Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 58

Θέμα: Θελω γνωμες τι τιμη να χρεωσω για ηλεκτρολογικο εργο.

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στα πλαίσια της Ελληνικής ηλεκτρολογικής πραγματικότητας, το πρόβλημα δεν είναι ο καλλιτέχνης ηλεκτρολόγος που δεν μπορεί να βρει έναν πελάτη πρόθυμο να δώσει το κατιτίς παραπάνω για την μερακλίδικη δουλειά που θα του κάνει... Το πρόβλημα είναι ο κακομοίρης ο πελάτης, που όσα και να δώσει, όποιος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος και να πάει, γύφτικα θα του τα κάνει... Προκειμένου λοιπόν να δώσω πολλά και να μου τα κάνουν γύφτικα, καλύτερα να δώσω λίγα και να μου τα κάνουν γύφτικα, και ακόμα πιο πολύ καλύτερα να πληρώσω μόνο τα υλικά και τη δουλειά να την κάνω μόνος μου.
    Φίλιππε μην τους βάζεις όλους σε ένα σακί, υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες. Επίσης, αντίστοιχα με τους ηλεκτρολόγους που κάνουν γύφτικη δουλειά υπάρχουν και πελάτες γύφτοι, και δυστυχώς είναι πολλοί. Είναι αυτοί που θα δώσουν σε πριζοδιακόπτη άνετα 15 ευρώ αλλά ηλεκτρολόγο θα κοιτάξουν να βρούν με τρείς και εξήντα. Ακόμη χειρότερα αυτοί που αν ήταν δυνατόν θα αγόραζαν κοτετσόσυρμα αντί για καλώδιο να τους βάλει ο μάστορας.
    Το λάθος σε όλο αυτό είναι πως δεν υπάρχει ένας φορέας που να ελέγχει και να πιστοποιεί τις εργασίες σε κάθε εγκατάσταση. Εκεί οι τσαπατσουλιές και οι κακοτεχνίες δε θα περνούσαν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ειμαι δικαιος. βαζω τηξεως. για τον λογο οτι το αυτοματακι μπορει να κολλησει. το πρωτυπο δεν σε εμποδιζει να βαλεις αυτοματακι. συγκεκριμενα :

    ...

    στα περισσοτερα σπιτια εχω συναντησει τηκτα και σε ολα εχω βαλει τηκτα. και ο λογος ειναι ο πιο πανω.
    Οπότε παραδέχεσαι ότι τελικά αυτό που σου ζήτησε ο πελάτης ΔΕΝ ήταν εκτός κανονισμών!

    Κάθε πίνακας με τηκτές, συνήθως έχει πολύ περισσότερες αυτόματες από ότι τηκτές. Θέλω να πω ότι στη ζωή σου πρέπει να έχεις δει τουλάχιστον δεκαπλάσιες αυτόματες από ότι τηκτές. Πόσες κολλημένες αυτόματες σου έχουν τύχει; Τώρα, πόσες τηκτές σου έχουν τύχει που από την υπερθέρμανση έχουν λιώσει τα καλώδια μέσα στον πίνακα, με κίνδυνο να πάρει αυτός φωτιά; Η λύση για να μην πέσουμε στην περίπτωση μια στις 1000 η αυτόματη να κολλήσει είναι να ...δεκαπλασιάσουμε τις πιθανότητες ατυχήματος βάζοντας μια τηκτή που μια στις 100 θα λιώσει τα καλώδια;

    Επίσης τί πειράζει αυτό που είπες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μην παει κατευθειαν ο ενοικιαστης και τον σηκωσει σε ενα πιθανο βραχυκυκλωμα ή υπερενταση.
    Αν το βραχυκύκλωμα είναι ακόμα εκεί, ο μικροαυτόματος θα ξαναπέσει. Και; Εκτός αν εννοείς να μην τον σηκώσει ενώ εσύ τον είχες κατεβάσει την ώρα που δουλεύεις πάνω στην εγκατάσταση. Οι μικροαυτόματοι έχουν σύστημα κλειδώματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε μην τους βάζεις όλους σε ένα σακί, υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες. Επίσης, αντίστοιχα με τους ηλεκτρολόγους που κάνουν γύφτικη δουλειά υπάρχουν και πελάτες γύφτοι, και δυστυχώς είναι πολλοί. Είναι αυτοί που θα δώσουν σε πριζοδιακόπτη άνετα 15 ευρώ αλλά ηλεκτρολόγο θα κοιτάξουν να βρούν με τρείς και εξήντα. Ακόμη χειρότερα αυτοί που αν ήταν δυνατόν θα αγόραζαν κοτετσόσυρμα αντί για καλώδιο να τους βάλει ο μάστορας.
    Το λάθος σε όλο αυτό είναι πως δεν υπάρχει ένας φορέας που να ελέγχει και να πιστοποιεί τις εργασίες σε κάθε εγκατάσταση. Εκεί οι τσαπατσουλιές και οι κακοτεχνίες δε θα περνούσαν.
    Και φορέας να υπήρχε πάλι τα ίδια θα γινόντουσαν. Δεν φταίει ο πελάτης αν δεν πληρώνει γιατί τότε δεν υπάρχει ηλεκτρολόγος που θα πάει! Το πρόβλημα είναι ότι όσα και να δώσει ο πελάτης, όποιος ηλεκτρολόγος και να πάει, έτσι θα του τα κάνει! Και δεν τους βάζω όλους σε ένα σακί, αν μια πορτοκαλιά κάνει συνέχεια 999 σάπια πορτοκάλια και 1 καλό, δεν την κρατάς επειδή κάνει 1 καλό πορτοκάλι, την κόβεις και την καις στην ξυλόσομπα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-06-23)

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, αντίστοιχα με τους ηλεκτρολόγους που κάνουν γύφτικη δουλειά υπάρχουν και πελάτες γύφτοι
    Τι πιο εύκολο από το να ξεφορτωθεί ένας επαγγελματίας τους γύφτους πελάτες; Πριν καν ξεκινήσει την παραμικρή εργασία.
    Αντίθετα, ο πελάτης ανακαλύπτει (αν την ανακαλύψει) τη γύφτικη δουλειά που του πουλήσανε, αφού γίνει η δουλειά κι έχει πληρώσει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (23-06-23)

  6. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Οι Αμερικάνοι έχουν μία ωραία έκφραση που καλύπτει το θέμα μας.
    If you pay peanuts, you get monkeys.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Ενώ αν πληρώσεις αδρά τι παίρνεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #46
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πιο εύκολο από το να ξεφορτωθεί ένας επαγγελματίας τους γύφτους πελάτες; Πριν καν ξεκινήσει την παραμικρή εργασία.
    .
    ενταξει δεν ειναι παντα ευκολο, εγω ας πουμε δεν ειμαι ηλεκτρολογος κανω κατι εντελως διαφορετικο αλλα ειμαι αναγκασμενος να ασχολουμε και με αυτους που μου κανουν πολλα παζαρια γιατι εαν δουλεψω πχ 3 βδομαδες και καθησω μια εχω μπει μεσα.

    βεβαια το σωστο ειναι σε εναν μαστορα να ην κανουμε ποτε παζαρια, ειναι σιγουρο οτι καπου θα μας ριξει ακομα και αθελα του εαν δεν κανει με ορεξη την δουλεια.εαν δεν μας αρεσουν οι τιμες καποιου απλα παμε σε καποιον αλλον. εγω ετσι κανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Μαλλον δεν εχετε καταλαβει.
    Εχετε τους τεχνικους που θελετε και πληρωνετε!!! Κατι σαν τους πολιτικούς..Παει ο αλλος να σκασει 5000€ για πολυοργανο και να θελει 300/χρονο για καλιμπραρισμα-πιστοποιήση
    να του λεει ο "πελατής" ,να σου δωσω 30€ να μου υπογραψεις ενα χαρτι .
    Εμ δεν θα το παρει.Και οσοι το πηραν εκαναν λαθος γιατι νομιζαν αλλαζει το συστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει δεν ειναι παντα ευκολο, εγω ας πουμε δεν ειμαι ηλεκτρολογος κανω κατι εντελως διαφορετικο αλλα ειμαι αναγκασμενος να ασχολουμε και με αυτους που μου κανουν πολλα παζαρια γιατι εαν δουλεψω πχ 3 βδομαδες και καθησω μια εχω μπει μεσα.
    Άρα ο πελάτης σου δίνει περισσότερα απ' ότι η υπόλοιπη αγορά (η αγορά σου δίνει 0 για τη μία εβδομάδα)...άρα δεν είναι γύφτος.
    (γύφτος = ο πελάτης που δίνει λιγότερα απ' ότι η αγορά.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ο πελάτης σου δίνει περισσότερα απ' ότι η υπόλοιπη αγορά (η αγορά σου δίνει 0 για τη μία εβδομάδα)...άρα δεν είναι γύφτος.
    (γύφτος = ο πελάτης που δίνει λιγότερα απ' ότι η αγορά.)
    ενταξει ολα ειναι υποκειμενικα επειδη εχω φιλους γυφτους :P υπαρχουν γυφτοι πελατες υπαρχουν και γυφτοι τεχνιτες. η αγορα ειναι ελευθερη και μπορει καλιστα ο καθενας να κανει μια ερευνα αγορας πριν αποφασησει. επιπλεον απο δω και περα θα χρεωνω την επισκεψη και την προσφορα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιπλεον απο δω και περα θα χρεωνω την επισκεψη και την προσφορα
    Φυσικά αρκεί να το λες από ΠΡΙΝ στον πελάτη.
    ΠΡΙΝ κάνεις την επίσκεψη τον ενημερώνεις ότι θα τον χρεώσεις τόσο για την επίσκεψη.
    ΠΡΙΝ κάνεις την προσφορά θα τον ενημερώσεις ότι θα τον χρεώσεις τόσο για την προσφορά.

    Να υπάρχει συμφωνία πριν ξεκινήσεις το παραμικρό, είτε επίσκεψη, είτε προσφορά είτε εργασία.
    Όταν πας στο σούπερ μάρκετ, ΠΡΙΝ πάρεις το οτιδήποτε βλέπεις την τιμή. ΟΧΙ ΜΕΤΑ.
    Αλλιώς...η γυφτιά είναι όλη δικιά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 25-06-23 στις 18:42
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 23:06
  2. γνωμες για microboiler
    By geoal in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 23:21
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 18:43
  4. Software για Ηλεκτρολογικο Μαγαζι
    By gerajohn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 19:55
  5. Γνωμες για Αναπτυξιακο
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 08:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας