Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ FM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εν λογο analyzer έκανε κανένα 400αρι πριν 6-7χρόνια. Αξίζει όμως η αγορά του. Τάσο απ'ότι φαίνεται είσαι καλά τώρα σε γενικές γραμμές.
    Ειχα παρει το πρωτο μοντελο το PIRA75 FM Analyzer Module - Fixed LCD την εποχη που το σκοτωναν γιατι ειχαν βγαλει αλλο..
    85 ευρω συνολο με τα μεταφορικα(πριν 12 χρονια αυτο )
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg Pira.jpg (123,0 KB, 39 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 14-06-23 στις 21:04
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    H αυξημένη ένταση καταστρέφει την δυναμική περιοχή της μουσικής, κουράζει τον ακροατή ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ, τον εκνευρίζει και ενοχλεί τα διπλανά κανάλια.

    Και όμως, αυτό συνεχίζεται χρόνια τώρα. Δεν καταλαβαίνουν οι Ρ/Σ ότι δεν είναι προς όφελός τους τελικά αφού γίνεται χάβρα?

    Κανένας σεβασμός στον ακροατή και την ποιότητα της μουσικής... Ευτυχώς υπάρχουν και τα κανάλια της ΕΡΤ και ακούμε λίγη ποιότητα στα FM ή έστω στο διαδίκτυο.

    Η ύπαρξη του κομπρέσσορα είναι για να προλάβει κάποια στιγμή μια τυχαία υπερδιαμόρφωση και όχι να έχουμε τέρμα ένταση και ο κομπρέσσορας να ισοπεδώνει τον ήχο.

    Τα είπα και ησύχασα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (14-06-23)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Περισσοτερο απ'ολα προσωπικα με ενοχλει οτι δεν υπαρχει καθολου δυναμικη περιοχη..
    Ενα ισιωμα ολα..

    2 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εμένα πάλι με ενοχλεί που όλοι παίζουν ότι να ναι αλλά και οι ακροατές, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, που έχουν μάθει να ακούν μια μόνιμη παραμόρφωση χωρίς να το καταλαβαίνουν ή να δίνουν σημασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Λοιπόν...
    Η ΕΕΤΤ απλά ξεκίνησε να κάνει αυτό που ΟΦΕΙΛΕ να κανει εδώ και δεκαετίες! Να ΕΠΤΗΡΕΙ ΚΑΙ τους "νόμιμους" Ρ/Σ για να μην υπερβαίνουν τα ΔΙΕΘΝΗ ΟΡΙΑ του Δf σε διαμόρφωση BCB FM ! Και αυτό έγινε γιατι κάποιοι εν Αθηναις ειχαν ξεφύγει σε επίπεδα που τους μετρούσαμε σε +/-180KHz στο 98% του χρόνου, κυριολεκτικά "ξεσκίζοντας" τους διπλανούς τους στο αμεσως έταιρό τους διαύλο +/-300KHz από αυτούς! Ε, και όταν επί 2 έτη το λες, το δείχνεις με μετρήσεις από S.A κλπ, στους υπεύθυνους και αυτοί αδιαφορούν διαρκώς, πάει ο σταθμάρχης επίσημα στην ΕΕΤΤ και ξεσηκώνει το σύμπαν! Και ξαφνικά μετά μετράν εβδομαδιαία και στέλνουν "ραβασάκια" ασύστολα παντού!

    Οπότε ναι, αν έπαιζες με το modulation meter του PTX30LCD σου να ειναι στον "Θεό" και κολλημένο πάνω και από την οθόνη σου, ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι μόνον τα παιδιά στην ΕΕΤΤ δεν σου φταίνε! ΕΠίσης το τι κανουν "άλλοι" δεν δικαιολογεί το να ξεφεύγεις εσύ! Ασε τους αλλους και φτιαξε εσυ εσενα σωστα! Αν καποιος αλλος παρει ενα αυτοκίνητο και πατάει όποιον πεζο βλέπει δεν δικαιολογεί και εσένα αν κανεις το ίδιο!
    Τωρα... ενας αναλυτής φάσματος θα κανει δουλειά...
    αν και το ίδιο το RVR εχει αρκετα αξιοπρεπες όργανο μετρησης που εσυ το ξεσχιζες όπως αναγνώρισες τελικά! Ακόμα και αυτό να ακολουθησεις να ΜΗΝ "χτυπάει" πάνω από 75 (100%) όλα θα ειναι πλέον καλά!


    ΥΓ... ΔΙΑΒΑΣΕ το εγχειρίδιο του PTX30LCD σου! Το εβαλες στο 75 τωρα... αλλά είσαι λες χαμηλότερος από όλους...
    Ε, ναι... αφού ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ τιποτα τελικά! Την μια έχεις ξεφύγει πάνω από 130 % - ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ - και μετα το κατεβάζεις στο 75 % --- ΞΑΝΑΛΕΩ... ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ.... ΕΚΑΤΟ.... % .... ΕΚΑΤΟ .... 75 % ... ΕΒΔΟΜΗΝΤΑΠΕΝΤΕ ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ....
    ........................... !!!!!!!! με το 100% να σημαίνει +/-75KHz Δf !!!

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 15-06-23 στις 02:34
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    όλοι μεγάλοι Ρ/Σ δεν έχουν απλώς ένα κομπρέσορα, έχουν audio possessor για την επεξεργασία του ήχου.

    Σχετικά με την διαμόρφωση των κρατικών ραδιοφώνων, η δικές μου μετρήσεις (χωρίς πιστοποίηση) άλλα λένε, ειδικά το 3ο το έχω δει και στο 140%.
    Και δεν έχω την πληροφορία αν και στα κρατικά πήγε η ίδια επιστολή. Αν το ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.

    Η ΕΕΤΤ μόνο τους "νόμιμους" τρέχει, γι΄ αυτούς που έχει κάποια στοιχεία επικοινωνίας τέλος πάντων.
    Για τους άλλους, αυτό που ξέρω, είναι ότι η όσες φορές επιχειρήθηκε ο έλεγχος στον Υμηττό, εκείνη την ημέρα (τυχαία) όλη μπάντα των FM ήταν πεντακάθαρη.
    Άλλο ένα που ξέρω και μπορώ να πω, είναι ότι όταν πήγαν τα συνεργεία της ΔΕΗ να αποκαταστήσουν της βλάβες από την φωτιά το καλοκαίρι του 2020, το τι υπόγειες επισυνδέσεις πριν τους μετρητές βρήκαν δεν λέγετε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-06-23)

  9. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια είναι ότι αυτή η επιστολή πήγε σε όλους τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, ακόμη και σε αυτούς που δεν είχαν θέμα.
    οι περισσότεροι εδώ στην Αττική, χαμήλωσαν διαμόρφωση.


    και μια τεχνική ερώτηση.
    κομπρέσορας υπάρχει πριν το exciter?
    Υπάρχει audio prossesor πριν φύγει το σήμα από το στούντιο για το pc του βουνού


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν...
    Η ΕΕΤΤ απλά ξεκίνησε να κάνει αυτό που ΟΦΕΙΛΕ να κανει εδώ και δεκαετίες! Να ΕΠΤΗΡΕΙ ΚΑΙ τους "νόμιμους" Ρ/Σ για να μην υπερβαίνουν τα ΔΙΕΘΝΗ ΟΡΙΑ του Δf σε διαμόρφωση BCB FM ! Και αυτό έγινε γιατι κάποιοι εν Αθηναις ειχαν ξεφύγει σε επίπεδα που τους μετρούσαμε σε +/-180KHz στο 98% του χρόνου, κυριολεκτικά "ξεσκίζοντας" τους διπλανούς τους στο αμεσως έταιρό τους διαύλο +/-300KHz από αυτούς! Ε, και όταν επί 2 έτη το λες, το δείχνεις με μετρήσεις από S.A κλπ, στους υπεύθυνους και αυτοί αδιαφορούν διαρκώς, πάει ο σταθμάρχης επίσημα στην ΕΕΤΤ και ξεσηκώνει το σύμπαν! Και ξαφνικά μετά μετράν εβδομαδιαία και στέλνουν "ραβασάκια" ασύστολα παντού!


    Οπότε ναι, αν έπαιζες με το modulation meter του PTX30LCD σου να ειναι στον "Θεό" και κολλημένο πάνω και από την οθόνη σου, ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι μόνον τα παιδιά στην ΕΕΤΤ δεν σου φταίνε! ΕΠίσης το τι κανουν "άλλοι" δεν δικαιολογεί το να ξεφεύγεις εσύ! Ασε τους αλλους και φτιαξε εσυ εσενα σωστα! Αν καποιος αλλος παρει ενα αυτοκίνητο και πατάει όποιον πεζο βλέπει δεν δικαιολογεί και εσένα αν κανεις το ίδιο!
    Τωρα... ενας αναλυτής φάσματος θα κανει δουλειά...
    αν και το ίδιο το RVR εχει αρκετα αξιοπρεπες όργανο μετρησης που εσυ το ξεσχιζες όπως αναγνώρισες τελικά! Ακόμα και αυτό να ακολουθησεις να ΜΗΝ "χτυπάει" πάνω από 75 (100%) όλα θα ειναι πλέον καλά!




    ΥΓ... ΔΙΑΒΑΣΕ το εγχειρίδιο του PTX30LCD σου! Το εβαλες στο 75 τωρα... αλλά είσαι λες χαμηλότερος από όλους...
    Ε, ναι... αφού ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ τιποτα τελικά! Την μια έχεις ξεφύγει πάνω από 130 % - ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ - και μετα το κατεβάζεις στο 75 % --- ΞΑΝΑΛΕΩ... ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ.... ΕΚΑΤΟ.... % .... ΕΚΑΤΟ .... 75 % ... ΕΒΔΟΜΗΝΤΑΠΕΝΤΕ ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ....
    ........................... !!!!!!!! με το 100% να σημαίνει +/-75KHz Δf !!!
    Δεν το συζητώ, καλά έκαναν, εμείς κοιτάζουμε να ήμαστε καθόλα νόμιμοι! Επίσης πότε δεν είπα ότι φταίνε τα παιδιά στην ΕΕΤΤ, κοίταξα να λύσω το θέμα πως να συμμορφωθούμε στην σύσταση τους. Επίσης εδω να πω οτι είμαι ηχολήπτης και οχι τεχνικός κεραιοσυστημάτων, δυστυχώς στην περιοχή ο ένας που υπήρχε έχει βγει στην σύνταξη και ότι μας πει από το τηλέφωνο. Εννωείτε επίσης οτι θέλω να φτιάξω εμένα σωστά, δεν έγινε κάτι επίτηδες, ανέβασε το αφεντικό κάποια στιγμή γιατί θα έχανε πελάτη γιατί παίζαμε πιο σιγά από τους άλλους. Αν το ήξερα εννοείτε δεν θα το άφηνα, δεν έγινε κάτι επίτηδες! Εννοείτε δεν δικαιολογεί να κάνουμε κάτι παράνομα επειδή το κάνει κάποιος άλλος, απλά δέν ξέραμε, και μόλις μάθαμε αμέσως τρέξαμε!
    Ψάχνουμε άνθρωπο μάλλον από Θεσσαλονίκη για να μας γράψει και επιστολή οτι έχει μετρήσει κλπ κλπ να στείλουμε στην ΕΕΤΤ. Επίσης δεν είχα σκοπό να "ξεσκίσω" τίποτα, δεν έγινε τίποτα επιτηδευμένα!
    Όσο προχωρώ να απαντώ τόσο πιο νευριασμένα γράφεις και δεν ξέρω γιατί

    Συμφωνώ έπρεπε να ψάξω το μανιουαλ οπου το κατέβασα σήμερα, και δεν γράφει πουθενα οτι το 100% είναι το 75ΚΗz, μπορείς να μου πεις πού ακριβώς το λέει;

    Επίσης δεν έκανα τίποτα κουτουρού, ο συνταξιούχος μου φώναζε στο τηλ "καλά αφού λέει η επιστολή ότι ήσασταν +130 και βλέπεις στην οθόνη 130% θα το κατεβάσεις να μην φτάνει τα 70%" Ούτε εμένα μου φάνηκε λογικό, αλλά μου λέει θα μου μάθεις τόσα χρόνια την δουλειά μου; Ε, και το κατέβασα να μην περνάει το 75% το peak, και στο αμάξι σήμερα στην ίδια ένταση με τους άλλους δεν ακουγόμαστε καθόλου! κλαίω...
    Αυτή την στιγμή άλλοι vs εμείς (ενδεικτική ηχογράφηση στη ίδια ένταση του δέκτη)
    150623REC.jpg


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλοι μεγάλοι Ρ/Σ δεν έχουν απλώς ένα κομπρέσορα, έχουν audio possessor για την επεξεργασία του ήχου.


    Σχετικά με την διαμόρφωση των κρατικών ραδιοφώνων, η δικές μου μετρήσεις (χωρίς πιστοποίηση) άλλα λένε, ειδικά το 3ο το έχω δει και στο 140%.
    Και δεν έχω την πληροφορία αν και στα κρατικά πήγε η ίδια επιστολή. Αν το ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.


    Η ΕΕΤΤ μόνο τους "νόμιμους" τρέχει, γι΄ αυτούς που έχει κάποια στοιχεία επικοινωνίας τέλος πάντων.
    Για τους άλλους, αυτό που ξέρω, είναι ότι η όσες φορές επιχειρήθηκε ο έλεγχος στον Υμηττό, εκείνη την ημέρα (τυχαία) όλη μπάντα των FM ήταν πεντακάθαρη.
    Άλλο ένα που ξέρω και μπορώ να πω, είναι ότι όταν πήγαν τα συνεργεία της ΔΕΗ να αποκαταστήσουν της βλάβες από την φωτιά το καλοκαίρι του 2020, το τι υπόγειες επισυνδέσεις πριν τους μετρητές βρήκαν δεν λέγετε.
    Σωστά, εμείς ήμαστε νόμιμοι, αρα σε κάποιους του νομού που παίζουν τσίτα παίζει να μην πήγε χαρτί γιατί δεν έχουν άδεια;


    Επίσης σόρρυ αν αναστάτωσα κάποιον, μια βοήθεια ζήτησα μόνο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasozz : 15-06-23 στις 12:24

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Τάσο εφόσον έχετε επεξεργαστή ήχου και γνωρίζετε πως να τον ρυθμισετε, είναι κοινό μυστικό πως μπορεί να διαμορφώνεις στο +-75 και να έχεις ακουστικοτητα σχεδόν εφάμιλλη αυτών που παίζουν στη τσίτα. Το μυστικό βρίσκεται στις ρυθμίσεις του agc και στο loudness ώστε να αυξηθεί η ακουστικοτητα, κοινώς τα dbr.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    SRF το τρόμαξες το παιδί.

    Α ρε επαρχεία, one man show, αλλά μην νομίζεις και εδώ δεν πάμε πίσω.
    Αν ο επεξεργαστής είναι κάποιος τύπου broadcast, μην τον πειράζεις αν δεν τον ξέρεις, δεν έχει μόνο AGC, Attack And Release Time.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλειο φαίνεται το μηχανηματάκι θα το ψάξω, πόσο κάνει περίπου; αλλά τώρα επειδή θέλουμε κάποιον να μετρήσει και να γράψει και έκθεση για να αποσταλεί στην ΕΕΤΤ πρέπει να βρω κάποιον από Θεσσαλονίκη.

    Ουσιαστικά πήγα τώρα στο PLL (της RVR) και η μουσική έπαιζε στο 130% peak
    Συνημμένο Αρχείο 87189

    Και χαμήλωσα τον υπολογιστή που στέλνει το σήμα αλλά και το audio level στο PLL στο -5 ώστε να φτάνει το peak στο 75% μπλε γραμμή στην εικόνα, δεν έβγαλα after φώτο:
    Συνημμένο Αρχείο 87190

    Βέβαια το αποτέλεσμα είναι να παίζουμε πιο χαμηλά από όλους πλέον (που από ότι έμαθα έχει πάει σε πολλούς το χαρτί)
    https://pira.cz/shop/

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συχνοτητα αναφορας
    By johnnkast in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-18, 11:01
  2. pwm σε τι συχνοτητα;
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 13:26
  3. συχνοτητα crystal
    By αντωνης147 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 13:25
  4. 555 σε συχνοτητα 1 Hz
    By kostas91 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 22:05
  5. συχνοτητα transistor
    By hlektrologos000 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-06, 23:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας