Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Remote Antenna Switch

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή Remote Antenna Switch

    Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω στην ταράτσα μου 3 κεραίες για τα VHF/UHF χωρίς να κατεβάσω 3 καθόδους, μου είπανε ότι αυτό μπορεί να γίνει με μια κάθοδο στην ταράτσα και από εκεί να γίνονται οι αλλαγές μέσω ενός remote antenna Switch. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας αυτά; Μπορει να κατασκευασθεί κάτι παρόμοιο;

    Αυτό μου θέλω να κάνω είναι κάτι σαν αυτό: https://images.app.goo.gl/xGTRtwB4hZBNpAcV7

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων SV2TCB

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Αν θυμάμαι καλά στο HAMFEST της Θεσσαλονίκης την περασμένη εβδομάδα είχες τραπέζι και παρουσίαζες κάποια πράγματα, μακάρι να είσαι πάντα δραστήριος στο χόμπυ.

    Υπάρχουν πολλά σχέδια στο διαδίκτυο για τέτοια κατασκευή, καθώς και πολλά φιλμάκια στο You Tube.

    Είναι καλό να χρησιμοποήσεις ομοαξονικά ρελέ σαν αυτά που κατασκευάζει η TOHTSU, αν και είναι μάλλον ακριβά. Μια βόλτα στον Μανιάτη Radio 741 θα σε κατατοπίσει. Γίνεται μεταγωγή των κεραιών στέλνοντας κάποια τάση στα ρελέ είτε με ξεχωριστό καλώδιο είτε μέσω της καθόδου που πάει στις κεραίες, αλλά σε αυτή την περίιπτωση θα χρειαστείς και Bias Tee κάτω στο shack και πάνω στις κεραίες. Συνήθως η κεραίες που δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή γειώνονται. Παλιά είχα διαβάσει ένα άρθρο στο QST όπου κάποιος είχε πολύ καλά αποτελέσματα κάνοντας μεταγωγή όχι με ομοαξονικά ρελέ αλλά με συνηθισμένα, καλής όμως ποιότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΟΛΥΜΠΟΣ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Αν θυμάμαι καλά στο HAMFEST της Θεσσαλονίκης την περασμένη εβδομάδα είχες τραπέζι και παρουσίαζες κάποια πράγματα, μακάρι να είσαι πάντα δραστήριος στο χόμπυ.

    Υπάρχουν πολλά σχέδια στο διαδίκτυο για τέτοια κατασκευή, καθώς και πολλά φιλμάκια στο You Tube.

    Είναι καλό να χρησιμοποήσεις ομοαξονικά ρελέ σαν αυτά που κατασκευάζει η TOHTSU, αν και είναι μάλλον ακριβά. Μια βόλτα στον Μανιάτη Radio 741 θα σε κατατοπίσει. Γίνεται μεταγωγή των κεραιών στέλνοντας κάποια τάση στα ρελέ είτε με ξεχωριστό καλώδιο είτε μέσω της καθόδου που πάει στις κεραίες, αλλά σε αυτή την περίιπτωση θα χρειαστείς και Bias Tee κάτω στο shack και πάνω στις κεραίες. Συνήθως η κεραίες που δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή γειώνονται. Παλιά είχα διαβάσει ένα άρθρο στο QST όπου κάποιος είχε πολύ καλά αποτελέσματα κάνοντας μεταγωγή όχι με ομοαξονικά ρελέ αλλά με συνηθισμένα, καλής όμως ποιότητας.
    Ναι, είχα πάγκο στο hamfest με διάφορες κατασκευές (δέκτες,πομπούς,κεραίες) και του χρόνου περισσότερα χαχα. Έψαχνα εκεί μήπως βρω κάτι αλλά δυστυχώς τίποτα τέτοιο.

    Η ισχύ μου θα είναι μέχρι 50W max και τις περισσότερες φορές μέχρι 5W. Έχω βρει κάποια σχέδια, βρήκα και kits, απλά με με λροβληματίζουν πολλά πράγματα και πιο πολύ τα ρελέ και οι απώλειές τους. Θα ψάξω αυτά τα ομοαξωνικά ρελε να δω αν τα βρω. Επειδή όμως μιλάμα για Vhf και για Uhf θέλει ακόμα περισσότερη προσοχή και στις απώλειές. Μέσω ομοαξωνικού καλωδίου να περάσω την τάση νομίζω γίνεται αρκετά πιρύπλοκο αν και χρησιμοποιείται πολύ και σε coupler ιστού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NIKOSRADIO για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-09-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. Low-power Software-Defined Resonant Antenna Switch
    By kioan in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 11:52
  2. Ερωτηση για το Remote control switch garrison
    By kostasgi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 04:30
  3. απορια για DC-12v-10A-Relay-1CH-Wireless-RF-Remote-Control-Switch
    By ioannislab in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 22:12
  4. remote switch ενισχυτή αμαξιού
    By pGothor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 14:45
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 12:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας