Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ηλεκτρολογικη ερωτηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή Ηλεκτρολογικη ερωτηση

    καλησπερα φιλοι του φορουμ

    μου ζητησαν ΥΔΕ σε εναν χωρο τουλαχιστον 120τμ . μετα την χελωνα ειδα οτι εγκαταστατης ειχε παραλληλα δυο πινακες. οι πινακες δεν εχουν ηλεκτροπληξιας. τον δευτερο πινακα θα τον κανω υποπινακα. καθως παιρνει πριν τον γενικο του πρωτου πινακα. και θα βαλω εναν 63Α/30mA διαρροης. οι πινακες θα λαβουν την καταλληλη φροντιδα γιατι οπως βλεπετε τετοιον πινακα ηλεκτρολογος δεν τον κανει. στην μικρη μου εμπειρια εχω κανει αρκετες δουλειες αλλα πρωτη φορα βλεπω να παραλληλιζουν δυο πινακες. παρακαλω πειτε μου ειναι λαθος κατι τετοιο ? (περα απο τα υπολοιπα που μπορει να παρατηρησετε στις εικονες. οπως το τηλεφωνικο καλωδιο στελνει σε ενα exit βιδομενο σε μεταλλικο- αλουμινενια εξωπορτα (απο πανω)). φανταζομαι οτι αν τραβηξεις και απο τους δυο πινακες 23Α απο τον εναν και 30Α απο τον αλλον θα πεσει ο μικροαυτοματος απο την χελωνα. μου φανεται καπως. αλλα θα αφησω εσας να μου πειτε <3

    εικόνα_Viber_2023-07-02_19-02-18-008.jpgπρωτος πινακας NEOZED 35A

    εικόνα_Viber_2023-07-02_19-02-17-752.jpg δευτερος πινακας. NEOZED 25A

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IXHEM : 02-07-23 στις 20:37

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Πιθανόν πρόκειται για δύο διαμερίσματα όπου η ενοποίηση ή ο διαχωρισμός των παροχών δεν έγινε ποτέ. Ένας λογαριασμός ρεύματος 'όπου αναγράφονται τα τετραγωνικά θα λύσει αρκετές απορίες.

    Το κάνουν πολλοί για να γλυτώσουν τα ληστρικά διπλά πάγια με την κατανάλωση όμως να εκτοξεύεται και αυτή στο διπλάσιο. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράνομο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 02-07-23 στις 23:05

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Στην εγκατασταση πρεπει να υπαρχει ενας γενικός διακόπτης-που αν τον κατεβάσεις θα κόψει τροφοδοσια σε ολη την εγκατασταση-
    Οι γενικές ασφάλειες πρεπει να ειναι τέτοιας τιμής που στην υπερφόρτιση να καούν αυτες και οχι του ρολογιού! Εννοείται τα καλώδια ανάλογης διατομής. Ρελε κλπ αναγκαία. Κατα HD384 είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν πρόκειται για δύο διαμερίσματα όπου η ενοποίηση ή ο διαχωρισμός των παροχών δεν έγινε ποτέ. Ένας λογαριασμός ρεύματος 'όπου αναγράφονται τα τετραγωνικά θα λύσει αρκετές απορίες.

    Το κάνουν πολλοί για να γλυτώσουν τα ληστρικά πάγια με την κατανάλωση όμως να εκτοξεύεται στο διπλάσιο. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράνομο
    Σε μονοφασική εγκατασταση αν θυμαμαι καλα 3,5€ το μηνα ειναι το πάγιο. Οποιος το θεωρεί ληστρικό πετάει δυο πάνελ στην ταράτσα .
    Παράνομο ειναι γιατι δεν πληρώνει τα ανάλογα τέλη φόρους κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν πρόκειται για δύο διαμερίσματα όπου η ενοποίηση ή ο διαχωρισμός των παροχών δεν έγινε ποτέ. Ένας λογαριασμός ρεύματος 'όπου αναγράφονται τα τετραγωνικά θα λύσει αρκετές απορίες.

    Το κάνουν πολλοί για να γλυτώσουν τα ληστρικά διπλά πάγια με την κατανάλωση όμως να εκτοξεύεται και αυτή στο διπλάσιο. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράνομο
    ηταν κδαπ.. -_-

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μονοφασική εγκατασταση αν θυμαμαι καλα 3,5€ το μηνα ειναι το πάγιο. Οποιος το θεωρεί ληστρικό πετάει δυο πάνελ στην ταράτσα .
    Παράνομο ειναι γιατι δεν πληρώνει τα ανάλογα τέλη φόρους κλπ
    Σοβαρευτείτε μερικοί. ¨Ολοι κατάλαβαν ότι μιλάω για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, χρεώσεις προμήθειας και τις ρήτρες αναπροσαρμογής.
    Τα οποία εκτοξεύονται εφόσον υπάρχεί διπλασια κατανάλωση.+ ότι χάνεις τυχών όριο κατανάλωσης που έχει θέσει ο πάροχος. Εν ολίγοις δεν κερδίζεις τίποτα παρά μόνο πονοκεφάλους

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρευτείτε μερικοί. ¨Ολοι κατάλαβαν ότι μιλάω για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, χρεώσεις προμήθειας και τις ρήτρες αναπροσαρμογής.
    Τα οποία εκτοξεύονται εφόσον υπάρχεί διπλασια κατανάλωση.+ ότι χάνεις τυχών όριο κατανάλωσης που έχει θέσει ο πάροχος. Εν ολίγοις δεν κερδίζεις τίποτα παρά μόνο πονοκεφάλους
    Δεν καταλαβαινω το υφος σου.Σε τι ακριβως να σοβαρευτουμε και παραθετεις αυτα που εγραψα?
    Αυτες οι χρεωσεις που αναφερεις δεν εχουν να κανουν με το μεγεθος της εγκαταστασης αλλα με την καταναλωση.
    Οι ρητρες εμφανιστηκαν μεταγενεστερα της εγκαταστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω το υφος σου.Σε τι ακριβως να σοβαρευτουμε και παραθετεις αυτα που εγραψα?
    Αυτες οι χρεωσεις που αναφερεις δεν εχουν να κανουν με το μεγεθος της εγκαταστασης αλλα με την καταναλωση.
    Οι ρητρες εμφανιστηκαν μεταγενεστερα της εγκαταστασης.
    Τώρα θυμήθηκα και εγώ το δικό σου υφάκι. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
    Πολλοί το έκαναν έτσι ακριβώς για τον λόγο που σου είπα και θα το κάνουν έτσι στις επόμενες ρήτρες που θα εμφανιστούν. Όπως εμφανίστηκαν και πέρσι και όλοι πάθανε εγκεφαλικά από τις υπέρογκες χρεώσεις. Εκεί πήγαν τα λεφτά για τα 2 πανελάκια που απλά τα πετάς στην ταράτσα . Και στην μεθεπόμενη ρήτρα θα τα ξηλώσω όλα και θα πάρω ρεύμα κατευθείαν από την κολώνα. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Για τα δημοτικά τέλη γιατι δεν λέτε? Πολλοί αφαιρούσαν το 1ρολόι για να γλυτώσουν τέλη, και μετά από 1 ρολόι δείναν σε 2-3-...όσες θέλαν ιδιοκτησίες - σπίτια-μαγαζιά με τους κλασικούς ενδιάμεσους μετροιτες.... Να σας ανεβάσω φωτο από τέτοιες περιπτώσεις να λιώσετε. Μέχρι και στο διπλανό κτήριο έδινε τύπος. Αυτά εδώ είναι πταίσματα.

    Στο εδώ τώρα, από οτι βλέπω αν αντικαταστήσει τις τικτες με αυτόματες, και τα 3 ενδεικτικά με ένα τριπλό, εξοικονομεί χώρο, οπότε μια χαρά χωράει τριφασικό ρελέ διαρροής. (το ρολοι έχει τικτή ή αυτόματη?) -Προσωπικά θέλω στην εγκατάσταση να υπάρχει μια γενική τικτή -έστω στο ρολόι- ώστε ακόμα και αν η υπερένταση καταφέρει να κολλήσει τις επαφές του MCCB να υπάρχει μια τελευταία γραμμή αμύνης

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρολογικη σύνδεση κλιματιστικού
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 23:19
  2. Ηλεκτρολογικη εγκατασταση σε πετρινο.
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 18:22
  3. ηλεκτρολογικη σχεδιαση
    By fm344 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 09:16
  4. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ
    By spartakid in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-09, 19:07
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 09:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας