Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 75

Θέμα: Οπτική ίνα σε σπίτι.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΟΝΤ δύναται να τοποθετηθεί στην είσοδο της πολυκατοικίας μου και από εκεί και ύστερα μέχρι το διαμέρισμα μου να μην αλλάξει τίποτα και να έχω τηλέφωνο και internet όπως μέχρι τώρα;
    Από το ΟΝΤ μέχρι το ρούτερ πως μεταδίδεται η πληροφορία (περιγράφεις τα καλώδια αν γνωρίζεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 27-08-23 στις 14:30
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδες. μαλλον κατι εχει μπερδευτει εδώ.





    αυτο ειναι που μετατρέπει το φώς σε δεδομένα και εγώ δεν θα το εβαζα έξω απο χώρο ελεγχόμενο απο εμένα....

    αυτο ειναι που μετατρέπει το φώς σε δεδομένα και εγώ δεν θα το εβαζα έξω απο χώρο ελεγχόμενο απο εμένα....

    Ελεγχόμενο και από άλλους, θα ήθελες προφανώς να γράψεις.
    Αν ναι, αναφέρεις το λόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εννοω οτι δεν θα το εβαζα σε χώρο που δεν ειναι ελεγχόμενος ΜΟΝΟ απο εμενα. τα καλώδια τα βλέπεις . το πρασινο ειναι οπτική ίνα το γκρι δικτύου και το μαυρο τροφοδοσία. συγνωμη θα εβαζε καποιος το modem ή το ρουτερ του σε κοινοχρηστο χώρο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 27-08-23 στις 16:48

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Από το μαύρο κουτί που έδειξες (μάλλον είναι ONU ή media adapter) το ethernet πάει στη WAN θύρα του router σου. Όπότε το router παραμένει στο χώρο σου. (αυτό σε κάποιες εγκαταστάσεις)

    Σε άλλες περιπτώσεις, το πρώτο κουτί μπήκε στην κολόνα (δίπλα στο παλιό κουτί διακλάδωσης) και με ένα ethernet στο σπίτι του γείτονα. Μέσα στο σπίτι τοποθετήθηκε ένα POE τροφοδοτικό (για να τροφοδοτήσει το ONT/ONU στην κολόνα)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstratos : 27-08-23 στις 18:41

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (27-08-23)

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοω οτι δεν θα το εβαζα σε χώρο που δεν ειναι ελεγχόμενος ΜΟΝΟ απο εμενα. τα καλώδια τα βλέπεις . το πρασινο ειναι οπτική ίνα το γκρι δικτύου και το μαυρο τροφοδοσία. συγνωμη θα εβαζε καποιος το modem ή το ρουτερ του σε κοινοχρηστο χώρο ?
    <<συγνωμη θα εβαζε καποιος το modem ή το ρουτερ του σε κοινοχρηστο χώρο >> Στο 9 ποστ αναφέρει << Το ΟΝΤ δύναται να τοποθετηθεί στην είσοδο της πολυκατοικίας μου>> που κάπως καλό ακούγεται, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου
    Αν έρχομαι σε αντιπαράθεση έρχομαι μόνο και μόνο - χωρίς να υπάρχει τίποτα άλλο- για να γραφούν γνώμες και να επιλέξουμε τις καλύτερες, γιατί σήμερα πήγα σε σπίτι γείτονα που έχει βάλει οπτ ίνα και τραβούσα τα μαλλιά μου για της κακοτεχνίες (*)
    Επί του θέματος: Ποιος ο λόγος που δε θα έβαλες το ΟΝΤ σε κοιν χώρο.
    (*) Θα επανέλθω με φωτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Γιατί από το ONT έχεις ενα UTP (δλδ τη Wan θύρα σου ελεύθερη φατσα φόρα στον κάθε περαστικό - γείτονα) Γενικά μέσος κίνδυνος σε σύγκριση με το να είχες το router σε κοινοχρηστο χώρο (και προσβάσιμες LAN θυρες)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou;931793[COLOR=#0000cd
    ]εννοω οτι δεν θα το εβαζα σε χώρο που δεν ειναι ελεγχόμενος ΜΟΝΟ απο εμενα.[/COLOR] τα καλώδια τα βλέπεις . το πρασινο ειναι οπτική ίνα το γκρι δικτύου και το μαυρο τροφοδοσία. συγνωμη θα εβαζε καποιος το modem ή το ρουτερ του σε κοινοχρηστο χώρο ?
    <<εννοω οτι δεν θα το εβαζα σε χώρο που δεν ειναι ελεγχόμενος ΜΟΝΟ απο εμενα>>
    Παύλο και Στράτο
    (pstratos)

    Έχε έχετε δίκιο μπορεί να παραβιαστεί το απόρρητο αλλά, μην ξεχνάτε και οι καλωδιακές τηλ γραμμές που μέχρι τώρα είχαμε - και έχομε- είχαν και έχουν- πάρα πολλά σημεία για υποκλοπή, ενδεικτικά θα σας αναφέρω ότι σ΄ ένα τηλ στον έβδομο όροφο πολ/κίας μπορεί να να γίνει τηλ υποκλοπή σε 9 ίσως και περισσότερα σημεία,(απ΄ το πεζοδρόμιο μέχρι τον έβδομο όροφο.)
    Υ/Γ Δε λέω να τοπ/θει το ΟΝΤ στου γείτονα το σπίτι αλλά, σε κοινόχρηστο χώρο, βλέπε 9 ποστ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 28-08-23 στις 08:25
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το ΟΝΤ μέχρι το ρούτερ πως μεταδίδεται η πληροφορία (περιγράφεις τα καλώδια αν γνωρίζεις)
    Μένω σε δυόροφο σπίτι με ισόγειο. Στην ουσία είναι 6 διαμερίσματα. Από αυτά τα 2 είναι μη ολοκληρωμένα, άρα ακατοίκητα. Στα υπόλοιπα 4 μένω εγώ ο αδελφός μου και τα 2 παιδιά μου. Εντός του ισογείου υπάρχει ο κλασικός ενσύρματος κατανεμητής που δίνει με δύο σύρματα σε κάθε διαμέρισμα. Θέμα απορρήτου θεωρητικά δεν υπάρχει, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Νομίζω ότι απο έξω μέχρι τον κατανεμητή είναι εύκολο να περάσει η οπτική ίνα διότι ο υπάρχων σωλήνας έχει διατομή 3 εκατοστά περίπου και μήκος 2-3 μέτρα. Εάν τοποθετηθεί το ΟΝΤ μέσα στον υπάρχον κατανεμητή η δίπλα του, υπάρχει πρόβλημα; Εάν υπάρχει τι πρέπει να κάνω; Να τους αφήσω να ανέβουν στην ταράτσα μου να περάσουν από εκεί την οπτική ίνα και να την κατεβάσουν με σκαλωσιά στον ακάλυπτο χώρο για να μπούν από εκεί στο διαμέρισμά μου που δεν είναι διαμπερές και δεν έχει πρόσβαση στον δρόμο; Υπάρχει και η λύση να νοικιάσω ελικόπτερο που να κατεβάσει με ανεμόσκαλα τον τεχνικό από τον μικρό κήπο του ακάλυπτου και να τον τραβάω βίντεο......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ : 28-08-23 στις 01:09

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω σε δυόροφο σπίτι με ισόγειο. Στην ουσία είναι 6 διαμερίσματα. Από αυτά τα 2 είναι μη ολοκληρωμένα, άρα ακατοίκητα. Στα υπόλοιπα 4 μένω εγώ ο αδελφός μου και τα 2 παιδιά μου. Εντός του ισογείου υπάρχει ο κλασικός ενσύρματος κατανεμητής που δίνει με δύο σύρματα σε κάθε διαμέρισμα. Θέμα απορρήτου θεωρητικά δεν υπάρχει, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Νομίζω ότι απο έξω μέχρι τον κατανεμητή είναι εύκολο να περάσει η οπτική ίνα διότι ο υπάρχων σωλήνας έχει διατομή 3 εκατοστά περίπου και μήκος 2-3 μέτρα. Εάν τοποθετηθεί το ΟΝΤ μέσα στον υπάρχον κατανεμητή η δίπλα του, υπάρχει πρόβλημα; Εάν υπάρχει τι πρέπει να κάνω; Να τους αφήσω να ανέβουν στην ταράτσα μου να περάσουν από εκεί την οπτική ίνα και να την κατεβάσουν με σκαλωσιά στον ακάλυπτο χώρο για να μπούν από εκεί στο διαμέρισμά μου που δεν είναι διαμπερές και δεν έχει πρόσβαση στον δρόμο; Υπάρχει και η λύση να νοικιάσω ελικόπτερο που να κατεβάσει με ανεμόσκαλα τον τεχνικό από τον μικρό κήπο του ακάλυπτου και να τον τραβάω βίντεο......
    Καλήμερα! όταν διάβασα το 9 δικό σου πόστ δεν είχα πάρει τα <<φάρμακά μου>> και δεν πρόσεξα το ερωτηματικό που είχες στο τέλος δηλ εδώ<<και να έχω τηλέφωνο και internet όπως μέχρι τώρα;>>

    με αποτέλεσμα να μπερδευτώ και, να νομίσω πως έφτιαξες τα αναγραφόμενα στο 9 πόστ, σήμερα κατάλαβα πως και συ -όπως και εγώ- ρωτάς για να μάθεις, ευελπιστώ πως κάτι θετικό θα βγει από τη κουβέντα που γίνετε, ας περιμένομε λοιπόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 28-08-23 στις 08:19
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ (28-08-23)

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    πριν 10 μέρες έκανα καινούρια σύνδεση στην ΙΝΑLAN 1000αρα γραμμή με οπτική ίνα και το καλώδιο της οπτικής ίνας καταλήγει απευθείας στο ρούτερ.
    Το καλώδιο είναι πολύ ψιλό περίπου 2x4 mm δηλαδή περίπου σαν το παλιό πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο, μέσα έχει δύο οπτικές ίνες που είναι λεπτές σαν τρίχες.
    Το κανάλι μπαίνει εξωτερικά μέχρι το σπίτι για προστασία του καλωδίου και μέσα στο σπίτι μπορείς να το πας σκέτο καλώδιο όπου θες, απλά δεν πρέπει να το τσακίσεις στις γωνίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-21, 10:31
  2. Οπτική ίνα για f-sma
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-19, 20:09
  3. Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-18, 09:50
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 18:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας