Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Πρόβλημα με μπαταρίες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή Πρόβλημα με μπαταρίες

    Καλημέρα σας, γράφω για λογαριασμό φίλου ηλεκτρολόγου που δεν εχει internet.

    Τον φώναξαν να δει ένα σκάφος οτι μένει απο μπαταρία οταν ειναι σταματημένο το σκάφος μετά από 2 μέρες περιπου. Μετρώντας βρήκε μια απώλεια 270ma περίπου η οποία προεχόταν από έναν συναγερμό. Απομονώθηκε ο συναγερμός εγινε ξανά δοκιμή μετα από 3 ημέρες και η μπαταρίες ήταν οκ. Ο τεχνικός ( ο θεός να τον κάνει τεχνικό) του εχει περάσει στο σκάφος με πατέντα απ οτι μου περιέγραψε έναν συναγερμό σπιτιού!! Το ξερω οτι ειναι λάθος αλλα ας το αφήσουμε αυτό.

    Το σκάφος εχει 2 μπαταρίες 12v 80ah παράλληλα αρα συνολικά έχουμε 160ΑΗ.

    Λογο που δεν θυμάμαι πως υπολογίζουμε της ωρες, δικαιολογείτε με 270ma κατανάλωση σε 2 ημέρες να πέσουν οι μπαταρίες? Θεωρητικά τα 160ah μπορούν να δώσουν 160amper για 1 ώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Πρώτα ελέγχει αν φορτίζονται οι μπαταρίες κανονικά είτε απο δυναμό είτε απο φωτοβολταικό πάνελ και να ελεγχθούν οι μπαταρίες με ένα ειδικό όργανο που δείχνει την κατάσταση που βρίσκονται (CCA, εσωτερική αντισταση κλπ) και αν υπάρχει πρόβλημα να αλλαχθούν και οι δύο.
    Στα ζεύγη των μπαταριών πολλές φορές παρατηρείται το φαινόμενο η μία εκ των δύο είτε να εκφορτίζεται περισσότερο είτε να μην φορτίζεται ισοδύναμα με την άλλη με αποτέλεσμα να υπάρχει μια συνεχής διαρροή ρεύματος από την φορτισμένη προς την λιγότερο φορτισμένη η οποία σίγουρα θα έχει και υψηλότερη εσωτερική αντίσταση.
    Δεν νομίζω ότι ενας συναγερμός μπορεί να ρίξει δυο μπαταρίες 160ΑΗ σε 48 ώρες, όπως λες 0,27Α χ 48ώρες = 12,96ΑΗ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konpan : 14-06-23 στις 17:01

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Eχουν ελεγχθεί ολα. Φόρτιση δυναμό, έχουν μπει και καινούργιες μπαταρίες. Αυτό που δεν ρώτησα είναι αν το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν η μετά την τοποθέτηση του συναγερμού. Η μπαταρίες ειναι 2 από 80ah η κάθε μια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    οπως λεει και ο φιλος κωστας, σε 2 μερες ο συναγερμός τρωει 13ah... αρα κατι αλλο γινεται! η δε φορτιζουν σωστα, η υπάρχει και αλλη καταναλωση, η ειναι μουφα 80ah...

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Το έχω δει ξανά αυτό το έργο με συναγερμό και μάλιστα σε αυτοκίνητο που στην τελική φορτίζει καθημερινά και κατά την γνώμη μου και πιο επαρκέστατα..... Μέχρι 13ma κατανάλωση το ανώτερο επιτρεπτό όριο για συνεχόμενη κατανάλωση. Τα 270ma απλά δεν υπάρχουν. Σε συναγερμό σπιτιού που τοποθετήθηκε σε αυτοκίνητο άδειαζε την μπαταρία στις 7 ημέρες αλλά δεν θυμάμαι πόσο ρεύμα τράβαγε, πέρασαν και 25 χρόνια από τότε. Ο νέος συναγερμός που τοποθετήθηκε τράβαγε 7ma και φυσικά δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Ρωτώντας έμαθα ότι η ανεκτή κατανάλωση ρεύματος είναι max τα 13ma.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Μηπως δουλευει η σειρηνα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει ξανά αυτό το έργο με συναγερμό και μάλιστα σε αυτοκίνητο που στην τελική φορτίζει καθημερινά και κατά την γνώμη μου και πιο επαρκέστατα..... Μέχρι 13ma κατανάλωση το ανώτερο επιτρεπτό όριο για συνεχόμενη κατανάλωση. Τα 270ma απλά δεν υπάρχουν. Σε συναγερμό σπιτιού που τοποθετήθηκε σε αυτοκίνητο άδειαζε την μπαταρία στις 7 ημέρες αλλά δεν θυμάμαι πόσο ρεύμα τράβαγε, πέρασαν και 25 χρόνια από τότε. Ο νέος συναγερμός που τοποθετήθηκε τράβαγε 7ma και φυσικά δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Ρωτώντας έμαθα ότι η ανεκτή κατανάλωση ρεύματος είναι max τα 13ma.
    Σε 7 μέρες (ακινησίας να υποθέσω) 168 ώρες χ 0,27Α (αν βάλουμε το ίδιο ρεύμα) = 45,36ΑΗ. Ε είναι φυσικό να την ξεκάνει την μπαταρία, άλλωστε πόσα ΑΗ να ήταν, και 70 να ήταν την τελείωνε, αλλα 160ΑΗ σε 48 ώρες με αυτό το ρεύμα είναι αδύνατον. Αν όλα αλλάχθηκαν και όλα ελεγχθηκαν όπως λέει ό φίλος, κάπου αλλού φεύγει ρεύμα και δεν το εντοπίζουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον konpan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-06-23)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Εχουν μπει οι κατάλληλες αντιστασεις στις παγιδες; Μηπως απο εκει ειναι η διαφορά στην κατανάλωση;

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Δεν γνωριζω λεπτομέρειες για την εγκατάσταση. Αυτο που μου πάει το μυαλό ειναι ίσως να υπάρχει κάπου αλλού απώλεια που να μην ειναι μόνιμη και ετσι δεν μπορεί να μετρηθεί? τι να πω. Πάντως μου τόνισε που τον ρώτησα ότι χωρείς τον συναγερμό σε 3 μέρες δεν αδειάζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-18, 20:51
  2. μπαταρίες CD-ni
    By gcostas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 13:18
  3. Ni-MH μπαταρίες
    By NVG in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 21:14
  4. Μπαταρίες
    By imegatos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 15:35
  5. Ισχύς σε μπαταρίες (?)
    By Kirchhoff in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-08, 01:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας