Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Δέκτης RF σε μορφή ολοκληρωμένου (MICRF011YN)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή Δέκτης RF σε μορφή ολοκληρωμένου (MICRF011YN)

    Γεια σας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς στην RF (εδώ παντελώς άσχετος), κάποια πράγματα για αυτό το ολοκληρωμένο:

    https://pdf1.alldatasheet.com/datash.../MICRF011.html

    και συγκεκριμένα κατά πόσον θα μπορούσε να δουλεύει χωρίς προβλήματα σε ένα ηλεκτρομαγνητικά βεβαρημένο περιβάλλον με κινητά GSM, ασύρματα DECT, Wi-Fi, και ένα σωρό άλλες ασύρματες συσκευές χωρίς κάποιο φίλτρο ανάμεσα σ' αυτό και στην κεραία, ή και γενικότερα.

    Έχει εμπειρία κανείς;

    Στην τελευταία σελίδα του datasheet δείχνει ένα (προαιρετικό, λέει...) φίλτρο εκεί... Πόσο άσχημα μπορεί να είναι τα πράγματα χωρίς φίλτρο; Από την άλλη, μήπως θα ήταν καλύτερο αντί για LC να μπει εκεί κάτι σαν αυτό:

    https://gr.mouser.com/datasheet/2/3/ASR433T-20465.pdf

    ή σαν αυτό:

    https://gr.mouser.com/datasheet/2/28...01-1317717.pdf

    Κάνουν αυτά για αυτή τη δουλειά, ή λέω βλακείες;

    Α, ξέχασα να πω ότι η συχνότητα ενδιαφέροντος είναι κατά πρώτον τα 433.92MHz και κατά δεύτερον τα 315MHz, το ολοκληρωμένο αυτό θα οδηγεί έναν αποκωδικοποιητή HT12D.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Και τα δυο είναι resonator για χρήση σε ταλαντωτές στην αυταΌ* συχνότητα. Δυνητικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν φίλτρο αλλά δεν θα το συνιστούσα.

    Από την άλλη, γιατί θέλεις να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις κάτι που αν δεν το γνωρίζεις καλά θα είναι δύσκολο?

    Αν δεν θέλεις παραγωγή στείλε μου PM. Και να θέλεις πάλι θα σε βολέψω.

    Πάντως στο θέμα, ναι κάνει διαφορά το φίλτρο και δουλεύει πολύ καλύτερα ο ενισχυτής RF αντί να μπουκώνει με διάφορα σήματα. Ακόμη και να μην είναι ακριβώς στην συχνότητα λειτουργίας το παράσιτο σήμα, αν είναι ισχυρό θα μειώσει το AGC του δέκτη και έτσι το οφέλιμο δεν θα το ακούει καλά ή και καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 16-06-23 στις 21:10

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δυο είναι resonator για χρήση σε ταλαντωτές στην αυταΌ* συχνότητα. Δυνητικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν φίλτρο αλλά δεν θα το συνιστούσα.
    Θα μπορούσες να μου πεις γιατί; Δεν θα είχε καλύτερη συμπεριφορά από ένα LC φίλτρο; Τί μου διαφεύγει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη, γιατί θέλεις να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις κάτι που αν δεν το γνωρίζεις καλά θα είναι δύσκολο?
    Επειδή το RF κομμάτι (με το οποίο δεν τό 'χω) χρησιμοποιώτας αυτό το ολοκληρωμένο φαίνεται να είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θέλεις παραγωγή στείλε μου PM. Και να θέλεις πάλι θα σε βολέψω.
    Στ' αλήθεια σ' ευχαριστώ αλλά γενικά προτιμάω να βασίζομαι σε ίδιες δυνάμεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο θέμα, ναι κάνει διαφορά το φίλτρο και δουλεύει πολύ καλύτερα ο ενισχυτής RF αντί να μπουκώνει με διάφορα σήματα. Ακόμη και να μην είναι ακριβώς στην συχνότητα λειτουργίας το παράσιτο σήμα, αν είναι ισχυρό θα μειώσει το AGC του δέκτη και έτσι το οφέλιμο δεν θα το ακούει καλά ή και καθόλου.
    Κι εμένα μου φάνηκε λογικό να συμβαίνει αυτό... Το datasheet είναι σχετικά παλιό - προτού ξεφύγει τελείως η κατάσταση με τα πάσης φύσεως ασύρματα κολοκύθια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    ΦΙΛΜΑΝ

    Δες κατι νεώτερο... αν δεν ειναι κρισημο να πας με THT και αυό μαλιστα... ή έστω "κλεψε" ιδέες "βελτιωμένης" σχεδιασης τους!
    300MHz to 150MHz ASK/OOK Receiver with Auto-Poll and RSSI (microchip.com)

    MICRF220 | Microchip Technology

    Σε κάθε περίπτωση γενικά αυτά πάνε "καλά" ακόμα και χωρίς υπερβολές φιλτρων κλπ... αν και η χρήση ενός απλού LC παραλληλου συντονισμού στην είσοδο τα "βοηθάει" ολίγον να απορρίπτουν και υπερβολικά ακραία σηματα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    SRF, τα έχω υπόψη μου αυτά που λες, αλλά εκτός από το "βεβαρημένο" RF κύκλωμα έχουν και δυνατότητες που δεν μου χρειάζονται (Shutdown, RSSI out), έχω υπόψη μου και άλλα παρόμοια SMD και μάλιστα 8πινα όπως π.χ. το MICRF022 ή τα PT4306 / PT4307 με το (για μένα δελεαστικό) χαρακτηριστικό τού να μην έχουν σχεδόν καθόλου εξαρτήματα στο RF κομμάτι

    Το MICRF011ΥΝ έχει και το επιπρόσθετο ότι βγαίνει σε DIP (ξέρεις πόσο μου αρέσουν κάτι τέτοια)

    Για το SAW τί έχεις να πεις; Θα βοήθαγε να μπει μεταξύ κεραίας και ολοκληρωμένου ή είναι καλύτερο το LC; Ακόμα χειρότερα, μήπως το SAW απλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά;

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Για το resonator θέλεις να έχει όσο το δυνατόν στενότερη ζώνη διέλευσης. Ει δυνατόν μερικά Hz. Πρακτικά αδύνατο να γίνει κατασκευαστικά τόσο μικρή ζώνη αλλά γενικά είναι πολύ "στενά".

    Το φίλτρο από την άλλη θέλεις να έχει ένα (περιορισμένο) εύρος διέλευσης, π.χ. 1-2 MHz.

    Υποθέτω ότι ο πομπός που θα χρησιμοποιήσεις ΔΕΝ θα είναι ρυθμιζόμενος ταλαντωτής με τρίμερ, ε? Αν ο δέκτης είναι σαν το MICRF022 ή άλλα παρόμοια, θα πρέπει ο πομπός σου να είναι κέντρο στη συχνότητα του δέκτη. Άρα και ο πομπός με SAW Resontator.

    Αρχικά οι δέκτες μας ήταν με 2 τρανζίστορ και λειτουργία υπερανάδρασης συντονισμένα στους 433.92 αλλά με μεγάλο εύρος λειτουργίας. Έτσι και οι πομποί ήταν απλούστατοι ταλαντωτές με τρίμερ για ρύθμιση περίπου 433.92. Πολύ περίπου αφού ανάλογα πως έπιανες το κουτάκι του τηλεχειριστηρίου η συχνότητα τσουλούσε πάνω κάτω. Με τα SAW λύθηκε το πρόβλημα της ολίσθησης συχνότητας μια και καλή. Μετά ήρθαν και τα ολοκληρωμένα λήψης που απλούστευσαν τη σχεδίαση του δέκτη κάθετα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (19-06-23)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ο πομπός ή θα είναι με SAW (υπάρχουν ήδη), ή αν χρειαστεί καινούριος σκέφτομαι να είναι πάλι με κάποιο ολοκληρωμένο σαν του δέκτη στο στυλ, π.χ. το MICRF113 που βασίζεται σε κρύσταλλο (άρα όχι τρίμμερ, κ.τ.λ.).

    Οπότε λες ότι αν έμπαινε SAW ως φίλτρο στο δέκτη, τότε η ζώνη λήψης θα ήταν τόσο στενή ώστε θα υπήρχε πιθανότητα λόγω της απόκλισης της πραγματικής συχνότητας των δυο φίλτρων (πομπού και δέκτη) να μην υπάρχει επικοινωνία. Νομίζω ότι κατάλαβα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    SRF, τα έχω υπόψη μου αυτά που λες, αλλά εκτός από το "βεβαρημένο" RF κύκλωμα έχουν και δυνατότητες που δεν μου χρειάζονται (Shutdown, RSSI out), έχω υπόψη μου και άλλα παρόμοια SMD και μάλιστα 8πινα όπως π.χ. το MICRF022 ή τα PT4306 / PT4307 με το (για μένα δελεαστικό) χαρακτηριστικό τού να μην έχουν σχεδόν καθόλου εξαρτήματα στο RF κομμάτι

    Το MICRF011ΥΝ έχει και το επιπρόσθετο ότι βγαίνει σε DIP (ξέρεις πόσο μου αρέσουν κάτι τέτοια)

    Για το SAW τί έχεις να πεις; Θα βοήθαγε να μπει μεταξύ κεραίας και ολοκληρωμένου ή είναι καλύτερο το LC; Ακόμα χειρότερα, μήπως το SAW απλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά;
    ξεχνα τα SAW ! Ενα απλό καλοσχεδιασμένο LC και όχι με ιδιαίτερα ψηλό Q ! μην παραβλέπεις ότι θέλεις να "διαβάζεις" ένα εύρος στην είσοδό σου που εκπέμπεται από κάτι που 99% πιστέυω δεν θα είναι ούτε "καρφί" και σταθερό συχνοτικά στο φερον του... ούτε και με "διαμόρφωση" με ρητά όρια !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Το "ξέχνα τα SAW !" του Γιώργου αφορά στο φίλτρο εισόδου του δέκτη. Δεν θα διαφωνήσω, το αντίθετο. Θα έχει και λιγότερες απώλειες (αν το πετύχεις!).

    Για την απάντησή σου, όχι. Δεν το κατάλαβες.

    Αν έχεις πομπό χωρίς SAW ή με κάποιο τρόπο να ελέγχεις την ακριβή συχνότητά του, τότε οι δέκτες σαν αυτόν που θέλεις να φτιάξεις δεν θα ακούν. Ο πομπός σου ΠΡΕΠΕΙ να έχει SAW resonator ή να είναι PLL.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μα είπα (στο #7) ότι ο πομπός ή θα έχει SAW, ή θα έχει ολοκληρωμένο εκπομπής που δουλεύει με κρύσταλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SV NEA σε ψηφιακή μορφή
    By nikknikk4 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 01:38
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 00:42
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 09:30
  4. Μορφή αυτόματων ασφαλειών
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-10, 10:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-09, 01:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας