Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 58

Θέμα: Θελω γνωμες τι τιμη να χρεωσω για ηλεκτρολογικο εργο.

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα.
    Ένα σημαντικό μέρος της κάθε δουλειάς, είναι να μπορέσεις να την κοστολογήσεις σωστά ώστε να καλύψεις τα έξοδα σου (ο κόπος σου, τα πάγια έξοδά σου, φθορές των εργαλείων σου κ.λ.π) και φυσικά τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις.
    Επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να υπολογίσεις τις εργασίες γενικά, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με μερικούς συναδέλφους σου στην περιοχή που εδρεύεις σχετικά με το πως κοστολογούν μια δουλειά, ώστε να έχεις μια εικόνα του τι γίνεται στην αγορά. Σε γενικές γραμμές πρέπει να υπολογίζεις το μεροκάματό + ασφάλειά σου, το μεροκάματο + ασφάλεια του βοηθού σου ή και όσων έχεις στο συγκεκριμένο έργο, και το εργολαβικό κέρδος που πρέπει να έχεις σαν επιχείρηση. Να υπολογίζεις τα υλικά σου + 15 με 20% επιπλέον για μικροϋλικά που ενδεχομένως δεν υπολογίζονται και πάντα προκύπτουν.
    Πάντα θα δίνεις γραπτή προσφορά που θα αναφέρει τις εργασίες που θα τελέσεις, το χρονοδιάγραμμα καθώς και τον τρόπο που θα πληρωθείς. Ένας καλός όρος είναι 50% προκαταβολή, 30% στο μέσο (πχ στα σύρματα), και το υπόλοιπο 20% με την παράδοση. Άν προκύπτουν εργασίες πέραν των συμφωνηθέντων, πχ σου λέει βάλε μου και κάμερες-συναγερμούς ενώ δεν έχει συμφωνηθεί εξ αρχής, επισήμανέ το εκείνη την στιγμή που στο ζητάνε και συζήτησέ το - κοστολόγησέ το.
    Εννοείται πως το "έλα και θα τα βρούμε" είναι ανέκδοτο που το λέμε για να γελάμε και μόνο. Τέτοιες συμφωνίες ούτε με τον αδελφό σου.
    Με κατι τετοιες απαντησεις αρχιζει να παιρνει νοημα παλι το forum των τεχνικων και τα ποστ που ανοιγονται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    374

    Προεπιλογή

    Μετατροπή γκαράζ σε γκαρσονιέρα 1φασική παροχή νέα 1 μέτρο, τα περισσότερα τα έσκαψε ο πελάτης τα σωλήνωσα εγώ όλα τα υλικά ήθελε να τα αγοράσει αυτός και για εργασία μου πλήρωσε 800ευρώπουλα και είναι και ευχαριστημένος όπως και εγώ! Εργασία 6 ημερών (χωρίς βοηθό)* με τοποθετημένα όλα πριζοδιακόπτες, λεντοταινίες πίνακα κλπ
    Άκουσα κάτι?

    (*) Όπου χρειάστηκα βοήθεια με βοήθησε ο ίδιος, δεν είναι φίλος ούτε συγγενής

    Υ.Γ. Αυτό για τους 50+ρηδες δεν τόπιασα καλά.......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koxlas : 16-06-23 στις 16:59
    Electrician B

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα χωρίς γραπτή προσφορά και το 50% προκαταβολή δεν ξεκινάω. Δυστυχώς μαθήματα σαν αυτά του Κώστα είναι ακριβά και επίπονα.

    Κώστα,μην το βάζεις κάτω. Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    τι να πω ρε παιδια με συγκινειτε ολοι σας. <3

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετατροπή γκαράζ σε γκαρσονιέρα 1φασική παροχή νέα 1 μέτρο, τα περισσότερα τα έσκαψε ο πελάτης τα σωλήνωσα εγώ όλα τα υλικά ήθελε να τα αγοράσει αυτός και για εργασία μου πλήρωσε 800ευρώπουλα και είναι και ευχαριστημένος όπως και εγώ! Εργασία 6 ημερών (χωρίς βοηθό)* με τοποθετημένα όλα πριζοδιακόπτες, λεντοταινίες πίνακα κλπ
    Άκουσα κάτι?

    (*) Όπου χρειάστηκα βοήθεια με βοήθησε ο ίδιος, δεν είναι φίλος ούτε συγγενής

    Υ.Γ. Αυτό για τους 50+ρηδες δεν τόπιασα καλά.......
    ισως να μιλησα προπετως για τους 50+ρηδες. καμια φορα αγανακτω με ορισμενες συμπεριφορες μεγαλυτερων μου και μιλαω προπετως. να με συγχωρεσετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IXHEM Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως να μιλησα προπετως για τους 50+ρηδες. καμια φορα αγανακτω με ορισμενες συμπεριφορες μεγαλυτερων μου και μιλαω προπετως. να με συγχωρεσετε.

    και καλά κάνεις. εγώ θα πω από 49 και επάνω ειναι ρεμάλια και οι ηλεκτρολόγοι τα χειρότερα....
    (για να προλάβω όποιων παρεξηγηθεί είμαι πάνω από 49 οπότε έδωσα και λίγο αέρα μην με πιάσει στο όριο...και το ακόμα χειρότερα είμαι και το δεύτερο...)

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-06-23)

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τα λεφτά ειναι πολύ σχετικά σε τέτοιες δουλειές, μπορεί να βαλεις ενιαίου πλαισίου διακοπτες που θελουν καλό αλφάδιασμα.
    Μπορεί να μην εχεις τα κατάλληλα εργαλεία, πχ υπάρχουν ρουτερ που σκάβουν τον τοιχο για κατεβάσματα.
    Μπορεί να υπάρχουν λεπτομέρειες στο εργο, πχ αντικεραυνικά , υπερτάσεις , εξτρα γραμμές για εξυπνο σπίτι , led στη ντουλάπα.
    Μπορεί ενας να κάνει εναν πινακα με διανομές ωραίο και ομορφο και ο αλλος μακαρανάδα, εχω δει σπιτια που οι πινακες εχουν μεχρι γδαρμένα καλώδια , εκει τι θα πεις ηταν φτηνός ? ο αλλος ακριβός ?
    Αλλος μπορεί να θέλει δίκτυα, συναγερμούς και ενα κάρο αλλα.
    Θελει πολύ αναλυτική προσφορά.
    Σε ενα σπιτι μικρό που εφτιαξα μονος μου επειδή ηταν δικό μου και με βοήθεια του λέπουρα, μέσω τηλεφώνου, τα υλικά του πίνακα κόστισαν 400ε προ αυξήσεων και ακόμα υπήρχε κρίση.
    Δεν μιλαω για πριζοδιακόπτες κτλ εκει πηρα τους πιο φτηνούς και το έχω μετανιώσει, αν εβαζα κανονικούς ήθελα κοντά στο χιλιάρικο και μπορει και παραπάνω.
    Πολυ σχετικά όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 19-06-23 στις 23:15

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Προσπαθοντας να βρω εναν αποδεκτο τροπο εκτιμήσης κατέληξα στο συμπερασμα οτι
    Ενα ενδεικτικό κόστος εργατοώρας ειναι στα 40€ περιπου για ενα συνεργείο μαστορα βοηθου...
    Μπορεί με τη συζήτηση να βελτιωθεί και να αποτελέσει εργαλείο για ολους μας.
    Το κόστος των υλικών δεν επιρεαζεται, καθως και ο καθε ενας μπορει να εχει διαφορετικές εκπτώσεις απι τον προμηθευτή του.
    Spoiler: 

    Για εναν ηλεκτρολογο με ενα βοηθο υπολογίζεις στα 4000€ το μηνα πλεον φπα.
    Το νούμερο ειναι λιγο αυθαίρετο αλλα δεν απέχει απο την πραγματικότητα.
    Πχ. Μαστορας με 1200 το μηνα και 600 ασφαλιστικες εισφορές και βοηθος με 800 το μηνα και 400 εισφορές, σημ. τα νούμερα ειναι τυχαια, δεν γνωρίζω τα πραγματικά.

    Εστω οτι το ετος εχει 270 εργασιμες, απο 7 ωρες την ημέρα (07:00- 14:30 με μιση ωρα διάλειμμα) εχεις γυρω στις 1900 εργατοώρες.
    Οποτε η εργατοώρα σου βγαινει περίπου στα 25€ και για τους δυο.

    Ενα καλο διδυμο μπορει πχ να σκαψει καναλια 20 μετρα την ωρα ή να βαλει 20 μπριζοδιακοπτες απλους με βιδες η 30 τους καλους.
    Ενω ενας μαστορας που βαριέται και μιλαει συνέχεια στο τηλέφωνο και ενας βοηθος που δεν ξερει καθυστερούν πολυ περισσότερο.
    Ειναι πολυ σημαντικό λοιπόν να ξερεις τις δυνατότητες του συνεργείου σου πριν κανεις εκτίμηση της δουλειάς.

    Εκτιμας ενα ετησιο κοστος για το οχημα η τα οχηματα που διαθετεις, και ενα ετησιο κόστος για τη συντήρηση των εργαλείων, και για οποια αλλα εξοδα προκύπτουν και ολα αυτα προστίθενται στο κοστος εργατοώρας.

    Μαζι με το κέρδος του επιχειρηματία καταλήγω αυθαίρετα σε ενα ποσο κοντα στα 40€.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Επιτρέψτε μου να κάνω μία γενική παρέμβαση, αν και δεν είμαι της δουλειάς.
    Πρέπει να γίνει αντιληπτό οτι δεν πουλάτε προϊόντα, όπως κάνουν τα μαγαζιά που υπολογίζουν τα κόστη και προσαρμόζουν τις τιμές ώστε να πετύχουν συγκεκριμένο περιθώριο κέρδους.
    Πουλάτε μία υπηρεσία. Αυτή η υπηρεσία, έχει διαφορετική αξία στον κάθε πελάτη, και αποτελεί προστιθέμενη αξία στη δική του ζωή / επιχείρηση κλπ.
    Πχ μία βιομηχανία, ένα καράβι, ένας επαγγελματικός χώρος που θα του κάνετε μία καλή δουλειά, και θα εξασφαλίσει οτι θα μπορεί να δουλέψει απρόσκοπτα, είναι διατεθειμένος να πληρώσει περισσότερο για να πάρει την καλύτερη τελική υπηρεσία.
    Αν κάποιος προσπαθεί να τη βγάλει φτηνιάρικα, καλύτερα μην του κάνετε τη δουλειά. Αφήστε τον να προσλάβει κάποιον φτηνό&άσχετο, να του πάρει φωτιά ο πίνακας και να του πέφτουν τα ρεύματα όποτε ψιχαλίζει, ώστε να μάθει την αξία της σωστής υπηρεσίας.
    Μην στοχεύετε στους φτηνιάρηδες πελάτες. Βελτιώστε την παρεχόμενη υπηρεσία σας, και στοχεύστε στους καλούς πελάτες. Το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.

    5 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-06-23)

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτρέψτε μου να κάνω μία γενική παρέμβαση, αν και δεν είμαι της δουλειάς.
    Πρέπει να γίνει αντιληπτό οτι δεν πουλάτε προϊόντα, όπως κάνουν τα μαγαζιά που υπολογίζουν τα κόστη και προσαρμόζουν τις τιμές ώστε να πετύχουν συγκεκριμένο περιθώριο κέρδους.
    Πουλάτε μία υπηρεσία. Αυτή η υπηρεσία, έχει διαφορετική αξία στον κάθε πελάτη, και αποτελεί προστιθέμενη αξία στη δική του ζωή / επιχείρηση κλπ.
    Πχ μία βιομηχανία, ένα καράβι, ένας επαγγελματικός χώρος που θα του κάνετε μία καλή δουλειά, και θα εξασφαλίσει οτι θα μπορεί να δουλέψει απρόσκοπτα, είναι διατεθειμένος να πληρώσει περισσότερο για να πάρει την καλύτερη τελική υπηρεσία.
    Αν κάποιος προσπαθεί να τη βγάλει φτηνιάρικα, καλύτερα μην του κάνετε τη δουλειά. Αφήστε τον να προσλάβει κάποιον φτηνό&άσχετο, να του πάρει φωτιά ο πίνακας και να του πέφτουν τα ρεύματα όποτε ψιχαλίζει, ώστε να μάθει την αξία της σωστής υπηρεσίας.
    Μην στοχεύετε στους φτηνιάρηδες πελάτες. Βελτιώστε την παρεχόμενη υπηρεσία σας, και στοχεύστε στους καλούς πελάτες. Το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.
    Δυστυχώς στα πλαίσια της Ελληνικής ηλεκτρολογικής πραγματικότητας, το πρόβλημα δεν είναι ο καλλιτέχνης ηλεκτρολόγος που δεν μπορεί να βρει έναν πελάτη πρόθυμο να δώσει το κατιτίς παραπάνω για την μερακλίδικη δουλειά που θα του κάνει... Το πρόβλημα είναι ο κακομοίρης ο πελάτης, που όσα και να δώσει, όποιος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος και να πάει, γύφτικα θα του τα κάνει... Προκειμένου λοιπόν να δώσω πολλά και να μου τα κάνουν γύφτικα, καλύτερα να δώσω λίγα και να μου τα κάνουν γύφτικα, και ακόμα πιο πολύ καλύτερα να πληρώσω μόνο τα υλικά και τη δουλειά να την κάνω μόνος μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-06-23)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 23:06
  2. γνωμες για microboiler
    By geoal in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 23:21
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 18:43
  4. Software για Ηλεκτρολογικο Μαγαζι
    By gerajohn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 19:55
  5. Γνωμες για Αναπτυξιακο
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 08:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας