Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: QR

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή QR

    Στη σταση του λεοφωρειου,η εταιρεια εχει βαλει μια πινακιδα με QR.
    Σκανορεις το qr και σου ενφανιζει σε ποση ωρα,θα ειναι το λεοφωρειο στη σταση που εισαι.
    Αποτι ειδα,δεν εχει καποια κεραια,καλωδιο που να δινει σημα.πως το βρησκει;απο το κινητο μου;διαβαζει το κινητο μου το qr,βρησκει την εταιρεια,και παιρνρι τις πληροφωριες ,και μου τις στελνει;
    Καπως ετσι λειτουργει;
    Υπαρχει καποια σελιδα που εξηγει;
    Η,καπιος που μπορει να μου εξηγησει,οχι με πολλες λεπτομεριες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Το qr είναι ένα απλό λινκ αντί να γράψεις όλο το κατεβατο τα γράμματα από το λινκ διαβάζεις το qr και ανοίγει το λινκ απευθείας.
    Προσοχή μην σκαναρεις qr code από όπου ναναι είναι επικίνδυνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Οκ.ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη σταση του λεοφωρειου,η εταιρεια εχει βαλει μια πινακιδα με QR.
    Σκανορεις το qr και σου ενφανιζει σε ποση ωρα,θα ειναι το λεοφωρειο στη σταση που εισαι.
    Αποτι ειδα,δεν εχει καποια κεραια,καλωδιο που να δινει σημα.πως το βρησκει;απο το κινητο μου;διαβαζει το κινητο μου το qr,βρησκει την εταιρεια,και παιρνρι τις πληροφωριες ,και μου τις στελνει;
    Καπως ετσι λειτουργει;
    Υπαρχει καποια σελιδα που εξηγει;
    Η,καπιος που μπορει να μου εξηγησει,οχι με πολλες λεπτομεριες;
    Δεν γνωριζω πως το κάνει παρκάτω περιγράφω πως πιστεύω πως το κάνει.

    Σε στέλνει σε μια σελίδα του ΟΑΣΘ και παράλληλα στο λινκ υπάρχει ο κωδικός της στάσης. Με βάση την στάση την ώρα και την τηλεμετρία (που ξέρει που βρίσκονται τα οχήματα) μαζι με κάπιους υπολογισμούς, υπολογίζει σε πόση ώρα θα φτάσει το λεωφορείο. Υποθέτω ότι αν περνάνε περισσότερες γραμμές θα φέρνει λίστα μιας και δεν ξέρει ποιο περιμένεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Σκανοροντας στο qr.ενφανιζει ολες τις γραμμες της εταιρειας που περνανε απο την συγκεκριμενη σταση.με χρονο που υπολοιπεται.
    Μετικες φορες ειναι για γελια.
    Σημερα το πρωι που σκαναρα ,εδειξε πως θα ερθει σε 27 λεπτα.και ηρθε σε 4 λεπτα.το κανει συχνα αυτο το λαθος.
    Ευχαριστω και εσενα για τις πληροφωριες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Για να έρθει πολύ πιο γρήγορα από ότι λέει προφανώς δεν είχε σωστή ενημέρωση για την θέση του λεωφορείου. Αν το παθαίνει και τακτικά στην στάση σου πιθανόν η διαδρομή να έχει προβληματικά για την επικοινωνία του λεωφορείου σημεία.
    Το σε πόση ώρα θα έρθει το λεωφορείο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, κίνηση μποτιλιαρίσματα, ταχύτητα αυτοκινήτου κλπ. Στις στάσεις που έχει ηλεκτρονικό πίνακα η ώρα άφιξης μπορεί να διορθώνεται στην πορεία του χρόνου και να ενημερώνεσαι αντίστοιχα. Για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα θα πρέπει να σκανάρεις συνέχεια.
    Και βέβαια όλα αυτά τα συστήματα περιλαμβάνουν και το στοιχείο της εκτίμησης και φυσικά και της αστοχίας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Η πληροφόρηση που σου έρχεται στο κινητό, δεν διαφέρει από αυτή που θα μεταδιδόταν με άλλο τρόπο πχ ασύρματα ή ενσύρματα σε ηλεκτρονικό πίνακα πάνω στη στάση.
    Το πρόβλημα δεν είναι ο τρόπος μετάδοσης, αλλά η ποιότητα της παραγόμενης πληροφόρησης. Garbage in, garbage out.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-07-23)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Η πληροφόρηση είναι ίδια, όμως ο ηλεκτρονικός πίνακας ενημερώνεται ανά διαστήματα με καινούρια στοιχεία αυτόματα, ενώ εσύ θα πρέπει να σκανάρεις συνεχώς για να πετύχεις ανανέωση στοιχείων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Σκαναρω 2 φορες την ημερα.
    Μια το πρωι που παω δουλεια.
    Και οταν σχολαω.
    Αλλα βρηκα μια αλλη αφαρμογη.ειναι πιο αξιοπιστη.πιο σωστη.
    Motion ονομσζεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Το λεοφωρείο που ήρθε στα 4 λεπτά ενω έλεγε η εφαρμογη 24 ... ειχε πρόβλημα στον εξοπλισμο τηλεμετρίας και δεν έστελνε την πραγματικη του θεση , πιθανότατα δεν έστελνε τίποτα . Το έχω προσέξει και γω σε αρκετα λεοφωρεία , ακόμα και τραίνα στην Αθηνα . Μια φορά πχ μου εξήγησε ο σταθμάρχης οτι κάποια τραίνα φαίνονταν στο σύστημα μονο αν περάσουν την Δουκίσης Πλακεντίας προς κέντρο και εκει που ( ξερεις ) οτι περνάνε καθε 3 6 9 λεπτά, ανάλογα την ώρα , βλέπεις να λέει ερχεται σε 20 λεπτά και ξαφνικά μπαίνει στο σύστημα και δειχνει πχ 8 λεπτά !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας