Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 51

Θέμα: Αδυναμία εκκίνησης ψυγείου σε inverter

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    thanashs
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    SERRES
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Και πάλι από την εμπειρία μου.
    Πάντα προτείνω έναν inverter καθαρού
    ημιτονίου 1200w και πάντα ξεκινάει
    όλα τα ψυγεία που έχω συναντήσει μικρά ή μεγάλα.

    Λάβετε υπόψη κάποια από τα σημεία που
    ανέφερα προηγουμένως σχετικά
    με τη σωστή εκκίνηση του ψυγείου

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EUDIS1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η κατάσταση είναι περίεργη και δεν νιώθω σιγουριά. Μπορεί μετά να μην έχω μπαταρία ούτε στο αυτοκίνητο.
    Για να νεκρωσει και η δεύτερη μπαταρία στο ενα λεπτό που θα χρειαστεί η δοκιμη μου μου φαίνεται απιθανο.
    Γιατί στην τελική αυτο που θελεις να δεις είναι αν το ινβερτερ θα καταφέρει να ξεκινήσει το ψυγείο και οχι ποση ωρα θα λειτουργήσει.
    Αν τα καταφέρει με τη μπαταρια που εχεις στο αυτοκίνητο σου, χρειάζεσαι καινούργια μπαταρία, αν οχι θελεις αλλο ινβερτερ.
    Και στην τελική βαζεις την καινούργια στο αυτοκίνητο και παιρνεις την παλια του για τη δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον XPHSTOS29 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-07-23)

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να νεκρωσει και η δεύτερη μπαταρία στο ενα λεπτό που θα χρειαστεί η δοκιμη μου μου φαίνεται απιθανο.
    Γιατί στην τελική αυτο που θελεις να δεις είναι αν το ινβερτερ θα καταφέρει να ξεκινήσει το ψυγείο και οχι ποση ωρα θα λειτουργήσει.
    Αν τα καταφέρει με τη μπαταρια που εχεις στο αυτοκίνητο σου, χρειάζεσαι καινούργια μπαταρία, αν οχι θελεις αλλο ινβερτερ.
    Και στην τελική βαζεις την καινούργια στο αυτοκίνητο και παιρνεις την παλια του για τη δουλειά σου.
    Αν υπάρχει η ανάγκη για το τεστ ταυτόχρονα με το φόβο για την μπαταρία του αυτοκινήτου, τότε τεστ με την μπαταρία πάνω στο αυτοκίνητο (και κινητήρα σε λειτουργία).
    Αν το αυτοκίνητο είναι κοντά στη θέση του ψυγείου (πχ μονοκατοικία) με μια μακριούτσικη μπαλαντέζα κάνεις δουλειά.
    Εναλλακτικά, αν όντως το ψυγείο είναι μίνι όπως αναφέρει ο φίλος στο αρχικό post, μεταφορά του ψυγείου κοντά στο αυτοκίνητο για το τεστ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EUDIS1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα μερικές δοκιμές με άλλα φορτία. Έβαλα ολόκληρο το πολυπριζο του γραφείου πάνω (υπολογιστής, εκτυπωτής και ηχεία, πάνω κάτω 250W όλα μαζί) και λειτουργούν κανονικά. Έβαλα τροχό, επίσης κανονικά. Στη συνέχεια κουμπωσα την μπαταρία στο αυτοκίνητο, να δω αν πάρει μπρος. Η μπαταρία του αυτοκινήτου μου είναι 38αρα και αυτή που δοκιμάζω 95αρα, κι όμως το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπρος. Ίσα που άκουγα τη μίζα να ψελλίζει. Μετά την δοκιμή στο αυτοκίνητο έχει 12.17V, πριν είχε 12.3V, οπότε μήπως το πρόβλημα μου είναι η μπαταρία; Μήπως δεν μπορεί να δώσει το αρχικό μεγάλο ρεύμα που ζητάει το ψυγείο και κλείνει το inverter λόγω προστασίας;

    Είναι ακριβά πράγματα και η μπαταρία και το inverter οπότε θα ήθελα να σιγουρευτώ τι από δύο θέλω καινούριο...

    Άρα,
    Ο πιο ευκολος τροπος για να δεις αν κανει ο μετατροπεας ΣΟΥ για ψυγειο ειναι να τον δοκιμασης με εναν απλο ανεμιστηρα δαπεδου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πιο ευκολος τροπος για να δεις αν κανει ο μετατροπεας ΣΟΥ για ψυγειο ειναι να τον δοκιμασης με εναν απλο ανεμιστηρα δαπεδου
    Δεν είναι σωστό αυτό που λες φίλε.
    Ενας ανεμιστήρας τραβάει 40-50-60w, άντε να πάει στην εκκίνηση στα 100, ένας συμπιεστής όμως στην εκκίνηση ισως πάει χ6 της ονομαστικής ισχύος της συσκευής

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον konpan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-07-23)

  8. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι σωστό αυτό που λες φίλε.
    Ενας ανεμιστήρας τραβάει 40-50-60w, άντε να πάει στην εκκίνηση στα 100, ένας συμπιεστής όμως στην εκκίνηση ισως πάει χ6 της ονομαστικής ισχύος της συσκευής
    Καπου μπερδευτηκες φιλε Κωστα.ΟΛΕΣ οι απαντησεις αναφερονται στην ισχυ του μετατροπεα και στις μπαταριες.Οσες φορες επεσε η ερωτηση για το ημιτονο σφυριζαν αδιαφορα.Αυτο που τονιζω με το "ΣΟΥ" ειναι οτι με εναν ανεμιστηρα "ακουγεται" κατευθειαν το ημιτονο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου μπερδευτηκες φιλε Κωστα.ΟΛΕΣ οι απαντησεις αναφερονται στην ισχυ του μετατροπεα και στις μπαταριες.Οσες φορες επεσε η ερωτηση για το ημιτονο σφυριζαν αδιαφορα.Αυτο που τονιζω με το "ΣΟΥ" ειναι οτι με εναν ανεμιστηρα "ακουγεται" κατευθειαν το ημιτονο
    Εχω δοκιμάσει ινβερτερ τροποποιημένου ημιτόνου 1500/3000W και δεν είχα ποτέ κανένα προβλημα σε εκκίνηση μικρού ψυγείου (80-90W) και κινητήρων έως900W (βυθιζόμενο μοτέρ 1,2Hp, και κοπτήριο σταφυλιών 1,2Hp) και δεν μιλάμε για κάποιο επώνυμο μηχάνημα, το ίδιο δε συνέβη και σε αντίστοιχο κανονικού ημιτόνου με τα ιδια χαρακτηριστικά χωρίς να αντιληφθώ κάποιο θέμα, ίσως τα μοτέρ να ξεκίναγαν λίγο πιό εύκολα με το ινβέρτερ κανονικού ημιτόνου, αλλά αμελητέα η διαφορά.
    Εγώ πιστεύω ότι φταίνε οι μπαταρίες που δεν έχουν τη δύναμη που απαιτεί το ινβέρτερ για να ξεκινήσει το ψυγείο και αυτό που θα έκανα εγώ είναι να έβαζα ή μια μεγάλη και σε καλή κατάσταση μπαταρία (πάνω απο 100Ah), ή δύο μικρότερες παράλληλα και πάντα σε καλή κατάσταση. Αυτά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #48
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    οταν αγοραζουμε φθηνιαρικα υλικα μετα αναρωτιωμαστε γιατι .....οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτη την ζωη

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δοκιμάσει ινβερτερ τροποποιημένου ημιτόνου 1500/3000W και δεν είχα ποτέ κανένα προβλημα σε εκκίνηση μικρού ψυγείου (80-90W) και κινητήρων έως900W (βυθιζόμενο μοτέρ 1,2Hp, και κοπτήριο σταφυλιών 1,2Hp) και δεν μιλάμε για κάποιο επώνυμο μηχάνημα, το ίδιο δε συνέβη και σε αντίστοιχο κανονικού ημιτόνου με τα ιδια χαρακτηριστικά χωρίς να αντιληφθώ κάποιο θέμα, ίσως τα μοτέρ να ξεκίναγαν λίγο πιό εύκολα με το ινβέρτερ κανονικού ημιτόνου, αλλά αμελητέα η διαφορά.
    Εγώ πιστεύω ότι φταίνε οι μπαταρίες που δεν έχουν τη δύναμη που απαιτεί το ινβέρτερ για να ξεκινήσει το ψυγείο και αυτό που θα έκανα εγώ είναι να έβαζα ή μια μεγάλη και σε καλή κατάσταση μπαταρία (πάνω απο 100Ah), ή δύο μικρότερες παράλληλα και πάντα σε καλή κατάσταση. Αυτά...
    Με συνχωρεις τωρα,
    Για το δικο σου ινβερτερ μιλαμε Η για του Παυλου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν αγοραζουμε φθηνιαρικα υλικα μετα αναρωτιωμαστε γιατι .....οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτη την ζωη
    Ο καθένας πάει σύμφωνα με το πορτοφόλι του...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προστασία ψυγείου
    By juli0e in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-21, 09:18
  2. Λάστιχο ψυγείου
    By 744 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-21, 16:06
  3. Εκκίνηση ψυγείου με inverter
    By Jim86 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-20, 15:32
  4. Αγορά Ψυγείου: ???
    By selectronic in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 08:35
  5. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 09:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας