που συνδέει στο ground και πατέντα με jumper. Και βλέποντας και κάνοντας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Θες να πεις οτι με τα υλικά εκτός μετράς βραχυκύκλωμα στην πλακέτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να πεις οτι με τα υλικά εκτός μετράς βραχυκύκλωμα στην πλακέτα?
    Ναι. Σ’αυτό το μονοπατι και μονο. Ευτυχως ειναι μονο 3 πυκνωτές και μια αντσταση (εχω ζητησει απ’τον κατασκευαστη pcb το σχεδιο της πλακετας και μου το συειλε). Οποτε σε μικρο πλακετακι κι εκτος πλακετα παω απ’αυτα ξανα μεσα…και βλέπουμε. Το χω ξανακανει, αλλα αυτο ειναι ακραιο. Εχει πλακα ομως το ποσο πηρε ενας 470αρης πυκνωτης …παχυνε σ’ενα δευτερολεπτο. Ευτυχως εχει και τα καλα του η ιστορια θα κανω 2-3 βελτιωσεις στην τοποθετηση για λιγοτερο θορυβο.
    Ευχαριστω Δημητρη για το ενδιαφερον και εδω ειμαστε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το σχέδιο του τροφοδοτικού έχει ένα λάθος, πρέπει να έχουν βάλει τις τιμές των R72/R74 ανάποδα.

    Η 1Ω λογικά πάει σε σειρά με την έξοδο των 48V, όπως 1Ω έχει σε σειρά και στα 24V. Με R74 = 1Ω το τρανζίστορ βραχυκυκλώνει τα 24V (και το LED θα καεί αμέσως).
    Αν και 5.6ΚΩ στα 24V είναι κάτω από 5mA, που είναι κάπως λίγα για LED... Πάντως 5.6ΚΩ σε σειρά με 48V περιορίζει το ρεύμα στα ~8.5mA που είναι πάρα πολύ λίγα.
    Αλλά τότε δεν θα θέλει μία αντίσταση βάσης και το τρανζίστορ Q11?

    https://imgur.com/a/UWCps65

    Ίσως τελικά η 5.6ΚΩ να είναι η αντίσταση Βάσης του Q11 και να μην υπάρχει 1Ω σε σειρά με τα 48V (ή να μπήκε κατά λάθος η 5.6ΚΩ στην θέση της):

    https://imgur.com/a/q3SDwLZ

    Φαντάζομαι ότι η τροφοδοσία του LED είναι από τα 24V αλλά η "εντολή" (Βάση τρανζίστορ) είναι από τα 48V ώστε να ανάβει το LED μόνο αν είναι ΟΚ και τα δύο rails. Αν μία από τις δύο τάσεις δεν υπάρχει, τότε δεν θα ανάψει το LED.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 29-06-23 στις 12:58

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι η τροφοδοσία του LED είναι από τα 24V αλλά η "εντολή" (Βάση τρανζίστορ) είναι από τα 48V ώστε να ανάβει το LED μόνο αν είναι ΟΚ και τα δύο rails. Αν μία από τις δύο τάσεις δεν υπάρχει, τότε δεν θα ανάψει το LED.
    ναι αλλα έτσι οπως είναι το σχεδιο, αν λειπουν τα 24 μια χαρα θα αναψει το led μετα απο την βαση του Q11...


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα έτσι οπως είναι το σχεδιο, αν λειπουν τα 24 μια χαρα θα αναψει το led μετα απο την βαση του Q11...


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έτσι όπως είναι το LED θα φάει 23V και τουλάχιστον 100mA και θα καεί ή αυτό πρώτο, ή το Q11 πρώτο (από υπερβολικό Ic) και μετά θα πεθάνει και το LED, ούτε για 3 δεύτερα δεν θα δουλέψει το κύκλωμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    argizel (30-06-23), mikemtb (30-06-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. γιατι μου καιει ασφαλειες , εχω απελπιστει
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 16:42
  2. Καιγεται συνεχεια η λάμπα
    By jomor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 22:19
  3. ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ DIY TUBE ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΟΥ
    By apog in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-13, 12:03
  4. Τρόποι Παροχής Συνεχούς Ρεύματος
    By karmagos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-10, 12:31
  5. Κυκλωμα μου καιει τον ελεγκτη βοηθεια
    By pit21 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-09, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας