Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 75

Θέμα: Οπτική ίνα σε σπίτι.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή Οπτική ίνα σε σπίτι.

    Καλησπέρα
    Έκανα αίτημα στην Kosmote για αύξηση ταχύτητας <<Internet>> από 25 Mdps που είναι, σε 100 Mdps.
    Μου είπαν ότι: α)χωρίς δική επιβάρυνση θα τοποθετήσουν οπτική ίνα και Β) θα τοποθετήσουν και κάποιο εξάρτημα πλησίον του royter.
    Η οικία είναι στον Α όροφο διωρόφου κτίσματος.
    Υπάρχει χωνευτή τηλ γραμμή με 2 συνεστραμμένα ζεύγη d 0,8 mm.
    Ήθελα μάθω α) Η οπτική ίνα - συνήθως - περνά εξωτερικά ή στην υπάρχουσα τηλ σωλήνωση,και β) Αυτό το <<Εξάρτημα>> τι θ΄ήθελε να προσφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Η οπτική ίνα περνά εξωτερικά σε κανάλι, και το εξάρτημα είναι κάποιο ONT (Optical Network Terminal) που μετατρέπει την οπτική ίνα σε καλώδιο δικτύου πάνω στο οποίο θα συνδεθεί το router.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    αυτοι που κάνουν τις εγκαταστάσεις ειναι πολύ ασχετοι και πολύ τεμπέλιδες για να σου περάσουν μεσα στα χωνευτα. τους εχουν δασκαλέψει να λενε ότι ειναι και ηλεκτρολογοι..

    η οπτικη ίνα μεταφέρει ΜΟΝΟ φώς. το εξαρτημα που θα σου τοποθετήσουν ειναι ουσιαστικά μετατροπέας και μεταφραζει το φως σε ψηφιακο σήμα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτοι που κάνουν τις εγκαταστάσεις ειναι πολύ ασχετοι και πολύ τεμπέλιδες για να σου περάσουν μεσα στα χωνευτα. τους εχουν δασκαλέψει να λενε ότι ειναι και ηλεκτρολογοι..

    η οπτικη ίνα μεταφέρει ΜΟΝΟ φώς. το εξαρτημα που θα σου τοποθετήσουν ειναι ουσιαστικά μετατροπέας και μεταφραζει το φως σε ψηφιακο σήμα...
    <<αυτοι που κάνουν τις εγκαταστάσεις ειναι πολύ ασχετοι και πολύ τεμπέλιδες για να σου περάσουν μεσα στα χωνευτα. τους εχουν δασκαλέψει να λενε ότι ειναι και ηλεκτρολογοι..>> Προκειμένου να αποφύγω το εξωτερικό κανάλι (που αναφέρθηκε στο 2 ποστ) Αν αγοράσω εγώ οπτική ίνα και την <<περάσω>> στην υπάρχουσα σωλήνωση της τηλ γραμμής θα το δεχτούν;
    Από το Royter τώρα μπορώ να μεταφέρω το σήμα ενσύρματα και σε πόση απόσταση και με τι τύπο καλωδίου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 24-08-23 στις 09:41
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    utp patch cord &lt;100met

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 24-08-23 στις 21:39

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Όταν δρομολογηθεί εγκατάσταση θα έρθει απο εκει ενας νοματέος και θα κοιτάξει τι παίζει. αν το οίκημα έχει εγκατάσταση ή οχι και επίσης πως από την υπάρχουσα εγκατάσταση θα έρθει σε εσένα παροχή. αυτοι ειναι παιδιά εγκαταστάτες ( ο Θεός να τους κάνει) και κρύβουν την τεμπελιά τους και την μακακία τους πίσω απο την εκάστοτε εταιρία. Οταν λοιπόν θα έρθει κοίτα να του πεις τι θέλεις, και όχι τι τους βολεύει . Αυτοί λογοδοτούν στην εταιρία και θεωρητικά ότι και να τους πεις πρέπει να το κάνουν . ο μετατροπέας θέλει παροχή να ξέρεις. οι περιορισμοί στο Utp είναι αυτοι που ισχύουν στη συγκεκριμένη περίπτωση. αυτό που δεν ξέρω είναι ο μετατροπέας τους τι πρωτόκολλο utp υποστηρίζει. εγώ έχω πάει μέσα από utp 50μετρα που το θεωρώ λίγο... Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις οπτική ίνα με τέτοιες απολήξεις . Οπτική ινα σκετη βρίσκεις αλλα η μοναδική διαφορά στις ινες ( γυάλινες ή πλαστικές) ειναι η απόληξη τους. Επίσης αν και δεν ειμαι σιγουρος ότι αυτοι ξέρουν τι ίνα χρησιμοποιούν οι γυάλινες δεν συμπαιθούν τις κλειστες γωνίες οποτε αν στην χωνευτή σου εγκατασταση έχεις τετοιες γωνίες θα χαλάσει η ίνα και θα ψαχνεις να δεις τι πάιζει...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-08-23)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Ποια είναι η μεγίστη επιτρεπόμενη απόσταση pouter -ONT (Optical Network Terminal)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    utp patch cord &lt;100met
    τοσο θεωρω

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evanzt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οπτική ίνα περνά εξωτερικά σε κανάλι, και το εξάρτημα είναι κάποιο ONT (Optical Network Terminal) που μετατρέπει την οπτική ίνα σε καλώδιο δικτύου πάνω στο οποίο θα συνδεθεί το router.
    Το ΟΝΤ δύναται να τοποθετηθεί στην είσοδο της πολυκατοικίας μου και από εκεί και ύστερα μέχρι το διαμέρισμα μου να μην αλλάξει τίποτα και να έχω τηλέφωνο και internet όπως μέχρι τώρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (27-08-23)

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδες. μαλλον κατι εχει μπερδευτει εδώ.

    αυτο ειναι ενα κουτί διακλάδωσεις οπτικής ινας υποθέτω και μπορει να πάει απ΄εξω απο την οικία .



    αυτο ειναι που μετατρέπει το φώς σε δεδομένα και εγώ δεν θα το εβαζα έξω απο χώρο ελεγχόμενο απο εμένα....


    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-21, 10:31
  2. Οπτική ίνα για f-sma
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-19, 20:09
  3. Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-18, 09:50
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 18:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας