Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 75

Θέμα: Οπτική ίνα σε σπίτι.

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Μάρκο και κάτι τις ακόμη.
    <<και μέσα στο σπίτι μπορείς να το πας σκέτο καλώδιο όπου θες, απλά δεν πρέπει να το τσακίσεις στις γωνίες.>>...... << δεν πρέπει να το τσακίσεις στις γωνίες.>> Αν είναι καλώδιο που περνά ρεύμα ΓΙΑΤΙ

    Στάλθηκε από το Redmi 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 28-08-23 στις 12:20
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Στο 15 ποστ είχα γράψει <<θα επανέλθω με φωτό>> και να.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 28-08-23 στις 17:27
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Συνεχίζω με ανάρτηση φωτό............. Δε νομίζω ναι είναι νοικοκυρεμένη δουλεία, τις σωλήνες τις έχουν κρεμάσει σαν άντερα στης π@ν το κάγκελο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Ηλία στο καλώδιο των οπτικών ινών περναει φώς και όχι ρεύμα. αν το τσακίσεις πληγώνεται και μετά το φως δεν ταξιδευει απο το σημειο τσάκισης και μετά. αν ο μαρκος εννοει Utp αυτο τσάκισε το όσο θέλεις .... τώρα όσο αφορά στο κουτί και γιατι δεν μπορεις να το βάλεις έξω απο χώρο σου ειναι γιατι ο κάθε κακοπροαίρετος ή ο κάθε ένας "δεν εχω τι να κάνω" ή οποιος εν πάσι περιπτώση, θα εχει προσβαση να σου κάνει πρόβλημα μικρό ή μεγάλο... Αλλος λογος δεν υπάρχει .

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Οπτική ίνα, ίσον οπτική κλωστή,ίσον τρίχα η αλλιώς "τρίχες κατσαρές". Εάν πρόκειται να ανέβει στην Ταράτσα της πολυκατοικίας του σπιτιού μου και να ζητάει σκαλωσιά για να τρυπήσει το μπαλόνι του διαμερισματός μου που είναι στον ακάλυπτο, ο κάθε άσχετος τσαπατσούλης τεχνικός, που ζητάει να πιει νερό γιατί ίδρωσε, να μου "λείπει το βύσσινο''. Όλα αυτά για να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα στο Ιντερνετ και να ζηλέψει ο θείος μου, ο ξάδερφος η ο γείτονάς μου. Στο τέλος πλουτίζουν οι εταιρίες COSMOTE-VODAPHONE-NOVA-CYTA κλπ. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και τώρα. Το τυρί το είδατε, την φάκα όμως; Άσε που σε 5-10 χρόνια θα βγεί κάτι άλλο και όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια ΟΤΝ, ρούτερ, σκούτερ κτλ, θα καταλήξουν στα σπουπίδια η στην αποθήκη μου μαζί με τα παλιά κινητά, DVD, VIDEO, αποδικωποιητές,τηλεοράσεις κοκ........

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ : 28-08-23 στις 15:23

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπτική ίνα, ίσον οπτική κλωστή,ίσον τρίχα η αλλιώς "τρίχες κατσαρές". Εάν πρόκειται να ανέβει στην Ταράτσα της πολυκατοικίας του σπιτιού μου και να ζητάει σκαλωσιά για να τρυπήσει το μπαλόνι του διαμερισματός μου που είναι στον ακάλυπτο, ο κάθε άσχετος τσαπατσούλης τεχνικός, που ζητάει να πιει νερό γιατί ίδρωσε, να μου "λείπει το βύσσινο''. Όλα αυτά για να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα στο Ιντερνετ και να ζηλέψει ο θείος μου, ο ξάδερφος η ο γείτονάς μου. Στο τέλος πλουτίζουν οι εταιρίες COSMOTE-VODAPHONE-NOVA-CYTA κλπ. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και τώρα. Το τυρί το είδατε, την φάκα όμως; Άσε που σε 5-10 χρόνια θα βγεί κάτι άλλο και όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια ΟΤΝ, ρούτερ, σκούτερ κτλ, θα καταλήξουν στα σπουπίδια η στην αποθήκη μου μαζί με τα παλιά κινητά, DVD, VIDEO, αποδικωποιητές,τηλεοράσεις κοκ........
    <<και να ζηλέψει ο θείος μου, ο ξάδερφος η ο γείτονάς μου>> Εγώ το <<κάνω>> μόνο και μόνο για την πεθερά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Απ οτι έχω δει προστατεύουν την όδευση της οπτικής ίνας βάζοντας την σε πλαστικό σωληνάκι και αυτ'ο με τη σειρά του σε πλαστικά τετράγωνα καναλάκια . Στην είσοδο της πολυκατοικίας υπάρχει ένας πολυπλέκτης που ενώνει όλες τις ίνες από τα διαμερίσματα για να βγούν σε μία ινα , την ίνα της πολυκατοικίας που πηγαίνει στη καμπίνα του οτε της γειτονιάς . Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και μια backup σε κάθε πολυκατοικία για εφεδρεία σε περίπτωση βλάβης της πρώτης .

    Το πρόβλημα αν θέλει κανείς να κάνει περιποιημένη δουλειά και να περάσει την ίνα μέσα από τοίχους και οχι στα πλαστικά καναλάκια , είναι οτι επειδή είναι πολύ μικρές ταξιδεύουν σε σωληνάκια και θα έπρεπε να έχεις βάλει μονοκόμματο σωληνάκι από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το σαλόνι σου . Ο λόγος που είναι μονοκόμματο είναι γιατί εκεί μέσα την φυσάνε με αέρα για να μετακινηθεί ... και βολεύει να είναι μονοκόμματο.


    Θεωρώ οτι είναι καλύτερη η λύση του ΟΝΤ στο σαλόνι ( μπροστά μπροστά ) και από εκεί μετά να πάς στο ρούτερ , οπότε βάζεις το καλώδιο ethernet του ρουτερ όπως θέλεις μέσα στους τοίχους .

    Τις οπτικές ίνες κανονικά τις βάζεις αν θέλεις 300 500 1000 ή συμμετρική ταχύτητα , μέχρι 200 ασύμμετρα βολεύεσαι και με VDSL .
    Αν είσαι τυχερός και έχεις και καλό 5G στη γειτονιά , πας και κατευθείαν σε αυτό αν θέλεις και γλυτώνεις τα μερεμέτια !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (28-08-23)

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Μάρκο και κάτι τις ακόμη.
    <<και μέσα στο σπίτι μπορείς να το πας σκέτο καλώδιο όπου θες, απλά δεν πρέπει να το τσακίσεις στις γωνίες.>>...... << δεν πρέπει να το τσακίσεις στις γωνίες.>> Αν είναι καλώδιο που περνά ρεύμα ΓΙΑΤΙ

    Στάλθηκε από το Redmi 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σε μένα η οπτική ίνα έρχεται από το κουτάκι του παρόχου απευθείας στο ρούτερ, δεν υπάρχει κανένα κουτάκι ενδιάμεσα. Η μετατροπή φως-ρεύμα γίνεται στο ρούτερ. Οπότε το καλώδιο μέχρι το ρούτερ δεν πρέπι να τσακίσει. Το ίδιο ισχύει και για σένα μέχρι να μπει στο κουτάκι μετατροπέα φως-ρεύμα. Μετά από αυτό όσο και να το τσακίσεις αν δεν κόψεις καλώδιο δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα η οπτική ίνα έρχεται από το κουτάκι του παρόχου απευθείας στο ρούτερ, δεν υπάρχει κανένα κουτάκι ενδιάμεσα. Η μετατροπή φως-ρεύμα γίνεται στο ρούτερ. Οπότε το καλώδιο μέχρι το ρούτερ δεν πρέπι να τσακίσει. Το ίδιο ισχύει και για σένα μέχρι να μπει στο κουτάκι μετατροπέα φως-ρεύμα. Μετά από αυτό όσο και να το τσακίσεις αν δεν κόψεις καλώδιο δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα.
    Αυτό το <<το κουτάκι του παρόχου >> που είναι ( στο σπίτι στο πεζοδρόμιο ή ή)
    <<Σε μένα η οπτική ίνα έρχεται από το κουτάκι του παρόχου απευθείας στο ρούτερ>> Ποιος; είναι ο τηλ πάροχός σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ οτι έχω δει προστατεύουν την όδευση της οπτικής ίνας βάζοντας την σε πλαστικό σωληνάκι και αυτ'ο με τη σειρά του σε πλαστικά τετράγωνα καναλάκια . Στην είσοδο της πολυκατοικίας υπάρχει ένας πολυπλέκτης που ενώνει όλες τις ίνες από τα διαμερίσματα για να βγούν σε μία ινα , την ίνα της πολυκατοικίας που πηγαίνει στη καμπίνα του οτε της γειτονιάς . Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και μια backup σε κάθε πολυκατοικία για εφεδρεία σε περίπτωση βλάβης της πρώτης .

    Το πρόβλημα αν θέλει κανείς να κάνει περιποιημένη δουλειά και να περάσει την ίνα μέσα από τοίχους και οχι στα πλαστικά καναλάκια , είναι οτι επειδή είναι πολύ μικρές ταξιδεύουν σε σωληνάκια και θα έπρεπε να έχεις βάλει μονοκόμματο σωληνάκι από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το σαλόνι σου . Ο λόγος που είναι μονοκόμματο είναι γιατί εκεί μέσα την φυσάνε με αέρα για να μετακινηθεί ... και βολεύει να είναι μονοκόμματο.


    Θεωρώ οτι είναι καλύτερη η λύση του ΟΝΤ στο σαλόνι ( μπροστά μπροστά ) και από εκεί μετά να πάς στο ρούτερ , οπότε βάζεις το καλώδιο ethernet του ρουτερ όπως θέλεις μέσα στους τοίχους .

    Τις οπτικές ίνες κανονικά τις βάζεις αν θέλεις 300 500 1000 ή συμμετρική ταχύτητα , μέχρι 200 ασύμμετρα βολεύεσαι και με VDSL .
    Αν είσαι τυχερός και έχεις και καλό 5G στη γειτονιά , πας και κατευθείαν σε αυτό αν θέλεις και γλυτώνεις τα μερεμέτια !
    <<Το πρόβλημα αν θέλει κανείς να κάνει περιποιημένη δουλειά και να περάσει την ίνα μέσα από τοίχους και οχι στα πλαστικά καναλάκια , είναι οτι επειδή είναι πολύ μικρές ταξιδεύουν σε σωληνάκια και θα έπρεπε να έχεις βάλει μονοκόμματο σωληνάκι από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το σαλόνι σου . >> Πού καλό! ακούγεται τουλάχιστον προς το παρόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-21, 10:31
  2. Οπτική ίνα για f-sma
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-19, 20:09
  3. Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-18, 09:50
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 18:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας