Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Συμβουλή για στήριγμα backlight λεντοταινίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Συμβουλή για στήριγμα backlight λεντοταινίας

    Πρόσφατα σε μια tv 32" F&U, βρήκα να υπάρχει πρόβλημα με την μία λεντοταινία από τις δύο που είχε. Μου ήρθαν δύο από αυτές από την Κίνα αρκετά γρήγορα, αλλά από πίσω δεν υπάρχει έτοιμη ταινία διπλής όψεως για να κολληθεί στο σασί. Θέλω να ρωτήσω τι υλικό πρέπει να χρησιμοποιήσω. Αν βάλω απλή ταινία διπλής όψεως φοβάμαι μήπως με το καιρό και με τη ζέστη που αναπτύσσουν τα led ξεκολλήσει. Επίσης σκέπτομαι αντί για αυτοκόλλητη ταινία, μήπως είναι καλύτερα να μπει μια δυνατή κόλα, όπως είναι αυτή στη φώτο.

    Κάτι περίεργο που συνάντησα στην τηλεόραση αυτή, ήταν τα δύο καλώδια του backlight με την σύνδεση στο τροφοδοτικό. Άγνωστο γιατί, το κόκκινο να είναι για το - και το μαύρο για το +. Φυσικά και από τις δύο πλευρές υπήρχαν βύσματα που δεν μπορούσαν να μπουν διαφορετικά.

    Περιμένω προτάσεις.

    Edit: Τελικά δεν κατάφερα να ανεβάσω τις δύο φώτο που ήθελα. Η κόλλα αναφέρει SICO MET 40 και είναι κυανοακρυλλική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και θερμοαγώγιμη κόλλα (όχι αλοιφή)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι περίεργο που συνάντησα στην τηλεόραση αυτή, ήταν τα δύο καλώδια του backlight με την σύνδεση στο τροφοδοτικό. Άγνωστο γιατί, το κόκκινο να είναι για το - και το μαύρο για το +. Φυσικά και από τις δύο πλευρές υπήρχαν βύσματα που δεν μπορούσαν να μπουν διαφορετικά.
    Tο εχω συναντησει και εγω και απορουσα γιατι αναβε (για λιγο φυσικα) με το τροφοδοτικο της τηλεορασης αλλα καθολου με το led tester..
    Ηταν αναποδα τα χρωματα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Ανάποδα καλώδια!Ένας ακόμη καλός λόγος να αποφύγω την συγκεκριμένη οικονομική μάρκα. Γνώριζα ήδη τα προβλήματα που παρουσιάζουν μετά από 2 3 χρόνια χρήσης με φωτισμό και πλακέτες και απλά παραδίδουν πνεύμα.
    Υπάρχουν και διπλής όψης υψηλής θερμοκρασίας αλλά φτάνει πάνω από 50 60 βαθμούς μέσα στο κουτί? Δεν νομίζω
    Θα πρότεινα αυτή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος επισκευής
    3M VHB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 23-06-23 στις 14:22

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά βρήκα να έχω μια μαύρη πολύ λεπτή αυτοκόλλητη ταινία της 3M που την έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε μικρές ψύκτρες. Έβαλα από αυτή πίσω από κάθε led (11 η κάθε σειρά) και ελπίζω να κρατήσει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά αν και για πρώτη φορά το αποτόλμησα να ασχοληθώ με επισκευή backlight, ο ασθενής επέζησε της επέμβασης...

    Έχω μια απορία. Πως μπορεί να γίνει η ίδια επέμβαση σε τηλεοράσεις που είναι μεγαλύτερες των 32". Λογικά εκτός από μεγάλο και πλατύ πάγκο, θέλει και περισσότερα χέρια για να την κουμαντάρεις κατά την διαίρεση του panel από τα backlight leds.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα σε μια tv 32" F&U, βρήκα να υπάρχει πρόβλημα με την μία λεντοταινία από τις δύο που είχε. Μου ήρθαν δύο από αυτές από την Κίνα αρκετά γρήγορα, αλλά από πίσω δεν υπάρχει έτοιμη ταινία διπλής όψεως για να κολληθεί στο σασί. Θέλω να ρωτήσω τι υλικό πρέπει να χρησιμοποιήσω. Αν βάλω απλή ταινία διπλής όψεως φοβάμαι μήπως με το καιρό και με τη ζέστη που αναπτύσσουν τα led ξεκολλήσει. Επίσης σκέπτομαι αντί για αυτοκόλλητη ταινία, μήπως είναι καλύτερα να μπει μια δυνατή κόλα, όπως είναι αυτή στη φώτο.

    Κάτι περίεργο που συνάντησα στην τηλεόραση αυτή, ήταν τα δύο καλώδια του backlight με την σύνδεση στο τροφοδοτικό. Άγνωστο γιατί, το κόκκινο να είναι για το - και το μαύρο για το +. Φυσικά και από τις δύο πλευρές υπήρχαν βύσματα που δεν μπορούσαν να μπουν διαφορετικά.

    Περιμένω προτάσεις.

    Edit: Τελικά δεν κατάφερα να ανεβάσω τις δύο φώτο που ήθελα. Η κόλλα αναφέρει SICO MET 40 και είναι κυανοακρυλλική.
    Αλέξανδρε καλησπέρα.
    Σε όλες τις vestel ( τουρκικές) τα καλώδια των λεντ είναι ανάποδα και όχι μόνο σε fu.
    F'u - turbox- telefunken- hitachi- panasonic και ότι άλλο έχει σασί vestel τα καλώδια είναι ανάποδα.
    Τις λεντομπαρες μπορείς να τις κολλήσεις με κάποια καλή ταινία διπλής όψης.
    Πολυ σπάνιο πάντως να μην έχουν ταινία απο κατασκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά αν και για πρώτη φορά το αποτόλμησα να ασχοληθώ με επισκευή backlight, ο ασθενής επέζησε της επέμβασης...

    Έχω μια απορία. Πως μπορεί να γίνει η ίδια επέμβαση σε τηλεοράσεις που είναι μεγαλύτερες των 32". Λογικά εκτός από μεγάλο και πλατύ πάγκο, θέλει και περισσότερα χέρια για να την κουμαντάρεις κατά την διαίρεση του panel από τα backlight leds.
    Η διαδικασία αυτής με τα λεντ ακόμα και σε 55 άρα γίνεται με έναν.
    Απλά θέλει εμπειρία να μη σπάσεις το φιλμ και να μη κόψεις κανένα cof( cof είναι οι ταινίες που πάνε στα driver.)
    Τώρα για πάνω απο 55 άρα καλό είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο εξίσου έμπειρο γιατί αν δε ξέρει ο άλλος πως να πιάσει το φιλμ είναι ποιο εύκολο να σπάσει όταν το κρατάνε δύο και σε μπορούν να συντονίσουν τα χέρια τους παρά όταν το πιάσεις μόνος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβουλή για καταγραφικό και κάμερες
    By diskjohn in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 10:51
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 00:31
  3. Συμβουλή για αγορά κεραίας
    By aquael in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 09:27
  4. Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 10:53
  5. Συμβουλή για κεραία CB.
    By kx5 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 22:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας