Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 58

Θέμα: Θελω γνωμες τι τιμη να χρεωσω για ηλεκτρολογικο εργο.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Μαύρα ακούω από εδώ... Μαύρα ακούω από εκεί..
    Καλησπέρα, από την ΣΔΟΕ σας γράφω..

    Σχετικά με τα χρήματα που ζήτησες, αν κατάλαβα καλά είναι 950 € η εργασία σου και για τα δυο διαμερίσματα. Έκανες 15 μεροκάματα (οχτάωρα) και σου βγήκε μεροκάματο 63 € στο οποίο περιλαμβάνεται και η ασφάλειά σου. Έχεις όλη την ευθύνη της εγκατάστασης, είχες φθορά στα εργαλεία σου, έχεις έξοδα μετακίνησης και φθορά στο αυτοκίνητό σου. Αν πιστεύεις ότι είναι καλά τα χρήματα, προσλαμβάνεσαι

    4 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-06-23), stam1982 (13-06-23)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    800 μου ζήτησαν μαζί με υλικά για 20 τετραγωνικά 10 σουκο 5 διακόπτες φωτισμού 2 κεραίας 4 δικτύου. Για παροχικό 15 μέτρα άλλα 500. Για σοβάτισμα άλλα 400.
    Υπόψην ήδη είχα αγοράσει πρίζες κουτιά ευθείες και είχα κάνει κάποια σκαψίματα.
    Μάντεψε τι έκανα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 14-06-23 στις 13:49

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Τα έκανες μόνος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-06-23)

  6. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαύρα ακούω από εδώ... Μαύρα ακούω από εκεί..
    Καλησπέρα, από την ΣΔΟΕ σας γράφω..

    Σχετικά με τα χρήματα που ζήτησες, αν κατάλαβα καλά είναι 950 € η εργασία σου και για τα δυο διαμερίσματα. Έκανες 15 μεροκάματα (οχτάωρα) και σου βγήκε μεροκάματο 63 € στο οποίο περιλαμβάνεται και η ασφάλειά σου. Έχεις όλη την ευθύνη της εγκατάστασης, είχες φθορά στα εργαλεία σου, έχεις έξοδα μετακίνησης και φθορά στο αυτοκίνητό σου. Αν πιστεύεις ότι είναι καλά τα χρήματα, προσλαμβάνεσαι
    αστο Βασιλη λογο το οτι ηταν γνωστος και εκτος αυτου ηθελε πιο κατω τελικα τσακοθηκαμε και τον παρατησα.. μου οφειλει αλλα 1000 ευρω αλλα λογο του δικου μου λαθους να τον εμπιστευτω (στο ονομα της φιλοτιμιας και "καιγομαι ελα να με βοηθησεις θα τα βρουμε στην τιμη" καλα να παθω! εμ τον παιρνεις λιγα εμ θελει πιο κατω. εν τελει γιατι δεν ειμαι ατομο που μπορω τους τσακομους του ειπα ξερεις κατι κρατα το υπολοιπο των 1000 αλλα να ξες λεω αυτο που κανεις ειναι ντροπη. εγω 33 χρονον αυτο 63 χρονον. γιαυτο λεω εγω οτι το 95% οσων ειναι 50χρονον + εχουν καταστρεψει την ελλαδα. μετα απο αυτο σκεφτομαι σοβαρα να φυγω εξωτερικο.

    και κατι ακομα να πω για τον Βασιλη οσες φορες μου εχει κανει παρατηρηση και οσες φορες εχω διαβασει σχολιο του.. εε εχει βγει αληθηνος το καθαρμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IXHEM για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-06-23)

  8. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν, εσύ φταις, στο είπα στο ποστ #2.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν, εσύ φταις, στο είπα στο ποστ #2.
    καταδευτερον εχεις δικιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    αστο Βασιλη λογο το οτι ηταν γνωστος και εκτος αυτου ηθελε πιο κατω τελικα τσακοθηκαμε και τον παρατησα.. μου οφειλει αλλα 1000 ευρω αλλα λογο του δικου μου λαθους να τον εμπιστευτω (στο ονομα της φιλοτιμιας και "καιγομαι ελα να με βοηθησεις θα τα βρουμε στην τιμη" καλα να παθω! εμ τον παιρνεις λιγα εμ θελει πιο κατω. εν τελει γιατι δεν ειμαι ατομο που μπορω τους τσακομους του ειπα ξερεις κατι κρατα το υπολοιπο των 1000 αλλα να ξες λεω αυτο που κανεις ειναι ντροπη. εγω 33 χρονον αυτο 63 χρονον. γιαυτο λεω εγω οτι το 95% οσων ειναι 50χρονον + εχουν καταστρεψει την ελλαδα. μετα απο αυτο σκεφτομαι σοβαρα να φυγω εξωτερικο.

    και κατι ακομα να πω για τον Βασιλη οσες φορες μου εχει κανει παρατηρηση και οσες φορες εχω διαβασει σχολιο του.. εε εχει βγει αληθηνος το καθαρμα.

    Κώστα.
    Ένα σημαντικό μέρος της κάθε δουλειάς, είναι να μπορέσεις να την κοστολογήσεις σωστά ώστε να καλύψεις τα έξοδα σου (ο κόπος σου, τα πάγια έξοδά σου, φθορές των εργαλείων σου κ.λ.π) και φυσικά τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις.
    Επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να υπολογίσεις τις εργασίες γενικά, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με μερικούς συναδέλφους σου στην περιοχή που εδρεύεις σχετικά με το πως κοστολογούν μια δουλειά, ώστε να έχεις μια εικόνα του τι γίνεται στην αγορά. Σε γενικές γραμμές πρέπει να υπολογίζεις το μεροκάματό + ασφάλειά σου, το μεροκάματο + ασφάλεια του βοηθού σου ή και όσων έχεις στο συγκεκριμένο έργο, και το εργολαβικό κέρδος που πρέπει να έχεις σαν επιχείρηση. Να υπολογίζεις τα υλικά σου + 15 με 20% επιπλέον για μικροϋλικά που ενδεχομένως δεν υπολογίζονται και πάντα προκύπτουν.
    Πάντα θα δίνεις γραπτή προσφορά που θα αναφέρει τις εργασίες που θα τελέσεις, το χρονοδιάγραμμα καθώς και τον τρόπο που θα πληρωθείς. Ένας καλός όρος είναι 50% προκαταβολή, 30% στο μέσο (πχ στα σύρματα), και το υπόλοιπο 20% με την παράδοση. Άν προκύπτουν εργασίες πέραν των συμφωνηθέντων, πχ σου λέει βάλε μου και κάμερες-συναγερμούς ενώ δεν έχει συμφωνηθεί εξ αρχής, επισήμανέ το εκείνη την στιγμή που στο ζητάνε και συζήτησέ το - κοστολόγησέ το.
    Εννοείται πως το "έλα και θα τα βρούμε" είναι ανέκδοτο που το λέμε για να γελάμε και μόνο. Τέτοιες συμφωνίες ούτε με τον αδελφό σου.

    4 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-06-23)

  12. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έκανες μόνος σου.
    Δεν στο συνιστώ.Τουλάχιστον όχι χωρίς κάποια επιπλέον χέρια. Έκανα το ίδιο λάθος με τον Κώστα. Ξεκίνησα χωρίς να πάρω προσφορές. Δεν θα το ξεκινούσα καν με αυτές τις τιμές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 16-06-23 στις 11:41

  13. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν στο συνιστώ.Τουλάχιστον όχι χωρίς κάποια επιπλέον χέρια. Έκανα το ίδιο λάθος με τον Κώστα. Ξεκίνησα χωρίς να πάρω προσφορές. Δεν θα το ξεκινούσα καν με αυτές τις τιμές.
    Μιχάλη εσύ μιλάς από την πλευρά του πελάτη, ο Κώστας από την πλευρά του εγκαταστάτη. Αν συνεργαζόσασταν, ο ένας τουλάχιστον θα ήταν ευχαριστημένος Κώστα (IXHEM) χωρίς παρεξήγηση πάντα.

    Μιχάλη η αγορά είναι ελεύθερη, ο κάθε επαγγελματίας χρεώνει όσο πιστεύει οτι αξίζει η δουλειά του. Παίρνεις προσφορές και συγκρίνεις. Το τι σε χρέωσε το συνεργείο που έφτιαξε την δουλειά σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση, φυσικά κακώς και ξεκινήσατε χωρίς να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα θα δίνεις γραπτή προσφορά που θα αναφέρει τις εργασίες που θα τελέσεις, το χρονοδιάγραμμα καθώς και τον τρόπο που θα πληρωθείς.
    Έχω καλέσει 4 ηλεκτρολόγους να μου δώσουν προσφορά για ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    Οι 3 μου δώσανε προφορική, με το τσιγκέλι να τους τα βγάλω κι αυτά, δηλαδή την τιμή και το τι θα κάνουν.
    Ο τέταρτος μου έδωσε γραπτή προσφορά αφού του τη ζήτησα γραπτώς, δεν ξέρω αν θα την έδινε γραπτώς αν δεν του το 'λεγα.
    Το πιθανότερο είναι όχι.
    Κι η γραπτή προσφορά του περιέχει όσα αναφέρεις εκτός από το χρονοδιάγραμμα.
    Αλλά θα τον προτιμήσω γιατί, σε σχέση με τους άλλους, τουλάχιστον ανέφερε τα βασικά (εργασίες, τρόπος πληρωμής).
    (αφού μου στείλει, γραπτώς, τα ραγοϋλικά που θα χρησιμοποιήσει. Αν δεν ρωτήσω, θα μου βάλει κινέζικα, είμαι σίγουρος)
    Στους τυφλούς, ο μονόφθαλμος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 23:06
  2. γνωμες για microboiler
    By geoal in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 23:21
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 18:43
  4. Software για Ηλεκτρολογικο Μαγαζι
    By gerajohn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 19:55
  5. Γνωμες για Αναπτυξιακο
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 08:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας