Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 75

Θέμα: Οπτική ίνα σε σπίτι.

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το <<το κουτάκι του παρόχου >> που είναι ( στο σπίτι στο πεζοδρόμιο ή ή)
    <<Σε μένα η οπτική ίνα έρχεται από το κουτάκι του παρόχου απευθείας στο ρούτερ>> Ποιος; είναι ο τηλ πάροχός σου
    Ο πάροχος είναι η INALAN (το έχω γράψει παραπάνω)
    Το κουτάκι του, είναι το "καφαο" του, δεν έχει σχέση με τους τρεις βασικούς παρόχους και βρίσκεται στον τοίχο κάθε οικοδομής (όπου υπάρχει δικτυο τους).
    Από εκεί ξεκινάει οπτική ίνα και καταλήγει στο ρούτερ του κάθε συνδρομητή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evanzt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οπτική ίνα περνά εξωτερικά σε κανάλι, και το εξάρτημα είναι κάποιο ONT (Optical Network Terminal) που μετατρέπει την οπτική ίνα σε καλώδιο δικτύου πάνω στο οποίο θα συνδεθεί το router.
    << και το εξάρτημα είναι κάποιο ONT (Optical Network Terminal) που μετατρέπει την οπτική ίνα σε καλώδιο δικτύου >>
    Αυτό ήταν -κυρίως- και το ερώτημά μου εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=88977&page=2
    Από το 2020
    Ευχαριστώ!

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος είναι η INALAN (το έχω γράψει παραπάνω)
    Το κουτάκι του, είναι το "καφαο" του, δεν έχει σχέση με τους τρεις βασικούς παρόχους και βρίσκεται στον τοίχο κάθε οικοδομής (όπου υπάρχει δικτυο τους).
    Από εκεί ξεκινάει οπτική ίνα και καταλήγει στο ρούτερ του κάθε συνδρομητή.
    Μάρκο καλημέρα!
    <<Ο πάροχος είναι η INALAN (το έχω γράψει παραπάνω)>> Το είδα, αλλά μου ήταν άγνωστος αυτός ο πάροχος.
    <<Το κουτάκι του, είναι το "καφαο" του>> Είναι; το εικονιζόμενο στην πρώτη (πάνω από την είσοδο) Ή στην δεύτερη φωτό.( επί του πεζοδρομίου) διαστάσεων περίπου, πλάτους 120 cm και ύψους 100cm.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 01-09-23 στις 12:58
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Αυτό που δείχνεις είναι ΟΤΕ-ΝΟVA-VODAFONE. H ΙΝΑΛΑΝ έχει δικό της δίκτυο. Έχει αυτά τα κουτάκια περίπου 20Χ20 (Φωτο - δεν ανεβαίνει, κάνε αναζήτηση στο γοογκλε ιναλαν και πάνε στις εικόνες θα το δεις) και από εκεί δίνει σε κάθε συνδρομητή απευθείας στο ρούτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Ήρθε σήμερα ο << Μηχανικός>> Για επισκόπηση του χώρου μου, συμφωνήσαμε, το ρούτερ και το ONT (Optical Network Terminal) να τοποθετηθούν πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας(*).
    Το σταθερό τηλ, θα πάρει με χάλκινους αγωγούς από το ρούτερ, και θα στερεωθεί σε ύψος περίπου 50 cm πάνω από τον πάγκο της κουζίνας.
    Το (τα) λάπτορ θα παίρνει (ουν) ασύρματα από το ρούτερ ( Μεγίστη απόσταση ρούτερ- λάπρορ 8 m, με μεσολάβηση 2 τοίχων πλάτους 10cm.
    Το έτερο ασύρματο(**) τηλ θα προσπαθήσω -αν γίνεται- (***) να μην συνδέσω το τηλ σήμα με χάλκινα καλώδια.
    (*) Η κουζίνα είναι από στην πλευρά του σπιτιού που θα έρθει η οπτική ίνα (για να έχω την ελάχιστη διαδρομή 4m, της οπτ ίνας στη πρόσοψη του σπιτιού) .
    (**) Πρόκειται για τηλέφωνο που, η μεν βάση του συνδέεται -μέχρι τώρα-: Με τάση 230 volt και με χάλκινους αγωγούς για το τηλ σήμα, και έχει αποσπόμενη από τη βάση της τηλ συσκευή, για ασύρματη επικοινωνία βάσης με τηλ συσκευή.
    (***) Γνωρίζει, κάποιος αν υπάρχει ασύρματη (από πλευράς τηλ σήματος) η περιγραφόμενη στο (**) πεδίο.
    Το ρούτερ με τον σταθερό υπολογιστή - που είναι στη δική μου ηλικία- θα παίρνει σήμα ασύρματα από το ρουτερ με κάποιο εξάρτημα που θα του προσαρμόσω.
    Υ/Γ Αν βλέπετε κάτι που βελτιώνει τα παραπάνω παρακαλώ με ενημερώνετε, επίσης ερωτώ αν το reset του ρούτερ και του ONT γίνεται - εκτός από το μπουτόν που φέρουν- και με διακοπή και επαναφορά της τάσης 230 volt.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 01-09-23 στις 15:44
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    to reset στις συσκευές γίνεται μεσα απο πουμπί πάντα. ειδάλως κάθε φόρα που θα επεφτε η τάση θα έπρεπε να περνάμε ρυθμίσεις . να εχεις στο μυαλό σου ότι το τηλ. πλέον θα ειναι voip με ότι αυτο συνεπάγεται ... την οπτική ίνα και 4 χλμ να την πάς θεωρητικά δεν εχει θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.354

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έτερο ασύρματο(**) τηλ θα προσπαθήσω -αν γίνεται- (***) να μην συνδέσω το τηλ σήμα με χάλκινα καλώδια.
    (**) Πρόκειται για τηλέφωνο που, η μεν βάση του συνδέεται -μέχρι τώρα-: Με τάση 230 volt και με χάλκινους αγωγούς για το τηλ σήμα, και έχει αποσπόμενη από τη βάση της τηλ συσκευή, για ασύρματη επικοινωνία βάσης με τηλ συσκευή.
    (***) Γνωρίζει, κάποιος αν υπάρχει ασύρματη (από πλευράς τηλ σήματος) η περιγραφόμενη στο (**) πεδίο.
    .
    αφου λες οτι εχεις ασυρματο τηλεφωνο, δεν κατανοω τι ζητας!!!
    που η δυσκολια να μπει η βαση του ασυρματου διπλα, ΔΙΠΛΑ στο ρουτερ και να συνδεθει η τηλ γραμμη με ενα κοντο καλωδιακι?? και παιρνεις αν δεν εχεις ηδη, μια εξτρα βαση φορτισης μονο, και την βαζεις σε καποιο απομακρυσμενο δωματιο αν σε βολευει κατι τετοιο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου λες οτι εχεις ασυρματο τηλεφωνο, δεν κατανοω τι ζητας!!!
    που η δυσκολια να μπει η βαση του ασυρματου διπλα, ΔΙΠΛΑ στο ρουτερ και να συνδεθει η τηλ γραμμη με ενα κοντο καλωδιακι?? και παιρνεις αν δεν εχεις ηδη, μια εξτρα βαση φορτισης μονο, και την βαζεις σε καποιο απομακρυσμενο δωματιο αν σε βολευει κατι τετοιο....
    <<αφου λες οτι εχεις ασυρματο τηλεφωνο, δεν κατανοω τι ζητας!!!>> Έχω σαν αυτό https://shopflix.gr/tekhnologia/tile...SABEgLttfD_BwE
    Το τηλ αυτό - ως γνωστόν- θέλει εκτός από την τροφοδοσία με 230 volt kaι σύνδεση -από το ρούτερ- με χάλκινους τηλ αγωγούς, ερωτώ λοιπόν υπάρχουν τηλέφωνα, να μην θέλουν σύνδεση με χάλκινους τηλ αγωγούς, δηλ η επικοινωνία με το ρούτερ να γίνεται ασύρματα, όπως τα περισσότερα λάπτορ.
    <<που η δυσκολια να μπει η βαση του ασυρματου...................>> Κοντά στο ρούετρ θα μπει το καθαρά σταθερό τηλ, το άλλο για το οποίο ο λόγος γίνεται το θέλω μακριά από το ρούτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.354

    Προεπιλογή

    αυτο ειχα στο μυαλο μου, αλλα δε σου κανει... https://www.skroutz.gr/s/24505945/Pa...%BA%CF%8C.html
    αλλιως υπαρχουν και τα ασυρματα voip τηλέφωνα (αν τοχεις με τα δικτυακα) αλλα αμφιβαλω αν ο παροχος θα σου δωσει κωδικους να περασεις
    παραδειγμα
    https://www.skroutz.gr/s/17467407/AV...-IP-Mayro.html
    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    to reset στις συσκευές γίνεται μεσα απο πουμπί πάντα. ειδάλως κάθε φόρα που θα επεφτε η τάση θα έπρεπε να περνάμε ρυθμίσεις . να εχεις στο μυαλό σου ότι το τηλ. πλέον θα ειναι voip με ότι αυτο συνεπάγεται ... την οπτική ίνα και 4 χλμ να την πάς θεωρητικά δεν εχει θέμα.
    <<to reset στις συσκευές γίνεται μεσα απο πουμπί πάντα............................>> Πριν από λίγο ρώτησα για το reset του ρούτερ, με εκπρόσωπο της κοσμοτε στο τηλ 13888, και μου είπε γίνεται και με διακοπή της τροφοδοτικής τάσης.
    << να εχεις στο μυαλό σου ότι το τηλ. πλέον θα ειναι voip ..>> Το γνωρίζω! πρι κάνα 2 χρόνια μετρούσα τάση πριν από τα ρούτερ και ήταν της τάξης των mV, ρώτησα, γιατί όχι 50-60 Volt και μου είπαν ο τι είναι voip kai......
    <<voip με ότι αυτο συνεπάγεται>> τι; θα μπορούσε να συνεπάγεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 02-09-23 στις 16:05
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-21, 10:31
  2. Οπτική ίνα για f-sma
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-19, 20:09
  3. Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-18, 09:50
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 18:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας